Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Εγω προσωπικα καρτες προηγουμενης γενιας θα επαιρνα μονο αν ειχαν τιποτα 500 ευρω οι 3070. Θεωρω τερμα πεταμενα λεφτα εφοσον και 700 να την παρεις σε 3 μηνες θα κοστολογειται κανενα 450. Κριμα δεν ειναι? Μονο μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση σε καλη τιμη για μενα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει πουθενά περί "αναζωπύρωσης" των crypto το Φθινόπωρο....

 

H Νvidia προσπαθεί να καθυστερήσει τις παραγγελίες από TSMC γιατί προβλέπει να της μείνει τεράστιο στοκ από 3xxx στα ράφια + όλοι οι miners σκοτώνουν τις "τελειωμένες" κάρτες τους + θα δούμε ακόμα πιο χαμηλές τιμές στα μεταχειρισμένα στο Q3.

 

Οι τιμές RDNA2 / Ampere είναι ακόμα ΚΑΚΕΣ. Εγώ δεν βλέπω πιθανότητα να ανέβει το crypto και συνακόλουθα να έχουμε πρόβλημα με GPU.

 

Προσωπικά περιμένω Q3/Q4 2022 για να χτυπήσω σε καλή τιμή μια 6700ΧΤ. Ούτε κατά διάνοια δεν πρόκειται να δώσω τα χρήματα που ζητάνε τώρα.

 

Το έχω ξαναγράψει: Για μένα αξίζει 500€ ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ η κάρτα που θα μου δώσει 144 fps lows όχι average @ 1080p high settings

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Ενεργειακη κριση και crypto δεν νομζιω να πηγαινουν παρεα . 

 

Αυτό πες το ξανά. Θέλω να δω πώς η Nvidia, που οι νέα της γενιά θα ζητάει +100 έως +250W παραπάνω, θα τιμολογήσει υποτίθεται με πιο ψηλά msrp.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το έχω ξαναγράψει: Για μένα αξίζει 500€ ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ η κάρτα που θα μου δώσει 144 fps lows όχι average @ 1080p high settings

 

 

Με το παιχνιδι που παιζεις καλη τυχη. Ειναι σκουπιδι. Εδω καποιες φορες στο vanguard εχει κατι frame drops θανατου απο 240 frames σε 130 ετσι επειδη μπορει...
Φαντασου το wz που ειναι οτι χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Με το παιχνιδι που παιζεις καλη τυχη. Ειναι σκουπιδι. Εδω καποιες φορες στο vanguard εχει κατι frame drops θανατου απο 240 frames σε 130 ετσι επειδη μπορει...
Φαντασου το wz που ειναι οτι χειροτερο.

 

Δεν διαφωνώ.

 

Θες να πεις όμως ότι οι wow -και καλά- κάρτες 3070+ / RX6700XT+ που ξεκινάνε από 500€ + στην πιάτσα πιάνουν στα υπόλοιπα ΑΑΑ παιχνίδια 144fps lows @ 1080p high settings? Δεν νομίζω. Μας έχουν τσακίσει στη διαφήμιση -και καλά- 4Κ gaming και ακόμα δεν "έχουν" άνετα τα 1080p. Και μιλάμε για το σύνολο των παιχνιδιών και όχι για select τίτλους π.χ. CS:GO με αρχαία μηχανή.

 

Δες εδώ από techpowerup το performance σε 1080p της 3080ti παρακαλώ των 1000-1500€

 

image.png.55191b3696bcac40eac638c042f3f3cb.png

 

Και αυτά είναι average FPS, όχι lows έτσι?

 

Όταν θα βγει κάρτα στα 500€ που δεν θα πέφτει κάτω από τη γραμμή των 144fps που έβαλα στο παραπάνω διάγραμμα, ξαναμιλάμε. Μέχρι τότε, όλες οι κάρτες είναι high-way-robbery. 1080p εν έτει 2022 πάμε για 2023. Μας παραμυθιάζουν με ray tracing, FSR/ DLSS και πράσινα άλογα, όταν μπορείς να αγοράσεις πλέον φθηνά μόνιτορ 144Hz και στα μισά παιχνίδια (και παραπάνω λέω εγώ) δεν μπορείς να πιάσεις 144 καρέ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Παρτε 3000 τωρα λεμεεε. Ετσι και γινει πολεμος οχι τσιπακι δεν βρειτε στην αγορα. Ουτε τσιπς με ριγανη δεν θα υπαρχει και τις 4000 θα πρεπει να καταταχθειτε για να τις παρετε.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
xU283FUfqxIDB8R9.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

In a sign that NVIDIA board partners are getting desperate to clear inventory of their high-end GeForce...

 

Show Me The Money GIF

😛

Πάρτην και βάλε την δίπλα από το κουτί σου, αφού είναι μεγαλύτερη από όλο σου το κουτί :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

χαμός με τους miners έχουν πλημμυρίσει την αγορά να ξεφορτωθούν τις κάρτες τους :D

χαλάνε την πιάτσα σε εμάς τους απλούς gamers που θέλουμε να πουλήσουμε :D και να αναμείνουμε για τις νέες
όποιος θέλει 3070 ti ας μου στείλει pm check it


 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.