Jump to content



Στησιμο PC 5950x και 2 καρτες γραφικων. PC rendering.


Recommended Posts

11 minutes ago, GoMaR said:

Κοιτα, εχω θεμα με τις 2 καρτες. Πρεπει να βρεθει μια λυση. 
Αυτη τη στιγμη την μια την εχω στο 1ο σλοτ και την 2η στο 3ο.
Τρεχει x16 η πανω και χ1 η κατω. Πρωτη επιδοσεων δεν εχω δει σε επιπεδο render, αλλα καλο θα ηταν να ειχε εναν αερα για το bandwidth, οταν δουλευω σε progressive. To x4 δλδ ειναι μια χαρα.

Και επειδη περιμενω τον 5950χ (τον παρηγγειλα χθες, Μεθαυριο η Τριτη θα ειναι εδω) θελω να παρω και μητρικη.
Το σεταπ θα ειναι παλι 1-3. 

Εκτος αν γνωριζει κοστος για WC setup για τις 2 καρτες. 
@fatalara help ?


 

Να ρωτήσω κάτι: Αφού φαίνεται επαρκής η απόσταση ανάμεσα στο 1ο και 2ο σλοτ της X570 strix gaming E που θες να αγοράσεις. Γιατί θες να τις βάλεις στα σλοτ 1 και 3 ?

Μήπως να κοιτούσες σε WS μητρικές, όπως αυτή με x8/x8/x8 ?

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαν βγει τα πρώτα reviews των X570 φώναζα ότι οι περισσότερες ήταν πρακτικά microATX σε fullATX μορφή για αυτό ακριβώς τον λόγο. Και αυτό που κάνει η Strix, που χωρίζει τα 16 PCIe lanes ανάμεσα στα δύο πρώτα 16άρια, σε 8x +8x, λίγες το κάνουν. Οι πιο πολλές μοστράρουν μια δεύτερη ή τρίτη PCIe x16 η οποία είναι κατά κανόνα κολλημένη στο chipset, ΟΧΙ στον επεξεργαστή. Και επειδή επιπλέον ο αριθμός των PCIe lanes του chipset δεν είναι άπειρος, σου πετάνε και περιορισμούς "αν συνδέσεις κάτι εκεί, χάνεις το άλλο".

 

Νομίζω η μόνη "εύκολη" λύση, αν αποκλείεται η τοποθέτηση των δύο καρτών στις δύο πάνω πάνω 16άρες, είναι κάποιο PCIe x16 extension cable, αλλά και αυτό αν βέβαια υπάρχει τρόπος να τοποθετηθεί σταθερά η κάρτα εντός του κουτιού.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=pcie+x16+riser&order_by=pricevat&order_dir=asc

20190731154001_thermaltake_tt_gaming_ris

 

 

Ή δεν ξέρω αν κάποιο PC case που έχει θέση για κάθετη τοποθέτηση της μίας κάρτας π.χ. πάνω στο διαμέρισμα του PSU. Αλλά αυτές είναι λύσεις του στυλ "Αθήνα Θεσσαλονίκη μέσω Ρεθύμνου (ούτε καν Πάτρας)".

vertical-gpu-case.jpg
GRAPHICSCARDHUB.COM

Best Computer Cases with Vertical GPU Mount Bracket. Vertically mounted GPU does look very cool and appealing, but it has a couple of drawbacks too. One of the major drawbacks of vertically...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ψαχτει αρκετα με αυτο το θεμα, το μοναδικο κουτι που μπορουσε να λυσει το προβλημα μου ειναι το P3 ths thermaltake.

