Jump to content



Ενός κακού μύρια έπονται - Ανεξήγητο random freeze στο CoD Warzone


Recommended Posts

Καλημέρα στους συμφορουμίτες και ειδικά σε όσους βοηθήσουν σε τούτο το brainstorming.

 

Όπως έγραψα σε άλλα thread, επέστρεψε σιγά σιγά το μικρόβιο για gaming.

 

Είπαμε με τον bro να βάλουμε warzone και να το γρατζουνίσουμε λίγο να δούμε πού βρισκόμαστε. Τα specs του μηχανήματός μου είναι της υπογραφής. Το εγκατέστησα να δω αρχικά περί τίνος πρόκειται, να δω πόσα FPS πιάνω και εν συνεχεία να σκεφτώ ποια κάρτα γραφικών θα μου δώσει αξιοπρεπή FPS σε royale mode.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το παιχνίδι σε τυχαία διαστήματα παγώνει. Ο χρόνος που συμβαίνει αυτό είναι εντός παιχνιδιού, ποτέ στα μενού. Από τη στιγμή που ξεκινάει το παιχνίδι(στο training μέχρι στιγμής, δεν έχω παίξει ακόμα online) έχω 100% πάγωμα, τυχαία από το 1ο λεπτό έως το 20ο λεπτό. Όταν το παθαίνει αυτό, μπορώ να βγω με alt tab στο desktop και να κάνω οτιδήποτε άλλο, αλλά το παιχνίδι είναι παγωμένο. Επίσης μπορώ να τερματίσω τη διεργασία από task manager και να επανεκκινήσω το παιχνίδι, οπότε θα συμβεί το ίδιο από το 1ο λεπτό μέχρι και το 20ο λεπτό. Δεν έχω παίξει δηλαδή πάνω από 20 λεπτά χωρίς πάγωμα.

 

 Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το τι μπορεί να φταίει. Είναι σημαντικό να εντοπίσω το πρόβλημα πριν αγοράσω κάρτα γραφικών. Αρχικά σκέφτηκα το OC, αλλά η λογική λέει ότι δεν μπορεί είναι αυτό. 24ώρες prime δεν έχω τεστάρει βέβαια (έχω τεστάρει μια ώρα), αλλά 2 χρόνια τώρα δεν είχα πρόβλημα. Άλλα παιχνίδια που έχω παίξει χωρίς πρόβλημα τα τελευταία 2 χρόνια είναι το Starcraft II και το Supreme Commander 2. Πρόσφατα έπαιξα καμιά ώρα fortnite γιατί με έπρηξε ο γιος μου (με ξέσκισε - ελεεινό game), αλλά θυμάμαι ότι παίξαμε καμιά ώρα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με το PC. Δυστυχώς το απεγκατέστησα και δεν την παλεύω να το ξαναπερνάω. Είναι ασφαλές όμως να πούμε ότι το Warzone είναι το πιο βαρύ παιχνίδι που έχω παίξει στο συγκεκριμένο PC οπότε κάποιο υποσύστημα μπορεί να χτυπάει. Δεν χρησιμοποιώ τελευταίο BIOS ούτε και τελευταίους AMD drivers, καθώς τα windows δεν τα χρησιμοποιώ και ήταν παρατημένα από τότε που τα έστησα (είναι όμως updated τα win). Δεν θα ήθελα να τα πειράξω αυτά αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη, αλλά ίσως χρειαστεί. Σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή χωρίς OC για να αποκλείσω το OC, αλλά δεν την παλεύω, για αυτό ζητάω εδώ τη γνώμη σας για να ακούσω ιδέες πριν ξεκινήσω τη διαδικασία αποσφαλμάτωσης. Παίζει απλά να φταίει η κάρτα γραφικών επειδή είναι πολύ χαμηλών επιδόσεων; 

 

Θα ενημερώνω το νήμα με οποιαδήποτε άλλα στοιχεία έχω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ drivers προτείνω πρώτα. Επιπλέον κάνε μια δοκιμή με όλες τις γραφικές ρυθμίσεις στο ελάχιστο καθώς η 1050 σε συνδυασμό με την μόλις 2GB μνήμη της μπορεί να είναι το πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Seek & Find said:

Βαλε μωρε λινουξ να ησυχασεις!

 

Διαβάζω ότι δεν τρέχει ακόμα μέσω Lutris μάλλον λόγω του anti-cheat. Θα περιμένω τις εξελίξεις στο θέμα για να αποφασίσω και αν θα πάω σε nvidia η ΑΜD κάρτα.

