Jump to content



SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Τα midi ειναι πολυ μεγαλα για το γραφειο. Το δικο μου, που αν και ΙΤΧ εχει τραγικα μεγαλο μεγεθος, ειναι οριακα αποδεκτο αλλα συνεχιζει να με τρωει το ΠΟΣΟ wasted space υπαρχει εκει μεσα.

Τα μικρα κουτια ειναι ολα τα λεφτα. Δεν εχεις χαμενο χωρο, αερα δλδ, να πιανει χωρις λογο. Εχεις ολα τα εξαρτηματα packed.

Το dan case που ειχα ηταν ολα τα λεφτα ως προς το μεγεθος. Αλλα οι περιορισμοι που εβαζε το εκανε μη λειτουργικο σε αντιθεση με το Ghost που σου δινει επιλογες. Αν κοστιζε λιγοτερο και δεν ηταν δυσευρετο θα το επαιρνα κ γω.

Link to comment
Share on other sites

Oχι απαραιτητα.Πλεον εχουμε μεγαλυτερα γραφεια απο οτι ειχαμε παλια  τουλαχιστον οσο βλεπω.

Πανω στο γραφειο μου που ειναι μικρο (αυριο στο μετραω και στο δειχνω και φωτο) παλια ειχα αρκετα συστηματα

σε midi και ειμουν ανετα.Μεχρι και Panzerbox ειχα.

 

Δεν εχει ρε συ χαμενο χωρο.Πρεπει να εχει και λιγο χωρο να το πω και χοντρα και ατσαλα να περναει αερας.

Βλεποντας τα προηγουμενα οσο να με λενε δεν πιστευω με τιποτα οτι εχουν ροη αερα η ειναι ευκολοχρηστα στο βαλε βγαλε..

Aσε που τα βλεπω τοσο στριμωγμενα και πιστευω οτι ειναι μανικι να τα χωρεσεις ολα εκει μεσα + να κρυψεις και κανα καλωδιο

γιατι οχι τιποτα αλλο πρεπει να παει καπου δεν δεν εχεις χωρο :D

 

Packed μαζι σου αλλα ως ενα σημειο.Το δικο σου πχ που το ειδα (google) για μενα ειναι ιδανικο.Κατι μικροτερο  ειναι στριμοκ@λο.

Αν θες να δεις wasted space κατσε να δεις αυτο που εχω τωρα ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο που με απωθει απο το εγχειρημα ειναι οτι δεν εχουν TG δεν παιρνουν κανονικα τροφοδοτικα και δεν μπορεις να κρυψεις τα καλωδια. 

Το μονο που τα εχει αυτα ειναι ενα της Lian li που ειναι ιδιο με το Ο11 αλλα το εχουν 260 ευρω. Αγοραζω το κανονικο Ο11 XL και μου μενουν και ρεστα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με το Corsair 380T (που δεν είναι SFF), δε ξαναφτιάχνω τόσο μικρό σύστημα...Ένα καλωδιάκι ήθελα να συνδέσω και ξήλωσα τα μισά parts για να χωρέσω το χέρι μου. Όμορφα όταν δουλεύουν ρολόι αλλά όταν πρέπει να κάνεις κάτι, ακόμα και για το πιο απλό, pain in the a**. Βέβαια αν δε δοκιμάσεις δε μαθαίνεις...οπότε το πήρα το μάθημά μου ?

Έγινε επεξεργασία από daospi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μικρο κουτι θελει λιτο hardware. Δλδ αποφευγεις τα καλωδια σαν δαιμονισμενος. Δε χρησιμοποιεις SSDs k HDDs. Μονο msata k m.2.

Μονταρεις καλωδια για να ειναι μικρα σε μηκος κ γενικα βαζεις μονο τα βασικα. Αν βαλεις αυτα, τοτε ολο το pc ειναι 2 βιδες και 3 parts. Οσο μεγαλωνει το κουτι κ χωραει εξτραδακια, τοτε αρχιζουν τα θεματα.

