Jump to content



Αναβάθμιση τώρα ή αναμονή;


Recommended Posts

Σε παρομοια φαση ημουν κ γω με 4770Κ στα 4,4 κ 16GB 1600. Εβλεπα την 2080 μου να δουλευει ρελαντι κ μου γυρνουσε το ματι.

 

Οποτε πηγαινεις σε 3600 (αν κ προσωπικα θα εβαζα 3100/3300 κ ας ειχε μικρες διαφορες) και περιμενεις να κυκλοφορησουν οι ΖΕΝ 3.

Καλος χρυσος ο 3700Χ αλλα δεν ειναι για αγορα στο μεσοδιαστημα. Προσωπικα θα τον κρατησω αρκετα οποτε δικαιολογησα την αγορα του (σε εμενα - :D) - καθως η επομενη αναβαθμιση να ειναι 16/32 κατα πασα πιθανοτητα.

 

Ο Γιωργος εχει δικιο που τον προτεινει αλλα μονο αν τον κρατησεις καιρο. Αλλιως ειναι πεταμενα λεφτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O 3300 προτάθηκε για το μεσοδιάστημα αλλά αυτός δεν έχει νόημα γιατί είναι on par με τον τωρινό μου.Β550 ή Χ570 είναι το ερώτημα.

 

υγ. πήγες από 2080 σε 5700;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ναι προτεινα τον 3300 για το μεσοδιαστημα (κ λιγο παραπανω μιας κ ο συγκεκριμενος αποδιδει) ή τον 3600 για να δεις ουσιαστικη διαφορα απο το 4/8 + να μπορεις να τον κρατησεις παραπανω απο τον 3300 μεχρι οι τιμες των ΖΕΝ 3 εκλογικευτουν.

 

Ναι ειμαι αυτος που πηγε απο 2080 υδροψυκτη σε 5700ΧΤ με blower fan.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To blower το καταλαβαίνω γιατί blower = stock pcb = θα μπει και κει νερό. Το υπόλοιπο το αφήνω να πέσει κάτω :) Οπότε καταλήγω σε 3700Χ εκτός αν γίνει καμια ανατροπή με next gen AAA games που θα τρέχουν πολύ καλύτερα σε intel. Γιατί Β550 όμως;

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Trexx said:

Β550 ή Χ570 είναι το ερώτημα.

εάν έχεις αποφασίσει οριστικά για AMD, στην πραγματικότητα αυτό είναι το μόνο δίλημμα. Επειδή στα ποσά που θες να διαθέσεις είναι το μόνο που μπορεί να σου κάνει μεγάλη διαφορά τιμής. Κανονικά 570 imho, ναι για το PCI. Αλλά για μητρική 570 γύρω στο 150-200ευρο θα δυσκολευτείς. 300-350ευρα σε πετάνε μονομιάς εκτός προϋπολογισμού.
Β550 πας μόνο για οικονομικούς λόγους (αμφιβάλλω αν η TUF είναι η καλύτερη επιλογή έτσι κι αλλιώς)

για επεξεργαστή μην σκας, το χρονικό σημείο της αγοράς θα κοιτάξεις διαφορά τιμής 3600 με 3700Χ κι αποφασίζεις.

Το τρίτο σημείο που μπλέκει λιγάκι τα πράγματα είναι οι διαθεσιμότητες. Γίνεται ο κακός χαμός με αποτέλεσμα να μην μπορείς να θεωρείς δεδομένο ότι αν π.χ. περιμένεις 3 μήνες για αλλαγές τιμών θα βρεις εύκολα 3700Χ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Η ΤUF B550 PLUS δεν είναι micro-ATX, Βγαίνει και σε m εκδοχή, αλλά αυτή που σου προτείνω είναι κανονική ATX.

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=b550+tuf+gaming

 

 

 

 

Όπως και σχεδόν όλες οι άλλες 550, οι υποδοχές που έχει είναι ημί άχρηστες, καθιστώντας την μια Micro ATX μητρική σε ATX μορφή

Παράθεση

AMD B550 Chipset
1 x PCIe 3.0 x16 (x4 mode)
3 x PCIe 3.0 x1 *1
* Support PCIe bifurcation for RAID on CPU function.

Παράθεση

AMD B550 Chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)*2
6 x SATA 6Gb/s port(s),

 

Το καημένο το chipset έχει 6 PCIe lanes Gen 3.0. Είναι απλά τραγικό. Αν είναι να δώσει λεφτά ας πάει σε 570.

