Jump to content



Πόλεμος στην Ουκρανία


DEADLAZARUS

Recommended Posts

2 hours ago, Proteas said:

Καταδικαζουμε ολοι την επιθεση στον πρεσβη? https://epirusonline.gr/eidiseis/kosmos/epithesi-dechtike-o-rosos-presvis-stin-polonia/

Γιατι αν ανεβαζα την ειδηση και ελεγα τι ζωα ειναι αυτα θα σε στειλω παλι στην πρωτη παραγραφο για να δεις τι θα ελεγαν.

 

Επειδή για κάποιον ανεξήγητο λόγο αισθάνομαι οτι αναφέρεσαι έμμεσα και σε μένα,

 

α)

να σου πω για άλλη μια φορά πως δεν απαντάω σοβαρα ποτέ πια γιατί όσες φορές το χω κάνει με valid πηγές κλπ σε όσα γράφεις, πολλές φορές με νομοθεσία και hard evidence έναντι αναρτήσεων βασισμένων σε πηγές με προσωπικές απόψεις ενός αρθρογράφου, εσύ και 2-3 ακόμα έχετε προκλητική dismissive συμπεριφορά με γελάκια reactions και πάντοτε στα όρια του προσβλητικού απαντήσεις.

 

β)

κακώς με κατατάσσεις στα neo-libe-genfluid-left pro-USA pro-AZOV συριζόπουλα / ΔΑΠ-ό-πουλα.

Όσο το κάνεις τόσο θα σε λογαριάζω και εγώ στα ΧΑ-αντιβαξ-conspiracy εθνίκια και Ζ-Πουτινόπουλα.

Όσο δεν είσαι αυτό, άλλο τόσο δεν είμαι εκείνο.

Επίσης άλλο να κατακρίνεις ένας πολτικό μιας χώρας και άλλο να κατακρίνεις μια χώρα. Δεν είναι οπαδικό, είναι απλή λογική. 

Η αυτοκρατια και η δικτατορία δεν είναι βιώσιμα συστήματα μακροπρόθεσμα. Δεν υπάρχει ούτε ένα πράδειγμα επιτυχούς αυτοκρατικού καθεστώτος στη σύγχρονη ιστορία. Κάθε φορά που επιχειρήθηκε κατέληξε στην αποδυνάμωση της χώρας.

 

γ)

Θες να μη σου απαντάνε και να συνεχίζεις απλά να κάνεις "μονόλογο πόστ" όπως ήδη κάνετε σε μερικά threads; Κάνε.

Εδώ μέσα πέρα απ τα ελάχιστα μέλη καλά-καλά ούτε ο crawler της Google μπαίνει, εσείς τα γράφετε εσείς τα βλέπετε.

Καλύτερα να τα γράφατε στο FB μπας και τα βλεπε καμια θεια σας και περνατε κανα λαηκ παραπάνω και βάλτε και εδώ το λινκ.

Τι κρύβεστε; Τι φοβάστε;

 

--- 

 

Και μια απαντηση επι της παραθέσεως:

 

Με τον εθνικισμό της η Ρωσία έχει λύσει τα χέρια και έχει δώσει ηθικό πλεονέκτημα σε όλα τα εθνίκια του ανατολικού μπλόκ. ( τα υπόλοιπα εθνίκια τα είχαν λυμμένα έτσι και αλλιώς στο όνομα του αντικομμουνισμόυ )

 

Όλοι αυτοί που ήταν περιθωριακοί υποτίθεται ότι έχουν και δίκιο τώρα. 

Για αυτό αλλά και για το γενικότερο ξήλωμα των μνημείων, την μετονομασία δρόμων φταίνε ξεκάθαρα όσοι είναι στο τιμόνι της χώρας τα τελευταία 25 χρόνια και είναι ανούσιο το να ψάχνεις αν λένε ή δε λένε κάτι σωστό μέχρι να εφαρμοστούν τα άρθρα του συντάγματος του 1996. 

 

Αυτά και χειρότερα θα γίνονται όσο άξεστοι άνθρωποι θα είναι σε θέσεις ευθύνης.

Κάνεις κάτι τόσο ανόητο και περιμένεις να μην ανταποδώσουν οι απέναντι*;

*(αναφερομαι στο συμβάν της Πολωνίας ως ένα απαραδεκτο συμβάν σε μια αλυσίδα απαράδεκτων συμπεριφορών και απ την πλευρά των Ρώσων διπλωματών που φαίνεται πως έχουν στόχο να ταΙσουν το εσωτερικό τους ακροατήριο)

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

32 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

*(αναφερομαι στο συμβάν της Πολωνίας ως ένα απαραδεκτο συμβάν σε μια αλυσίδα απαράδεκτων συμπεριφορών και απ την πλευρά των Ρώσων διπλωματών που φαίνεται πως έχουν στόχο να ταΙσουν το εσωτερικό τους ακροατήριο)

 

 

 

 

 

 

 

 

Από τα σχόλια 

 

Παράθεση

That wasn't a fight. That was a Special Flag-Retrieving Operation

 

:hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομουν σε σενα αλλα ευχαριστω για την πασα.

