Jump to content



Πόλεμος στην Ουκρανία


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπαγορεύσω στην Ουκρανία να πολεμήσει ή όχι. Αυτό είναι δική τους απόφαση. Όπως και είναι απόφαση των περισσότερων δυτικών κρατών να υποστηρίξουν την προσπάθειά τους.

Προσωπικά είναι κάθετα εναντίον σε οποιαδήποτε ένωση της Κύπρου. Δε με ενοχλεί καθόλου που οι Τουρκοκύπριοι έχουν τη μοίρα που έχουν, της φτώχιας και της υποτέλειας. Το ίδιο εύχομαι και για όλους του Ουκρανούς πολίτες που θέλουν ένωση με την Ρωσία. Να πάνε σε ότι τους αξίζει.

Και για τελευταίο, μπορεί να είναι ακραίο, αλλά ναι είμαι υπέρ του να σταματήσει σήμερα ο πόλεμος με αναγνώριση Ντονμπάς και Κριμαίας ως Ρωσία, μεταφορά των Ουκρανών που θέλουν να παραμείνουν Ουκρανοί στην Ουκρανία και απόσυρση της υπηκοότητας από τους υπόλοιπους. Και μετά να τους αφήσουν να πεινάσουν ενόσω η Ουκρανία ακολουθεί το δρόμο της Δύσης προς τον πλούτο και την ελευθερία, μπαίνοντας στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Η Ουκρανία ήταν ελληνικό βασίλειο της Ταυριδος η Ταυρικη 1500 πΧ - 3000 πΧ

Από τους ορφικούς ύμνους του Ορφέα από την Αργοναυτική εκστρατεία

 

Είναι καταγεγραμμένο πάτε βρετο το

 

 

%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Ο στρατός στο Ντονμπάς εν τω μεταξύ, δεν ήταν αρχικά εκεί για να αντιμετωπίσει το στρατό της Ρωσίας, αλλά τους αυτονομιστές

 

Μπορείς λοιπόν να μας ποιοι ήταν οι αυτονομιστές αυτοί και πότε εμφανίστηκαν? Ονόματα. Να μιλάμε συγκεκριμένα. 

Και αν μπορείς να μας πεις και ποιοι είναι οι κυβερνήτες τώρα στις LNR/DNR. Συγκεκριμένα, ονόματα και τι ήταν πριν το 2014, όχι αμπελοφιλοσοφίες.

 

Γιατί μάλλον τα ξέρεις καλύτερα από τον ίδιο τον Girkin ο οποίος πλέον ως κορυφαίος φιλοκυβερνητικός πολιτικός παράγοντας περιγράφει αναλυτικά το πως μπήκε με το δικό του και άλλα τάγματα εφόδου το 2014 και με τις ενέργειές του (κατάρριψη MH17, ληστείες, εκτελέσεις) έθεσε τις βάσεις για ένοπλη συμπλοκή.

 

 

1 minute ago, dfk_7677 said:

Και μετά να τους αφήσουν να πεινάσουν ενόσω η Ουκρανία ακολουθεί το δρόμο της Δύσης προς τον πλούτο και την ελευθερία, μπαίνοντας στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ.

 

Αυτό είναι που δε θέλει το καθεστώς Πουτιν, να ξυπνήσουν οι σκλάβοι και να δουν οτι γίνεται να ζουν πολύ καλύτερα ελεύθεροι χωρίς τον τσαρίσκο.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Όσο δεν είναι διεθνώς αναγνωρισμένη ως Ρωσικό έδαφος, θα είναι απελευθέρωση. Όπως το ίδιο θα ήταν αν γινόταν ανάκτηση της Β. Κύπρου. Ελπίζω τώρα να απάντησα στο ερώτημα σου για το τι είναι εισβολή και τι όχι. Είστε ικανοί να τετραγωνίσετε τον κύκλο για να δώσετε δίκαιο στην πλευρά σας...

 

Μα καλά ποια φαντάζεσαι ότι είναι η πλευρά μου; Για να σε βοηθήσω, η πλευρά μου δεν είναι ούτε η Ρωσία, ούτε η Ουκρανία. Είναι να μπορώ να συζητώ και να σκέφτομαι ελεύθερα χωρίς να μαζεύω ταμπέλες επειδή γράφω τις σκέψεις μου και τις συζητώ. Αυτή είναι η πλευρά μου και το συμφέρον της Ελλάδος επίσης. Έγραψα επίτηδες αναγνώριση από 50~100 χώρες και όχι από τον ΟΗΕ για να δείξω ότι δεν είναι άσπρο/μαύρο πάντα. Για παράδειγμα η Ελλάδα δεν έχει αναγνωρίσει το Κόσοβο. Ορθώς ή όχι; Τετραγώνισέ τον εσύ λοιπόν τον κύκλο, εγώ αναγνωρίζω ότι δεν τετραγωνίζεται και το λαμβάνω υπόψη.

