Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

κάνει δελτίο καταστροφής ή κάτι άλλο για να μην ειναι στον αερα

Με το οποιο δελτιο καταστροφης, τυπικα δεν υφισταται εγγυηση, αρα δεν μπορεις να πουλησεις την καρτα ως εντος εγγυησης, αρα θεωρητικα δεν μπορεις να πιασεις και πολλα λεφτα ωστε να αναβαθμισεις στην επομενη με 0-100 ευρω.  Οποτε, ας δυμφωνησουμε οτι μιλαμε για παρατυπες τακτικες που εν δυναμει μπορει να γινουν και παρανομες. Οποτε ας μην τις διαντυμπανιζουμε ξανα και ξανα σαν γενικο κανονα που απλα μπορουν να το κανουν ολοι. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι αυτος που θα κανει το οποιο δελτιο καταστροφης θα παει να το δηλωσει στο κατάστημα αγορας για να βγαλουν εκτος εγγυησης την καρτα? Αυτο μου λες? Η μηπως θα την δηλωσει και στον κατασκευαστη? Πατε καλα? Που ζουμε? Μου θυμιζετε κατι χαρτογιακαδες που μονο οτι τους εμαθαν στις "σχολες" ξερουν και βεβαια ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα τελικα

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενα δελτιο καταστροφης.

Μαριε μην ασχολεισαι αλλο. Οποιος θελει να μαθει τι και πως να παει σε σεμιναριο να μαθει. Δεν θα ξεστραβωσουμε τον καθε ασχετο τωρα.

Συνεχιστε για καρτες και αφηστε τα υπολοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδευεστε, δε συζηταμε τι γινεται στην πραγματικοτητα, μιλαμε για κατι απολυτα σωστο ως προς το νομο.

 

αν γινεται νομικα, θα με ενδιεφερε και μενα να το μαθω. και θα σας κερασω καφε αντε :)

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος fuz10n έγραψε:

μαλλον μπερδευεστε, δε συζηταμε τι γινεται στην πραγματικοτητα, μιλαμε για κατι απολυτα σωστο ως προς το νομο.

 

αν γινεται νομικα, θα με ενδιεφερε και μενα να το μαθω. και θα σας κερασω καφε αντε :)

Εχει μπερδευτει παρα πολυ το θεμα γιατι ο καθενας γραφει οτι καταλαβαινει χωρις να εχει και πολυ ιδεα.

Ο μονος που μιλησε σωστα εισαι εσυ. Τα πραγματα ειναι απλα και αναλογα το μεγεθος εχεις και καποια νομιμα παραθυρα που δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Δεν υπαρχει λογος να συνεχιζουμε. Δεν υπαρχει αντιληψη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Εχει μπερδευτει παρα πολυ το θεμα γιατι ο καθενας γραφει οτι καταλαβαινει χωρις να εχει και πολυ ιδεα.

Ο μονος που μιλησε σωστα εισαι εσυ. Τα πραγματα ειναι απλα και αναλογα το μεγεθος εχεις και καποια νομιμα παραθυρα που δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα. Δεν υπαρχει λογος να συνεχιζουμε. Δεν υπαρχει αντιληψη.

Λέει αυτός που συνεχίζει...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει αντιληψη.

 

Αυτό δικαιούσαι να το διαπιστώσεις εάν κάνεις μια φιλότιμη προσπάθεια να εξηγήσεις και εκείνη αποτύχει. Είσαι πρόθυμος να το προσπαθήσεις; Από ό,τι βλέπεις, η προθυμία υπάρχει.

