Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Παιδια μονο ετσι που το γραφω παιζει να κανεις αναβαθμιση χωρις λεφτα η με ελαχιστα (πχ 100 ευρω). Αλλιως χλωμο. Απλα πρεπει παντα να εχεις καβατζα μια καλη καρτα απο πισω για οσο θα μεινεις χωρις.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Παιδια μονο ετσι που το γραφω παιζει να κανεις αναβαθμιση χωρις λεφτα η με ελαχιστα (πχ 100 ευρω). Αλλιως χλωμο. Απλα πρεπει παντα να εχεις καβατζα μια καλη καρτα απο πισω για οσο θα μεινεις χωρις.

Αναβάθμιση χωρίς λεφτά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

 

Αυτό που κάνεις εσύ παραβιάζει πολλές κόκκινες γραμμές και θέλει πολλές υποχωρήσεις από τον αγοραστή.

 

Αν δεν κάνω λάθος αγοράζεις με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και πουλάς "λιανική" σε κάποιον που δέχεται να αγοράσει. Αυτό δεν προβλέπεται. Αν όλα δηλωνόντουσαν κανονικά στην εφορία δεν νομίζω ότι γίνεται "αναβάθμιση χωρίς λεφτά".

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αναβάθμιση χωρίς λεφτά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

 

Αυτό που κάνεις εσύ παραβιάζει πολλές κόκκινες γραμμές και θέλει πολλές υποχωρήσεις από τον αγοραστή.

 

Αν δεν κάνω λάθος αγοράζεις με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και πουλάς "λιανική" σε κάποιον που δέχεται να αγοράσει. Αυτό δεν προβλέπεται. Αν όλα δηλωνόντουσαν κανονικά στην εφορία δεν νομίζω ότι γίνεται "αναβάθμιση χωρίς λεφτά".

Δεν κανει αυτο. Δεν χρειαζεται καμια υποχωρηση και ειναι απολυτως νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν κανει αυτο. Δεν χρειαζεται καμια υποχωρηση και ειναι απολυτως νομιμο.

 

Τι κάνει λοιπόν? Διότι αυτό που έγραψα εγώ δεν είναι "απολύτως" νόμιμο.

 

Και περιμένω να μας πει κάποιος πώς παίρνει GPU, την πουλάει μετά από ένα-ενάμιση χρόνο και αγοράζει την επόμενη state of the art "χωρίς χρήματα ή με 100€ διαφορά".

 

Έχω την 3080. Μπορείτε να μου πείτε πώς θα πάρω την 4080 όταν βγει, "χωρίς χρήματα ή με 100€ διαφορά"?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τι κάνει λοιπόν? Διότι αυτό που έγραψα εγώ δεν είναι "απολύτως" νόμιμο.

 

Και περιμένω να μας πει κάποιος πώς παίρνει GPU, την πουλάει μετά από ένα-ενάμιση χρόνο και αγοράζει την επόμενη state of the art "χωρίς χρήματα ή με 100€ διαφορά".

 

Έχω την 3080. Μπορείτε να μου πείτε πώς θα πάρω την 4080 όταν βγει, "χωρίς χρήματα ή με 100€ διαφορά"?

Ελα ευκολο ειναι δουλεψε το λιγο. Κατι σου ξεφευγει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@icy20 @fatalara

 

Εφόσον είναι τόσο νόμιμο, και οι δυο σας έχετε γνώσης της "τεχνικής" και την αναφέρατε και εδώ από  μόνοι σας, παρακαλώ να αναφέρετε και τις λεπτομέρειες. 

 

Ατάκες του στιλ "δούλεψέ το λίγο μόνος σου" δεν ξέρω σε τι αποσκοπούν.

 

Παρακαλώ να γράψετε ποια είναι η νόμιμη λύση, με ενδιαφέρει πολύ. Ή τουλάχιστον τους λόγους που δεν την αναφέρετε.