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

α)

  Ενω εμεις οι 2-3 εισπρατουμε κατι διαφορετικο απο "εσας".. και μονο που χρησιμοποιεις τον ορο ομως "εσύ και 2-3 ακόμα" φτανει.

Και για να πουμε την αληθεια δες ποιος το ξεκινησε ολο αυτο. "Εμεις" η "εσεις" ?..

 

β) Δεν σε κατατασσω πουθενα θεωρεις οτι σε κατατασσω, δεν εχω πολιτικη ατζεντα ουτε με ταΐζει ενα κομμα ουτε με ποτιζει.

Και αυτο δεν προσωπικη μπηχτη ειναι για να καταλαβεις οτι οι προθεσεις μου αν και παρεξηγουνται ευκολα ως φαινεται ειναι αγνες και καθαρες,

 

γ) Δεν εχω προβλημα να μου απαντανε τιθεται θεμα ομως οταν με βαφτιζουν.

52 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αυτά και χειρότερα θα γίνονται όσο άξεστοι άνθρωποι θα είναι σε θέσεις ευθύνης.

Κάνεις κάτι τόσο ανόητο και περιμένεις να μην ανταποδώσουν οι απέναντι*;

*(αναφερομαι στο συμβάν της Πολωνίας ως ένα απαραδεκτο συμβάν σε μια αλυσίδα απαράδεκτων συμπεριφορών και απ την πλευρά των Ρώσων διπλωματών που φαίνεται πως έχουν στόχο να ταΙσουν το εσωτερικό τους ακροατήριο)

 

Και για να παμε στην ουσια της υποθεσης τι περιμενεις απο τους λαους.. για να απαντησω και στο

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Η αντίδραση δεν ήταν από το Πολωνικό κράτος, αλλά από μεμονωμένους πολίτες.

Οταν σε συνεδριαση του ΟΗΕ σηκωνονται και φευγουν οι διπλωματες γιατι μιλαει ο Υπουργος Εξωτερικων της Ρωσιας η οταν εχουμε ιστερικες αντιδρασεις κατα της Ρωσιας απο το συνολο του πολιτικου κοσμου... Δεν παρατηρεις ενα μοτιβο εδω τυπου ψεκ-αντιψεκ ? την ωρα που θα επρεπε εμεις να ειμαστε λιγο υπερανω και να καταδικαζουμε τετοιες συμπεριφορες απο οπου και αν προερχονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Γερμανία πρέπει να τεθεί εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης και να γίνει η (Κίνα - ΑΦΡΙΚΗ) της Ευρώπης για όλα τα καλά που μας πρόσφεραν στον WW2 κλπ !

 

Αλλά τι να λέμε τότε τον Χίλτερ πάλι η ΑΜΕΡΙΚΗ ήταν που τον βοήθησε να γίνει μεγάλος με τα δάνεια κλπ για να την πέσει στους Τσάρους αλλά τους ξέφυγε στην πορεία και μετά τον κυνήγησαν οι ίδιοι γιατί αποτελούσε απειλή & για αυτούς !
 

Τι μου θυμίζει αααααααα ναι με τους Ταλιμπάν κλπ απλά (σε μικρότερο βαθμό, έμαθαν από τα λάθη τους) αλλά συνεχίζουν τις ίδιες τακτικές βλέπε Ουκρανία !

Copy Paste Χιτλερ version 2 ο Zelenski Κλπ

 

έχουμε και λέμε να πέσουν ΝUKES στην Γερμανία για αρχή , Μετά στη Αμερική και μετά στην Ρωσία για να ηρεμήσουμε και αν έχει βλέψεις και η Κίνα να γίνει Αμερική ας πέσουν και εκεί μπας και ηρεμήσει λίγο ο Πλανήτης από όλες τις λέσχες που θέλουν να καβαλήσουν η μία την άλλη !

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Proteas said:

Ενω εμεις οι 2-3 εισπρατουμε κατι διαφορετικο απο "εσας".. και μονο που χρησιμοποιεις τον ορο ομως "εσύ και 2-3 ακόμα" φτανει.

 

Δεν είπα εμείς είπα εγώ.

Το άλλοι 2-3 ναι το είπα.

Είναι στανταρ τα άτομα που έχετε καρμπόν απόψεις για πουτιν, εμβόλια, μεταναστευτικό, βάζετε ειδήσεις από ίδια site, σαν να είναι multi account ενός ανθρώπου. 

Τι διαφορετικό εισπάττεις λοιπόν; Γράψ' το καθαρά. 