πχ. στο Η200 που εχω, εχω κανει ταρζανιες. 2 υδροψυξεις, 5 ανεμιστηρες, 4 δισκοι (οχι nvme, sata k hdd), fan/rgb controller k αισθητηρες θερμοκρασιων, ledoταινιες κλπ. Ολα αυτα μεταφραζονται σε τρομακτικα πολλα καλωδια. Μονο το corsair commander (fan controller) εχει τοσα καλωδια που ολο το προηγουμενο pc μου στο Dan case, δεν ειχε ουτε τα μισα.

Χρειαζονται ολα αυτα? Προφανως οχι. Απλα επειδη το κουτι εχει χωρο, μπορεις να υπερβαλλεις οσο θες.

 

Ο αερας, κυριολεκτικα κ μεταφορικα δε προσφερει κατι. Βοηθαει στο να βαζεις χερι πιο ευκολα μες στο κουτι, απο τη μια, κ απο την αλλη απλα δεν επιβαρυνει το συστημα οταν ανακυκλωνεται. Στα μικρα κουτια το βασικο ειναι τα parts να παιρνουν αερα κατευθειαν απο το περιβαλλον κ να τον στελνουν εκτος ξανα. Δλδ θεωρητικα ο τελειος συνδυασμος θα ηταν cpu k gpu με blower cooler.

 

Επειδη ο παραπανω συνδυασμος ΔΕΝ αποδιδει, δοκιμασμενα, οι λυσεις ειναι Ghost S1 με υδροψυξη ή Corsair One. Οτιδηποτε μικροτερο απο αυτα, εχει περιορισμους που προσωπικα δεν δεχομαι να κανω. Οτιδηποτε μεγαλυτερο απο αυτα, εχει wasted space.

*Με εξαιρεση το NCase M1 που αν και ειναι μεγαλυτερο, μπορει να γεμισει με δυο υδροψυξεις ή μια custom κ να γεμισει πληρως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σας απαντήσω εκτενώς αργότερα, γατάκια?.

Ωραία και ενδιαφέρουσα η κουβέντα:T:.

 

Λοιπόν, ακολουθεί wall of text:

1)Η αγορά ενός sff κουτιού απαιτεί ενδελεχές ψάξιμο. Πριν καταλήξω στο κουτί και τα parts, πέρασαν 8-9 μήνες. Μην βιαστείτε, ζυγίστε τα υπέρ και τα κατά.

Υπάρχουν επιλογές, αλλά απαιτείται μελέτη και ξεψάχνισμα, ώστε να αποφευχθούν ανεπιθύμητες και ουρανοκατέβατες ασυμβατότητες.

Οι περισσότεροι ακολουθούν τις safe επιλογές (ναι, υπάρχουν συγκεκριμένα parts που μπαίνουν χωρίς κόπο σε τέτοια κουτιά).

2)Η λογική ενός τέτοιου case είναι απλή: ό,τι χρειάζεσαι, τοποθετείται μέσα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

3)Δεν χρειάζομαι εσωτερικό hdd, δεν χρειάζομαι ssd. Κάποια στιγμή, ο εξωτερικός σκληρός θα μας αποχαιρετήσει και τη θέση του θα πάρει ένας εξωτερικός ssd. Στο κουτί, χρησιμοποιώ μόνο nvme. Ακόμη και ένα καλώδιο να γλυτώσεις, έχεις κερδίσει μια μικρή μάχη.

Σημαντικό: σε τέτοια κουτιά, ένα καλώδιο λιγότερο, 2 βαθμοί πιο κάτω, 1 χιλιοστό πιο εκεί ή πιο εδώ είναι σημαντικά.

4)Έχω "ανεβάσει" video στις σελίδες του παρόντος νήματος, τα οποία δείχνουν ότι μια χαρά τοποθετείς και aio+2080ti+beast cpu. Τώρα, αν θες να τρέχεις τον 9900k στα 5.0ghz και όχι στα 4.7, ε, έχασες.

