Jump to content



Ο "πόλεμος" ... των Ads


kreach

Recommended Posts

Mιά φορά κι έναν καιρό το AdBlock έκανε θαύματα.

(Χρησιμοποιώ τώρα Chrome αλλά παλιά έτρεχα το AdBlock στο Firefox - περιβάλλον Windows 10 desktop )

Για κάποιον λόγο όμως ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλές ιστοσελίδες πλέον έχουν μηχανισμούς σε αναγκάζουν να το AΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το AdBlock.

ΔΕΝ έχω σκοπό από παντού να "κόβω" τα Ads

Καλή ώρα, με μεγάλη μου χαρά επιτρέπω στο TheLab.gr να μου εμφανίζει διαφημίσεις.

Έμαθα πάρα πολλά από το 2003 (αν θυμάμαι καλά που έγινα μέλος) και θεωρώ πως οφείλω έστω και έμμεσα να το υποστηρίξω.

Αλλά νοιώθω πως κάθε τρεις και λίγο πρέπει να απενεργοποιώ το AdBlock οπότε... τι το έχω, τι ΔΕΝ το έχω... Το ίδιο είναι.

Εσείς πώς μπλοκάρετε διαφημήσεις από ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ιστοσελίδες;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχεις πάντα την επιλογή να κλείσεις τη σελίδα. Υπάρχει κάποιο adblocker που μπορεί να δίνει την εντύπωση στην ιστοσελίδα ότι τα κατεβάζουμε τα ads τους;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Pi-hole σε Virtual Machine...

ωχ δεν το ειχα σκεφτει αυτο και ειχα βαλει στην ακρη το pi hole για οταν και αν παρω pi και το στησω..

Υπαρχει καποιος οδηγος; ή μπορεις να πεις μερικα πραγματα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Oric said:

Ublock origin σε Firefox, Edge, Opera, Chrome. Όποιo site δεν δέχεται προβολή της σελίδας με τις διαφημίσεις μπλοκαρισμένες, απλώς ΔΕΝ ΘΑ ΔΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ. Κλείνω την καρτέλα και τέλος


Έχει πάρει τέτοιες διαστάσεις το φαινόμενο αυτό που από ένα σημείο και μετά ΔΕΝ με παίρνει να ΜΗΝ δω τη σελίδα (με διαφημήσεις)
Αν επρόκειτο για μεμονωμένα περιστατικά ΔΕΝ θα είχα ανοίξει ένα τέτοιο θέμα (καταρχήν)

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, απλώς, δεν ισχύει. Τα περισσότερα μαγαζιά είναι αρκετά σοβαρά, ώστε να μην προειδοποιούν, ή να προειδοποιούν και να επιτρέπουν το rendering των σελίδων με τις διαφημίσεις αποκλεισμένες. Υπάρχουν βεβαίως και οι καραγκιόζηδες, αλλ' αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα. Το ίδιο ισχύει και για την προειδοποίηση των cookies, όπου τα σοβαρά μαγαζιά δίνουν τη δυνατότητα στον επισκέπτη να επιτρέψει μόνον τα απαραίτητα, ή ακόμη και να τα απορρίψει όλα.  

 

Untitled-1.thumb.jpg.ccd20922d7ceb3fbbaf4f4d97df0aabd.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Papakitou said:

ωχ δεν το ειχα σκεφτει αυτο και ειχα βαλει στην ακρη το pi hole για οταν και αν παρω pi και το στησω..

Υπαρχει καποιος οδηγος; ή μπορεις να πεις μερικα πραγματα παραπανω;

https://github.com/pi-hole/pi-hole/#one-step-automated-install

 

Eνα debian / ubuntu / raspbian και μετά ότι λέει στο λινκ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

https://github.com/pi-hole/pi-hole/#one-step-automated-install

 

Eνα debian / ubuntu / raspbian και μετά ότι λέει στο λινκ..

Εσυ προσωπικα εχεις καποιο πισι μονιμα ανοιχτο και εχεις καποιο Linux σε VM απο οτι καταλαβα;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Papakitou said:

Εσυ προσωπικα εχεις καποιο πισι μονιμα ανοιχτο και εχεις καποιο Linux σε VM απο οτι καταλαβα;

 

Ναι..και αφού το έχω ανοιχτό δεν χαραμίζω τα raspberry μου. ?

 

Αν πάθει κάτι πχ κολλήσει, υπάρχει secondary ρύθμιση στο mikrotik και μπαίνει ο στοκ dns..

 

Δεν μπορει να τα κοψει ολα  γτ πχ fb kai insta παιζουν διαφημισεις απο το ιδιο domain οποτε αν τα κοψεις ...το κοβεις ολο. Αλλα ενα 20-30% της κινησης το κοβει.

 

Εννοειτε thelab.gr whitelist.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sen. Ron Wyden calls for an investigation of the ad-blocking industry

Ad blockers should block ads

Jan 14, 2020, 9:00am EST

 

"On Tuesday, one of the Senate’s fiercest tech critics, Sen. Ron Wyden (D-OR), called on regulators requesting that they investigate the ad-blocking industry for anti-competitive behavior.
 

For years now, some of the largest tech firms have paid ad-blocking companies like Eyeo, which owns Adblock Plus, to avoid the software’s restrictions and have their ads displayed on devices. In 2015, a report from the Financial Times showed that companies like Microsoft, Amazon, and Google were paying out ad blockers so that they could be added to a whitelist to avoid the software’s filters.
 

In a letter to the Federal Trade Commission, Wyden outlined this behavior and asked Chairman Joseph Simons to open an investigation into the entire ad-blocking industry as a response. Wyden argued that any company that accepts payment to be whitelisted should be “far more transparent” about the process with its users.

In the case of Adblock Plus, the company announced in 2016 that it would be accepting some ads that weren’t “intrusive or annoying.”

The company whitelists these acceptable ads and allows them to run on devices, but Wyden argues that this behavior is “anti-competitive."



https://www.theverge.com/2020/1/14/21065154/ron-wyden-ftc-joe-simons-adblock-plus-ad-blocking-software-investigation

Έγινε επεξεργασία από kreach
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2020 at 1:32 AM, gdp77 said:

brave browser και δεν χρειάζομαι κανένα extension για adblocking

 

 



Όλη μέρα χτες έτρεχα δοκιμαστηκά τον "Γενναίο" 

Και θα έλεγα πως μου έκανε ΠΟΛΥ καλή εντύπωση !!

Ευχαριστώ πολύ !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Στον Λάμπη όπως και σε κάθε ιστοσελίδα που υποστηρίζω θα φροντίζω να μπαίνω μέσω Chrome με το AdBlock με "πράσινο φώς"

Την Google όσον αφορά το YouTube... είναι ένα love-hate relationship haha... διότι έχω άπειρα playlists συν με συμφέρει που ξέρει τι θέλω να ακούω και άρα να μου προτείνει παρόμοια τραγούδια ή πχ ομιλίες (Ted/Tedx Talks και τέτοια)

desktop.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. το πρώτο αν και στον Brave μπορεί να μην χρειάζεται. Δοκίμασε με τα Shields και βλέπεις.

2. Προ ετών υπήρχε κάποιο θέμα με το uBlock Origin, πρόσεχε να είναι το αυθεντικό αυτό που κατεβάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.