 

 

18 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Αυτό με τους πληθυσμούς, βούτηρο στο ψωμί των Τούρκων είναι, μην το λέτε πιο έξω.
 

Μετά από γενοκτονίες, ναι, σίγουρα. Ειδικά όταν κι εμείς τις ξεχνάμε.

 

18 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 


Το γνωστό επιχείρημα των φιλορώσων σχετικά με την αξία της ειρήνης. Αυτά να πείτε και αν εισβάλουν οι Τούρκοι και καταλάβουν τη Θράκη και μερικά νησιά. Αλλά ναι ξέχασα, κάθε εισβολή δεν είναι η ίδια, το επιχείρημα κάθε ιμπεριαλιστή. "Εμείς για καλό το κάναμε".

Άντε πάλι με τους φιλορώσους, κόλλησε η βελόνα. Αν κάνουν τέτοιο πράγμα οι Τούρκοι και επιτύχουν, θα είναι ήδη αργά. Τώρα όμως θα πρέπει να φροντίσουμε ώστε να μην καταστεί αναπόφευκτο ένα τέτοιο ενδεχόμενο ώστε τελικά να μη συμβεί κιόλας. Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτό να συμφωνούμε.

 

18 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Δε βλέπω κανέναν σας να πηγαίνει σε κανένα από αυτά τα κράτη που θαυμάζει και να αφήσει τη ζωή που του προσφέρουν οι δυτικές δημοκρατίες, που τόσο μέμφεται ως "άρρωστες". Αλλά όπως είπα, αυτοί είστε. 

Το να αναγνωρίζεις τα ελαττώματα, δεν συνεπάγεται ότι θαυμάζεις κάτι που είναι ακόμα χειρότερο, εξ ου και δεν πας να ζήσεις εκεί. Μιλάμε τα λογικά άλματα θα τα ζήλευε κι ο Τεντόγλου. Οι αρρώστιες των δυτικών δημοκρατιών δεν σημαίνουν ότι δεν υπάρχουν και χειρότερα σε διάφορες Τουρκίες, Ρωσίες κλπ. Ούτε η ανωτερότητά τους (των δυτικών δημοκρατιών) αποκλείει να υστερούν σε κάποια σημαντικά θέματα ακόμα σε σύγκριση με μπανανίες. Αν σε ενδιαφέρει να μολύνεις το chamber σου, υπάρχουν παραδείγματα.

 

 

5 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπαγορεύσω στην Ουκρανία να πολεμήσει ή όχι. Αυτό είναι δική τους απόφαση. Όπως και είναι απόφαση των περισσότερων δυτικών κρατών να υποστηρίξουν την προσπάθειά τους.

Αρκεί να μην είναι κακόβουλα παραμυθιασμένοι από τρίτους για το μέγεθος και την αποτελεσματικότητα αυτής της υποστήριξης. Εννοείται πάντως πως σε κάθε περίπτωση είναι δική τους η απόφαση αλλά και για τις δικές μας ενέργειες είναι δική μας η ευθύνη για το πως μπορεί να επηρεαστούμε αν δεν λειτουργούμε μελετημένα και υπεύθυνα.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Προσωπικά είναι κάθετα εναντίον σε οποιαδήποτε ένωση της Κύπρου. Δε με ενοχλεί καθόλου που οι Τουρκοκύπριοι έχουν τη μοίρα που έχουν, της φτώχιας και της υποτέλειας. Το ίδιο εύχομαι και για όλους του Ουκρανούς πολίτες που θέλουν ένωση με την Ρωσία. Να πάνε σε ότι τους αξίζει.

Οι Κύπριοι κάποτε την ήθελαν, αν ποτέ ξανατεθεί θέμα, θα τους πούμε να σε ρωτήσουν.

 

5 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Και για τελευταίο, μπορεί να είναι ακραίο, αλλά ναι είμαι υπέρ του να σταματήσει σήμερα ο πόλεμος με αναγνώριση Ντονμπάς και Κριμαίας ως Ρωσία, μεταφορά των Ουκρανών που θέλουν να παραμείνουν Ουκρανοί στην Ουκρανία και απόσυρση της υπηκοότητας από τους υπόλοιπους.