5)Εμπειρία χρήσης από το δικό μου κουτάκι: αθόρυβο. Το enthoo pro, που το είχα στα πόδια μου, το άκουγα λιγάκι (και είχα εξαιρετικές θερμοκρασίες). Το ghost s1, που το έχω δίπλα μου, όχι.

6)Θερμοκρασίες: έχω γράψει κάποια πράγματα. Σε idle, έχω τις θερμοκρασίες που είχα με το pro. Σε load, άντε να έχω 4-5 βαθμούς παραπάνω. Ναι, έχω κάνει undervolt σε cpu+gpu, αλλά ήταν μια συνειδητή επιλογή, από τη στιγμή που δεν ήθελα να πάω σε aio και large tophat. Undervolt, όμως, είχα κάνει και στο hardware που είχα στο pro.

Αυτά σας τα γράφει σεσημασμένος ψυχάκιας με τις θερμοκρασίες ( @GoMaR, @tommybertsen, πείτε μια κακή κουβέντα?). Έβλεπα, ας πούμε, 64 βαθμούς στην κάρτα γραφικών και πάθαινα αναφυλαξία. Ναι, το καλοκαίρι θα έχω αυξημένες θερμοκρασίες, αλλά θα το υποστώ. Δεν χάλασε ο κόσμος.

7)Cable management: έχω 5 ανεμιστήρες (με extension cables+splitter) και χώρεσαν τα καλώδια μια χαρά. Σίγουρα, όμως, σας συνιστώ να αγοράσετε custom καλώδια. Εάν βάλετε 2 nvme, θα χρειαστείτε 3-4 καλώδια και τέλος (24pin+8pin+6+2pin).

Μειονεκτήματα:

1)τα πραγματικά sff cases είναι δυσεύρετα, πανάκριβα και τα παντρεύεσαι. Προσοχή, δεν μιλώ για wannabe sff cases. Βλέπω με χαρά αρκετούς κατασκευαστές να βγάζουν mini itx cases. Καλά κάνουν, αλλά ακόμα μιλάμε για ενδιάμεση κατάσταση. Μικρά αλλά όχι και τόσο μικρά (μην τρομάξουμε τον κόσμο).

2)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τα μονα καλωδια που εχω πανω ειναι το 24αρι τα δυο της καρτας και του επεξεργαστη. Δεν χρησιμοποιω ουτε το io του κουτιου γτ εχω hub πολυτελειας.

2 τερα m.2 και ολοι οι αλλοι δισκοι ειναι σε nas.

Σκεφτομουν το εξης, να φτιαξω μια θηκη και να βαλω μεσα ρεζερβουαρ δυο ψυγεια 3χ120 30χιλ (δεν χρειαζεται πιο παχυ) και αντλια να κανω δυο τρυπες στο πισω μερος του κουτιου και να περναει μα quick disconnect.

Το θεμα μου ειναι το τροφοδοτικο και το μηκος των καλωδιων του.

 

Σκεφτομαι το Lian Li TU150WX

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συνεχίζω εδώ και ας γίνουν merge.

 

2)Εξηγώ τι εννοώ όταν γράφω ότι τα κουτιά αυτά τα παντρεύεσαι: το ncase m1 βρίσκεται στην v6 έκδοσή του. Κάποιες από τις βελτιώσεις της v6 version είναι συμβατές με προηγούμενες εκδόσεις, κάποιες άλλες όχι. Όσοι έχουν, λοιπόν, τις πρώτες εκδόσεις, έχασαν. Ό,τι πήραν, πήραν. Η αναβάθμιση του case σας, επομένως, εξαρτάται από το είδος των βελτιώσεων και την επιθυμία ή τη δυνατότητα του εκάστοτε κατασκευαστή να υποστηρίξει προηγούμενες εκδόσεις του.