 

 

Intel αυτή την περίοδο, κάποιος πάει μόνο για ψυχολογικούς λόγους. Νιώθει καλά με Intel, δεν νιώθει καλά με AMD κ.τ.λ. Ακόμα και για παιχνίδια να μιλήσουμε, θα υπάρχει ένας Zen 3 αργότερα που θεωρητικά θα αφήνει πίσω τους Intel, χωρίς να χρειάζεται €200 σύστημα ψύξης και μητρική που να μπορεί να υποστηρίξει τουλάχιστον 250W TDP.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, yanni said:

Όπως και σχεδόν όλες οι άλλες 550, οι υποδοχές που έχει είναι ημί άχρηστες, καθιστώντας την μια Micro ATX μητρική σε ATX μορφή

Quote

AMD B550 Chipset
1 x PCIe 3.0 x16 (x4 mode)
3 x PCIe 3.0 x1 *1
* Support PCIe bifurcation for RAID on CPU function.

Quote

AMD B550 Chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)*2
6 x SATA 6Gb/s port(s),

 

Το καημένο το chipset έχει 6 PCIe lanes Gen 3.0. Είναι απλά τραγικό. Αν είναι να δώσει λεφτά ας πάει σε 570.

Ορίστε; Γιατί είναι τραγικό για κάποιον που θέλει μόνο gaming (ή και άλλα workloads που δεν απαιτούν επιπρόσθετο expansion)????

 

Βρίσκεις στα ίδια χρήματα Χ570 ? Για X570 θα βγει εκτός budget.

 

Κατά τη γνώμη μου το X570 είναι τραγικό με τα ποσά που ζητάει. Προτείνεται μόνο αν έχεις ανάγκη το επιπρόσθετο I/O αλλιώς είναι μόνο για bragging rights.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

 

Όπως και σχεδόν όλες οι άλλες 550, οι υποδοχές που έχει είναι ημί άχρηστες, καθιστώντας την μια Micro ATX μητρική σε ATX μορφή

 

Το καημένο το chipset έχει 6 PCIe lanes Gen 3.0. Είναι απλά τραγικό. Αν είναι να δώσει λεφτά ας πάει σε 570.

 

 

Intel αυτή την περίοδο, κάποιος πάει μόνο για ψυχολογικούς λόγους. Νιώθει καλά με Intel, δεν νιώθει καλά με AMD κ.τ.λ. Ακόμα και για παιχνίδια να μιλήσουμε, θα υπάρχει ένας Zen 3 αργότερα που θεωρητικά θα αφήνει πίσω τους Intel, χωρίς να χρειάζεται €200 σύστημα ψύξης και μητρική που να μπορεί να υποστηρίξει τουλάχιστον 250W TDP.

 

Για αισθητικούς λόγους αποκλείεται η Micro, όχι για την επεκτασιμότητα. Κατά τα άλλα αν είναι να δώσω 300 ευρώ για amd μητρική, ας το κάνω όλο σωστά να πάρω i9 10900k με τα συναφή να τελειώνω. AMD θα πάω γιατί είναι καλό (πλέον) και φτηνό. Αν είναι να μου βγει ο κούκος αηδόνι τότε θα πάρω de cecco.

 

@salde

το pci-e 3.0 εισήχθη το 2012 με τους Ivy. Η μόνη κάρτα που το τερματίζει 8 χρόνια μετά είναι η 2080ti. Οπότε, όχι, δεν θα τσιμπήσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Trexx said:

Αν είναι να μου βγει ο κούκος αηδόνι τότε θα πάρω de cecco.

πόσο οικονόμοι είστε κει στον βορρά ρε συ Τρεξ :p Κάτω απ' τα Τέμπη τα αγοράζουμε για τις καθημερινές, σιγά μην είν' και πέρδικα τα de cecco.
https://www.degustibus.gr/ell/categories/RUSTICHELLA-DABRUZZO-ZYMAPIKA-APO-100-SIMIGDALI-ITALIAS (η χρυσή σειρά της misco παλεύει καλά με τα de cecco, σε πιο γήινη τιμή)


Έτσι μας βλέπω να μένουμε στο Ζ77.
Το Χ570 το είπα με λογική μελλοντικής χρήσης, οικονομικά για τώρα δεν πολυσυμφέρει που γράφει ο τζιντι. Έχουν πάρει την ανηφόρα οι μητρικές και το Β550 ενώ είναι αξιοπρεπής επιλογή δεν είναι κάνα κελεπούρι, δεν είναι παράλογο το σημείο που φωνάζει ο yanni.