 

42 minutes ago, Seek & Find said:

Στο θεμα μας, εγω πρωτα απο ολα θα κοιταγα drivers..

Της κάρτας γραφικών είναι οι τελευταίοι. Οι amd drivers για το chipset είναι παλαιότεροι και δεν τους έχω πειράξει εφόσον μέχρι τώρα δεν είχα θέμα. Διστάζω να τους αναβαθμίσω γιατί με αυτούς τους drivers+bios έχω άσχημες εμπειρίες και δεν τα πειράζω εκτός αν κάτι δεν πηγαίνει καλά....

 

34 minutes ago, Efialtis said:

Και εγώ drivers προτείνω πρώτα. Επιπλέον κάνε μια δοκιμή με όλες τις γραφικές ρυθμίσεις στο ελάχιστο καθώς η 1050 σε συνδυασμό με την μόλις 2GB μνήμη της μπορεί να είναι το πρόβλημα.

 

Λοιπόν οι ρυθμίσεις γραφικών είναι οι χαμηλές που είχε default το παιχνίδι (προφανώς έχοντας αναγνωρίσει την κάρτα μου πέρασε τις low ρυθμίσεις). Δεν τις έχω πειράξει πέρα από το ότι απενεργοποίησα το AA που ήταν ρυθμισμένο 1x

 

Το μόνο που έχω πειράξει από τα settings είναι τα key bindings + ενεργοποίησα το FPS counter.

 

update: Λοιπόν απενεργοποίησα το in-game FPS counter και έτρεξα από παρασκήνιο το FPSmonitor.  Μόλις έπαιξα δυο παιχνίδια royale training και δεν μου κόλλησε!. Λέτε να ήταν το in-game FPS counter που προκαλούσε θέμα; Ή ήθελαν τα Windows τη βραδινή ξεκούρασή τους;  Για να δούμε....

 

BTW με ποια κάρτα γραφικών 1080p και middle-high ρυθμίσεις (χωρίς ΑΑ) θα έχω minimum 60FPS ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κλάση της rx570 είναι η 1060-3gb (ή 1650super σε κάτι πιο πρόσφατο)
η 1660 super νομίζω είναι κοντά στην 5500xt (η amd λίγο πιο κάτω)
πάντως αν πας για αγορά θα έλεγα να προτιμήσεις μπόλικη vram γιατί όπως το πάνε στο τέλος θα θέλουμε minimum 8gb vram και άλλα 32ram για 1080p/high
(δηλαδή μην καταλήξεις με κάρτα που έχει 4gb)

(από επιδόσεις στο warzone δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί δεν έχω παίξει ποτέ)

ps. αυτή η "διαφήμιση" της sapphire δείχνει η 5500xt να είναι άνετα 1080p 60fps (και τραβάει το game 8gb vram και total ram~12gb)

αν πας σε amd κάρτα θα έλεγα κατ'ελάχιστο 5500xt πιο πολύ λόγω τεχνολογίας (rdna1 @7nm, οι 570/580 είναι στην παλιά gcn στα 14nm)
όσο καλό και να είναι το support της amd, οι 570 (που πρακτικά είναι 470) είναι στην αγορά από το 2017
από nvidia δεν έχω ιδέα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε λιγο χωρις oc. Μην σου φανει περιεργο αν δουλεψει. Γενικα αποφασισες να ξαναπιασεις το  gaming με ενα game που αποτελει τη ντροπη του προγραμματισμου, σε ενα client που αποτελεί τη ντροπη των online υπηρεσιων. Δεν υπηρχε κατι χειροτερο να διαλεξεις για να ξαναπιασεις το gaming....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, giorgos2187 said:

Για δοκιμασε λιγο χωρις oc. Μην σου φανει περιεργο αν δουλεψει. Γενικα αποφασισες να ξαναπιασεις το  gaming με ενα game που αποτελει τη ντροπη του προγραμματισμου, σε ενα client που αποτελεί τη ντροπη των online υπηρεσιων. Δεν υπηρχε κατι χειροτερο να διαλεξεις για να ξαναπιασεις το gaming....

Σήμερα όπως έγραψα και πιο πάνω , με.μονη αλλαγή την απενεργοποίηση του fps counter, όλα κομπλέ. Μάλλον ήθελε τα restart του για να στρώσει... Θα δούμε αν μου κάνει κάποια στραβή στο μέλλον.

