Jump to content



Αντικαπνικός νόμος στην Ελλάδα


colt3003

Recommended Posts

Καταστηματάρχες: Ο αντικαπνιστικός «έριξε» τον τζίρο έως και 60%

 

Quote

Σε προάστια της Αττικής οι επιχειρηματίες είδαν τα έσοδα τους μειωμένα έως και 60%-70% την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο,  όπως λέει στο insider.gr, ο Γιώργος Καββαθάς, πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εστιατορικών και Συναφών Επαγγελμάτων.

 

φάτε ''ρύθμιση'' φωτεινοί παντογνώστες. Και δικαιολογήστε το γεγονός ως ''κρίση''. Όταν κλείσουν, να δω ποιος θα σας ταΐζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Καταστηματάρχες: Ο αντικαπνιστικός «έριξε» τον τζίρο έως και 60%

 

 

φάτε ''ρύθμιση'' φωτεινοί παντογνώστες. Και δικαιολογήστε το γεγονός ως ''κρίση''. Όταν κλείσουν, να δω ποιος θα σας ταΐζει.

Δηλαδή, τι θέλουν να μας πουν; Να μην εφαρμοστεί ο νόμος, επειδή μπορεί να κλείσουν;

Αφήνεται δε να εννοηθεί ότι ο κόσμος βγαίνει για να ξεχαρμανιάσει (κυριολεκτικά) και τώρα που έσφιξαν τα γάλατα, θα κοπούν τα πολλά πολλά. 

Λαμπρά. Δεν βγαίνουμε για να διασκεδάσουμε, αλλά για να καπνίσουμε. Χωρίς τσιγάρο δεν αντέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δηλαδή, τι θέλουν να μας πουν; Να μην εφαρμοστεί ο νόμος, επειδή μπορεί να κλείσουν;

Αφήνεται δε να εννοηθεί ότι ο κόσμος βγαίνει για να ξεχαρμανιάσει (κυριολεκτικά) και τώρα που έσφιξαν τα γάλατα, θα κοπούν τα πολλά πολλά. 

Λαμπρά. Δεν βγαίνουμε για να διασκεδάσουμε, αλλά για να καπνίσουμε. Χωρίς τσιγάρο δεν αντέχουμε.

 

δηλαδή, και για όποιον κάνει πως δεν καταλαβαίνει, τα εστιατόρια, τα καφενεία και τα μπαρ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ''δημόσιοι χώροι''. Είναι ιδιωτικοί χώροι, με ιδιοκτήτη ο οποίος ΔΕΝ αναγκάζει κανένα να μπεί στο μαγαζί του, και ο οποίος έχει πληρώσει ένα σκασμό λεφτά σε ''άδειες'', όταν ξαφνικά ο ''προστάτης'' του βγάζει νέο νόμο απο το καπέλο, τον οποίον ΔΕΝ γνώριζε ότι θα μπεί στην εξίσωση. 

 

πάρτε παγκάκι να περιμένετε τις νεες επενδύσεις με τέτοια μυαλά. Μη σας φάει και η ορθοστασία.... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

δηλαδή, και για όποιον κάνει πως δεν καταλαβαίνει, τα εστιατόρια, τα καφενεία και τα μπαρ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ''δημόσιοι χώροι''. Είναι ιδιωτικοί χώροι, με ιδιοκτήτη ο οποίος ΔΕΝ αναγκάζει κανένα να μπεί στο μαγαζί του, και ο οποίος έχει πληρώσει ένα σκασμό λεφτά σε ''άδειες'', όταν ξαφνικά ο ''προστάτης'' του βγάζει νέο νόμο απο το καπέλο, τον οποίον ΔΕΝ γνώριζε ότι θα μπεί στην εξίσωση. 

 

πάρτε παγκάκι να περιμένετε τις νεες επενδύσεις με τέτοια μυαλά. Μη σας φάει και η ορθοστασία.... 

Δεν σε καταλαβαίνω. Η προστασία του αγαθού της δημόσιας υγείας είναι υπέρτερη οιουδήποτε κέρδους.

Δεν θα μάθουμε την αλφαβήτα. Επιτέλους, να τηρηθούν τα αυτονόητα.