Την ψύξη που ρώτησες παραπάνω, μην την θεωρείς δεδομένη ούτε για AMD. O giorgos έχει ταλαιπωρηθεί να βγάλει άκρη με θερμοκρασίες, ο Ultra -νομίζω εκείνος είναι- με θόρυβο, από την άλλη μεριά άλλα παιδιά δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Για τα 32 μνήμη συφωνώ μαζί σου, είναι γρουσουζιά να αλλάξεις σύστημα χωρίς να ανέβει η RAM, καπου θα βρεθεί να χρησιμεύσει το επιπλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx

 

για να αποφασίσεις στο θέμα B550 vs X570, πρέπει να είσαι ξεκάθαρος στο τι I/O χρειάζεσαι τώρα και τι παραπάνω μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον. Αν χρειάζεσαι μια GPU, έναν NVME για λειτουργικό + εφαρμογές/παιχνίδια και μέχρι 3-4 SATA για αποθήκη είσαι κομπλέ. Αν χρειάζεσαι παραπάνω τότε κοίτα X570.

 

Επίσης, πλεονέκτημα του B550 (πέρα από την τιμή) είναι ότι δεν έχει και ενεργή ψύξη στο chipset.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

 O giorgos έχει ταλαιπωρηθεί να βγάλει άκρη με θερμοκρασίες

 

Οχι γενικα. ΜΟΝΟ σε idle state. Κατα τα αλλα , οι θερμομρασιες με την υδροψυξη ειναι υποδειγματικες. Πρεπει να βαλεις κανενα davinci resolce να λιωσει το cpu για να δεις πανω απο 70. Σε gaming, ειδικα σε κανα παιχνιδι που δε ζηταει πολυ cpu, κατω και απο 60 καποιες φορες....

 

Παντως βρε συ @Trexx στο msystems βλεπω 314 τον επεξεργαστη, 170 φτηνοτερη Χ570 και λιγο κατω απο 100 16 gb ram. Δηλαδη μιλαμε για σχεδον 600 ευρω. Τι συζηταμε για το Β550; Ακομα και να πας σε πιο αξιολογη μητρικη, αντε να δωσεις κανενα 220αρι οπως εγω με την aorus elite. 630 δηλαδη....

Τριχες, μπροστα στις επιδοσεις που παιρνεις...

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επίσης, πλεονέκτημα του B550 (πέρα από την τιμή) είναι ότι δεν έχει και ενεργή ψύξη στο chipset.

 

Στη δικη μου παιζει να μην εχει γυρισει και ποτε το ανεμιστηρακι.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειπα τη γνωμη μου σε αυτο.

Δε θα πας σε 32 αχρειαστα gb για να κοψεις απο το cpu η και το chipset. Μεχρι και την τελευταια στιγμη πριν ψωνισει θα το γραφω και ας γινω ενοχλητικος η γραφικος! Ειναι τα πιο αχρηστα, αλλα και τα ευκολοτερα να προστεθουν οποιαδηποτε στιγμη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έστησα ένα μηχάνημα με x570 και 3700x
αυτά που έχει περιγράψει ο giorgos2187 περί idle θερμοκρασίες τα αντιμετώπισα κι εγώ
αλλά με την stock ψήκτρα, η οποία τούρμπιζε στα καλά καθούμενα χωρίς να κάνω τίποτα.
Καθαρή εγκατάσταση χωρίς πολλά πολλά (πρέπει να παίζει κάτι με τα windows).

Θέλω να παραδώσω το μηχάνημα χωρίς να κάνει πάρτυ όλη η γειτονιά απ'τον θόρυβο.
Έφτιαξα custom profile έθεσα ένα μικρό μείον στο offset kai απενεργοποίησα το boost στους πυρήνες.
Απο 40C idle και 70+ έπεσα 36C και max να έχω δει 56-58C 3,8Ghz με την στοκ ψήκτρα.
To bagdet ήταν σφιχτό και δεν μπορούσα να κάνω περισσότερα, για την χρήση που το πήρε ο άνθρωπος
είναι κομπλέ, αργότερα αν χρειαστεί περισσότερα προσθέτουμε μια αξιόλογη ψήκτρα και ανεβάζουμε το cpu.

msi x570 gaming plus+3700x+16gb 
Trexx δες για την msi παραπάνω αν σε καλύπτει, μην πας σε b550,
μνήμες 32gb είχε κάτι patriot το κιτρινόμαγαζο στα 140€ τις βούτηξα αυτές (και είχα σκάσει κοντά στα 400€ για b-die σαν μ....) 