 

Όσο για το game παίζω και supreme commander 2 από Linux μέσω steam. Είμαι παλιός καραβανας στο cod, οπότε δεν είχα επιλογή για τον client. Πράγματι ειναι ό,τι χειρότερο υπάρχει σε σχέση με άλλους clients. Είπα να μην αλλάξω franchise. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gdp77 said:

Ερώτηση: αυτή η επιλογή που η ανάλυση οθόνης είναι 1920x1200 αλλά το render 720p, τι σημαίνει?

το καταλαβαίνω ότι κάνει render το παιχνίδι στην χαμηλή ανάλυση (η κάρτα εργάζεται χαμηλά με αποτέλεσμα καλύτερη ταχύτητα) και μετά παίρνει το χαμηλό, το κάνει upscale στην ανάλυση της οθόνης και στο δείχνει σε αυτήν (εις βάρος της ποιότητας εικόνας)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To render resolution είναι η ανάλυση στην οποία κάνει output το παιχνίδι.

1) τη βάζεις χαμηλότερα από τη native για καλύτερες επιδόσεις αλλά μετά κάνει upscaling στην άλλη που έχεις επιλέξει, χάνοντας ποιότητα 

2) Τη βάζεις ψηλότερα από τη native και μετά γίνεται downscaling και κερδίζεις ποιότητα γραφικών με κόστος όμως στις επιδόσεις 

Αυτοί είναι οι δυο τρόποι που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. 

 

Βέβαια, ξεχνάς και τους δύο, βλακείες είναι, και την ορίζεις ίδια με την native ανάλυση της οθόνης. 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgos2187 said:

To render resolution είναι η ανάλυση στην οποία κάνει output το παιχνίδι.

1) τη βάζεις χαμηλότερα από τη native για καλύτερες επιδόσεις αλλά μετά κάνει upscaling στην άλλη που έχεις επιλέξει, χάνοντας ποιότητα 

2) Τη βάζεις ψηλότερα από τη native και μετά γίνεται downscaling και κερδίζεις ποιότητα γραφικών με κόστος όμως στις επιδόσεις 

Αυτοί είναι οι δυο τρόποι που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. 

 

Βέβαια, ξεχνάς και τους δύο, βλακείες είναι, και την ορίζεις ίδια με την native ανάλυση της οθόνης. 

 

 

 

 

 

Με την κάρτα που έχω, προς το παρόν, την έχω ορίσει 720p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω με μία rx 570 4gb σε 1440p με ένα  μιξ ρυθμίσεων και έχω 40-90fps, ανάλογα το μαπ. Στα περισσότερα σταθερά άνω των 60, σε ένα συγκεκριμένο που δεν θυμάμαι πως το λένε γύρω στα 45-50 σε ανοιχτούς χώρους. Στα 1080p θα είσαι πολύ πιο άνετα. Αν αγόραζα τώρα και έψαχνα για μια οικονομική λύση θα έψαχνα για μία rx 580 8gb μεταχειρισμένη. Μετά είτε 1660 Super / 1660 ti  ~220 € .  Όποια βρεις πιο φθηνή μιας και είναι ακριβώς ίδιες κάρτες. Στα χρήματα αυτά παίζουν επίσης μεταχειρισμένες και οι 1070 και αν είσαι τυχερός 1070ti

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ο κύβος ερρίφθη και μάλλον θα πάω για 5600ΧΤ Sapphire Pulse. Αρχικά ήθελα να πάρω το απολύτως minimum για να μην πέφτω κάτω από 60FPS, (1920x1200 - high), αλλά σε συνδυασμό με τον Ryzen 5 1600 πιθανόν να μην μου το εξασφαλίζει αυτό η 1660 Super. Οπότε αποφάσισα για 5600XT που είναι το sweet spot ανάμεσα στην 1660 super και στην 2060. Επίσης είδα ότι ειδικά στο CoD πάει εξαιρετικά καλά η 5600ΧΤ, σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια που πάνε καλύτερα οι Nvidia. Η Nvidia έχει πλεονέκτημα στην κατανάλωση, αλλά η διαφορά είναι οριακή σε full utilization. Επίσης η υποστήριξη σε Linux Gaming είναι πολλαπλάσια καλύτερη για τις κάρτες της AMD, οπότε συμβάλλει και αυτό.