Σιγά μην εξαρτώνται οι επενδύσεις από τον αριθμό των θεριακλήδων.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Δεν σε καταλαβαίνω. Η προστασία του αγαθού της δημόσιας υγείας είναι υπέρτερη οιουδήποτε κέρδους.

 

Η δημόσια υγεία, δεν απειλείται εντός ιδιωτικών χώρων. Αν κόπτονταν τοσο πολύ, ας ξεκίναγαν απο το ''κίνημα των αντιεμβολιαστών'' 

 

 

Just now, DEADLAZARUS said:

Δεν θα μάθουμε την αλφαβήτα. Επιτέλους, να τηρηθούν τα αυτονόητα.

 

Είναι αυτόνόητο ότι κανένας μαγαζάτορας δεν έπιασε κανένα πελάτη απο το λαιμό να μπεί στο μαγαζί του, πριν την παρέμβαση του κράτους. Αν νομίζεις ότι θα κανει καλό, περίμενε τη συνέχεια. 

Just now, DEADLAZARUS said:

Σιγά μην εξαρτώνται οι επενδύσεις από τον αριθμό των θεριακλήδων.

Δεν το κατάλαβες. Οι επενδύσεις δεν εξαρτώνται απο τον αριθμό των θεριακλήδων, αλλά απο την ''ικανότητα'' του κράτους να γεννοβολάει νόμους και ''ρυθμίσεις'' ανατρέποντας οτιδήποτε προσυμφωνημένο. Στο χωριό μου αυτό το λένε και απάτη. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η συζήτηση.

Ας κλείσουν τα μαγαζιά τους κι ας ανοίξουν τεκέδες. Όποιος θέλει να καπνίζει, ας κάτσει σπίτι του.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου (ούτως ή αλλώς είναι σαν τους κώλους. Όλοι έχουν από μία).

Κανείς δεν είπε να μην τηρηθεί ο νόμος. Αυτό όμως που πολύ σωστά λέει ο @colt3003 είναι πως και ο μαγαζάτορας έχει το δίκιο του.

Όταν ο άλλος έχει επενδύσει πάνω σε μία επιχείρηση και έρχεται το κράτος νταβαντζιλίκι και σου λέει θα κάνεις αυτό, είναι λογικό;

Απλά έχουμε μάθει να τα καταπίνουμε όλα γιατί το μέτρο βρήκε και τους υποστηρικτές του εννοείται. Από την άλλη θα έπρεπε να είναι στην ευχέρια της

επιχείρησης να αποφασίσει αν το κατάστημα θα είναι καπνιστών ή μη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα;

Γουστάρεις που ενώ έχεις δικό σου σπίτι πληρώνεις ΕΝΦΙΑ; Νταβατζιλίκι δεν είναι; δεν έκανες όλα τα προαπαιτούμενα και δεν πλήρωσες ότι έπρεπε να πληρώσεις

στο κράτος όταν αγόρασες το σπίτι; ήρθαν μετά από κάποιον καιρό και σου είπαν πως θα πληρώνεις και ΕΝΦΙΑ. Γιατί ρε παιδιά; μαζί το πληρώσαμε το σπίτι και θέλετε τα λεφτά πίσω;

Σε γενικές γραμμές έτσι είναι και με τον αντικαπνιστικό νόμο. Για αρχή δεν είναι θέμα δημόσιας υγείας. Δηλαδή έλεος. Δεν σε παίρνει κανείς με το στανιό να σε χώσει να φας ή να πιεις καφέ κάπου που δεν θέλεις. Αυτό όμως κάνουν στους καταστηματάρχες. Τους λένε πως με το στανιό θα κάνεις ότι λέμε και στα παπάκια μας αν πέσει ο τζίρος σου. Δηλαδή αν έγώ είμαι ενήμερος από πριν πως το κατάστημα είναι για καπνιστές και δεν θέλω ούτε την οσμή, τότε γιατί μπαίνω;

Δεν λέω πως και αυτοί που δεν καπνίζουν έχουν άδικο. Απλά σε αυτούς δίνεται η επιλογή. Μπορείς να πας σε χώρο που δεν καπνίζουν. Στον καπνιστή πλέον δεν δίνεται επιλογή. Σάλτα και μαμήσου του λένε. Δεν μας νοιάζει.