είμαι σε αντίστοιχη φάση να στήσω μηχάνημα και για μένα είτε σε x570-3700x είτε z490 με 10600k με rtx 2070 ή 2060
αλλά ως συνήθως δεν πρόκειται να κρατήσω για πολύ τα πράγματα.

edit
https://www.e-shop.gr/ram-patriot-pvs432g320c6k-viper-steel-series-32gb-2x16gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.574786

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ορίστε; Γιατί είναι τραγικό για κάποιον που θέλει μόνο gaming (ή και άλλα workloads που δεν απαιτούν επιπρόσθετο expansion)????

 

Βρίσκεις στα ίδια χρήματα Χ570 ? Για X570 θα βγει εκτός budget.

 

Κατά τη γνώμη μου το X570 είναι τραγικό με τα ποσά που ζητάει. Προτείνεται μόνο αν έχεις ανάγκη το επιπρόσθετο I/O αλλιώς είναι μόνο για bragging rights.

 

 

 

Ρε συ, ειλικρινά, δεν μπορείς να απαντήσεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ χωρίς να κάνεις σαν να σε τσίμπησε σκορπιός; Τραγικό είναι. Δεν μπορεί να έχω το ΑΜ3+ εδώ με τα 22 PCIe lanes(990X) του και να κάνει παπάδες με αυτά μοιράζοντάς τα όπου και όποτε χρειάζεται με σωστό τρόπο και να μου έρχεται το ΑΜ4 δέκα χρόνια μετά, σε μητρικές διπλάσιας τιμής και να μου λένε "αν συνδέσεις κάτι εκεί θα απενεργοποιηθεί το άλλο, αν συνδέσεις κάτι στο άλλο, το x16 που ήταν εξαρχής x4, θα παίξει ως x1 και άμα μας αρέσει να σου το παρέχουμε και αυτό ως επιλογή" και εγώ να κάθομαι και να δικαιολογώ κιόλας. Τα βλέπαμε σε Intel μητρικές αυτά και γελάγαμε όσοι είχαμε AMD. Θα κάτσουμε να τα δικαιολογούμε τώρα; Γιατί; Επειδή σε σχέση με τις μητρικές με το 450 διπλασίασαν τις τιμές και παρόλα αυτά μου τσιγκουνεύτηκαν στην σχεδίαση και στο μέταλλο στέλνοντας όλα τα PCIe lanes του επεξεργαστή καρφί στην πρώτη PCIe; Από τις 30 μητρικές που βγήκανε, μόνο η Taichi δεν έχει τα slots για μόστρα, με την Aorus Master να είναι ένα επιπλέον παράδειγμα προσπάθειας αξιοποίησης αυτών στον τομέα της αποθήκευσης. Οι άλλες είναι micro ATX μητρικές. Και συγνώμη αλλά για να εξηγούμε γιατί επιμένω, εγώ προσωπικά δεν αλλάζω απόψεις ανάλογα την ομάδα, το κόμμα, την εταιρία. Αυτό που έκραζα εχτές στην πλατφόρμα της Intel, αν το δω σε αυτήν της AMD θα φάει το ίδιο κράξιμο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, yanni said:

 

Ρε συ, ειλικρινά, δεν μπορείς να απαντήσεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ χωρίς να κάνεις σαν να σε τσίμπησε σκορπιός; Τραγικό είναι. Δεν μπορεί να έχω το ΑΜ3+ εδώ με τα 22 PCIe lanes(990X) του και να κάνει παπάδες με αυτά μοιράζοντάς τα όπου και όποτε χρειάζεται με σωστό τρόπο και να μου έρχεται το ΑΜ4 δέκα χρόνια μετά, σε μητρικές διπλάσιας τιμής και να μου λένε "αν συνδέσεις κάτι εκεί θα απενεργοποιηθεί το άλλο, αν συνδέσεις κάτι στο άλλο, το x16 που ήταν εξαρχής x4, θα παίξει ως x1 και άμα μας αρέσει να σου το παρέχουμε και αυτό ως επιλογή" και εγώ να κάθομαι και να χειροκροτάω κιόλας. Τα βλέπαμε σε Intel μητρικές αυτά και γελάγαμε όσοι είχαμε AMD. Θα κάτσουμε να χειροκροτούμε τώρα; Γιατί; Επειδή σε σχέση με τις μητρικές με το 450 διπλασίασαν τις τιμές και παρόλα αυτά μου τσιγκουνεύτηκαν στην σχεδίαση και στο μέταλλο στέλνοντας όλα τα PCIe lanes του επεξεργαστή καρφί στην πρώτη PCIe; Από τις 30 μητρικές που βγήκανε, μόνο η Taichi δεν έχει τα slots για μόστρα. Συγνώμη αλλά εγώ δεν αλλάζω απόψεις ανάλογα την ομάδα, το κόμμα, την εταιρία. Αυτό που κριτικάριζα εχτές την πλατφόρμα της Intel, αν το δω σε αυτήν της AMD θα φάει το ίδιο κράξιμο.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα με αυτό που γράφω.