Βλαντιμίρ; Εσύ;

 

5 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Και μετά να τους αφήσουν να πεινάσουν ενόσω η Ουκρανία ακολουθεί το δρόμο της Δύσης προς τον πλούτο και την ελευθερία, μπαίνοντας στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ.

Κι αν δεν πεινάσουν οι Ρώσοι; Κι αν η ολιγαρχική διαφθορά της Ουκρανίας δεν την αφήσει να ευημερήσει παρά τη συμμετοχή σε ΕΕ και ΝΑΤΟ; Πάντως birthing people και 100 non binary φύλα σίγουρα θα καταφέρουν να αποκτήσουν, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

 

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Μπορείς λοιπόν να μας ποιοι ήταν οι αυτονομιστές αυτοί και πότε εμφανίστηκαν? Ονόματα. Να μιλάμε συγκεκριμένα. 

Και αν μπορείς να μας πεις και ποιοι είναι οι κυβερνήτες τώρα στις LNR/DNR. Συγκεκριμένα, ονόματα και τι ήταν πριν το 2014, όχι αμπελοφιλοσοφίες.

Δεν είμαι τόσο καλά ενημερωμένος, γράψτα εσύ.

 

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Γιατί μάλλον τα ξέρεις καλύτερα από τον ίδιο τον Girkin ο οποίος πλέον ως κορυφαίος φιλοκυβερνητικός πολιτικός παράγοντας περιγράφει αναλυτικά το πως μπήκε με το δικό του και άλλα τάγματα εφόδου το 2014 και με τις ενέργειές του (κατάρριψη MH17, ληστείες, εκτελέσεις) έθεσε τις βάσεις για ένοπλη συμπλοκή.

Σιγά μην ξέρω καλύτερα. Δεν ισχυρίστηκα ότι έχω καλύτερες πληροφορίες ή πληρέστερες από εσένα ή οποιονδήποτε άλλο. Απλώς κάνω κουβέντα με αυτά που έχω μάθει μένοντας ανοιχτός στο να μάθω κι άλλα που δεν ξέρω. Επίσης έχω λάβει σοβαρά υπόψη τις απόψεις αμερικανών παραγόντων που δεν μπορούν να απορριφθούν ως ρωσόφιλες. Χωρίς να υπερασπίζομαι επ' ουδενί τη Ρωσία, μπορούμε να σχολιάζουμε ελεύθερα το ρόλο των ΗΠΑ ή απαγορεύεται; Στις πόσες διευκρινήσεις ξεκλειδώνει το achievement να μην θεωρείται ρωσόφιλο κάθε σχόλιο που αφορά άλλα θέματα πέραν του πόσο έντονα καταδικάζουμε την εισβολή;

 

Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Δεν είμαι τόσο καλά ενημερωμένος, γράψτα εσύ.

 

 

Ε ενημερώσου, κρίμα είναι. Know your heroes που λέμε και μεις τα αμερικανάκια. 

 

 

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Σιγά μην ξέρω καλύτερα. Δεν ισχυρίστηκα ότι έχω καλύτερες πληροφορίες ή πληρέστερες από εσένα ή οποιονδήποτε άλλο. Απλώς κάνω κουβέντα με αυτά που έχω μάθει μένοντας ανοιχτός στο να μάθω κι άλλα που δεν ξέρω. Επίσης έχω λάβει σοβαρά υπόψη τις απόψεις αμερικανών παραγόντων που δεν μπορούν να απορριφθούν ως ρωσόφιλες. Χωρίς να υπερασπίζομαι επ' ουδενί τη Ρωσία, μπορούμε να σχολιάζουμε ελεύθερα το ρόλο των ΗΠΑ ή απαγορεύεται; Στις πόσες διευκρινήσεις ξεκλειδώνει το achievement να μην θεωρείται ρωσόφιλο κάθε σχόλιο που αφορά άλλα θέματα πέραν του πόσο έντονα καταδικάζουμε την εισβολή;


Άλλο απόψεις, άλλο γεγονότα που επιβεβαιώνουν οι άμεσα εμπλεκόμενοι στο πεδίο. 

Για την εσωτερική και την πιο hardcore κατανάλωση αυτά είναι γνωστά εδώ και καιρό, για τους ξώφαλτσους όχι τόσο γιατί μάλλον μπορεί να ταραχτούνε. 

 

Από κει και πέρα σχολίασε ότι γουστάρεις, και τον ρόλο των Ανουνάκι αν θες και εξυπηρετεί τον όποιο σκοπό σου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

  

 

Ε ενημερώσου, κρίμα είναι. Know your heroes που λέμε και μεις τα αμερικανάκια. 