ΑΛΛΑ! θελει μοντες και τρυπες για να μπορει να χρησιμοποιηθει ολο το ευρος των brackets.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR

 

image.png

 

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/Pro_WS_X570-ACE/E15611_Pro_WS_X570-ACE_UM_V2_WEB.pdf

 

Μάλλον η WS ACE x570 θα σε καλύψει

 

Το 1ο slot θα παίξει x16 από τον επεξεργαστή και το 3ο slot x8 από το chipset (με προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις άλλα βαριά I/O στο chipset π.χ. gen4 SSD και να παίζουν ταυτόχρονα)

 

Ερωτηματικό παραμένει το γιατί η ASUS δεν αναφέρει πουθενά στο manual αυτόν τον συνδυασμό 1-3. Μήπως δηλαδή για κάποιον κατασκευαστικό λόγο δεν γίνεται... Θέλει γκουγκλάρισμα ή απευθείας ερώτηση στην Asus, αλλά δεν ξέρω πότε θα σου απαντήσουν...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναφέρει 3way Crossfire και 2way SLI. Αυτή η διαφορά "3way" "2way" ίσως να θέλει λίγο ψάξιμο. Αν δεν είναι η μεγαλύτερη (υποθέτω) ευελιξία του CF, τότε ίσως να είναι περιορισμός για το τρίτο slot όταν πας να στήσεις SLI.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@GoMaR

 

SLI τις κάνεις τις κάρτες ή απλά τις καρφώνεις ανεξάρτητα και τις εκμεταλλεύεται με κάποιον άλλον τρόπο το λογισμικό σου;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gdp77 said:

 

@GoMaR

 

SLI τις κάνεις τις κάρτες ή απλά τις καρφώνεις ανεξάρτητα και τις εκμεταλλεύεται με κάποιον άλλον τρόπο το λογισμικό σου;


Απλα τις κουμπωνω πανω και παιζουν. Ουτε μας νοιαζει να ειναι ιδιας εταιριας, ουτε ιδιας γενιας ουτε τπτ.
Μπορω να βαλω δλδ μια 1070+ και μια 3080.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτή τη λύση από ASROCK x16/x4 (PCIe4) με απόσταση μεταξύ τους σαν να είναι 1-3

 

X570%20Steel%20Legend(L2).png

 

X570%20Steel%20Legend(M1).png
WWW.ASROCK.COM

Supports AMD AM4 Socket Ryzen™ 2000, 3000, 4000 G-Series and 5000 Series Desktop Processors; 10 Power Phase Design; Supports DDR4 4666+ (OC); 2 PCIe 4.0 x16, 3 PCIe 4.0 x1, 1 M.2 (Key E) For...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Δηλαδή το πινακάκι θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι 


τζιντι, όχι. Για το πινακάκι: έχουν τίτλο οι στήλες, Μία κάρτα/Δύο κάρτες/Τρεις κάρτες. 'Ετσι όπως το ζωγράφισες στην στήλη Μία κάρτα δείχνεις setup με δύο.

Για την ταχύτητα που ρωτάει ο άνθρωπος φαντάζομαι maximum 4 αν λειτουργήσει. Ιάσονα στείλε τους email να σου πουν σίγουρα τι έχουν κάνει. Μέχρι στιγμής το καταλαβαίνω όπως ο suboy, η κάρτα θα δουλέψει μεν αν πας στις θέσεις 1 και 3 αλλά δεν είναι το βέλτιστο σενάριο. Έτσι όπως τα γράφει το εγχ. χρήσης όταν έχεις δυο κάρτες καλύτερα να τις βάλεις στο 1 και στο 2, όπου θα πάρεις x8 x8.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, salde said:

τζιντι, όχι. Για το πινακάκι: έχουν τίτλο οι στήλες, Μία κάρτα/Δύο κάρτες/Τρεις κάρτες. 'Ετσι όπως το ζωγράφισες στην στήλη Μία κάρτα δείχνεις setup με δύο.

