Jump to content



ποντικι υψηλης ευκρινειας


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

ψαχνω να αγορασω ποντικι υψηλης ευκρινειας 4000 dpi η και περισσοτερα οχι ομως για χρηση gaming

 

το θελω για επεξεργασια βιντεο και 3d (bryce 3d)

 

μπορω να δωσω μεχρι 35 εβρω

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Razer DeathAdder Essential

Logitech G102 Lightsync RGB

Motospeed N1

 

Όλα περίπου στα 30€ και με παραπάνω από 4k dpi. Το αν θα παίξεις ή όχι δεν έχει και πολύ σημασία. Κοιτάς τι κάθεται καλά στο χέρι σου και κάνει τη δουλεία. 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

φιλε, dr_nikifore,

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !!!

 

θα κοιταξω τα ποντικια που προτεινεις, αν και νομιζω οτι οι τιμες εδω θα ειναι πολι πιο ακριβες απο τι εχετε στην ελλαδα

 

καλο απογευμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω εάν έφτασα αργά, αλλά το ποντίκι με φρέσκια τεχνολογία, και καλό λογισμικό, λέγεται Microsoft Intellimouse Pro. 

η Logitech, τα τελευταία 10 χρόνια απλά έχασε την μπάλα σε όλα τα επίπεδα, και στην αξιοπιστία.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, overvolt said:

η Logitech, τα τελευταία 10 χρόνια απλά έχασε την μπάλα σε όλα τα επίπεδα, και στην αξιοπιστία.

 

 

H προσωπική μου εμπειρία είναι διαφορετική.... Έχω χρησιμοποιήσει πολλά ποντίκια της logitech (gaming) και αν είναι κάτι για το οποίο ξεχωρίζουν είναι η αξιοπιστία τους! Ακόμα και μετά από χρήση ~ 10 ετών το G9 laser λειτουργούσε άψογα (πλην του βοηθητικού κουμπιού αλλαγής dpi). Έκτοτε έχω χρησιμοποιήσει logitech G100 για το laptop ~4 έτη (άψογο), το οποίο αντικατέστησα με το G305 γιατί ήθελα ασύρματο. Στο desktop είμαι με ένα G502 εδώ και 2 χρόνια. 

 

Γενικά, τα gaming ποντίκια της Logitech δεν με απογοήτευσαν ποτέ.

 

Τώρα για τον ts, προτείνω αν δεν έχει αγοράσει να αγοράσει το φθηνότερο logitech gaming ποντίκι που θα βρει, έστω και αν δεν σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει για gaming. Η αποκρισιμότητα και ακρίβεια είναι σε άλλο επίπεδο. To G305 (ασύρματο) στα ~ 37€ είναι για μένα απίστευτο. Άνετα το χρησιμοποιώ και στο desktop αν αποφασίσω ότι με ενοχλεί το καλώδιο του G502.

Link to comment
Share on other sites

ΜΧ518  απο Eshop , παραγωγή του 2020, ήρθε και έσπασε το ελατήριο της ρόδας μέσα σε 30 λεπτά . 

Επιστράφηκε ...

Δυο βδομάδες αργότερα ήρθε άλλο καινούργιο, μισό χαλασμένο, η ρόδα δεν έκανε κλικ στην περιστροφή. 

Επιστράφηκε την ίδια μέρα ...

Μετά από όλα αυτά logitech ΤΕΛΟΣ

 

Το Microsoft Intellimouse Pro, εχει σενσορα από Taiwan και υποστηρίζει Calibration σε σχέση με το mousepad , η τέλεια λύση για παραγωγική χρήση και gaming.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα τελειωσα τα logitech οταν το G910 η οπως το λεγανε (δεν ηθελα καν να το θυμαμαι) μετα απο μερικους μηνες χωρις να το χτυπαω η οτιδηποτε εσπαγαν ενα ενα τα ποδαρακια του αριστερου control και μερικους μηνες μετα αρχισε τα double type.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, icy20 said:

ι εγω τα τελειωσα τα logitech οταν το G910 η οπως το λεγανε (δεν ηθελα καν να το θυμαμαι) μετα απο μερικους μηνες χωρις να το χτυπαω η οτιδηποτε εσπαγαν ενα ενα τα ποδαρακια του αριστερου control και μερικους μηνες μετα αρχισε τα double type.

