Jump to content



εργαλεια για τεχνικο υπολογιστων


Recommended Posts

καλησπερα, σκφτομαι να ανοιξω ενα μαγαζι με επισκευες pc  laptop κινητα και tablet.

εχω τελειωσει μηχανικος πληροφορικης και μεχρι τωρα εκανα ερασιτεχνικα επισκευες. εχω καποια εργαλεια ειδικα για τετοιες δουλειες οπως επισεις και μερικα εργαλεια και γνωσεις ηλεκτρονικου .ποια εργαλεια ειναι απαραιτητα για εναν επαγγελματικο χωρο? 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για αρχή δεν χρειάζεσαι πολλά εργαλεία.

Σταθμός κόλλησης & θερμού αέρα, γραμμικό τροφοδοτικό. Κι ένα μικροσκόπιο.

(Ίσως σταθμός κόλλησης να είναι ποιοτικότερος αν είναι μόνος του. Όπως και του θερμού αέρα να είναι μόνος του και με preheater.)

Τα υπόλοιπα τα βλέπεις στην πορεία.

(αυτά που βάζω είναι απλά προτάσεις, δεν έχω προσωπική εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

ως επαγγελματίας του χώρου θα ρωτήσω, είσαι σίγουρος για αυτό που πας να κάνεις?

 

εάν ναι τότε να προτείνω μερικά πράγματα
άλλα για αρχή υπολόγισε τα αρχικά έξοδα...

και τα έξοδα τον 2 πρώτων χρόνων

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κάνεις που θα κάνεις έναρξη,  και αφου έισαι που είσαι μηχανικός πληροφορικής, γιατί να μην ασχοληθείς με developing και να χτυπάς δουλειές στο δημόσιο? 

That's where the cool kids are making money nowdays.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

για να μην είναι χύμα το μήνυμα μου και να το κάνω λίγο πιο εποικοδομητικό,

τα εργαλεία που θα χρειαστείς εξαρτώνται και από το είδος της δουλειάς που θα κάνεις
και αυτό εξαρτάται από 2 πράγματα

 

1) τις γνώσεις που ήδη έχεις, και θα τις χρησιμοποιήσεις στην αρχή για να σου φέρουν κάποια χρήματα. και

2) την εμπειρία και τις γνώσεις που θέλεις να αποκτήσεις ώστε να σου φέρουν χρήματα μελλοντικά

 

παράδειγμα

αν δεν έχεις ιδέα από κολλήσεις και ηλεκτρονικά άλλα ξέρεις να κάνεις "format" και να στήνεις μηχανήματα (συνθέσεις)
τότε προτεραιότητα έχουν οι πάγοι εργασίας με οθόνες, ποντίκια, πληκτρολόγια etc

και όχι πολυμετρα, τροφοδοτικά, κολλητήρια etc

 

γιατί απλά τα πρώτα θα σου φέρουν άμεσα έσοδα,

φυσικά αν θέλεις να "εξελιχθείς" κάποια στιγμή θα αρχίσεις να ασχολείσαι και με τα υπόλοιπα

άλλα αφού μπουν τα πρώτα σε μία σειρά

 

το ίδιο και με άλλους τομείς, όπως παράδειγμα

* σκοπεύεις να κάνεις εγκαταστάσεις δικτύων?

αν ναι χρειάζεστε κάποια εργαλεία του τομέα

 

* θα κάνεις εγκαταστάσεις προβολέων etc?

τότε χρειάζεται σίγουρα καλό τρυπάνι, βιδολόγο, σκάλα, πολύμπριζο, μπαλαντέζα, αυτοκίνητο etc

 

* θα ασχοληθείς με tablet & κινητά?

* service περιφερειακών? (οθόνες, εκτυπωτές, etc)

 

-----------------------------------------------------------------------------------

γενικός επειδή την ίδια κίνηση την έκανα εγώ πριν μερικά χρόνια, να πω τι έκανα εγώ πριν πάρω αυτήν την απόφαση,

και τι κατέληξα να κάνω πριν 3 μήνες.