Όχι ρε φίλε. Δεν κατάλαβα. Εγώ γιατί να μην έχω επιλογές; Είμαι κατώτερος επειδή καπνίζω;

Έχω λιγότερα δικαιώματα επειδή καπνίζω; Ξέρεις που έχει φτάσει το σκηνικό;

Στη Νορβηγία λένε επίσημα καπνίζει το 14% περίπου. Θέλεις να σου πω πόσο είναι το πραγματικό ποσοστό; περίπου 30%+.

Ντρέπονται να πούνε πως καπνίζουν ρε φίλε. Λες και τα τσιγάρα τα έχουν κλεμμένα και τα πνευμόνια που χρησιμοποιούν είναι αλλουνού.

Δηλαδή θα ήταν δύσκολο να δώσουν στην επιχείρηση την επιλογή να διαλέξει; όχι βέβαια.

Αλλά είναι θέμα δημόσιας υγείας (παπαρίες)

Διαίρει και βασίλευε λέω εγώ.

Τέσπα είναι πολλά που θέλω να πω για το συγκεκριμένο θέμα αλλά ήρθε η πίτσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^^ Αααααανν διάβαζε και κανένας το άρθρο που ανέβασα, θα διαπίστωνε ότι ο κύριος λόγος τριβών βρίσκεται στο ποιοί χώροι θεωρούνται εξωτερικοί !!!! (δεν γίνεται δλδ λόγος για τους κλειστούς χώρους, αλλά για τους ανοιχτούς !!) , δεν γίνεται δε καμία μνεία, για κλειστούς χώρους μεν οι οποίοι διαθέτουν επαρκέστατο εξαερισμό. 

 

...αλλά κάτι τέτοια θα μείωναν τις εισπράξεις του ''προστάτη'' (Τουρκιστί νταβατζή μην ξεχνιόμαστε ε?) 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα παρέμβω και πάλι με την γνώμη μου (είπαμε όλοι έχουν από μία) αλλά θα ήθελα να δω και τα στατιστικά από εισφορές του καπνικού φόρου παγκοσμίως από τότε που το τσιγάρο άρχισε να φορολογείται σε σχέση με τα έξοδα, ανά χρονιά.

Επίσης θα ήθελα να δω το ποσοστό σε έξοδα των κρατών για τους τραυματίες από τροχαία ατυχήματα. Δεν κατάλαβα δηλαδή. Επειδή ο άλλος είναι μαλάκας στο δρόμο θα τον πληρώνω εγώ; όχι. Να κοπούν αυτά τα έξοδα.

Επίσης θα ήθελα και τα έξοδα όσων γεννούν και καλύπτονται τα νοσήλια από το κράτος. Δηλαδή επειδή ο άλλος γ@μιέται, εγώ θα τον πληρώνω; όχι. Να κοπούν και αυτά τα έξοδα.

Τέλος θα ήθελα και τα έξοδα όσων είναι παχύσαρκοι και έχουν θέματα με την παχυσαρκία και καλύπτει τα έξοδα το κράτος. Δηλαδή δεν γίνεται να τρώει ο άλλος και να πληρώνω εγώ.

Να κοπούν κι αυτά τα έξοδα.

 

Χαίρομαι πάντως που δεχόμαστε το γεγονός πως το κράτος έχει το δικαίωμα να απαγορεύει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών. Και καλά κάνει. Μαζί σου.

Με τον τζόγο τι θα γίνει; Ώπα, ο τζόγος δεν είναι εθιστικός.... ή μήπως είναι; μήπως ο τζόγος εκτός από τον ίδιο τον τζογαδόρο καταστρέφει και τους γύρω του ΑΜΕΣΑ; μπα, δεν παίζει αυτό. Ας ανοίξουμε κι ένα ακόμα πρακτορείο ΟΠΑΠ, που θα παίζει ο κυρ Κώστας ΚΙΝΟ και πάμε στοίχημα; Τουλάχιστον αυτό δεν έχει ναρκωτικά μέσα.

 

@acct Με "πιάνεις" ή να συνεχίσω;

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου (ούτως ή αλλώς είναι σαν τους κώλους. Όλοι έχουν από μία).