Ακριβώς αυτό λέω. Αν ισχύουν αυτά που γράφει το πινακάκι τότε το 3o slot παίζει μόνο x4 και μόνο σε σενάριο με τρεις κάρτες

 

Αν ήταν φτιαγμένο όπως πρότεινα εγώ, θα σήμαινει ότι παίζει x4 σε κάθε σενάριο (με 1 κάρτα, με 2 κάρτες και με 3 κάρτες)

 

Επαναλαμβάνω, όπως είναι φτιαμένο το πινακάκι φαίνεται ότι το 3ο σλοτ μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε σενάριο που τα άλλα 2 σλοτσ είναι κατειλημμένα 

Link to comment
Share on other sites

ναι, συμφωνώ μαζί σου στην ουσία.
Το όχι μου πήγαινε στη φράση «γιωτάς αυτός που έφτιαξε το πινακάκι». Δεν είναι γιωτάς, μιας και βάζει τρία σενάρια σύνολο, με μία κάρτα, την τοποθετείς στο «καλύτερο» slot, με δύο κ΄'αρτες τις βάζει στο 1 και 2, με τρεις κάρτες στο 1,2,3. Για τα τρία σενάρια που είχε στο μυαλό του, σωστό το πινακάκι.

Ο Ιάσονας αναζητά (δικαίως) τέταρτο σενάριο. Λογικά είναι αυτό που υποθέτουμε, η 3 θα δουλέψει στην χαμηλή ταχύτητα. Επειδή όμως υπάρχει ένα ενδεχόμενο να έχουν κάνει κάτι δικό τους και να μην δουλέψει καθόλου, για σιγουριά κι εφόσον δεν το γράφουν πουθενά, ας ρωτήσει στο support πριν σκάσει χρήμα. Να έχει επίσημη απάντηση. Εκεί που ρωτάει να τους πει κιόλας ότι θα έχει τον 5950.

O yanni έχει δίκιο που γκαρίζει για τα lanes και τον τρόπο που τα μοιράζουν, χρειάζεται κάποια προσοχή προ αγοράς αν κάποιος έχει στο νου του πιο σύνθετα σενάρια.
 

Άσχετο σχόλιο1:
μιας κι έπιασες τις WS. Διάβαζα συμπτωματικά εχθές στο anandtech την παρουσίαση για μία της Supermicro με τσιπσετ το W480 (ουσιαστικά το ίδιο με το Ζ490 για commet lake αλλά η intel τα διαχώρισε ώστε να μην μπαίνουν XEON στο Ζ490 ούτε οι κανονικοί στο W). Αν δεις τι διάολο πήγε κι έκανε η supermicro στην μητρική του ρηβιού με τις μνήμες θα ρίξεις γέλιο. Ουσιαστικά έχουν βάλει έτσι τα profiles των μνημών ώστε δεν δουλεύει σχεδόν καμία εκτός από αυτές του QVL.
Eίναι λεπτομέρειες όπου με πρόσχημα το ότι είναι workstation/server μητρικές -ενώ στην πραγματικότητα είναι απλώς παραλλαγή των κανονικών, καταναλωτικών μητρικών- ένας αγοραστής μπορεί να την πατήσει από το πουθενά αν δεν προσέξει.
Ελπίζω οι WS σειρές των Ryzen να είναι πο σοβαρές.


Άσχετο σχόλιο 2:
για τις γκουμούτσες τις κάρτες που δημιουργούν τώρα στον Γκόμαρ το πρόβλημα με τα σλοτς/χώρο/θερμοκρασίες. Πήρε το μάτι μου εχθές διαφημισούλα Gigabyte Aorus, ολόκληρη κατασκευή, κουτάκι σαν SFF κλπ με εξωτερική κάρτα 3080, υδρόψυξη και thunderbolt σύνδεση. Αν συνεχίσει έτσι το πράγμα εκεί θα καταλήξουμε, την GPU σε δικό της κουτί, ξεχωριστό, έξω από το κουτί του pc.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμφωνα με το manual της μητρικης που εχω τωρα..


image.png.505ee0867b767f447756729cc552f3aa.png



Με το Ν/Α σου λεει οτι κανονικα δε τρεχει στο 2ο PCIE.. Και ομως τρεχει.  Εχω ανοιξει το πισι στο 2ο σλοτ μονο.