 

ΥΓ επί του αρχικού θέματος συνάντησα και κάποια freez-αρίσματα του παιχνιδιού, διαφορετικά τώρα, πετάει DX error και με ρίχνει στο desktop και μετά θέλει ρεσταρτ τα windows για να ξαναπαίξει. Παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει όταν στο παρασκήνιο έχω κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί voice chat. (είτε της Blizzard το voice chat, είτε το viber, είτε το in-game). Αναβάθμισα nvidia drivers, lan drivers, audio drivers, AMD promontory, ολα τελευταίες εκδόσεις, εκτός από το BIOS που δεν θέλω να το πειράξω με τίποτα. Κάτι παίζει με τους drivers. Χθες το βράδυ έπαιξα χωρίς εφαρμογή voice chat στο παρασκήνιο και έβγαλα ένα 5ωρο απροβλημάτιστα. Δεν ξέρω, το παρακολουθώ. Ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί με την καινούρια κάρτα να ξαναπεράσω windows από την αρχή. 

 

Στο Linux δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα, ούτε και στα windows γενικά, μόνο με το Warzone το συναντάω.... Όχι τίποτα άλλον δεν την παλεύω να τρέχω και 24ωρα stress tests.....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Αναβάθμισα nvidia drivers, lan drivers, audio drivers, AMD promontory,

μην ξεχνάς το ποντίκι. Δεν νομίζω να είναι αυτό ούτε κάτι σχετικό με USB αλλά ποτέ δεν ξέρεις, όταν δεν βγαίνει άκρη αλλιώς. Πάντως πειράματα με το  BIOS καλώς τα αποφεύγεις. Ούτε θα έμπαινα στον μπελά να τρέξω stress test μπας και βγάλω άκρη.

Παγώματα παρόμοια με αυτό που περιγράφεις στην αρχή μου τύχαιναν αραιά στο CIV, μόνο το παιχνίδι, κανένας έλεγχος του ποντικιού, Alt-tab λειτουργεί, όλο το υπόλοιπο pc λειτουργεί κανονικά, τερματισμός της εφαρμογής μόνο από task manager. Τα αγνοώ γιατί συμβαίνουν πολύ σπάνια, αντίθετα με την περιγραφή σου που επαναλαμβάνεται.
Τα συστήματά μας εντελώς διαφορετικά, το μόνο κοινό που μπορείς να πεις ότι έχουμε είναι τα πολύ αδύναμα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Seek & Find said:

DirectX 9c jun 10 εβαλες;

 

To  DX 9C φαίνεται να είναι περασμένο

 

image.png

 

Ενίοτε μου πετάει και dev error 524

 

Το γκούγκλαρα είναι πολύ συνηθισμένο με απροσδιόριστη αιτία και δεκάδες προτάσεις για επίλυση που για κάποιους δουλεύουν και κάποιους όχι. Ούτως ή άλλως η gpu θα αλλάξει, οπότε θα δούμε αν αλλάξει και η συμπεριφορά. Κάπου διάβασα ότι φταίει και το scaling των γραφικών, αλλά δεν μπορώ να το βάλω 1920x1200 το render, θα σέρνεται. Αν μετά την αλλαγή GPU έχω τα ίδια, θα φάνε ένα φορμάτ τα windows να τα στήσω από την αρχή με νέους drivers και θα δούμε step by step τι μπορεί να φταίει. 

 

Πάντως ο αδερφός μου με GTX 1050Ti, RYZEN 1600X (χωρίς OC) και Asrock X370 mobo, δεν έχει κανένα θέμα.

 

Εγώ είμαι με GTX 1050 (σκέτο), 1600 Ryzen (OC) και Asus B350 ROG STRIX GAMING-F. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι γενικό που προφανώς το ξέρεις αλλά όταν ξεκινάς troubleshooting το πρώτο που κάνεις είναι να θέσεις το σύστημα σε στοκ κατάσταση. Κλοκαρισμένο cpu που έτρεχε χρόνια απροβλημάτιστα και πέρασε ώρες όλων των ειδών τα στρες τεστ και τα παιχνίδια, πρώτη φορά μου έκανε κόνξες με το ac odyssey. Επίσης, το παιχνίδι είναι στημένο σε έναν από τους δύο ssd της υπογραφής σου; Οι μνήμες δουλεύουν στοκ;

Οσο για την κάρτα, αφού ακουμπάς το τρακοσάρι, πήγαινε για rtx 2060 κατά τη γνώμη μου. Ίδιες επιδόσεις με την 5600 αλλά σε όλα τα άλλα υπερέχει.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.