3)Αν απλά πετάξετε μέσα στο κουτί σας το hardware σας, ναι, η τοποθέτηση καινούργιου hardware, το troubleshooting κτλ κτλ είναι pain in the ass. Σκεφτείτε πώς θα τοποθετήστε τα πράγματα και τακτοποιήστε τα όσο καλύτερα μπορείτε.

@fatalara Ηλία, μια χαρά tg έχουν τα περισσότερα κουτάκια. Απλά, εάν θέλεις να έχεις αξιοπρεπές airflow, τα ξεχνάς.

Κάτι τελευταίο: τα κουτάκια αυτά είναι για minimal καταστάσεις. Όχι rgb, όχι σκουπιδοπρογράμματα σε θάλασσες κι ακτές..

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

???

Κάνε merge τις αναρτήσεις μου. Έγραψα πολλά και δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ την αρχική ανάρτησή μου.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λοιπόν, συνεχίζω εδώ και ας γίνουν merge.

 

2)Εξηγώ τι εννοώ όταν γράφω ότι τα κουτιά αυτά τα παντρεύεσαι: το ncase m1 βρίσκεται στην v6 έκδοσή του. Κάποιες από τις βελτιώσεις της v6 version είναι συμβατές με προηγούμενες εκδόσεις, κάποιες άλλες όχι. Όσοι έχουν, λοιπόν, τις πρώτες εκδόσεις, έχασαν. Ό,τι πήραν, πήραν. Η αναβάθμιση του case σας, επομένως, εξαρτάται από το είδος των βελτιώσεων και την επιθυμία ή τη δυνατότητα του εκάστοτε κατασκευαστή να υποστηρίξει προηγούμενες εκδόσεις του.

3)Αν απλά πετάξετε μέσα στο κουτί σας το hardware σας, ναι, η τοποθέτηση καινούργιου hardware, το troubleshooting κτλ κτλ είναι pain in the ass. Σκεφτείτε πώς υα τοποθετήστε τα πράγματα και τακτοποιήστε τα όσο καλύτερα μπορείτε.

 

@fatalara Ηλία, μια χαρά tg έχουν τα περισσότερα κουτάκια. Απλά, εάν θέλεις να έχεις αξιοπρεπές airflow, τα ξεχνάς.

Κάτι τελευταίο: τα κουτάκια αυτά είναι για minimal καταστάσεις. Όχι rgb, όχι σκουπιδοπρογράμματα σε θάλασσες κι ακτές..

Κάνε merge τις αναρτήσεις μου. Έγραψα πολλά και δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ την αρχική ανάρτησή μου.

Δεν θελω airflow θα μπει σε νερο.

RGB οχι, ενα χαμηλο λευκο φως να φαινεται το HW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα σας απαντήσω εκτενώς αργότερα, γατάκια?.

Ωραία και ενδιαφέρουσα η κουβέντα:T:.

 

Λοιπόν, ακολουθεί wall of text:

1)Η αγορά ενός sff κουτιού απαιτεί ενδελεχές ψάξιμο. Πριν καταλήξω στο κουτί και τα parts, πέρασαν 8-9 μήνες. Μην βιαστείτε, ζυγίστε τα υπέρ και τα κατά.

Υπάρχουν επιλογές, αλλά απαιτείται μελέτη και ξεψάχνισμα, ώστε να αποφευχθούν ανεπιθύμητες και ουρανοκατέβατες ασυμβατότητες.

Οι περισσότεροι ακολουθούν τις safe επιλογές (ναι, υπάρχουν συγκεκριμένα parts που μπαίνουν χωρίς κόπο σε τέτοια κουτιά).

2)Η λογική ενός τέτοιου case είναι απλή: ό,τι χρειάζεσαι, τοποθετείται μέσα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

3)Δεν χρειάζομαι εσωτερικό hdd, δεν χρειάζομαι ssd. Κάποια στιγμή, ο εξωτερικός σκληρός θα μας αποχαιρετήσει και τη θέση του θα πάρει ένας εξωτερικός ssd. Στο κουτί, χρησιμοποιώ μόνο nvme. Ακόμη και ένα καλώδιο να γλυτώσεις, έχεις κερδίσει μια μικρή μάχη.