 

Αν δεν είσαι, ξανασυζητάμε τους χαρακτηρισμούς διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Μου θυμιζετε κατι χαρτογιακαδες που μονο οτι τους εμαθαν στις "σχολες" ξερουν και βεβαια ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα τελικα

Μαριε για να ξεκαθαρισουμε λιγο καποια πραματα. Εσυ μπηκες και ειπες οτι εχεις τροπο να αλλαζεις με κοστος 0-100 ευρω, και οτι μονο αν το κανει καποιος ετσι αξιζει η αναβαθμιση gpu. Λοιπον, αυτος ο τροπος για να δουλεψει εχει παρα μα παρα πολλους αστερισκους. Ξεκιναμε απο το βασικοτερο. Δεν δουλευουν ολοι σε μια δουλεια που το καθε αφεντικο θα εχει την ορεξη η τη διαθεση να κοβρι τιμολογια συο ονομα του για να παιρνει ο αλλος πταγματα για να παιζρι παιχνιδια. Ακομα και να εχουν καποιοι τετοιο αφεντικο , τοτε και παλι το να κανει καποιος αυτο που κανεις εσυ εμπεριεχει παρατυπιες. 

Οχι δεν ειμαι χαρτογιακας, και εχω κι εγω τροπο να γλυτωνω κοστος και γλυτωσα και πολυ προσφατα. Αλλα, δεν μπορουμε να πουμε οτι αυτο μπορει να δουλεψει ετσι απλα για ολους! Καλα σας λεει ο @gdp77. Αν ειστε τοσο σιγουροι, μοιραστειτε τον "τροπο" σας με ολους. Αλλιως το να μπαινεις (για πολλοστη φορα) να γραφεις μια φραση και μετα "ναι ξερετε αμα θελετε ψαχτε το λιγακι, εγω ξερω τι κανω" πιο πολυ για ποστ ποζεριας μου μοιαζει παρα για κατι χρησιμο. Λοιπον, συνεχισε να κανεις οτι κανεις γιατι οι πιθανοτητες να γινει στραβη ειναι λιγοτερες και απο το να πεσει μετεωριτης σε 3 λεπτα, αλλα μην υο λες και υο ξαναλες σαν κατι απολυτως καθημερινο, στνηθισμενο, εφικτο απο ολους. Γιατι δεν ειναι! 

 

54 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Μαριε μην ασχολεισαι αλλο.

Το σκυλακι σου ειναι; 

 

54 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Οποιος θελει να μαθει τι και πως να παει σε σεμιναριο να μαθει.

Αυτο ναι, να το πληρωσω κιολας. Σεμιναριο απαλλαγης ΦΠΑ. Γινονται πολλα τετοια ε; 

 

55 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν θα ξεστραβωσουμε τον καθε ασχετο τωρα.

Ξερεις, δεν σου ζητησε κανενας και με το ζορι να απαντησεις. Δεν κρεμομασταν και απ τα χειλη σου να πουμε. Δλδ ειτε εγραφες ειτε δεν εγραφες, ισα και και που σκασιλα μας. Ετσι κι αλλιως απλα μπηκες ειπες "εγω ξερω, εσεις δεν ξερετε" (οπως παντα, τπτ χρησιμο) και θιχτηκες κιολας μετα απο 3-4 κωλοτουμπες. 

Και γενικα μαζεψου λιγο. Απο μαγκακια του πληκτρολογιου εχουμε χορτασει. Λες και μας ηξερες κι απο χθες. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Αυτό δικαιούσαι να το διαπιστώσεις εάν κάνεις μια φιλότιμη προσπάθεια να εξηγήσεις και εκείνη αποτύχει. Είσαι πρόθυμος να το προσπαθήσεις; Από ό,τι βλέπεις, η προθυμία υπάρχει.

 

Αν δεν είσαι, ξανασυζητάμε τους χαρακτηρισμούς διαφορετικά.

Σου εδωσα ενα παραδειγμα. Πληρωμη σε ειδος δηλωμενη απο τον αποδεκτη η δωρο. Φλουρια και παει λεγοντας.

Αν η εταιρια εχει να κανει και με το ιδιο αντικειμενο, εσωτερικη αγορα. Κανω εκπτωση στους υπαλληλους μου για αγορες απο τα καταστηματα μας. 