Κανείς δεν είπε να μην τηρηθεί ο νόμος. Αυτό όμως που πολύ σωστά λέει ο @colt3003 είναι πως και ο μαγαζάτορας έχει το δίκιο του.

Όταν ο άλλος έχει επενδύσει πάνω σε μία επιχείρηση και έρχεται το κράτος νταβαντζιλίκι και σου λέει θα κάνεις αυτό, είναι λογικό;

Απλά έχουμε μάθει να τα καταπίνουμε όλα γιατί το μέτρο βρήκε και τους υποστηρικτές του εννοείται. Από την άλλη θα έπρεπε να είναι στην ευχέρια της

επιχείρησης να αποφασίσει αν το κατάστημα θα είναι καπνιστών ή μη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα;

Γουστάρεις που ενώ έχεις δικό σου σπίτι πληρώνεις ΕΝΦΙΑ; Νταβατζιλίκι δεν είναι; δεν έκανες όλα τα προαπαιτούμενα και δεν πλήρωσες ότι έπρεπε να πληρώσεις

στο κράτος όταν αγόρασες το σπίτι; ήρθαν μετά από κάποιον καιρό και σου είπαν πως θα πληρώνεις και ΕΝΦΙΑ. Γιατί ρε παιδιά; μαζί το πληρώσαμε το σπίτι και θέλετε τα λεφτά πίσω;

Σε γενικές γραμμές έτσι είναι και με τον αντικαπνιστικό νόμο. Για αρχή δεν είναι θέμα δημόσιας υγείας. Δηλαδή έλεος. Δεν σε παίρνει κανείς με το στανιό να σε χώσει να φας ή να πιεις καφέ κάπου που δεν θέλεις. Αυτό όμως κάνουν στους καταστηματάρχες. Τους λένε πως με το στανιό θα κάνεις ότι λέμε και στα παπάκια μας αν πέσει ο τζίρος σου. Δηλαδή αν έγώ είμαι ενήμερος από πριν πως το κατάστημα είναι για καπνιστές και δεν θέλω ούτε την οσμή, τότε γιατί μπαίνω;

Δεν λέω πως και αυτοί που δεν καπνίζουν έχουν άδικο. Απλά σε αυτούς δίνεται η επιλογή. Μπορείς να πας σε χώρο που δεν καπνίζουν. Στον καπνιστή πλέον δεν δίνεται επιλογή. Σάλτα και μαμήσου του λένε. Δεν μας νοιάζει.

Όχι ρε φίλε. Δεν κατάλαβα. Εγώ γιατί να μην έχω επιλογές; Είμαι κατώτερος επειδή καπνίζω;

Έχω λιγότερα δικαιώματα επειδή καπνίζω; Ξέρεις που έχει φτάσει το σκηνικό;

Στη Νορβηγία λένε επίσημα καπνίζει το 14% περίπου. Θέλεις να σου πω πόσο είναι το πραγματικό ποσοστό; περίπου 30%+.

Ντρέπονται να πούνε πως καπνίζουν ρε φίλε. Λες και τα τσιγάρα τα έχουν κλεμμένα και τα πνευμόνια που χρησιμοποιούν είναι αλλουνού.

Δηλαδή θα ήταν δύσκολο να δώσουν στην επιχείρηση την επιλογή να διαλέξει; όχι βέβαια.

Αλλά είναι θέμα δημόσιας υγείας (παπαρίες)

Διαίρει και βασίλευε λέω εγώ.

Τέσπα είναι πολλά που θέλω να πω για το συγκεκριμένο θέμα αλλά ήρθε η πίτσα.

Δεν πιστεύω να κάπνιζε το delivery boy:p. Θα την έφαγες καπνιστή την πίτσα:hehe:..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Χαίρομαι πάντως που δεχόμαστε το γεγονός πως το κράτος έχει το δικαίωμα να απαγορεύει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών. Και καλά κάνει. Μαζί σου.

Με τον τζόγο τι θα γίνει; Ώπα, ο τζόγος δεν είναι εθιστικός.... ή μήπως είναι; μήπως ο τζόγος εκτός από τον ίδιο τον τζογαδόρο καταστρέφει και τους γύρω του ΑΜΕΣΑ; μπα, δεν παίζει αυτό. Ας ανοίξουμε κι ένα ακόμα πρακτορείο ΟΠΑΠ, που θα παίζει ο κυρ Κώστας ΚΙΝΟ και πάμε στοίχημα; Τουλάχιστον αυτό δεν έχει ναρκωτικά μέσα.