Σημαντικό: σε τέτοια κουτιά, ένα καλώδιο λιγότερο, 2 βαθμοί πιο κάτω, 1 χιλιοστό πιο εκεί ή πιο εδώ είναι σημαντικά.

4)Έχω "ανεβάσει" video στις σελίδες του παρόντος νήματος, τα οποία δείχνουν ότι μια χαρά τοποθετείς και aio+2080ti+beast cpu. Τώρα, αν θες να τρέχεις τον 9900k στα 5.0ghz και όχι στα 4.7, ε, έχασες.

5)Εμπειρία χρήσης από το δικό μου κουτάκι: αθόρυβο. Το enthoo pro, που το είχα στα πόδια μου, το άκουγα λιγάκι (και είχα εξαιρετικές θερμοκρασίες). Το ghost s1, που το έχω δίπλα μου, όχι.

6)Θερμοκρασίες: έχω γράψει κάποια πράγματα. Σε idle, έχω τις θερμοκρασίες που είχα με το pro. Σε load, άντε να έχω 4-5 βαθμούς παραπάνω. Ναι, έχω κάνει undervolt σε cpu+gpu, αλλά ήταν μια συνειδητή επιλογή, από τη στιγμή που δεν ήθελα να πάω σε aio και large tophat. Undervolt, όμως, είχα κάνει και στο hardware που είχα στο pro.

Αυτά σας τα γράφει σεσημασμένος ψυχάκιας με τις θερμοκρασίες ( @GoMaR, @tommybertsen, πείτε μια κακή κουβέντα?). Έβλεπα, ας πούμε, 64 βαθμούς στην κάρτα γραφικών και πάθαινα αναφυλαξία. Ναι, το καλοκαίρι θα έχω αυξημένες θερμοκρασίες, αλλά θα το υποστώ. Δεν χάλασε ο κόσμος.

7)Cable management: έχω 5 ανεμιστήρες (με extension cables+splitter) και χώρεσαν τα καλώδια μια χαρά. Σίγουρα, όμως, σας συνιστώ να αγοράσετε custom καλώδια. Εάν βάλετε 2 nvme, θα χρειαστείτε 3-4 καλώδια και τέλος (24pin+8pin+6+2pin).

Μειονεκτήματα:

1)τα πραγματικά sff cases είναι δυσεύρετα, πανάκριβα και τα παντρεύεσαι. Προσοχή, δεν μιλώ για wannabe sff cases. Βλέπω με χαρά αρκετούς κατασκευαστές να βγάζουν mini itx cases. Καλά κάνουν, αλλά ακόμα μιλάμε για ενδιάμεση κατάσταση. Μικρά αλλά όχι και τόσο μικρά (μην τρομάξουμε τον κόσμο).

2)

Ελα γατουλη : P

1)Εννοειτε  οτι θελει ψαξιμο.Πιστευω αυτο συμβαινει για οτιδηπωτε αγοραζεις (ειπαμε οχι εσυ γενικα αναφερομαι).

Στο θεμα κουτιου για υπολογιστη εχεις ομως καποιες επιλογες.Τι χρηση και τι θελεις να βαλεις μεσα.

Οπως πολυ σωστα αναφερεις καποια πραγματα εκ φυσης ΔΕΝ μπορεις να τα βαλεις ιδιως σε τετοια κουτια.

Και με το ανωθε καλυπτω και το νο2 σου αλλα θα το αναλυσω και εκεινο παρακατω.

Καποια αλλα ναι μεν τα βαζεις αλλα εκει φτανουμε στον αρχικο μου προβληματισμο που ιδιως ο @daospi το εξεθεσε και καλυψε καλυτερα.