Γραφεις ποστ, σου απαντάω σοβαρά, απαντάς με απαξίωση και συγκεκριμένα άτομα βάζουν γελάκια στο πόστ και +1 στο δικό σου. Συμπεριφορά αστεία. Σου το λέω και απαντάς παραφράζοντας τα λεγόμενα μου τα οποία πασπαλίζεις με υπνοούμενα. 

Αυτό που φαίνεται προς τα έξω είναι οτι θέλεις να κάνεις απλά αναρτήσεις μονολόγους επειδή βρίσκεις ψευδοανώνυμο βήμα. 

 

56 minutes ago, Proteas said:

β) Δεν σε κατατασσω πουθενα θεωρεις οτι σε κατατασσω, δεν εχω πολιτικη ατζεντα ουτε με ταΐζει ενα κομμα ουτε με ποτιζει.

Και αυτο δεν προσωπικη μπηχτη ειναι για να καταλαβεις οτι οι προθεσεις μου αν και παρεξηγουνται ευκολα ως φαινεται ειναι αγνες και καθαρες,

 

γ) Δεν εχω προβλημα να μου απαντανε τιθεται θεμα ομως οταν με βαφτιζουν.

 

Φαίνεται οτι έχεις κάποια  πολιτική ατζέντα γιατί όσα θέματα δεν σε βολευουν τα αποφεύγεις και ρίχνεις και μπηχτές προς τους άλλους και τους βαφτίζεις. Πχ προς εμένα. 

Αν έχεις αγνές προθέσεις να εκφράζεσαι ξεκάθαρα όχι με υπονοούμενα. Μπορείς;

 

 

1 hour ago, Proteas said:

Οταν σε συνεδριαση του ΟΗΕ σηκωνονται και φευγουν οι διπλωματες γιατι μιλαει ο Υπουργος Εξωτερικων της Ρωσιας η οταν εχουμε ιστερικες αντιδρασεις κατα της Ρωσιας απο το συνολο του πολιτικου κοσμου... Δεν παρατηρεις ενα μοτιβο εδω τυπου ψεκ-αντιψεκ ? την ωρα που θα επρεπε εμεις να ειμαστε λιγο υπερανω και να καταδικαζουμε τετοιες συμπεριφορες απο οπου και αν προερχονται.

 

i. Επι Σοβιετικής ένωσης λόγω της οποίας η Ρωσία έχει την θέση που έχει στον ΟΗΕ(μόνιμο μέλος με βετο) ποτέ δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο γιατί οι διπλωμάτες της ΕΣΣΔ ήταν άψογοι και τυπικοί στην συμπεριφορά τους. Ακόμα και όταν ξέφευγαν ήταν εντός πλαισίου. 

 

ii. Αυτοί τώρα (Λαβροβ και σια) συμπεριφέρονται σαν ουγκανοι συνδεσμίτες. Όταν ο ΟΗΕ του οποιου είσαι ιδρυτικό μέλος σε καταδικάζει, ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις λιγάκι. Όχι άμεσα τις απόψεις αλλά σε πρώτη φάση την συμπεριφορά σου σαν διπλωμάτης.

Δεν σηκώθηκαν και εφυγαν επειδή ήταν Ρώσος(έτσι και αλλιώς ειναι αρμένιος. Το Λαβροβ είναι ψευδώνυμο. To κανονικό είναι Καλανταριάν) αλλά επειδή έχει απαράδεκτη συμπεριφορά, εκτός πλαισίου/πρωτοκόλλου.

 

iii. Αν ήταν 100% μαγαζί των Αμερικάνων ο ΟΗΕ θα είχε αφαιρεθεί πριν πολλάαααα χρόνια το δικαίωμα βετο απ τη Ρωσία, ευκαιρίες είχαν άπειρες. 

 

iv. Το θέμα είναι να βρεθούν άλλοι στη θέση των πουτινιστών πριν η Ρωσία αποβληθεί απ τους θεσμούς και αυτοί οι άλλοι να μην την μετατρέψουν σε άλλη μια νατοϊκή πατσαβούρα στο βωμό της απο-πουτινοποίησης.

 

Σε τι διαφωνείς απ τα παραπάνω;

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις οποτε θες να κανεις ενα ελεγχο στο νημα για να δεις ποιος βαζει σε ποιον +1 και γελακια.

Νομιζω οτι το ποσοστο και ποιοι εχουν αυτην την συμπεριφορα θα σε εκπληξει..

Ακομα καλυτερα, απενεργοποιησε τις φατσουλες σε τετοια θεματα και το λεω πολυ σοβαρα αυτο να δουμε ποιος συμμετεχει και πως στο νημα.

Πες μου ποιο θεμα απεφυγα και που σε βαφτισα για να απαντησω στο πρωτο και και να ζητησω συγνωμη στο δευτερο αν ειναι ετσι οπως τα λες.