 

Για αξιόπιστο μηχανικό πληκτρολόγιο εσύ τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Logitech pro wired άρχισε τα double click στο χρόνο πάνω. G500 η όπως το λέγανε, έχασε το middle click ή ήθελε να ανέβω πάνω για να πατηθεί. 
Logitech g513 carbon keyboard άρχισε τα double clicks κανα δίμηνο τώρα. 
Ποτέ ξανά κ ήμουν πάντα υπέρ της.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GFFermari said:

Logitech pro wired άρχισε τα double click στο χρόνο πάνω. G500 η όπως το λέγανε, έχασε το middle click ή ήθελε να ανέβω πάνω για να πατηθεί. 
Logitech g513 carbon keyboard άρχισε τα double clicks κανα δίμηνο τώρα. 
Ποτέ ξανά κ ήμουν πάντα υπέρ της.

 

Με τα ποντίκια της, όπως έγραψα και πιο πάνω, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και μάλιστα και μετά χρήση 10ετίας.

 

Με το πληκτρολόγιο G710+ το mute button σταμάτησε να λειτουργεί εδώ και κάνα χρόνο. Δεν το αλλάζω γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον συνδυασμό ησυχίας και αποκρισιμότητας με τα brown switches που έχει.

Link to comment
Share on other sites

logitech g910, 200 ευρώ πληκτρολόγιο, πετάχτηκε. Logitech g602. Πετάχτηκε. Και τα δύο με το ίδιο πρόβλημα. Random missclicks η multiclicks. Άλλοτε έχαναν κλικ, άλλοτε παταγες ένα κλικ και αυτά καταλάβαιναν 3-4 κλικ.... Κορώνα στο κεφάλι μου την είχε κι εγώ, αλλά απογοητεύτηκα άπειρα. Corsair ftw πλέον. Σε μισής αξίας πληκτρολόγιο, η κατασκευή είναι κατά το ήμισυ  αλουμινενια ενώ το logitech full πλαστικό. Επίσης οι romer g switches που ειχε η logitech ηταν αθλιοι μπροστα στους mx red του corsair. Η αληθεια ειναι πως μετα απο πολυ κραξιμο , το αναθεωρησε λιγο το θεμα και τα ξαναπροσεχει , αλλά με τόσες επιλογές στην αγορά δεν ψήνομαι να το ξαναπαιξω κορώνα γράμματα.

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

Εγω το icue δεν το τρεχω καν. Ποιο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, giorgos2187 said:

logitech g910, 200 ευρώ πληκτρολόγιο, πετάχτηκε...... Άλλοτε έχαναν κλικ

 

Μαζί με κάθε MX518 που έκανα παραγγελία ήταν ζευγάρι και ένα πληκτρολόγιο G213.

Το πρώτο ήταν από τα μεταχειρισμένα του Eshop, 10E έκπτωση και ένα κουμπί δεν πατούσε. 

Πληρώνω Full Price για καινούργιο G213, ήταν σφραγισμένο, πάλι χαλασμένο κουμπί, το W έκανε διακοπές, κακή επαφή.

Πήρα  Corsair, ήρθε με μικρο αριστερό  Shift ενώ το κουτί έδειχνε φωτογραφία με μεγάλο, το γύρισα πίσω.

Πήρα δυο Microsoft wired 600, (το ένα  στην καβάτζα) και όσο αντέξουν.

 

Το λογισμικό Microsoft (Mouse & Keyboard) καταναλώνει ελάχιστη μνήμη RAM, σε σχέση με τα τέρατα (Logitech & Corsair). 

Όλες οι ρυθμίσεις για το ποντίκι, DPI , calibration, χρώμα στην ουρά, αποθηκεύονται στο ποντίκι, μιας και διαθέτει αυτόνομο κύκλωμα ελέγχου,  δεν είναι απλά ένας σένσορας.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

G502 hero μια χαρα εδω και 3 χρονια. Πληκτρολογια κανεις απο τους δυο. Logitech mediocre, corsair πανηγυρικο ακυρο λογο icue.

 

Δεν ξέρω με ποιο γράφεις τώρα, αλλά νομίζω ότι κάνει double-register κάποια κουμπιά... ?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.