Jump to content


Αναζητηση δυνατου ΑP για το υπογειο


tyxeros

Recommended Posts

Στο υπόγειο γκαραζ της πολυκατοικίας που έχω το αυτοκίνητο, έχω και μια αποθήκη, στην οποία θα κατεβάσω δίκτυο με ενα Powerline.

Είμαι σε αναζήτηση λύσης για AP με δυνατό Wifi το οποίο να φτάνει μέχρι το αυτοκίνητο.

Δυστυχώς η αποθήκη και η θέση του αυτοκίνητου έχει εμπόδια μπροστά.

Ποιο συγκεκριμένα , μια άλλη αποθήκη, θέση parking, κλιμακοστάσιο και από πίσω ειναι  η δικιά μου θέση parking.

Έβαλα ενα TP-Link VR200 δοκιμαστικά να δω και οριακά πιάνει 1 γραμμή η καθόλου.

Τι έχετε να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ότι παίζει ρόλο και η συσκευή που υπάρχει από την άλλη μεριά. Το να φτάσει το σήμα στην συσκευή από ένα ισχυρό router είναι οκ, αλλά όταν θα κάνει upload η συσκευή θα μπορέσει να μιλήσει με το router?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο....Πολυς τοιχος..

Εγω στο παρκινγ μου εφερα καλωδιο LAN απο το σπιτι γιατι ειχα θεμα

 

 Μπορεις να βαλεις κατι τελειως custom... ενα routerboard με μια καρτα pcie wifi ΠΟΛΥ δυνατη  , και τα 2 σε καθε πλευρα. Κοστος κανα 120αρι εκαστο πιστευω, αλλα για μενα δεν αξιζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, suboy said:

Να θυμάσαι ότι παίζει ρόλο και η συσκευή που υπάρχει από την άλλη μεριά. Το να φτάσει το σήμα στην συσκευή από ένα ισχυρό router είναι οκ, αλλά όταν θα κάνει upload η συσκευή θα μπορέσει να μιλήσει με το router?

Ναι ισχύει και αυτό που λες. Κατα κύριο λόγο κινητό τηλέφωνο θέλω να πιάνει. Από ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει τόσο... δεν το θέλω για να streaming. Τώρα από εκεί και μετά είμαι ανοικτός σε προτάσεις, Εν όψη Black Friday μήπως πάρω κάτι σε καλή τιμή.

Just now, YDinopoulos said:

Πολυ δυσκολο....Πολυς τοιχος..

Εγω στο παρκινγ μου εφερα καλωδιο LAN απο το σπιτι γιατι ειχα θεμα

 

 Μπορεις να βαλεις κατι τελειως custom... ενα routerboard με μια καρτα pcie wifi ΠΟΛΥ δυνατη  , και τα 2 σε καθε πλευρα. Κοστος κανα 120αρι εκαστο πιστευω, αλλα για μενα δεν αξιζει

Έχω μια κάρτα usb της Alfawise (realtek chipset) που την είχα πάρει αρκετά παλιά (τότε που ήταν της μόδας το σπάσιμο wifi κωδίκων) το οποίο του κουμπώνεις οτι κεραία θες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν ήδη, ο αδύναμος κρίκος είναι το κινητό σου με το μικρό κεραιάκι.

Οπότε πάρε κάποιο AP με όσο το δυνατόν πιο μεγάλη κεραία και ρυθμιζόμενη εκπομπή. Στην ανάγκη άλλαξε την omnidirectional κεραία που έχουν από το εργοστάσιο με μία πιο κατευθυντική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, trendy said:

Όπως είπαν ήδη, ο αδύναμος κρίκος είναι το κινητό σου με το μικρό κεραιάκι.

Οπότε πάρε κάποιο AP με όσο το δυνατόν πιο μεγάλη κεραία και ρυθμιζόμενη εκπομπή. Στην ανάγκη άλλαξε την omnidirectional κεραία που έχουν από το εργοστάσιο με μία πιο κατευθυντική.

Με κατι τετοιο ας πουμε?

PER.750641.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Αυξήστε την εμβέλεια και ενισχύστε το σήμα του ασύρματου δικτύου σας με τις κεραίες SKU:PER.750641

 

Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστασιο έχει πολυ σίδερο. Το ιδιο και το τοιχειο σου δεξια αν ειναι οπλισμενο (που ειναι...). Οποτε το σημα δεν παει ευκολα.

 

Λυση1. Δεν υπαρχει καποια κοινόχρηστη μπριζα που να μπορεις να εκμεταλλευτεις και να πας στο μηχανοστασιο κατι?

 

Λυση2. Κανεις τραμπα Θεσεις παρκινγ.

 

Λυση 3. Ξετρυπι (δυσκολο αλλα εφικτο) τοιχειου δεξια...και AP στο υψος του κλιμακοστασιου...αν στο επιτρεψουν με την προφαση οτι θες να παρακολουθεις το αμαξι.

 

Τωρα το να παρεις κατι πολυ δυνατο και να τους ψήσεις, μπορει καποιος που ξερει να σου κανει θεμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? το αυτοκινητο γιατι θελει wifi ? :)   και συνεχομενο κιολας που να χρειαζεται να κανεις εγκατασταση ΑP εκει κοντα.

Έγινε επεξεργασία από al3x
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το ψήσιμο είναι σχετικό που λέτε, δεν κάθεται κανείς πάνω από 5 λεπτά στο υπόγειο.... και πόσο μάλλον στην ίδια νοητή ευθεία που θα κοιτάζει η κεραία.

Ειδικά στο σημείο που είναι το κλιμακοστάσιο το σήμα έχει εξασθενίσει αρκετά.

Θεωρώ οτι η κατευθυντικη κεραία 7dbi θα είναι ποιο αποτελεσματική απο την 5αρα omni που έχω δοκιμάσει τώρα. 

Μέχρι να ανοίξουν τα μαγαζια και ξεμπλοκάρουν και τα κουριερ.... βλέπουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, salde said:

 

 

Σε αυτην την περιπτωση Και να παρεις καλο AP , πιστευω το wifi του κινητου (τα request του, δηλαδη) δεν θα τα ακουει το AP.

 Εγω πηρα αδεια απο ΟΛΟΥΣ τους ενοικους και εφερα LAN καλωδιο απο την αποθηκη μου και εβαλα ενα Mikrotik Hex POE, που παιρνει ρευμα POE και δινει POE & internet  σε  μια Robocam.

Η αποθηκη μου παιρνει ρευμα απο το σπιτι μου , απ'οπου στελνω μεσω Powerline δικτυο. Βγαζω θεωρητικα καπου 80/100 Mbps 
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.