 

Διαφωνω στο 2, εφυγαν οι διπλωματες λογω απαραδεκτης συμπεριφορας, δειξε μου την συμπεριφορα που τους εκανε να φυγουν, ακομα και ετσι

να ειναι τι μας δειχνει ομως αυτο, οτι αν οι Ρωσοι ειχαν κακη συμπεριφορα εμεις το καναμε καλυτερα και δειξαμε τον πολιτισμο μας ενα πραγμα.

 

Στο 3 Πως θα διωξεις την δευτερη μεγαλυτερη πυρηνικη δυναμη και νικητη του Β.ΠΠ απο ενα οργανο στο οποιο ειναι μονιμο μελος ?

Δεν ειναι μαγαζακι ειναι ο ΟΗΕ. Ποσες καταδικαστηκες αποφασεις εχει παρει εναντιον των Αμερικανων ?

 

4. Φοβαμαι τους αλλους Κουκι, δεν ειναι το θεμα αμα αποβληθουν η οχι το εχουμε καταφερει αυτο θα ηταν προτιμοτερο να ειχαν ηδη μπει στη ΕΕ.

Οσο για το ΝΑΤΟ επρεπε να εχει καταργηθει εδω και καιρο και η ΕΕ να μην ειναι στα χαρτια.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Copy Paste Χιτλερ version 2 ο Zelenski

 

Μονο εγω το ειδα αυτο; Ηρεμα ρωταω.... 

 

Για το συμβαν με τη σημαια, θελω οι υποστηρικτες της Ρωσσιας να μου πουν λιγο, τι πιστευαν οταν ο Παγκαλος ειπε να πουνε οτι τη σημαια μας στα Ιμια την πηρε ο αερας; Παντως εγω, ανετα τον εθαβα επιτοπου τον κυρ Ρωσσο γιαλατζι μαγκακο. Που εχουν τον υπερστρατο της χιλιετιας, κι εχουν στειλει μισθφορους στα δυσκολα μετωπα και δεν τους στελνουν ουτε οπλα... Τι σοβαρη συζητηση θετε να κανετε για δαυτους; 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ρε παιδιά, νιώθει κανείς υποστηρικτής της Ρωσίας για να απαντήσει στο ερώτημα του Γιώργου;

 

 

Νταξ, μην τρελαίνεσαι, δεν καίγομαι για απάντηση. Άσε που μπορεί και να μην υπάρχει κάποιος τέτοιος εδώ μέσα. Καλό ειν αυτό, δε μας πειράζει. Ίσα ίσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Proteas said:

Μπορεις οποτε θες να κανεις ενα ελεγχο στο νημα για να δεις ποιος βαζει σε ποιον +1 και γελακια.

Νομιζω οτι το ποσοστο και ποιοι εχουν αυτην την συμπεριφορα θα σε εκπληξει..

Ακομα καλυτερα, απενεργοποιησε τις φατσουλες σε τετοια θεματα και το λεω πολυ σοβαρα αυτο να δουμε ποιος συμμετεχει και πως στο νημα.

Πες μου ποιο θεμα απεφυγα και που σε βαφτισα για να απαντησω στο πρωτο και και να ζητησω συγνωμη στο δευτερο αν ειναι ετσι οπως τα λες.

 

Διαφωνω στο 2, εφυγαν οι διπλωματες λογω απαραδεκτης συμπεριφορας, δειξε μου την συμπεριφορα που τους εκανε να φυγουν, ακομα και ετσι

να ειναι τι μας δειχνει ομως αυτο, οτι αν οι Ρωσοι ειχαν κακη συμπεριφορα εμεις το καναμε καλυτερα και δειξαμε τον πολιτισμο μας ενα πραγμα.

 

Στο 3 Πως θα διωξεις την δευτερη μεγαλυτερη πυρηνικη δυναμη και νικητη του Β.ΠΠ απο ενα οργανο στο οποιο ειναι μονιμο μελος ?

Δεν ειναι μαγαζακι ειναι ο ΟΗΕ. Ποσες καταδικαστηκες αποφασεις εχει παρει εναντιον των Αμερικανων ?

 

4. Φοβαμαι τους αλλους Κουκι, δεν ειναι το θεμα αμα αποβληθουν η οχι το εχουμε καταφερει αυτο θα ηταν προτιμοτερο να ειχαν ηδη μπει στη ΕΕ.

Οσο για το ΝΑΤΟ επρεπε να εχει καταργηθει εδω και καιρο και η ΕΕ να μην ειναι στα χαρτια.

 

1. Αποφεύγεις οποιαδήποτε είδηση δεν ταιριάζει στο αφήγημα βλ 2. Όσο για τις μπηχτές κλπ υπάρχουν διάσπαρτες, δε θα κάτσω να ψάχνω ούτε και θέλω συγγνώμη απο σένα, απλά θέλω όταν γράφεις κάτι να το γράφεις χωρίς υπονοούμενα. 

 

2. Υπάρχουν παραδείγματα κακής συμπεριφοράς τους πριν την εισβολή αλλά δεν έχουν σημασία.

