Jump to content



Αγορά laptop για επεξεργασία βίντεο?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός laptop για χρήση επεξεργασίας βιντεο, να μπορεί να σηκώσει πολλές εργασίες ταυτόχρονα και να έχει καλή αυτονομία. Έριξα μια ματιά στο macbook air 13 M1, θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο, μου φαίνεται να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις αλλά δεν ξέρω μήπως θα μπορούσα να βρω και κατι αντίστοιχο σε καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην αναζητηση και σε αυτό το κομματι, για επεξεργασία βιντεο για youtube. 

Σκέφτηκα να ξεκινήσω πρώτα με την αγορά ενός καλού laptop και μετα να αναζητήσω συμβατό πρόγραμμα μιας και δεν θέλω απαραίτητα κάποιο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

To air με τον Μ1 είναι μια χαρά. Μην πάρετε apple με Intel επεξεργαστή, πλέον. Απλώς, αν το αντέχει η τσέπη σας, επιλέξτε κάποιο μοντέλο με 16GB ram (δεν μπορείτε να προσθέσετε ram αργότερα) και ξεκινήστε με το iMovie που είναι δωρεάν. Μετά, βλέποντας και κάνοντας. Άλλωστε, το final cut pro δεν έχει απαγορευτική τιμή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, thymis said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός laptop για χρήση επεξεργασίας βιντεο, να μπορεί να σηκώσει πολλές εργασίες ταυτόχρονα και να έχει καλή αυτονομία. Έριξα μια ματιά στο macbook air 13 M1, θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο, μου φαίνεται να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις αλλά δεν ξέρω μήπως θα μπορούσα να βρω και κατι αντίστοιχο σε καλύτερη τιμή.

  •  

 

Πάρε ένα 8core ryzen 4xxxx ή 5xxx + 16GB RAM και call it a day.

 

https://www.skroutz.gr/s/27938578/Lenovo-IdeaPad-Flex-5-15ALC05-Ryzen-7-5700U-16GB-512GB-FHD-W10-S.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με τι μηχάνημα γινόταν η δουλειά μέχρι τώρα και με ποιο πρόγραμμα?

Τι όγκο σε vids έβγαζε το μηχάνημα και πόσα θέλεις να βγάζεις την ημέρα/ εβδομάδα?

 

Νομίζω πως είναι τα βασικά ερωτήματα όταν πρόκειται να γίνει μια τέτοια πρόταση. Σίγουρα ένα μηχάνημα των 1000€+ θα κάνει μια χαρά τι δουλειά, αλλά αν ξεκινάς τώρα κάτι και ψάχνεσαι από το 0 σε όλα, δεν είναι αναγκαία η τεράστια απόδοση που πιστεύεις πως χρειάζεσαι και σίγουρα το mac δεν είναι η μόνη λύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το πες, ψαχνομαι από το 0 σε όλα, απο υπολογιστή, πρόγραμμα μέχρι κάμερες κτλ.. Τώρα το ξεκινάω!

Οποιαδήποτε βοήθεια μου δώσετε, θα ειναι σωτήρια!

Η απορία μου όσον αφορά τα mac είναι αν κοστίζουν τόσο επειδή πληρώνεις το όνομα ή όντως αξίζει. Και μιλάω πάντα για να κάνεις δουλειά όπως θέλω εγώ, όχι για μόστρα.

 

Το lenovo που πρότεινε ο gdp77 μου φάνηκε καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

H Apple φτιάχνει προϊόντα πολυτελείας και ναι, τα προϊόντα της είναι για μόστρα. Επειδή, όμως, απευθύνεται σε κοινό με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, το software που κατασκευάζει είναι πανεύκολο στη χρήση και πολύ αποτελεσματικό - και το χρεώνει σε πολύ χαμηλές τιμές, διότι αυτό που πουλάει κατά βάσιν είναι το hardware. 

 

Το lenovo που σας πρότεινε ο gdp77 είναι εξαιρετική περίπτωση. Όμως, επειδή η επεξεργασία βίντεο είναι κάτι που καταπονεί το hardware, προτιμήστε λάπτοπ μόνον αν θα το προορίζετε για βίντεο σύντομης διάρκειας. Αν κάνετε μόνιμα video rendering που θα διαρκεί 2 - 3 - 4 ώρες, φτιάξτε καλύτερα ένα desktop με μια GTX 1050 ti. Αν επιμένετε σε λάπτοπ - και μιας που οι ντόπιοι "επιχειρηματίες" δεν ξεκουνάνε τον κ.λο τους (νομίζουν ότι απευθύνονται σε ζώα), και αν δεν σας πειράζει το qwertz πληκτρολόγιο και οι γερμανικοί χαρακτήρες πάνω του, πάρτε αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, thymis said:

Το lenovo που πρότεινε ο gdp77 μου φάνηκε καλή περίπτωση.

 

Αν τελικά καταλήξεις σε αυτό, λάβε υπόψιν σου ότι έχει Windows 10-S και θα χρειαστεί να δώσεις επιπρόσθετα 5-10 ευρώ για ένα κλειδάκι Windows 10 Pro για να μην έχεις τους περιορισμούς των Windows 10-S (νομίζω ότι σου επιτρέπει να εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο από το Microsoft Store)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αν τελικά καταλήξεις σε αυτό, λάβε υπόψιν σου ότι έχει Windows 10-S και θα χρειαστεί να δώσεις επιπρόσθετα 5-10 ευρώ για ένα κλειδάκι Windows 10 Pro για να μην έχεις τους περιορισμούς των Windows 10-S (νομίζω ότι σου επιτρέπει να εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο από το Microsoft Store)

Δεν χρειάζεται, γίνεται η μετατροπή σε home επίσημα και ανέξοδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος elapse έγραψε:

Δεν χρειάζεται, γίνεται η μετατροπή σε home επίσημα και ανέξοδα.

 

ακριβώς έτσι είναι

 

SUPPORT.MICROSOFT.COM

Switch out of S mode to install apps from outside of the Microsoft Store.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.