Ολα αυτα επιτρεπονται.

 

Βαρεθηκα, καληνυχτα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε οτι αυτες ηταν οι λυσεις θα διαβαζα απο ψαγμενους ξερολες, ουτε και που το περιμενα. Ωραια, καλυφθηκε το 0,5% των gamers. Πως ακριβως θα δουλεψει αυτο για το υπολοιπο 99,5%; Στο επομενο σεμιναριο... Εκτος τοπου και χρονου με την υπολοιπη συζητηση εισαι Ηλια, σορρυ κιολας. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μαριε για να ξεκαθαρισουμε λιγο καποια πραματα. Εσυ μπηκες και ειπες οτι εχεις τροπο να αλλαζεις με κοστος 0-100 ευρω, και οτι μονο αν το κανει καποιος ετσι αξιζει η αναβαθμιση gpu. Λοιπον, αυτος ο τροπος για να δουλεψει εχει παρα μα παρα πολλους αστερισκους. Ξεκιναμε απο το βασικοτερο. Δεν δουλευουν ολοι σε μια δουλεια που το καθε αφεντικο θα εχει την ορεξη η τη διαθεση να κοβρι τιμολογια συο ονομα του για να παιρνει ο αλλος πταγματα για να παιζρι παιχνιδια. Ακομα και να εχουν καποιοι τετοιο αφεντικο , τοτε και παλι το να κανει καποιος αυτο που κανεις εσυ εμπεριεχει παρατυπιες. 

Οχι δεν ειμαι χαρτογιακας, και εχω κι εγω τροπο να γλυτωνω κοστος και γλυτωσα και πολυ προσφατα. Αλλα, δεν μπορουμε να πουμε οτι αυτο μπορει να δουλεψει ετσι απλα για ολους! Καλα σας λεει ο @gdp77. Αν ειστε τοσο σιγουροι, μοιραστειτε τον "τροπο" σας με ολους. Αλλιως το να μπαινεις (για πολλοστη φορα) να γραφεις μια φραση και μετα "ναι ξερετε αμα θελετε ψαχτε το λιγακι, εγω ξερω τι κανω" πιο πολυ για ποστ ποζεριας μου μοιαζει παρα για κατι χρησιμο. Λοιπον, συνεχισε να κανεις οτι κανεις γιατι οι πιθανοτητες να γινει στραβη ειναι λιγοτερες και απο το να πεσει μετεωριτης σε 3 λεπτα, αλλα μην υο λες και υο ξαναλες σαν κατι απολυτως καθημερινο, στνηθισμενο, εφικτο απο ολους. Γιατι δεν ειναι! 

 

Το σκυλακι σου ειναι; 

 

Αυτο ναι, να το πληρωσω κιολας. Σεμιναριο απαλλαγης ΦΠΑ. Γινονται πολλα τετοια ε; 

 

Ξερεις, δεν σου ζητησε κανενας και με το ζορι να απαντησεις. Δεν κρεμομασταν και απ τα χειλη σου να πουμε. Δλδ ειτε εγραφες ειτε δεν εγραφες, ισα και και που σκασιλα μας. Ετσι κι αλλιως απλα μπηκες ειπες "εγω ξερω, εσεις δεν ξερετε" (οπως παντα, τπτ χρησιμο) και θιχτηκες κιολας μετα απο 3-4 κωλοτουμπες. 

Και γενικα μαζεψου λιγο. Απο μαγκακια του πληκτρολογιου εχουμε χορτασει. Λες και μας ηξερες κι απο χθες. 