Ναι υπήρξε μια αντίδραση από 140 εκπροσώπους. Αποχώρησαν από την αίθουσα στην οποία έπαιζε video feed του ρωσου υπεξ 2 24ώρα μετά την εισβολή της Ρωσίας με βόμβες να πέφτουν στην ουκρανία παρόλες τις διαβεβαίωσεις της Ρωσίας πως δεν έχει σκόπό να εισβάλλει. 

Ήταν ότι πιο δραστικό μπορούσαν να κάνουν για να δείξουν την αντίδρασή τους στον πόλεμο που άνοιξε χώρα μέλος του μονίμου συμβουλίου. Παρ' όλες τις διαβεβαιώσεις που έκανε για το αντίθετο. 

 

Όμως η Ρωσία προηδρευσε στο συμβούλιο ασφαλείας και πριν μια βδομάδα που μιλούσε εκεί ο Λαβρόβ ήταν εκεί όλοι κανονικά.

Αυτό αποφεύγεις να το αναφέρεις για κάποιον λόγο. Γιατί άραγε;

 

Μάλλον για τον ίδιο λόγο που ξεχωρίζεις ένα μοναδικό γεγονός με την αποχώρηση μέρους των διπλωματών από προβολή βιντεο και παραβλέπεις για παράδειγμα:

  • Την όμορφη στιγμή που ο Λαβροβ είπε son of a bitch τον Ζελενσκι μέσα στον ΟΗΕ και έφυγε απ την αίθουσα όταν ήταν να μιλήσουν άλλοι. --> πηγή 
  • Την όμορφη στιγμή που ο Λαβροβ είπε πως ο Ζελενσκι είναι εβραίος όπως και ο Χίτλερ και άρα είναι ναζί --> πηγή  και το original
  • Την όμορφη στιγμή που ο Λαβρόβ είπε πως η Ρωσία πολέμησε το 40 την ενωμένη δύση που ήθελε να την κατασπαράξει. -->   original    
  • κλπ κλπ κλπ  

 

 

3. Ναι δε μπορείς. Αλλά πριν έλεγες οτι τα ψηφίσματα δε μετράνε.

Η Ρωσία μπορεί κάλλιστα να έχει με το μέρος της τον μισό πλανήτη και σχεδόν τον είχε πριν ξεκινήσει ο Πούτιν τον πόλεμο. Τώρα πια ούτε οι παραδοσιακοί της σύμμαχοι την στηρίζουν. Ο ορισμός της αποτυχημένης πολιτικής.

 

4. Ο Πούτιν έσωσε το ΝΑΤΟ και του έδωσε το φιλί της ζωής το 2014 με την Κριμαία και με την εισβολή στις 2/2022 του έδωσε ζωή για 50 χρόνια μίνιμουμ. Κανονικά πρέπει στα κεντρικά τους να του κάνουν τιμητική πλάκα. Ξανανοίξανε εργοστάσια παραγωγής οπλικών συστημάτων που πηγαίνανε για κατεδάφιση και χτίζονται καινούργια. 2πλασιάστηκε το μήκος των συνόρων του ΝΑΤΟ και ακόμα και η Ελβετία ξεκινάει επανεξοπλισμό. 

Πώς τους πετσόκοψε έτσι τους Αμερικάνους; πώς; πώς;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ήταν ότι πιο δραστικό μπορούσαν να κάνουν για να δείξουν την αντίδρασή τους στον πόλεμο που άνοιξε χώρα μέλος του μονίμου συμβουλίου

 

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Όμως η Ρωσία προηδρευσε στο συμβούλιο ασφαλείας και πριν μια βδομάδα που μιλούσε εκεί ο Λαβρόβ ήταν εκεί όλοι κανονικά.

Αυτό αποφεύγεις να το αναφέρεις για κάποιον λόγο. Γιατί άραγε;

Δεν αποφευγω κατι σκεφτηκες την περιπτωση να μου εχει διαφυγει ? η μηπως δεν εχω βαλει εδω μεσα ειδησεις που στρεφονται κατα της Ρωσιας ?

Αλλα το ερωτημα εδω ειναι αλλο. Τι αλλαξε και ηταν ολοι εκει ? Σταματησαν να πεφτουν οι βομβες η πηραν χαμπαρι οπως λεει ο Φιλης οτι ο Πουτιν

δεν ειναι Σανταμ και αυτα που ηξεραν περι Διεθνους δικαιου, οι κυρωσεις και οτι αλλη βλακεια εχουν σκεφτει μεχρι τωρα δεν περνανε ?

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Την όμορφη στιγμή που ο Λαβροβ είπε son of a bitch τον Ζελενσκι μέσα στον ΟΗΕ και έφυγε απ την αίθουσα όταν ήταν να μιλήσουν άλλοι.