Δεν εχει σεναριο για 1-3 σλοτς, Και ομως ετσι τρεχω τωρα.
Οποτε το πιο πιθανον στην χ570 να τρεχει χ4 το κατω κατω σλοτ.
 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, GoMaR said:

Με το Ν/Α σου λεει οτι κανονικα δε τρεχει στο 2ο PCIE.. Και ομως τρεχει.  Εχω ανοιξει το πισι στο 2ο σλοτ μονο.


υποθέτει ότι αν έχεις μόνο μια κάρτα θα θέλεις να την τρέξεις x16 κι έτσι τρέχει μόνο στο σλοτ που σου γράφει. Στο δεύτερο σλοτ -αν τρέχει που λες ότι τρέχει- τρέχει σε x8.

 

 

16 minutes ago, GoMaR said:

Δεν εχει σεναριο για 1-3 σλοτς, Και ομως ετσι τρεχω τωρα.
Οποτε το πιο πιθανον στην χ570 να τρεχει χ4 το κατω κατω σλοτ.

ναι αλλά μιας και πρόκειται να σκάσεις χρήμα στείλε τους email καλού κακού. Μία στα χίλια να μην τρέχει τι θα κάνεις; Θα τις στριμωξεις στο πρώτο και στο δεύτερο; Θα επιστρέψεις την μητρική; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οποτε το πιο πιθανον στην χ570 να τρεχει χ4 το κατω κατω σλοτ.

Το τελευταίο "Χ16" slot από ότι έχω καταλάβει, σε όλες μα όλες τις μητρικές δουλεύει με lanes από το chipset. Σχεδόν πάντα έως 4. Σε πολλές μητρικές υπάρχει περιορισμός. Αν συνδέσεις κάτι εκεί χάνεις π.χ. την δεύτερη M.2 ή αυτή δουλεύει μόνο ως SATA ή δουλεύει με μόνο δύο lanes και τέτοιες ιστορίες. Γενικά για τόσο μεγάλου κόστους μητρικές (150-200 και βάλε ευρώ), νομίζω έχουν γίνει αδικαιολόγητα πολλές ταρζανιές με στόχο την μείωση του κατασκευαστικού κόστους, όταν αρκετά χρόνια πίσω μητρικές ΑΜ3/+ αξιοποιούσαν τα διαθέσιμα PCIe lanes πολύ πιο ορθολογικά και είχαν και την μισή τιμή.

 

Τώρα για τα N/A, υποθέτω έχουν βάλει στο manual τους βέλτιστους συνδυασμούς, όχι όλους τους συνδυασμούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, yanni said:

σε όλες μα όλες τις μητρικές δουλεύει με lanes από το chipset.

στην συγκεκριμενη που ρωτά ο γκόμαρ, σίγουρα είναι από το τσιπσετ το σλοτ που τον ενδιαφέρει, φαίνεται στις εικόνες από το μάνιουαλ που έβαλαν παραπάνω ο τζιντι κι ο γκόμαρ.
(Ιάσονα υποτίθετα ότι τα lanes που δίνει απευθείας ο επεξεργαστής εχουν ελαφρώς ταχύτερη επικοινωνία από εκείνα που δίνει το τσιπσετ επειδή επικοινωνούν απευθείας, στην μητρική που κοιτάς τέτοια από την cpu απευθείας είναι το 1 και το 2)

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε να δειτε τι θα γινει..Ειναι πολυ ΑΠΛΟ. Γιατι εχω παρει 2 καρτες που ηθελα καιρο, εχω βρει τοιχο με τις θερμοκρασιες, εχω ξενερωσει και δε μπορω να το χαρω. Αλλα φαινεται να εχω βρει ακρη. (εριξα 20+βαθμους)


Θα παρω την μητρικη και ο θεος βοηθος. Απλα πραγματα :)


Σκεφτειτε οτι δεν ειχα κανει θεμα...ε το πολυ πολυ να την δειτε προς πωληση.
Σας ευχαριστω για την υπομονη και για την κατανοηση :p

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.