 

για αρχή πριν ανοίξω το κατάστημα έκανα μία βόλτα από όλα τα τοπικά καταστήματα που κάνουν την ίδια δουλειά

τσέκαρα με τι ασχολούνται και τι υπηρεσίες προσφέρουν, το "κενό" που ανακάλυψα ήταν ότι μόνο το 20% από αυτούς έκαναν επισκευές τυπωμένων

οι υπόλοιποι απλά κάνουν αντικατάσταση (π.χ. αντικατάσταση ολόκληρη την μητρική σε laptop για ένα καμένο mosfet ή μία καμένη ασφάλεια)

έτσι λοιπόν πάτησα σε αυτό το κενό

 

όταν έχεις όμως μαγαζί που κάνει επισκευές θα πρέπει να ασχολείσαι και με άλλες υπηρεσίες ("format", καθαρισμό laptop, etc) γιατί είμαστε στην Ελλάδα

και τα έξοδα αλλιώς δεν καλύπτονται.

 

fast forward λοιπόν καταλήγεις να έχεις και 1-2 άτομα για να μπορείς να κάνεις και εξωτερικές δουλειές, και τα έξοδα εκτινάσσονται στα ύψη

οπότε ή καταλήγεις όπως οι περισσότεροι Έλληνες να χρωστάς (κυρίως στο δημόσιο)

ή προσπαθείς να μειώσεις τα έξοδα, εγώ καλή ώρα μετέφερα την έδρα σε ένα χωριό έξω από την Κατερίνη, και δουλεύω αρκετά με ραντεβού και τρέχω όλη μέρα

 

το καλό είναι ότι αν κάνεις μαγαζί θα κάνεις και σχετικά εύκολα πελατολόγιο, το κακό είναι ότι θα ακριβοπληρώσεις το πελατολόγιο σου.

 

άμα θες πες μας τι εργασίες σκοπεύεις να κάνεις (γενικές γραμμές) και τη γνώσεις έχεις, σε ποιους τομείς θες να ξεκινήσεις να δουλεύεις

και προσωπικά θα σου κάνω λίστα με εργαλεία :)

 

Κώστας

 ευχαριστω πολυ για την απαντηση. μια απο τα ιδια ειναι και εδω. ολοι ακομα και ηλεκτρονικοι κανουν αντικαταστασεις πλακετων αντι για επισκευη. στα ηλεκτρονικα ξερω τα βασικα δηλαδη πως να ψαξω μια πλακετα και να κανω αντικατασταση. ξερω να κολλαω, δεν εχω ασχοληθει ομως με reballing. εχω επισκευασει πολλους δισκους και μητρικες κυριως λαπτοπ οπως και αρκετες τηλεορασεις που οπως ειπες θα τις πεταγαν για εναν πυκνωτη. επισεις κανω και επισκευες σε κινητα και ταμπλετ αλλα δεν αναλαμβανω επισκευη πλακετας .ισως αν αποκτησω καποια εμπειρια στο μελλον το προσπαθησω. απο δικτυα γνωριζω αρκετα μιας και ειναι η κατευθυνση που πηρα απο την σχολη αλλα περα απο αυτο οταν μεταφερθηκε η πρακτικη μου ηταν να σχεδιασω και να στησω ολο το δικτυο του νεου τει απο την αρχη(μαζι με εναν ακομα και μαζι με επιβλεπων). παρολα αυτα δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιησω σαν υπηρεσια ειδικα στην αρχη που θελω να ειμαι στο μαγαζι. εχω ομως ολα οσο χρειαζομαι για εγκατασταση δικτυων και απο εργαλεια εγκαταστασης οσο και απο εργαλεια δικτυων. και φυσικα οι υπολογιστες ειναι το φορτε μου. ηδη εχω εναν ικανο αριθμο απο υποψηφιους πελατες κυριως απο σχολεια  που θελαν εμενα(εχω καλη φημη) αλλα δεν μπορουσαν μιας και δεν εχω χαρτια και τιμολογια κτλ.