Ξανα δες το λιγο γιατι μαλλον λαθος video εβαλες και μην εχεις την ψευδαισθηση οτι ο Ζελενσκι ειναι καλυτερος απο τον Πουτιν και αυτο θα φανει αμα συνεχιστει αυτος ο πολεμος και αρχισουν να στερευουν οπλα και χρηματα.

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Τώρα πια ούτε οι παραδοσιακοί της σύμμαχοι την στηρίζουν. Ο ορισμός της αποτυχημένης πολιτικής.

Το 2023 θα μπουν στους BRICS το Ιραν και η Αργεντινη και απο πισω ερχονται να ενταχθουν Σαουδικη Αραβια, Τουρκια και Αιγυπτος.

Οταν σχεδον μια ευρωπη σε πλυθυσμο μπαινει σε οικονομικη συνεργασια με τους Ρωσους δεν το λες και αποτυχημενη πολιτικη.

Να το παμε και ποιο παρακατω ? Κυρωσεις https://www.anixneuseis.gr/πέντε-χώρες-ξεπλένουν-το-πετρέλαιο/ Οι εχθροι..

Παράθεση

Τα μέτρα κατά της Ρωσίας σχεδιάστηκαν προσεκτικά για να επιτρέπουν τις ροές ρωσικού πετρελαίου στις παγκόσμιες αγορές για να διατηρήσουν τις τιμές χαμηλές.

Από την ρωσική εισβολή, η ΕΕ, η G7 και η Αυστραλία αύξησαν τον όγκο των προϊόντων διύλισης πετρελαίου που εισήγαγαν από την Κίνα κατά 94%, την Ινδία κατά 2%, την Τουρκία κατά 43%, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα κατά 23% και τη Σιγκαπούρη κατά 33%. Οι εξαγωγές προϊόντων πετρελαίου των πέντε εθνών αυξήθηκαν 80% σε όρους αξίας και 26% σε όρους όγκου προς χώρες με ανώτατο όριο τιμών, αναφέρει η έκθεση, με αύξηση μόνο κατά 2% σε όγκο σε χώρες χωρίς ανώτατο όριο τιμών από τον Φεβρουάριο του 2022.

Ποιος δουλευει ποιον ηθελα να 'ξερα πραγματικα..

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ο Πούτιν έσωσε το ΝΑΤΟ

Ο Πουτιν και τιποτα να μην εκανε απο τι εκανε αν χρειαζοταν θα εβρισκαν τον κακο της ιστοριας. Σανταμ, Ταλιμπαν, Κανταφι, Ασαντ, ISIS.. εχουμε παραδειγματα.

Αλλα αυτοι ειναι ικανοι ακομα και τους εξωγηινους του Λιακοπουλου να επικαλεστουν αν χρειαστει.

4 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πώς τους πετσόκοψε έτσι τους Αμερικάνους; πώς; πώς;

Να σου πω το πως. Σε εναν πολεμο τα οπλα ειναι διαφορων ειδων αλλα το καλυτερο οπλο ειναι ψυχολογικες επιχειρησεις και η καταστροφη εκ των εσω.

Αυτην την στιγμη η Αμερικη αντιμετωπιζει προβλημα χρεους, 5εκ μεταναστες στα νοτια συνορα τους, η φαιντανυλη ειναι τα νεα mms καραμελακια, ο διχασμος

εχει πιασει ταβανι, στα σχολεια τους λενε παραμυθια τραβεστι, τα πανεπιστημια τους αστο καλυτερα.. οι δρομοι τους ειναι λες και βγηκαν απο δυστοπικη ταινια.

Πιστευεις οτι χρειαζεται να πεσει πιστολια για να τους πετσοκοψει ?

Και στο βαθος η Κινα..

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Proteas said:

Ξανα δες το λιγο γιατι μαλλον λαθος video εβαλες


Αυτό ειναι απλα με λείπει το κομμάτι που φευγει. Το λεει καθαρά απλα μεταφράζεται ως bastard. Ολόκληρο υπαρχει στο YT του υπ. Εξ. Ρωσιας. 
 

WWW.INDEPENDENT.CO.UK

Ukraine minister responds by saying ‘Russian diplomats flee almost as quickly as Russian soldiers’


Για τα υπόλοιπα, οκ σαφείς οι θέσεις σου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ρε παιδιά, νιώθει κανείς υποστηρικτής της Ρωσίας για να απαντήσει στο ερώτημα του Γιώργου;

Δεν νιωθω αλλα θα απαντησω γιατι το νομισμα εχει 2 πλευρες. Τι ειπε ο Γιωργης ?

14 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για το συμβαν με τη σημαια, θελω οι υποστηρικτες της Ρωσσιας να μου πουν λιγο, τι πιστευαν οταν ο Παγκαλος ειπε να πουνε οτι τη σημαια μας στα Ιμια την πηρε ο αερας; Παντως εγω, ανετα τον εθαβα επιτοπου τον κυρ Ρωσσο γιαλατζι μαγκακο.