Βγαζεις αγανακτηση με το παραμικρο που θα θελησεις να κανεις κατι.

2)Καλη φαση το ολο πακετο (ξεχναμε οτι αναφεραμε γενικα) αλλα γιατι να παιρνεις, μαλλον να αναγκαζεσε να παρεις h/w ειδικα για ενα συγκεκριμενο

κουτι?Θα με πεις γουσταρω τις mini micro m/b και εμενα με αρεσουν. Αλλα μπορω να τα βαλω σε ενα νορμαλ κουτακι το οποιο αυριο μεθαυριο που στανταρακι,

θα κανω αναβαθμιση θα πρεπει να ψαξω ντε και καλα να βρω h/w που να ταιριαζει στο συγκεκριμενο μεγεθος.

3)Φτανουμε στην αρχικη μου ιδεα.Πρεπει να στιβεις το κεφαλι σου η να σφαξεις τα χερια σου για το πως θα στριμωξεις εκεινο το ριμαδοκαλωδιακι

που καθετε μπροστα στο φουρφουρι και οταν θα γυριζει θα κανει σαν τα ποδηλατα που βαζαμε πλαστικα στις ροδες για να κανουν φασαρια.

Ουτε εγω πλεον εκει που φτασαμε θελω πολλα πραγματα ιδιως οταν ειμαστε σε σημειο που τα εχουμε απλοχερα και σε νορμαλ τιμες (πλεον)

Μιλαω για τους ssd nvme  και για τις μητρικες που πλεον σχεδον ολες εχουν τετοιο μεσο αποθηκευσης.

4)Τα ειδα ποιο πριν τι ανεβασες .Και ειδα και τους δικου σου προβληματισμους στο πως θα το σεταριζες ωστε να πετυχαινες την ιδανικο αποτελεσμα

στην μαχη θερμοκρασιες vs επιδοσεις.Ποιος ο λογος να φτανεις σε ενα τετοιο σημειο να ταλαιπωρισε τοσο?Εννοω να στιβεις το κεφαλι σου οταν μπορεις

με ενα αλλο κουτι να τα εχεις ολα.Απο εκει και περα τι μπορεις να βαλεις μεσα οκ.Το βαζεις οπως θα βαλεις V6  στο ντατσουν του αδερφου μου.Θα μπει

αλλα θα σε παιδεψει.

5)Το panzerbox που ανεφερα ποιο πανω που ειναι αρκετα παλιο κουτι πιστεψε με εκεινες τις προπελες (200αρια?240?) φαν που ειχε

δεν ακουγες τιποτα.Ειχα βαλει και το μπαζουκα την scythe και τον 8320 σε παιχνιδια  το μπαζουκα με την δοκιμη του χεριου ουτε καν χλιαρο ηταν.

 

Εγραψα πολλα αν τα διαβασεις /διαβασουν και θελετε /ουν να συνεχισουμε λεμε και τα υπολοιπα.

Υποψιν εκφραζω τον προβληματισμο μου και λεω την αποψη μου.ΔΕΝ κατακρινω ΟΥΤΕ υποβιβαζω την αγορα σου η οποιος αγορασε ενα τετοιο κουτι.

Με αρεσουν απλα εχω τοον ενδοιασμο μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

3)Φτανουμε στην αρχικη μου ιδεα.Πρεπει να στιβεις το κεφαλι σου η να σφαξεις τα χερια σου για το πως θα στριμωξεις εκεινο το ριμαδοκαλωδιακι

Κοίτα, δεν είναι τόσο τραγικό το cable management. Ειδικά εάν αγοράσεις custom cables, τα πράγματα απλοποιούνται σε μεγάλο βαθμό.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

4)Τα ειδα ποιο πριν τι ανεβασες .Και ειδα και τους δικου σου προβληματισμους στο πως θα το σεταριζες ωστε να πετυχαινες την ιδανικο αποτελεσμα

στην μαχη θερμοκρασιες vs επιδοσεις.Ποιος ο λογος να φτανεις σε ενα τετοιο σημειο να ταλαιπωρισε τοσο?