το μειωνεκτημα μου ειναι οτι δεν εχω δουλεψει ποτε επαγγελματικα σε τιποτα απο αυτα και ειναι το μονο που με ανγχωνει. σαν εξοπλησμο οπως καταλαβαινεις εχω αρκετα πραγματα οπως κολλητηρι, κατσαβιδια, σταθμο αποκολλησης οθονων μεχρι 8" εργαλεια για ανοιγμα κινητων/ταμπλετ/λαπτοπ, βραχιολακι για τον στατικο, πολυμετρο(οχι τοσο καλο για επαγγλεματικη χρηση), ενα τροφοδοτικο που ειναι ιδιοκατασκευη απο τροφοδοτικο pc(φυσικα θα παρω ενα νεο για το μαγαζι), και μερικα ακομα που ξεχναω τωρα.  απο κει και περα θελω μια λιστα απο εμπειρους με εργαλεια που πραγματικα χρειαζονται(ξερω οτι ολα καποια στιγμη θα χρειαστουν)ωστε να ειμαι ετοιμος και να πω ανοιγω. πχ θα χρειαστω παλμογραφο απο την πρωτη μερα?εχω δει οτι υπαρχουν πολυμετρα πουμια απο τις λειτουργειες τους ειναι ενδιξη παλμογραφου.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα υπήρχε ένα παρόμοιο νήμα με κάποιο μέλος (leonaxe ή κάπως έτσι το όνομα) που σκεφτόταν επίσης να ανοίξει κάποιο μαγαζί. Εκεί υπήρχαν διάφορα σημεία που αρκετοί παραβλέπουν και θα έπρεπε κάποιος που σκέφτεται τέτοιο εγχείρημα να έχει κατά νου προκαταβολικά πριν αρχίσει να ρίχνει χρήμα.
Εκτός από το θέμα των εργαλείων που καλά κάνεις και ρωτάς, αν σκοπεύεις να ανοίξεις επισήμως μαγαζί καλό θα ήταν να δεις πριν αρχίσεις να ξοδεύεις και τις οικονομικές/φορολογικές/ασφαλιστικές/οποιεσδήποτε άλλες διοικητικές, γραφειοκρατικές παραμέτρους του εγχειρήματος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εαν μπεις στο κομματι επισκευης πλακετας το μικροσκοπιο ειναι μονοδρομος.Παλμογραφο και rework station δεν θα χρειαστεις.Ενα γρηγορο πολυμετρο ναι θα το χρειαστεις.Οσο αναφορα τα κολλητηρια και τον ζεστο αερα θεωρω οτι τρωγωντας ερχεται η ορεξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 8:50 PM, salde said:

Παλαιότερα υπήρχε ένα παρόμοιο νήμα με κάποιο μέλος (leonaxe ή κάπως έτσι το όνομα) που σκεφτόταν επίσης να ανοίξει κάποιο μαγαζί. Εκεί υπήρχαν διάφορα σημεία που αρκετοί παραβλέπουν και θα έπρεπε κάποιος που σκέφτεται τέτοιο εγχείρημα να έχει κατά νου προκαταβολικά πριν αρχίσει να ρίχνει χρήμα.
Εκτός από το θέμα των εργαλείων που καλά κάνεις και ρωτάς, αν σκοπεύεις να ανοίξεις επισήμως μαγαζί καλό θα ήταν να δεις πριν αρχίσεις να ξοδεύεις και τις οικονομικές/φορολογικές/ασφαλιστικές/οποιεσδήποτε άλλες διοικητικές, γραφειοκρατικές παραμέτρους του εγχειρήματος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και τα εργαλεία που υποσχέθηκα
(τα παρακάτω είναι προσωπικές επιλογές που με βόλεψαν και έχω μείνει με αυτά,
κατά καιρούς έχω δοκιμάσει και άλλα άλλα δεν έμεινα με εκείνα για διάφορους λόγους)

 

για αρχή, κάποια εργαλεία χειρός
 

Spoiler

 

Κατσαβίδια
*Philips Ph1 & Ph2
*Παράλληλο 4mm & 5mm
*Pozidriv Pz1 & Pz2

*Torx T8 & T10 & T15


Κατσαβίδια ακριβείας

*Philips Ph000 & Ph00
*Παράλληλο 1.5mm & 2mm

*Torx T4 & T5 & T6

 

(εάν θες μπορείς να πάρεις και Alen, Star, Robertson etc, άλλα θα τα χρειαστείς 1 φορά στα 3 χρόνια)
(εάν θα ασχοληθείς με apple, mackbook etc, θα χρειαστείς και μερικά Pentalobe & Torx Security)

 

Αντιστατικά τσιμπιδάκια (αγόρασε ένα ή δύο set, καταλήγουν σε αναλώσιμα...)