 

Διαφορετικά, δεν ξέρω γιατί το αναφέρετε και σε τι αποσκοπεί η αναφορά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ολα καλα περσυ εκανα αναβαθμιση σε 1.5 pc με 75 ευρω. Τωρα τι λετε εσεις να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει και οχι δεν ειμαι παρανομος

 

Αγοράζοντας με τιμολόγιο, πουλώντας την παλιότερη, επίσης αγορασμένη με τιμολόγιο κάρτα σε τιμή λιανικής (μάλιστα την περίοδο που συγκυριακά οι τιμές εξερράγησαν), έχοντας κάρτα για κάνα 6μηνο "δανεική" που άλλοι ούτε να ονειρευτούν μπορούν και τελικά πληρώνοντας 75€ διαφορά, ούτε είναι κάτι που μπορεί να γίνει από την πλειονότητα, ούτε και νόμιμο. Μαγκιά σου που το έκανες, δεν σε κατηγορώ, αλλά νόμιμα δεν φεύγουν κάρτες από εταιρείες πριν αποσβέσουν το κόστος τους με πώληση σε ιδιώτη ,  χωρίς τα απαραίτητα παραστατικά. my 2 cents.

 

Εμμένω στην άποψή μου ότι αναβάθμιση GPU με πώληση κάρτας ενός-ενάμισι έτους και αγορά της τελευταίας γενιάς high end, "χωρίς χρήματα" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ 

 

4 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

@gdp77 η απάντηση είναι απλή, μέχρι και εγώ έχω βγάλει μισή κάρτα :D, τώρα δεν αξίζει λόγο κόστους ρεύματος και δυσκολίας

 

  Reveal hidden contents

doge wow GIF

 

 

Α εντάξει bit coin mining? Ε καλά. Ε τότε και εγώ βγάζω λεφτά από τον υπολογιστή γιατί κάνω τη δουλειά μου, άρα όταν πουλάω και αγοράζω να υπολογίζω και το κέρδος που έβγαλα από την κάρτα? Δεν νομίζω ότι μιλάμε για αυτό το σενάριο.

 

Οι φίλοι παραπάνω ισχυρίζονταί ότι αγοράζουν νέα κάρτα, πουλώντας την παλιά και δίνοντας απιπρόσθετα 100€ . 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Τωρα τι λετε εσεις να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει και οχι δεν ειμαι παρανομος

Καλα. Αν μπει κανεις εκει που σου "κοβουν" το φπα, και ζητησει να δει που βρισκονται τα προιοντα, η που βρισκονται τα παραστατικα πωλησης τους, θα καταλαβεις ποσο παρανομο ειναι. Και πως το ξεχρεωνεις μετα σε περιπτωση που δε δειξεις τπτ απο τα δυο. 😛 

Δεν υφισταται αυτη τη στιγμη καποιος νομος ωστε να εχεις καποια "κυρωση" η "τιμωρια", απλως σε εναν ελεγχο, το φπα θα το πληρωσεις ολο , για ολα τα τιμολογια που θα βρεθουν. Εκτος και αν παρουσιασεις τα προιοντα. 

 

Το γεγονος οτι καποιοι αγοραζουν μεχρι και scooter beverly χωρις φπα λογω χρησης ως "delivery" δε σημαινει πως δεν μπορει να την πατησουν. Τα περισσοτερα στους λογιστες σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

@gdp77 η απάντηση είναι απλή, μέχρι και εγώ έχω βγάλει μισή κάρτα :D, τώρα δεν αξίζει λόγο κόστους ρεύματος και δυσκολίας

 

  Hide contents

doge wow GIF

 

 

Αναλόγως.

Αν τρέχεις απλώς Nicehash που τρέχουν οι άμπαλοι, δεν συμφέρει όντως.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καλα. Αν μπει κανεις εκει που σου "κοβουν" το φπα, και ζητησει να δει που βρισκονται τα προιοντα, η που βρισκονται τα παραστατικα πωλησης τους, θα καταλαβεις ποσο παρανομο ειναι. Και πως το ξεχρεωνεις μετα σε περιπτωση που δε δειξεις τπτ απο τα δυο. 😛 

Δεν υφισταται αυτη τη στιγμη καποιος νομος ωστε να εχεις καποια "κυρωση" η "τιμωρια", απλως σε εναν ελεγχο, το φπα θα το πληρωσεις ολο , για ολα τα τιμολογια που θα βρεθουν. Εκτος και αν παρουσιασεις τα προιοντα. 

 

Το γεγονος οτι καποιοι αγοραζουν μεχρι και scooter beverly χωρις φπα λογω χρησης ως "delivery" δε σημαινει πως δεν μπορει να την πατησουν. Τα περισσοτερα στους λογιστες σας! 