Συμφωνω μαζι του, αλλα ας το δουμε και αλλιως. Με την ρωσο υστερια που επιασε τις κυβερνησεις, κοσμο και κοσμακη και κατεβαζαν

αγαλματα η μνημεια εκαναν κακο τον Πουτιν η του εκαναν χαρη ? Γιατι νομιζω οτι ο μεσος Ρωσος νοιωθει οπως ακριβως ο Γιωργης..

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 5:09 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Είναι στανταρ τα άτομα που έχετε καρμπόν απόψεις για πουτιν, εμβόλια, μεταναστευτικό, βάζετε ειδήσεις από ίδια site, σαν να είναι multi account ενός ανθρώπου. 

Τι διαφορετικό εισπάττεις λοιπόν; Γράψ' το καθαρά. 

Το οτι καποιοι εδω μεσα μπορει να συγκλινουν οι αποψεις τους σε καποια θεματα ουτε ποινικο αδικημα ειναι ουτε κατι το μεμπτο θελω να πιστευω.

Το απο που βαζω ειδησεις και ποιες ειναι οι αποψεις μου θα στο πω οσο ποιο ευγενικα μπορω. Δεν σου πεφτει λογος.

Οπως δεν μου πεφτει λογος για τις δικες σου αποψεις και το τι διαβαζεις εσυ. Το τι εισπρατω το εγραψα πολυ καθαρα νομιζω και δεν δεχεται παρερμηνεια, ειπα..

On 11/5/2023 at 1:49 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

εχω βαρεθει να ακουω βλακειες απο ανθρωπους που νομιζουν οτι εκτος οτι τα ξερουν ολα ξερουν και ποιος εισαι, τι κανεις, τι σκεφτεσαι, και τι ψηφιζεις.

On 12/5/2023 at 12:17 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Εισαι σιγουρος οτι δεν πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια αποψη γιατι υπαρχουν απειρα παραδειγματα εδω μεσα ασχετως αν εχεις καταδικασει την εισβολη μολις πεις

κατι που δεν αρεσει σε ορισμενους αυτοματα εισαι ακροδεξιος, ψεκασμενος, φιλοπουτινικος, αντιεμβολιαστης και παει λεγοντας...

---

On 12/5/2023 at 5:09 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Γραφεις ποστ, σου απαντάω σοβαρά, απαντάς με απαξίωση και συγκεκριμένα άτομα βάζουν γελάκια στο πόστ και +1 στο δικό σου. Συμπεριφορά αστεία.

Σου ειπα κανε εναν ελεγχο να δεις για αυτην την συμπεριφορα. Απαντησες οτι δεν θα κατσεις να το ψαξεις.

Δεν χρειαζεται να το ψαξεις ξεκινα απο την σελιδα 67 και δες την δικη σου συμπεριφορα..

 

Αλλα για καποιο λογο μονο εγω και αλλοι 2-3 εχουμε "προκλητική dismissive συμπεριφορά με γελάκια reactions και πάντοτε στα όρια του προσβλητικού απαντήσεις."

Ενω οι αυλοκολακες η αυτοι που δεν γουσταρουν συγκεκριμενα ατομα και αποψεις εχουν το δικαιωμα να το κανουν αυτο και δεν τρεχει μια.

Αμα το ψαξουμε σου ειπα θα εκπλαγεις για την συμπεριφορα που στυλιτευεις απο ποιον γινεται και σε τι βαθμο, αλλα... αλλα.

 

Ειμαι απο τους ανθρωπους που οταν κανει μλκια ενας φιλος μου θα τα ακουσει ποιο χοντρα απο εμενα και οχι απο καποιον ξενο, ουτε θα κατσω να τον στηριξω

ουτε θα κανω τα στραβα ματια. Θα περιμενα απο καποιον με θεση ευθυνης να μην τσουβαλιαζει μονο συγκεκριμενα ατομα αλλα να τσουβαλιαζει συμπεριφορες

ασχετος τι αποψεις εχουν.

On 12/5/2023 at 5:09 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αυτό που φαίνεται προς τα έξω είναι οτι θέλεις να κάνεις απλά αναρτήσεις μονολόγους επειδή βρίσκεις ψευδοανώνυμο βήμα. 

Ειμαι στην διαθεση του οποιοδηποτε για διαλογο και αυτο νομιζω οτι εχει φανει αλλα εχει φανει και οτι δεν αρεσει η γνωμη μου σε καποιους.

Ε δεν θα κατσω να σκασω.. και οχι μονο αυτο, ευτυχως που υπαρχουν και αλλες γνωμες θα πω εγω, το αν δεν αρεσουν σε καποιους 3+1  ειναι

η προσφορα στον Σκλαβενιτη το ξυδι Τοπ.