 

@acct Με "πιάνεις" ή να συνεχίσω;

 

Η πλάκα είναι ότι στο αρχικό μήνυμα είχα γράψει για καζίνο μαζί με τους τεκέδες, αλλά φοβήθηκα μην εκτρέψει τη συζήτηση σε λάθος κατεύθυνση, ειδικά αφού έχεις εξιστορήσει ότι έχεις δουλέψει σε καζίνο παλιότερα. Τον τζόγο προσωπικά τον βάζω στην ίδια κατηγορία με τα προαναφερθέντα.

 

Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ που λες είναι ακριβώς το μοντέλο που προτείνω για τα καπνιστήρια, με περιορισμένες άδειες κεντρικά διαχειριζόμενες.

 

Αλλά μην επεκταθώ. Όντως, η συζήτηση διευρύνθηκε τόσο που να δικαιολογεί χωριστό θέμα. Κι o Στάτλερ-και-Γουώλντορφ, γκρινιάζει! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναφερθώ στα καταστήματα και στον τζίρο τους. Αλλα γενικα στο θέμα του καπνίσματος.

 

Είστε άρρωστοι. Δεν είστε υγιεΐς και όσο δεν το παραδέχεστε το πρόβλημα αμβλύνεται. Καταρχήν για εσάς τους ίδιους και έπειτα και για τον περίγυρο σας. Δικαίωμα σου ειναι να πεθάνεις η να αποφασίσεις να μην έχεις ποιότητα ζωής αλλά δεν ρώτησες την οικογένεια σου. Δεν τη ρώτησες αν σε αφήνει να πεθάνεις. Δεν  ρωτησες την κόρη σου οταν της αρνείσαι να πάτε μια βόλτα στο βουνό επειδή δεν μπορεις να πάρεις τα πόδια σου. Επίσης δεν ρώτησες τον άγνωστο χ που σου πληρώνει δωρεαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη (οσο υπάρχει) μεσω φορολογίας οταν έρθει η κακιά ώρα. Που αν το καλοσκεφτεί ο καθένας το πρόβλημα αποπίσω είναι σχεδόν παντα ψυχολογικό η ακόμα και ψυχιατρικό.  Το τσιγάρο απο μόνο του δεν θα σε σκοτώσει. Όπως και το κρασί πχ. Αλλά όπως και αν το κάνουμε, επιστημονικα ο καπνός περιεχει καποιες βλαβερές ουσίες για τον οργανισμό του καπνιστή αλλά και του διπλανού του. Όπως και η μερέντα αλλά μονο για αυτον που την καταναλώνει. Και το καλο που τους θέλω είναι να μην εκδόσουν κάποιον παρόμοιο αντι-πραλινικό νόμο στο μέλλον.

 

Μεγάλη κουβεντα ρε συ Ζαχο το "δικαίωμα". Γιατι ο καπνιστής "στερείται" δικαιωμάτων επειδή δεν του επιτρέπουν να καπνίσει στον Α χώρο; Γιατι να θεωρείται αυτο "ρατσιστικο" (για να είμαι και της μοδός leftist, liberal κλπ) και όχι το αντίστροφο; 

 

Και για να γίνω πιο "ρατσιστής". Γιατι ο χοντρός και ο υπερβαρος πιάνει διπλάσιο+ χώρο σε χώρους και μέσα μαζικης μεταφορας πληρώνοντας τα ίδια λεφτα με μένα; Ποιος στερείται δικαιωμάτων; Και γιατι καπνιστές και χοντροί του τύπου "να πα να μαμηθουν μωρε.. εγω θα καπνίζω ή εγω θα τρώω ενσυνειδητα σε βαρος της υγείας μου μια ζωη" θα πρέπει να ειναι οι αδύνατοι και οι αδικημένοι; Γνωριζοντας τα ρισκα,  ξέρουν ποια κατάσταση διατηρουν για την υγεία τους, και ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΗ  συνεχίσουν. Προφανώς στους χοντρούς και στους υπέρβαρους δεν υπολογίζω ανθρώπους παθολογικα ασθενείς ( διαβήτης, Θυροειδής κλπ). Δεν μπορεί να ισχύει παντα το "ειμαι ελεύθερος να κάνω οτι θελω με τον εαυτό μου".