My heroes; Κολοκοτρώνης, Σταματελόπουλος κλπ είναι στη λίστα μου, αυτούς που συζητάμε δεν τους βάζω στους my heroes, τι επιμονή στη λάσπη και την ταμπέλα είναι αυτή;

 

40 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 


Άλλο απόψεις, άλλο γεγονότα που επιβεβαιώνουν οι άμεσα εμπλεκόμενοι στο πεδίο.

Απόψεις για γεγονότα σου κάνει; Δεκτές οι ψαγμένες λεπτομέρειες, δεν τις απορρίπτω. Αλλά μην απορρίπτουμε και τα περισσότερο γνωστά και εμφανή σαν να μην υπάρχουν. Επειδή δεν έχω την σούπερ ψαγμένη πληροφόρηση από το πεδίο όπως έχεις εσύ, δεν μπορώ να μιλήσω π.χ. για το Μινσκ ή για το 2014 ή για την οπτική γωνία των ελληνικών συμφερόντων κλπ; Πρέπει αναγκαστικά να είμαι με τους Ρώσους;

 

40 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Για την εσωτερική και την πιο hardcore κατανάλωση αυτά είναι γνωστά εδώ και καιρό, για τους ξώφαλτσους όχι τόσο γιατί μάλλον μπορεί να ταραχτούνε. 

 

Από κει και πέρα σχολίασε ότι γουστάρεις, και τον ρόλο των Ανουνάκι αν θες και εξυπηρετεί τον όποιο σκοπό σου 

Ναι των Ανουνάκι, γιατί δεν γίνεται διάλογος χωρίς να πετάξεις και κάτι απαξιωτικό/ειρωνικό, διότι διαφορετικά μπορεί να εκληφθεί ως καλοπροαίρετη συμμετοχή σε συζήτηση με κάποιον που δεν ταυτίζονται οι απόψεις σου, πράγμα ασυγχώρητο όπως φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, υπάρχει έστω ένας από εδώ που πέρα που έχει ζήση/ταξιδέψει στην Ρωσία και στην Ουκρανία?

Έχω ζήσει/ταξιδέψει και στις δυο χώρες, διαβάζω νέα/είδησης και στις δυο γλώσσες μιας και τις μιλάω. και όταν διαβάζω κάποια που γράφονται εδώ μέσα καταλαβαίνω το ποσο τρομερά τρομακτικό ειναι μηχανή προπαγάνδας που έχτισε η Ρωσία που μπορεί και φτάνει στο ακροατή εκτος Ρωσίας. Και ναι ξέρω ότι και η Αμερική/Δύση έχει την δίκια τις προπαγάνδα αλλα εγώ μιλάω συγκεκριμένα για του Ρωσικου κράτους.
 

Επίσης θα ήθελα να δω έστω έναν από εσάς εάν the μπορούσε να ζήσει στην Ρωσία. Στην Ελλάδα με το κάθε τι που δεν αρέσει στον Ελληνάρα φλέγεται όλοι η Ομόνοια. Για πάνε κάντο αυτό στο Πούτιν, θα σε χώσει στο κελί για 10 χρονια επειδή κρατούσες ταμπλό.

Κράζετε Αμερική/Δύση αλλα σας αρέσουν τα iPhone/AMD/Intel δεν σας βλεπω με κάνα Yotaphone η κάνα Sputnik CPU.

Έγινε επεξεργασία από Cguevara
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Έχω μια απορία, υπάρχει έστω ένας από εδώ που πέρα που έχει ζήση/ταξιδέψει στην Ρωσία και στην Ουκρανία?

Έχω ζήσει/ταξιδέψει και στις δυο χώρες, διαβάζω νέα/είδησης και στις δυο γλώσσες μιας και τις μιλάω. και όταν διαβάζω κάποια που γράφονται εδώ μέσα καταλαβαίνω το ποσο τρομερά τρομακτικό ειναι μηχανή προπαγάνδας που έχτισε η Ρωσία που μπορεί και φτάνει στο ακροατή εκτος Ρωσίας. Και ναι ξέρω ότι και η Αμερική/Δύση έχει την δίκια τις προπαγάνδα αλλα εγώ μιλάω συγκεκριμένα για του Ρωσικου κράτους.
 

Επίσης θα ήθελα να δω έστω έναν από εσάς εάν the μπορούσε να ζήσει στην Ρωσία. Στην Ελλάδα με το κάθε τι που δεν αρέσει στον Ελληνάρα φλέγεται όλοι η Ομόνοια. Για πάνε κάντο αυτό στο Πούτιν, θα σε χώσει στο κελί για 10 χρονια επειδή κρατούσες ταμπλό.