Πίστεψέ με, δεν ταλαιπωρήθηκα. Έκανα τα πειράματά μου με το pro και τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιούσα εκεί, τις μετέφερα στο ghost.

Να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν υπάρχει περιορισμός στα parts που θα διαλέξεις. Στη μεταξύ τους συμβατότητα, ναι. Επίσης, αν θέλεις να βάλεις aio και waterblock σε cpu και gpu αντίστοιχα, μπορείς να το κάνεις. Ίσως ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά στο range του ghost (εννοώ σε lt), στο οποίο ανήκουν κουτιά όπως το mjolnir, το t1, το circle pro, μια χαρά aio+waterblocks χωράνε.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοω ! Οτι 1)Αναγκαζεσε να αγορασεις κατι ακομα ποιο ειδικο  ωστε 2) να μπορεσεις να τα "στριμωξεις" οσο το δυνατον καλυτερα.

 

Πιστευω οτι αν εισουν με ενα διαφορετικο κουτι δεν θα ασχολιοσουν εστω και τοσο.Αυτο που αναφερω στην αλλη σελιδα.

Λογω οτι ειναι μικρα και στριμωγμενα δεν σε δινει και την δυνατοτητα αλλα και την ευελιξια να το κανεις.

 

Ναι συμφωνω εν μερη οτι δεν υπαρχει περιορισμος.Ποιο πανω αναφερε ο @GFFermari οτι μπορεις να σκεφτεις και την λυση του blower

cooler ιδιως για την vga.Αν θυμαμαι καλα και οσο διαβαζω και ασχολουμαι τα τελευταια χρονια η λυση blower cooler ιδιως σε gpu ηταν

λες και ειχες αν τζετ κινητηρα μεσα στο πισι.Ιδανικη αλλα αρκετα θορυβωδης.

 

Ειπαμε ορεξη και ωρα  να εχεις και οτι θες βαζεις.Ιδιως ομως σε υδροψυξη και αν δεν ειναι aio δεν θα ηθελα να αρχιζει να βγαζει νερα

και ιδιως  οταν ειναι τοσο στριμωγμενα.Εδω μεσα διαβασα και παλαιοτερα και ποιο νεοτερα απο αρκετα μελη με custom w/c που ειχανε

διαρροες και το προλαβαν.Εκει μεσα το κοβω απιθανο να το προλαβεις και πιστευω και εσυ το ιδιο πιστευεις.

 

In case που δεν τα ειδες ριξε μια ματια.Πλεον μεινανε και αυτοι πισω αλλα εχει αξιομαχα.

 

sff ff ff

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο κουτακι, χωραει την rog ανετα και υπαρχει και στην εκδοση plus με 650watt τροφοδοτικο wirelles charger στο πανω μερος και τους καινουριους in win sirius ανεμιστηρες που ειναι εργο τεχνης. 220 ευρω πακετο ολα μαζι.

Αλλαζω μητρικη σε μια rog itx και μετα δυο τρυπες κατω απο τον ανεμιστηρα εξοδου, δυο pass through νερα και γεια σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2020 at 10:44 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τα midi ειναι πολυ μεγαλα για το γραφειο.

What did you just say? :bleh: 

IMG_20191223_235338.jpg 

πλέον το synth είναι στη βάση του, απλά δηλώνω την υπέρτατη διαφωνία μου σχετικά με τα μικρού μεγέθους PC που θέλουν να λέγονται gaming. Βλέπω τα κουτάκια αυτά που κοστίζουν 2 φορές το Phanteks και... εεε με πιάνει μια αηδία :bleh: 

Το'χει αυτό το θρεντ πόσο καιρό ο Γιώργος και τώρα το πήρα γραμμή :hehe: 

  • Like 4
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.