 

Μιλήσατε για τον τζόγο. Συμφωνώ. Αρρώστια. Που επίσης ορθως ειπώθηκε, ότι ουκ ολίγες φορές δεν επηρεάζει αρνητικα μόνο τον τσογαδόρο. Είμαι παθών. Αλλα υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις που και ο ίδιος και ο περίγυρος του επηρεάζονται θετικά. Και ως εδώ δεν βαζω στην συνάρτηση την σύνδεση του τζόγου με το κράτος. Παραδέχομαι ότι το κράτος λοιπόν, δεν τολμάει να βάλει χέρι στον τζόγο διότι υπάρχει τρελο χρήμα που εισπράττει απο πίσω. Και? Με τον αντικαπνιστικό νόμο δεν χάνει χρήμα απο όσους γενναίους τελικα αποφασίσουν να κόψουν ή να ελαττώσουν το κάπνισμα επειδή τελικα βαρέθηκαν να μην μπορούνε να πινουν/τρωνε μετα καπνίσματος κλπ.; Γιατι λοιπόν το κράτος αποφασίζει να εφαρμόσει αντικαπνιστικους νόμους; Ειναι κάποιος απο πίσω; Ειναι οι illuminati που θέλουν τους Έλληνες να σταματησουν να μιλανε και να ανοίγονται μεταξύ τους, και να αρχίσουν να επισκέπτονται τους "ασχετους" ψυχίατρους; Υπάρχει πολυεθνική απο πισω που εξιδεικεύεται σε κέντρα διασκέδασης μη καπνιστών; Είναι η Λουκά; Είναι ο Κλεομένης;

 

Και για να είμαστε πιο ειλικρινείς. Τι επιβάρυνση έχει η δημόσια υγεία της Νορβηγιας πχ με αυτο το έστω 30%, οπως ειπώθηκε' πραγματικό ποσοστό σε σχεση με την Ελλάδα λαμβάνοντας φυσικα υποψη, το επίσης πραγματικο ποσοστό, το οποίο δεν ξέρω πιο είναι αλλά έχω μια εικονα, εβρισκόμενος συχνά σε καφετέριες και ταβερνεία.

 

Τί; Αυτοί δεν είναι όλοι καπνιστές αλλά θέλουν με τον καφέ η το σουβλάκι να κάνουν ένα τσιγαράκι;

Τί; Δεν καπνίζουν στο σπίτι και  τώρα που θα καπνίζουν;

 

Και εγω που δεν καπνίζω και που γουστάρω καφε και σουβλάκι χωρις καπνό; Που πήγε το δικό μου το δικαίωμα; Έχω γυναίκα καπνίστρια φανατική και ξερω. Επίσης έχω και συναδέλφους που το πρωΐ ηταν ολη μερα στο γραφείο ( τωρα ευτυχως υπαρχουν συγκεκριμένοι χώροι) επειδή δεν καπνίζουν στο σπίτι για τη μυρωδιά, για τα παιδιά. Εγώ πάλι δεν ειχα "δικαίωμα". Βασικά είχα το "δικαίωμα" να βγω έξω στο κρύο καταχείμωνο, επειδη όλα τα μαστουρια δεν αφήναν την ζέστη. Φραπές τσιγάρο και ζεστούλα στο γραφείο ρε λέμε τώρα...Ωραία χρόνια!

 

Και ας μου εξηγήσει ένας τον λόγο που η πλειοψηφια των καπνιστών αποτελείται απο γυναικες μικρής ηλικίας;

 

Μη μου μιλατε για καλοκαίρια... για ακρογιαλες και δικαιώματα των δύο ανωτερω ομάδων. Οταν αποφασίσουν έκαστοι να κάνουν κάτι για το ναρκωτικο που έχουν επιλέξει, και τους το αρνηθεί το κράτος, ο δήμος, η η Κανέλλη τοτε θα αλλαξω γνώμη.