 

Τι παει να πει ψευδοανωνυμο βημα ? Τι στοιχεια χρειαζονται δηλαδη για να ανεβασουμε μια ειδηση πρεπει να κανουμε δηλωση τι ψηφιζουμε, αν εχουμε

εμβολιαστει η αν υποστηριζουμε η οχι τον Πουτιν πρωτα για να εχουμε το ελευθερο να πουμε κατι η μηπως δεν συμβαινει αυτο ? Εδω και σε αλλο νημα..

Σου ειπα..

On 12/5/2023 at 10:01 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Πες μου ποιο θεμα απεφυγα και που σε βαφτισα για να απαντησω στο πρωτο και και να ζητησω συγνωμη στο δευτερο αν ειναι ετσι οπως τα λες.

Απαντησες.

On 13/5/2023 at 3:04 ΠΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

δε θα κάτσω να ψάχνω ούτε και θέλω συγγνώμη απο σένα, απλά θέλω όταν γράφεις κάτι να το γράφεις χωρίς υπονοούμενα. 

Ειχα ολη την καλη διαθεση να σου ζητησω συγνωμη αν ειπα η εκανα κατι που σε πειραξε, δεν θελεις. Καλως.

 

Απο την πλευρα μου σταματω να ανεβαζω ειδησεις για Ουκρανικο και Covid, γιατι απο την στιγμη που γραφω οτι υπαρχει μια κατασταση Χ επαναλαμβανεται με

τον χειροτερο τροπο και αναλωνουμε 2 σελιδες για τα ιδια και τα ιδια και τα μονα μαυρα προβατα ειναι συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων δεν εχει νοημα πλεον.

Χωρις καμια διαθεση για ειρωνια ελπιζω να ηταν σαφεις οι θεσεις και σε αυτο το ποστ και χωρις υπονοουμενα. Καλη συνεχεια.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Απο την πλευρα μου σταματω να ανεβαζω ειδησεις για Ουκρανικο και Covid, γιατι απο την στιγμη που γραφω οτι υπαρχει μια κατασταση Χ επαναλαμβανεται με

τον χειροτερο τροπο και αναλωνουμε 2 σελιδες για τα ιδια και τα ιδια και τα μονα μαυρα προβατα ειναι συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων δεν εχει νοημα πλεον.


Νομίζω υποτιμάς τη νοημοσύνη αυτών που διαβάζουν το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

@Proteas

Ενώ γενικά συμφωνώ/συγκλίνω με την παραπάνω σου ανάρτηση, έχω μια ένσταση στο <<σταματάω να ανεβάζω>> και όσον αφορά αυτό το θέμα και για οποιοδήποτε άλλο. Αν υπάρχει ενδιαφέρουσα είδηση που έχει κάτι να σημάνει ή που σου έκανε κλικ, γιατί να μην την ανεβάσεις; Για να μη σε χαρακτηρίσουν; Αυτοί που το κάνουν αυτό είναι έτσι κι αλλιώς αμείλικτοι, δεν πρόκειται ποτέ να σε βγάλουν από τη μαύρη λίστα του μυαλού τους Ό,ΤΙ και να κάνεις, όσες επιφυλάξεις κι αν εκφράσεις, όσο προσεκτικά και εάν εκφραστείς, όσα περιθώρια κι αν αφήσεις για το ότι μπορεί να κάνεις λάθος, όσα ναι μεν αλλά κι αν χρησιμοποιήσεις στο λόγο σου. Εδώ έχει βγει καινούριος (με αρνητική έννοια) χαρακτηρισμός <<ναιμεναλλάδες>> για να καλυφθεί κυρίως με χλεύη παρά με επιχειρήματα και το τελευταίο ενδεχόμενο έκφρασης διαφοροποίησης, έστω και μικρής. Για ό,τι γράφεις και γράψεις εκλαμβάνουν ότι φταίει πως βρίσκεσαι χαμένος σε ένα δικό σου eco chamber και προκαλείς παραφωνία στα eco chambers των άλλων που είναι γεμάτα αναντίρρητες αυταπόδεικτες αλήθειες, ενώ το δικό σου έχει μόνο κακία και ψέματα και πως τολμάς...

Link to comment
Share on other sites

Eνα κλικ είναι το permaban, δε χρειάζεται ιδιαίτερη δικαιολόγηση σε κανέναν αλλά δεν βλέπω να έχει φάει κανείς perma.

Όσο και να προσπαθούν μερικοί να αλλάξουν την θεματολογία του φόρουμ από τεχνολογική σε καφενειακή δεν θα το πετύχουν. 

 

Ελπίζω απλώς κάποια στιγμή να καταλάβουν ότι εδώ είναι τεχνολογικό φόρουμ και όχι ιατρικό η γεωπολιτικό ή ότι άλλο και τότε θα είναι εύκολο το να κάνουν την σύνδεση ότι το μόνο που επιδιώκεται είναι να μην κατρακυλάει και να γίνεται περιθωριακή ζούγκλα μια ιστορική τεχνολογική κοινότητα την οποία παλεύουν να κρατήσουν ζωντανή μια χουφτα άνθρωποι.

 

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.