 

Δεν εχεις να κανεις με delivery boy μηδενικου εισοδηματος που εκοψε το beverly τιμολογιο. Σε αυτες τις εταιριες κανεις δεν θα ψαξει που ειναι η καρτα γραφικων. Και να το κανει ολα εκει ειναι, και τα παραστατικα και τα προιοντα. Ακομα και να μην ειναι το προιον εκει παλι υπαρχει τροπος να γινει η δουλεια νομιμοτατα. 
Υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα απο το να ψανχουν για 2-3 καρτες. Βασικα κανεις δεν θα ψαξει. Οσο τα νουμερα τους βολευουν δεν ασχολειται κανεις. Πιο σοκολατα γαλακτος δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

@fatalara Ακομα και χωρις μηδενικο εισοδημα, το beverly δεν νοειται ως τετοιο "επαγγρλματικο" μηχανακι, οποτε αν καποιος σε ελεγξει παλι θα πληρωσεις το φπα. 

 

Απο κει και περα. Ναι, κανεις δε θα ψαξει για 2-3 καρτες. Και ουτε και για 20-30 καρτες, ουτε και για 1000 καρτες μη σου πω. Εαν ομως, λεμε εαν, σπασει κανας διαβολας το ποδαρι του και γινει κανενας ολοκληρωτικος ελεγχος ακομα και για ασχετο λογο, τοτε εαν υπαρχουν 50 τιμολογια και δεν υπαρχει το προιον ειτε το παραστατικο πωλησης του τοτε απλα την εβαψες. Μολις τους εδωσες αφορμη για ξεσκονισμα μεχρι και τα θεμελια. Και εκει, μονο οι καρτες δε θα σε νοιαξουν. 

Γιατι το να "αγνοειται" ενα προιον , οκ, τι δικαιολογεις πανευκολα. Λες ενα "χαλασε και το εχω παει για επισκευη" και τελος. Αν ομως ριναι καμια 50αρια και χαλασαν ολα ταυτοχρονα.... ε, δε θες να δωσεις τετοια απαντηση :P. 

 

Εν κατακλειδι. Αυτο που κανει ο Μαριος, δλδ το να γλυτωνει το φπα οπως χιλιαδες φορες εχει πει, δεν ειναι παρανομο. Διοτι απλα δεν τιμωρειται. Ειναι ομως παρατυπο και σε περιπτωση που σταθεις ατυχος, τοτε η παρατυπια θα κοστισει πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι, δε κανει μπιζνα ο ανθρωπος. Μια φορα στα 2 χρονια παιρνει καρτα κ κανα εξτρα.

Δεν ελεγχουν καρτες γραφικων ή αναλωσιμα υπολογιστη. Αυτα χαλανε, πετιουνται κ αντικαθιστανται καθε μερα.

Μονο αν ειναι συστηματικη η εμφανιση τιμολογιων τετοιου ειδους θα το κανουν, που στη περιπτωση του Ηλια, δεν ειναι.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@fatalara Ακομα και χωρις μηδενικο εισοδημα, το beverly δεν νοειται ως τετοιο "επαγγρλματικο" μηχανακι, οποτε αν καποιος σε ελεγξει παλι θα πληρωσεις το φπα. 

 

Απο κει και περα. Ναι, κανεις δε θα ψαξει για 2-3 καρτες. Και ουτε και για 20-30 καρτες, ουτε και για 1000 καρτες μη σου πω. Εαν ομως, λεμε εαν, σπασει κανας διαβολας το ποδαρι του και γινει κανενας ολοκληρωτικος ελεγχος ακομα και για ασχετο λογο, τοτε εαν υπαρχουν 50 τιμολογια και δεν υπαρχει το προιον ειτε το παραστατικο πωλησης του τοτε απλα την εβαψες. Μολις τους εδωσες αφορμη για ξεσκονισμα μεχρι και τα θεμελια. Και εκει, μονο οι καρτες δε θα σε νοιαξουν. 

Γιατι το να "αγνοειται" ενα προιον , οκ, τι δικαιολογεις πανευκολα. Λες ενα "χαλασε και το εχω παει για επισκευη" και τελος. Αν ομως ριναι καμια 50αρια και χαλασαν ολα ταυτοχρονα.... ε, δε θες να δωσεις τετοια απαντηση :P. 

