Jump to content



Δεύτερος NVME SSD για games


Recommended Posts

Στο σύστημα έχω ένας 500gb Samsung Evo Plus και είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να αγοράσω έναν δεύτερο για το άλλο slot της μητρικής μου (Prime Z270-A), ώστε να βάζω μόνο τα παιχνίδια. Παραμένει ο Adata XPG SX8200 Pro 1tb μια καλή επιλογή για τη χρήση αυτή  ή έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Στο σύστημα έχω ένας 500gb Samsung Evo Plus και είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να αγοράσω έναν δεύτερο για το άλλο slot της μητρικής μου (Prime Z270-A), ώστε να βάζω μόνο τα παιχνίδια. Παραμένει ο Adata XPG SX8200 Pro 1tb μια καλή επιλογή για τη χρήση αυτή  ή έχετε κάτι άλλο να προτείνετε.

Έχω τον adata και τον πήρα ως vfm nvme. Απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

Έχει και ωραία και λεπτή ψύκτρα (την πάτησα με την ek ψύκτρα που είχα στον samsung nvme και αναγκάστηκα, για να χωρέσει στην υποδοχή nvme της μητρικής, να τη βγάλω, με τον adata κανένα πρόβλημα).

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί nvme για παιχνίδια και όχι ένας απλός ssd?

Εδώ εγώ μετέφερα όλο το moden warfare στον μηχανικό αφού πλέον δε χωράει στον μικρό μου ssf, και πάλι δεν αντιμετώπισα τραγικούς χρόνους φορτωματος ..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι? Γιατί nvme για παιχνίδια και όχι ένας απλός ssd?

Εδώ εγώ μετέφερα όλο το moden warfare στον μηχανικό αφού πλέον δε χωράει στον μικρό μου ssf, και πάλι δεν αντιμετώπισα τραγικούς χρόνους φορτωματος ..... 

 

οι απλοί ssd δεν είναι σημαντικά πιο φθηνοί από τους Nvme. Ίσως έχετε δίκιο ότι ο Adata ίσως είναι ακριβούτσικη λύση για τέτοια χρήση και πρέπει να εξετάσω αυτόν που προτείνει ο @trib. Παιδιά εννοείται καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Γιατί nvme για παιχνίδια και όχι ένας απλός ssd?


ε υποτίθεται ότι σε κανονικό παιχνιδοσύστημα έχεις πληρώσει ήδη κάποιο ποσόν για επιδόσεις. Σεβαστό αν έχεις πάει για κάρτα από το πάνω ράφι. Αν δεν υπάρχει καλός λόγος που αποτρέπει από την χρήση του δεν θα σε ρίξει έξω η «σπατάλη» της διαφοράς nvme-άλλο ssd. 

Εφόσον αγοράζεις νέο αποθηκευτικό, σωστό είναι να πάρεις το ταχύτερο που αντέχει το σύστημα σου κι η τσέπη σου. Στην χωρητικότητα που θα χρειαστείς. Εκεί είναι το πραγματικό δίλημμα imho σε τέτοια σενάρια: να αγοράσει κάποιος ταχύτερο/μικρότερο ή βραδύτερο/μεγαλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει οτι αν βαλετε 2 m2 στο ιδιο pc χανεις bandwidth απο παντου και θα εισαι μειον 2 sata (σε mainstream platform) ? Εγω γιαυτο ΔΕΝ θα ξαναεπαιρνα M2 δισκο για games. Γιαυτο οταν πουλησα τον 1ΤΒ sata πηρα εναν αλλο 2ΤΒ sata και δεν πηρα Μ2...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. καλύτερα ένας 2 τβ ssd παρά nvme . τον ούλτρα 3d tis sandisk τον πήρα 200 ευρώ από 330 την black friday από το πλαίσιο . εάν θες χτύπα τον από msystems τον έχει ρίξει στα 260  εάν δεν θες να περιμένεις . ένα χρόνο τώρα παίζει μια χαρά . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί, ας εξηγήσει κάποιος παρακαλώ. Σε ποιες μητρικές μπορούμε τελικά να βάλουμε δύο m2 χωρίς απώλειες στην ταχύτητα; Ή απώλεια θα έχουμε ούτως ή άλλως; Τι πρέπει να κοιτάξουμε στα specs της μητρικής η του επεξεργαστή; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω στο high end computing δηλαδή μητρικές για threadripper ή 2066 για ιντελ . εγώ στον 1920 χ έχω δύο nvme χωρίς απώλειες στα nvme lanes . ένας για λειτουργικό και ένας για παιχνίδια . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trib said:

Τι πρέπει να κοιτάξουμε στα specs της μητρικής η του επεξεργαστή; 

 

2 hours ago, SpirosKGR said:

lanes


την μητρική αρχικά. Τι υποστηρίζει και πώς. 