Πινέλα (1-2 μεγέθη που σε βολεύουν)
Πλαγιοκόφτης
Μυτοτσιμπιδο
Πένσα "μίνι"

Ψαλίδι

Κοπίδι
Πρέσα ακροδεκτών RJ11 & RJ45
Απογυμνωτής καλωδίων

 

Σίγουρα κάτι ξεχνάω...

 

 

 

Μεγεθυντικός φακός επιτραπέζιος (έχω έναν παρόμοιο με αυτόν)

εάν έχεις την οικονομική άνεση ένα στερεοσκόπιο (εδώ ανάλογα με το budget κάνεις και την επιλογή σου, προσωπικά δεν έχω άλλα θέλω να πάρω ένα)

ένα fume extractor (υπάρχουν πολλά diy στο google, εγώ έχω κάνει ένα δικό μου σε ξύλινη κατασκευή)

ένα καλό κολλητήρι (είχα ένα κινέζικο σταθμό κόλλησης απομίμηση hakko, τον αντικατέστησα με ένα TS-100, όταν το παρήγγειλα δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο ? )

ένα (ή δύο) δεύτερο κολλητήρι του κιλού για να υπάρχει

σταθμός κόλλησης με αέρα (έχω έναν τέτοιο, την δουλειά του την κάνει μία χαρά)

τουλάχιστον 1 καλό πολύμετρο (πρόσφατα πήρα το Uni-T UT171A, για τα λεφτά του είναι πολύ ωραίο)

ένα ή δύο πολύμετρα extra (π.χ. έχω Uni-T UT-33D, Uni-T UT-601)

ένα τροφοδοτικό πάγκου (εγώ έχω φτιάξει ένα δικό μου με δύο εξόδους, άλλα ένα 30V 5A θα κάνει την δουλειά του μία χαρά)

 

στα extra

πιστόλι σιλικόνης

αντιστατικός τάπητας

αντιστατικό βραχιόλι

κομπρεσέρ αέρος

βιδολόγος (δευτερεύων)

παλμογράφος (δευτερεύων για αρχή, ο πρώτος που αγόρασα ήταν ο Rigol DS1054Z και τον προτείνω για αρχικό παλμογράφο)

 

τώρα από εκεί και πέρα αναλόγως με τις δουλειές που κάνει ο καθένας χρειάζεται και τα παραπλήσια,

δεν έχω γράψει για αναλώσιμα και περιφερειακά

όπως επίσης και για ποιο "εξειδικευμένο" εξοπλισμό καθώς ένα μαγαζί που ανοίγει τώρα θα πρέπει να ξεκινήσει να βάζει τις δουλειές

που μπορεί να κάνει με τα παραπάνω σε μία σειρά και να δει τι απαιτήσεις έχει στην συνέχεια

π.χ. εγκαταστάσεις δικτύων, προβολέων

ή ανάκτηση δεδομένο, επισκευές bga, επισκευές κινητών και δεν ξέρω εγώ τι άλλο

ανάλογα την περίπτωση πάμε και σε κατάλληλο εξοπλισμό

 

+όσο περνάει ο καιρός μαζεύεις εργαλεία και καταλήγεις να έχεις ολόκληρη συλλογή από πολύμετρα π.χ., άλλα κάποιος που ξεκινάει

να κάνει τις αγορές του δεν χρειάζεται 10 πολύμετρα ας πούμε, εάν κάνεις την αρχή με 2 ή 3 θα καταλήξεις να τα κάνεις συλλογή όμως να είσαι σίγουρος ?

 

τα παραπάνω πάντως είναι απαραίτητα για μαγαζί επισκευών υπολογιστών, αν ξεχνάω κάτι πείτε το (αν θυμηθώ τίποτα παραπάνω θα το προσθέσω)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,επειδη δεν ηθελα να ανοιξω αλλο topic κ ειναι παρεμφερές ξέρει κάποιος αν υπαρχει κάποιο starter kit για νεο τεχνικο δικτυων τιμιο ουτεωκινεζια ουτε πανάκριβο ή αν ειναι προτιμότερο να τα παρει καποιος ενα ενα ξεχωριστα κ ας φτασει να δινει τα διπλάσια λεφτα κ αν ναι καμια ιδεα τα must εργαλεια κ προτασεις?  Ευχαριστώ εκ των προτερων.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.