 

Εν κατακλειδι. Αυτο που κανει ο Μαριος, δλδ το να γλυτωνει το φπα οπως χιλιαδες φορες εχει πει, δεν ειναι παρανομο. Διοτι απλα δεν τιμωρειται. Ειναι ομως παρατυπο και σε περιπτωση που σταθεις ατυχος, τοτε η παρατυπια θα κοστισει πολυ.

Αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν τρακτερ.

Το beverly δεν νοειται ως επαγγελματικο, ισχυει αυτο. Αν ομως ο ντελιβερας με καποιο τροπο δηλωνει καμια 20αρια χιλαδες ευρω το χρονο εισοδημα δεν θα ασχοληθει κανεις. Ασε που αν αυτος ειναι υπαλληλος μπορει να γινει και μαλιστα νομιμα. Βλεπε εταιρικα αυτοκινητα. Αλλα και παλι δεν ειναι το ιδιο πραγμα.

 

Εδω, μιλαμε για 1 καρτα ανα 1 με 2 χρονια. Με τετοια οικονομικα μεγεθη, σε επιχειρησεις με κερδος, δεν θα ασχοληθει κανεις. Ακομα και στην περιπτωση που το κανει, τα παραστατικα υπαρχουν, οπως επισης και οι τροποι να δικαιολογηθει η απουσια ανα περιπτωση, παντα. Δεν υπαρχει καμια παρατυπια. Δεν μπορει να σου πει τιποτα κανεις.

 

Μην μπερδευεις το εβγαλα τσιμα τσιμα την δουλεια αγοραζοντας GLA με τα υπολοιπα. Που και εκει μπορει να ασχοληθει λογο μεγεθους του ποσου, αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί οδηγούμαστε σε τέτοια συζήτηση. Το ζήτημα δεν είναι αν όποιος κάνει ευρηματική λογιστική κινδυνεύει λίγο ή πολύ το πληρώσει. Το ζήτημα επίσης δεν είναι αν η ατασθαλία είναι σποραδική ή κατά συρροή και κατ' εξακολούθηση.

 

Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορεί να εμφανίζεται η φορολογική αλχημεία ως λύση στο πρόβλημα της ακρίβειας των καρτών γραφικών.

 

2 minutes ago, fatalara said:

Εδω, μιλαμε για 1 καρτα ανα 1 με 2 χρονια. Με τετοια οικονομικα μεγεθη, σε επιχειρησεις με κερδος, δεν θα ασχοληθει κανεις.

 

Αυτό είναι αλήθεια.

 

3 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει καμια παρατυπια.

 

Αυτό όχι και τόσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Βρες την.

 

Επενέβην διακριτικά, για να αλλάξει η κουβέντα και να επιστρέψουμε στα των καρτών, οπότε δεν καταλαβαίνω, γιατί επιμένεις. Οπότε, ν' αφήσουμε τις μπουρδίτσες κατά μέρος παρακαλώ; Σκόπιμα έχω στρογγυλέψει όλες τις εκφράσεις στο μήνυμά μου, αλλά μην προσποιούμαστε τους αδαείς μεταξύ μας.

 

Αν νομίζεις ότι σε παίρνει, πες ακριβώς το ίδιο τη στιγμή που σε ελέγχουν για τις ίδιες πρακτικές, αλλά πες την αλήθεια, όχι ευφάνταστους "τρόπους να δικαιολογηθεί η απουσία". Πες "την πούλησα και έβαλα τα λεφτά στην τσέπη". Και μετά ζήτα τα ρέστα από τον λογιστή σου, που σου λέει ότι δεν υπάρχει παρατυπία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, η μεταπωληση ειναι οντως παρατυπη, αλλα νταξ. Ειδικα με αυτο δεν προκειται να ασφοληθει ποτε κανεις αν πουλας μια καρτα καθε 2-3 χρονια. Αλλα αν ας πουμε πεσει καταγγελια για συχνες αγοραπωλησιες και "στην στησουν" τοτε καταλαβαινεις οτι ειναι παρανομο. Anyway. Οπως το πε ο @acct ειναι ακριβως. Λογιστικες αλχημειες. Που εχουν πολλα παραθυρακια να "νομιμοποιηθουν" αλλα και πολλα παραθυρακια να κριθουν παρανομες. Στα των καρτων τωρα

 

8ujNhveFj4HnGAQkGmmVWB-1200-80.jpg
WWW.TOMSHARDWARE.COM

All SKUs will reportedly be slashed.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.