Μετά κοιτάς τον επεξεργαστή, αν τα προσφέρει. Παρόμοια και με τις ταχύτητες στα διάφορα PCI, ενδέχεται π΄χ΄να σου γράφει ότι αν τοποθετήσεις μια κάρτα σε ένα slot θα πετύχει x16 ταχύτητα, εφόσον ένα άλλο slot παραμένει αχρησιμοποίητο. Αν όμως πας και χρησιμοποιήσεις και αυτό το «άλλο slot» τότε θα λειτουργούν και τα δύο σε x8.
Εκτός αν ρωτάς κάτι άλλο trib kai δεν κατάλαβα.

Στην πράξη, επειδή στις «καταναλωτικές» μητρικές που αγοράζουμε έχουν την συνήθεια να μην τα διαλαλούν αυτά -μάρκετιγκ- το ασφαλέστερο είναι να τα κοιτάσ στο εγχειρίδιο της μητρικής. Τα γράφουν σχεδόν πάντα και στις επίσημες ιστοσελίδες τους αλλά τα καταχωνιάζουν σε αστερίσκους και fine print ενίοτε. Σε διαφημίσεις, συσκευασίες, δράκους, αυτοκόλλητα, έχουν την τάση να διαφημίζουν μονάχα το καλύτερο σενάριο.

Edit: εννοείται και το chipset, δεν το γράφω γιατί πάει πακέτο με την μητρική.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό εδώ εχω μπερδευτεί και γω λίγο. 

Έχω αυτή τη μητρική

Asrock z390 phantom itx 

Αν κατάλαβα καλά εάν βάλω m2 SATA drive θα χάσω το πρώτο SATA

 

If M2_1 is occupied by a SATA-type M.2 device, SATA3_1 will 

be disabled

..

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ απλά να τοποθετήσω το.σατα που θα χάσω στα πιο δίπλα οκ. Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει όπως το γράφει εάν γίνεται 2Χ Μ2 Nvme + 2 κλασσικοί δίσκοι SATA 3 χωρίς να χαθεί το pcie3.0 X16 

 

Z390 Phantom Gaming-ITXac.pdf

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον salde.

Prime Z270-A
 

Παράθεση

 

Storage

1 x M.2 Socket 3, , with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA mode & X4 PCIE mode)*1
1 x M.2 Socket 3, , with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (PCIE mode only)*2
6 x SATA 6Gb/s port(s), gray

...

*1. The M.2_1 socket shares SATA_1 port when use M.2 SATA mode device. Adjust BIOS settings to use a SATA device.
*2. The M.2_2 socket shares SATA_56 ports when use M.2 PCIE mode device in X4 mode. Adjust BIOS settings to use M.2 PCIE devices in X4 mode.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την MSI X570 Gaming Plus και βλέπω τον παρακάτω πίνακα. Τι ισχύει;

 

 

AMD® X570 Chipset

  • 4x SATA 6Gb/s ports(SATA3-SATA6)
  • 2x M.2 slots (Key M)
    • M2_1 slot(from AMD® Processor)
      - Supports PCIe 4.0 x4 (3rd Gen AMD Ryzen™)
      - Supports PCIe 3.0 x4 (2nd Gen AMD Ryzen™/ Ryzen™ 4000 G-Series, Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics)
      - Supports 2242/ 2260/ 2280/ 22110 storage devices
    • M2_2 slot (from AMD® X570 Chipset)
      - Supports PCIe 3.0 x4 (2nd Gen AMD Ryzen™/ Ryzen™ 4000 G-Series,Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics) and SATA 6Gb/s supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices

ASMedia ASM1061

  • 2x SATA 6Gb/s ports (SATA1, SATA2)
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 5:13 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχετε σκεφτει οτι αν βαλετε 2 m2 στο ιδιο pc χανεις bandwidth απο παντου και θα εισαι μειον 2 sata (σε mainstream platform) ? Εγω γιαυτο ΔΕΝ θα ξαναεπαιρνα M2 δισκο για games. Γιαυτο οταν πουλησα τον 1ΤΒ sata πηρα εναν αλλο 2ΤΒ sata και δεν πηρα Μ2...

 

Προφανώς εξαρτάται από το εκάστοτε mainboard, αλλά ακόμη και στις κακές περιπτώσεις που μοιράζεται το bandwidth, οι NVMe συνεχίζουν να έχουν πλεονεκτήματα ως προς τους SATA: μικρότερο latency, καλύτερα IOPS και καλύτερη αξιοποίηση πολλών πυρήνων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.