 

Βρες μου σε ποιο ποστ εγραψα να το κανουν ολοι και δεν ξαναγραφω. Απλα ειπα οτι μονος τροπος να αξίζει καποιος να κάνει αναβαθμιση ειναι να κανει πατεντες. Δεν χρειάζεστε εμενα να σας τα πω. Οι παλιοι ξερουν. Το χαρτογιακιλικι που ειπα δεν το ειπα τυχαια. Αν ειναι να τα πηγαινουμε ολα by the book ας μπει ορος στις αγγελιες να γινεται υπευθυνη δηλωση μεταξυ ιδιωτων και να δηλωνονται εφορια. Εγω ξαφνικα εμφανιστηκα εν ετει 2022 να σας πω τι γινεται εδω και δεκαδες χρονια. Ουτε με νοιαζει να ειμαι αρεστος επισης ουτε τπτ. Παντα ετσι τα ελεγα ολα οπως ειναι. Οποιος με γνωρισε τωρα byebye. Ειμαι εδω απο το 2004. Καληνυχτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγα το κατορθωμα και τις πατεντες που χρειαζεται να αγορασει καποιος με τιμολογιο και να γινει απαλλαγη ΦΠΑ ρε παιδια :p

Εναν γνωστο χρειαζεται να εχεις και τελος.
 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Σου εδωσα ενα παραδειγμα. Πληρωμη σε ειδος δηλωμενη απο τον αποδεκτη η δωρο. Φλουρια και παει λεγοντας.

Αν η εταιρια εχει να κανει και με το ιδιο αντικειμενο, εσωτερικη αγορα. Κανω εκπτωση στους υπαλληλους μου για αγορες απο τα καταστηματα μας. 

Ολα αυτα επιτρεπονται.

 

Βαρεθηκα, καληνυχτα.

 

 

 

 

 

 

Δεν είμαι και κάνας γκουρού των λογιστικών - έχω πληρώσει αράδα πρόστιμα - αλλά αν η κάρτα αγοραστεί για υπολογιστή, αγοράζετε σαν εργαλείο του μαγαζιού και δεν μπορεί να πωληθεί. Αν ο έφορος έχει ξυπνήσει λάθος, όσο και να του λες την πέταξα γιατί χάλασε, θα σου κόψει πρόστιμο ή θα τα μαγκώσει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν ειναι να τα πηγαινουμε ολα by the book

Ωραια, επειδη δεν θα κατσουμε να μαλωσουμε για κατι που κανουμε ολοι θα μεινω ακριβως εδω.

Βλεπεις που το "by the book" ειναι αλλο απο αυτο που κανουμε ΟΛΟΙ; Λοιπον, απο εκει ξεκινησε το θεμα και μολις καταλαβες μαλλον για ποιο λογο γινεται ολη αυτη η συζητηση. Κατα τ αλλα, οχι δεν ειμαι χαρτογιακας, ξερω πολλους και διαφορους τροπους κι εγω, κι εγω απο παλια ειμαι εδω, κλπ κλπ. Αλλο το 'να, αλλο τ' άλλο! 

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν εγώ δεν ξέρω γιατί υποτίθεται ότι πρέπει να θιγεί κάποιος από τον χαρακτηρισμό "χαρτογιακάς". Από την αρχή λέμε ότι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτή η υπόθεση είναι παράτυπα. Αν όποιος λέει το προφανές είναι χαρτογιακάς, να το εκλάβουμε ως κοπλιμέντο.

 

Αν κάποιος είναι πρόθυμος να παρακάμπτει το νόμιμο και του είναι και βολικό, με γεια του με χαρά του. Δεν εξετάζουμε τη βαρύτητα του παραπτώματος, δεν επιβάλλουμε πρόστιμα. Αυτά είναι ανάμεσα στον καθένα και τη φορολογική διοίκηση.

 

Αλλά μη λέμε ξαφνικά ότι είναι προβλεπόμενο να δηλώνουμε ως δώρα, φλουριά ή καταστροφές τις κάρτες που πουλάμε δεξιά κι αριστερά. "Το κάνουν όλοι" είναι μια κάποια  δικαιολογία, αλλά δε νομιμοποιεί τη διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.