 

Εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη επιλογή με συγκεκριμένο budget.

 

Ξέρεις πολύ καλά ότι εγώ πρώτος έχω ασκήσει κριτική στην AMD (εμμέσως, γιατί οι OEM τιμολογούν τις μητρικές) για τις τιμές στις B550 από την πρώτη είδηση κιόλας, όταν όλος ο ντουνιάς έγραφε διθυράμβους.

 

 

Γυρνάμε στο συγκεκριμένο θέμα και λέω το εξής απλό: Εφόσον είσαι gamer και θέλεις έναν nvme, μια gpu και μέχρι 3-4 sata, τότε η πιο φτηνή επιλογή σου, χωρίς παραχωρήσεις στο performance και με υποστήριξη zen 3 για το μέλλον είναι το B550. Διαφωνούμε σε αυτό;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GriGaS said:

 

ένα θερμόμετρο στον κύριο εδώ και τώρα

 

Δεν είχα υπόψιν μου τις ακριβείς τιμές. Με budget 550-600, δεν καλύπτεται. Είχα την εντύπωση ότι η 10η γενιά Intel ήταν πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα με αυτό που γράφω.

 

Εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη επιλογή με συγκεκριμένο budget.

 

Ξέρεις πολύ καλά ότι εγώ πρώτος έχω ασκήσει κριτική στην AMD (εμμέσως, γιατί οι OEM τιμολογούν τις μητρικές) για τις τιμές στις B550 από την πρώτη είδηση κιόλας, όταν όλος ο ντουνιάς έγραφε διθυράμβους.

 

 

Γυρνάμε στο συγκεκριμένο θέμα και λέω το εξής απλό: Εφόσον είσαι gamer και θέλεις έναν nvme, μια gpu και μέχρι 3-4 sata, τότε η πιο φτηνή επιλογή σου, χωρίς παραχωρήσεις στο performance και με υποστήριξη zen 3 για το μέλλον είναι το B550. Διαφωνούμε σε αυτό;

 

 

 

Ρε συ. εντάξει, ο @Trexx εξηγήθηκε ότι εμφανισιακά δεν θέλει micro ATX οπότε δεν τον απασχολεί αυτό που κριτικάρω εγώ εδώ. Μπορεί να αγνοήσει την πρότασή μου για x570, μιας και προφανώς δεν τον απασχολούν οι επιπλέον PCIe και M.2 και να επιλέξει μια B550 με καλά VRMs.

 

Αλλά τα "Ορίστε;" περιόρισέ τα αν θέλεις, διότι, ούτε όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες απόψεις, ούτε όταν αυτές είναι διαφορετικές από τις δικές σου είναι παράλογες και αδιανόητες. Τώρα το "έχω κράξει και εγώ την AMD" δεν είναι μεταπτυχιακός τίτλος να τον πετάμε ως επιχείρημα. Sorry κιόλας, αλλά δεν πάει έτσι. Οι τιμές ναι, είναι υπερβολικά κοντά σε αυτές των x570, αλλά ρε μαμώτο, τουλάχιστον ας πούλαγαν σε αυτές τις τιμές κανονικές μητρικές. Ρε συ, 4 PCIe, η μία 16άρα KAI μια Μ.2 πάνω σε ένα chipset με 6 PCIe lanes και δεν θα το κράξω; Εσύ ΜΗΝ το κράζεις. Αλλά διαφωνείς στο ότι ο υποψήφιος αγοραστής που ζητάει συμβουλές, θα πρέπει να γνωρίζει; Δεν θα πρέπει να γνωρίζει ότι η πλειοψηφία των υποδοχών πάνω στην μητρική είναι εξαρχής κομμένες και μάλιστα η μητρική έτσι σχεδιασμένη, ώστε να μην μπορείς να αξιοποιήσεις όλες μαζί; 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Είχα την εντύπωση ότι η 10η γενιά Intel ήταν πιο φτηνή.

έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν «προτροπές» για να τις μειώσει κι άλλο, τουλάχιστον στα mobile Η γιατί δεν είναι ανταγωνιστικά τιμολογημένοι απέναντι στους Renoir. Ας ελπίσουμε να δούμε κάτι παρόμοιο στις desktop εκδόσεις αν και δεν βλέπω πώς αλλάζει σημαντικά κάτι για τον Trexx αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.