 

Λοιπόν οτι έγραψα αποτελει σε γενικές γραμμες στιχομυθία με τη γυναίκα μου που επαναλαμβάνεται εδω και χρόνια. Και με τον όρο στιχομυθία εννοω καβγα... ενίοτε με χριστοπαναγίες, εξίσωσεις ανδρων με γουρούνια, κλπ. 

 

Και επειδή κανείς δεν είναι τέλειος, το ναρκωτικο που λέγεται gaming το οποίο επίσης οι παθόντες αρνούμαστε να το θεωρήσουμε αρρώστια, μου έχει κοστίσει ίσως περισσότερα σε ότι έχει να κάνει με την σχέση με τα παιδια μου, από το κακό που θα έκανε σε έναν καπνιστη. Τις δε συνέπειες που είχε και έχει στην υγεία μου, δεν θα τις αναφέρω. Δεν ειναι του θέματος. 

 

Οποιος εχει πρόβλημα με αυτά που είπα, pm να σας στείλω το fb της γυναίκας... Αυτή φταίει...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DEADLAZARUS said:

Δεν σε καταλαβαίνω. Η προστασία του αγαθού της δημόσιας υγείας είναι υπέρτερη οιουδήποτε κέρδους.

Δεν θα μάθουμε την αλφαβήτα. Επιτέλους, να τηρηθούν τα αυτονόητα.

Σιγά μην εξαρτώνται οι επενδύσεις από τον αριθμό των θεριακλήδων.

εδω έχουμε όμως μια σύγκρουση με την αυτοδιαθεση κ δεν είναι τοσο ξεκάθαρο.  Ως σχεδόν καπνιστης-5 με 7- τσιγάρα τη μέρα δεν με πολυαπασχολει αλλα θεωρώ παράλογο να είμαι σε ανοιχτό χώρο και να πρέπει να βγω στο πεζοδρόμιο για να ατμισω

16 hours ago, colt3003 said:

 

δηλαδή, και για όποιον κάνει πως δεν καταλαβαίνει, τα εστιατόρια, τα καφενεία και τα μπαρ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ''δημόσιοι χώροι''. Είναι ιδιωτικοί χώροι, με ιδιοκτήτη ο οποίος ΔΕΝ αναγκάζει κανένα να μπεί στο μαγαζί του, και ο οποίος έχει πληρώσει ένα σκασμό λεφτά σε ''άδειες'', όταν ξαφνικά ο ''προστάτης'' του βγάζει νέο νόμο απο το καπέλο, τον οποίον ΔΕΝ γνώριζε ότι θα μπεί στην εξίσωση. 

 

πάρτε παγκάκι να περιμένετε τις νεες επενδύσεις με τέτοια μυαλά. Μη σας φάει και η ορθοστασία.... 

δεν είναι ξεκάθαρα ιδιωτικοι χωροι κ υπάρχει νομολογια επ αυτου όταν ειχε προκύψει θεμα με την πόρτα σε μαγαζί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

εδω έχουμε όμως μια σύγκρουση με την αυτοδιαθεση κ δεν είναι τοσο ξεκάθαρο.  Ως σχεδόν καπνιστης-5 με 7- τσιγάρα τη μέρα δεν με πολυαπασχολει αλλα θεωρώ παράλογο να είμαι σε ανοιχτό χώρο και να πρέπει να βγω στο πεζοδρόμιο για να ατμισω

δεν είναι ξεκάθαρα ιδιωτικοι χωροι κ υπάρχει νομολογια επ αυτου όταν ειχε προκύψει θεμα με την πόρτα σε μαγαζί 

Ποια αυτοδιάθεση και ποια σύγκρουση;

Και, ναι, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Θες να καπνίζεις; Έξω.

Εναλλακτικά, ας υπάρχουν ξεχωριστοί και κλειστοί χώροι για καπνίζοντες στα μαγαζιά. 

Ξέρεις, είμαι πολύ επιθετικός στο συγκεκριμένο θέμα, διότι οι γονείς μου και οι δύο αδελφοί μου καπνίζουν σαν φουγάρα και έχω καπνίσει, ως παθητικός καπνιστής, καμιά 500αριά πακέτα μαζί τους, έχω δε χάσει τον παππού μου και τον πεθερό μου από καρκίνο του πνεύμονα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.