Κράζετε Αμερική/Δύση αλλα σας αρέσουν τα iPhone/AMD/Intel δεν σας βλεπω με κάνα Yotaphone η κάνα Sputnik CPU.

 

Δυστυχώς έχουμε μάθει να πιστεύουμε ό,τι μας αρέσει και όχι ότι ισχύει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Και ναι ξέρω ότι και η Αμερική/Δύση έχει την δίκια τις προπαγάνδα αλλα εγώ μιλάω συγκεκριμένα για του Ρωσικου κράτους.
 

Φαντάζομαι όμως ότι κι εσένα θα σε ενοχλούν γενικά όλες οι προπαγάνδες που διαβάλλουν την πραγματικότητα. Ευτυχώς η προπαγάνδα του ρωσικού κράτους έχει πολύ μικρή απήχηση στη Δύση τουλάχιστον.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Επίσης θα ήθελα να δω έστω έναν από εσάς εάν the μπορούσε να ζήσει στην Ρωσία. Στην Ελλάδα με το κάθε τι που δεν αρέσει στον Ελληνάρα φλέγεται όλοι η Ομόνοια. Για πάνε κάντο αυτό στο Πούτιν, θα σε χώσει στο κελί για 10 χρονια επειδή κρατούσες ταμπλό.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν σε αυτή τη διαπίστωση. Ίσως και κανένας.

 

11 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Κράζετε Αμερική/Δύση αλλα σας αρέσουν τα iPhone/AMD/Intel δεν σας βλεπω με κάνα Yotaphone η κάνα Sputnik CPU.

Κράζουμε τα υπαρκτά ελαττώματα που μόνο αναγνωρίζοντάς τα μπορεί ίσως κάτι να γίνει, δεν σημαίνει ότι εκθειάζουμε την πράγματι χειρότερη εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει μια κατηγορια Ελλήνων-Ποντιων που στο σχολειό μας φώναζαν Ρωσοπόντιους (μαζί και εμενα). Που είτε από τους γονείς τους,  που τους έλεγαν ιστορίες για το ποσο καλά ήταν στην Σοβιετική Ένωση (άσχετα που έφυγαν) είτε από το επειδή γουστάρουν την "μαγκιά" του Πούτιν (πολύ από αυτούς βλέπουν ακόμα Ρωσικη τηλεόραση μέσο δορυφορικής η stream)  καταλήγουν να τον υμνούνε και κράζουν την Ευρώπη(δύση) και ας μην ζούνε Ρωσσια.

Ακόμα τυχαίνει και βλέπω μερικούς να ποστάρουν στα social τον Πούτιν να καβαλάει την αρκούδα και να παίρνει την Κωνσταντινούπολη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Φαντάζομαι όμως ότι κι εσένα θα σε ενοχλούν γενικά όλες οι προπαγάνδες που διαβάλλουν την πραγματικότητα. Ευτυχώς η προπαγάνδα του ρωσικού κράτους έχει πολύ μικρή απήχηση στη Δύση τουλάχιστον.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν σε αυτή τη διαπίστωση. Ίσως και κανένας.

 

Κράζουμε τα υπαρκτά ελαττώματα που μόνο αναγνωρίζοντάς τα μπορεί ίσως κάτι να γίνει, δεν σημαίνει ότι εκθειάζουμε την πράγματι χειρότερη εναλλακτική.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής, από την στιγμή που έπεσε στο Κίεβο η πρώτη ρουκέτα, και έτυχε να ζει ο κολλητός μου εκείνη την περίοδο εκεί (είναι ζωντανός). Για μένα ότι και να μου πεις για την Αμερική η Ευρώπη η Δύση όπως θες ονομασετο, δεν με κάνει να συγχωρέσω η να νιώσω κατανόηση για την Ρωσία. Για μένα όσο είναι ο Πούτιν αρχηγός κράτους τις Ρωσία, θα την ονομάζω Terrorist State.

Είχα ένα πολύ καλο γνωστό μουσικό, θα κυκλοφορούσε το πρώτο του "δινιλιο" αυτό το έτος, δυστυχώς δεν ζει άλλο. Δεν πρόλαβε να βγάλει το vinyl. Ένας παππούς έκρινε ότι δεν πρέπει να ζήσει άλλο.

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δεν βλέπω να είσαι με τους Ρώσους, με τον Πούτιν είσαι. Μεγάαααλη διαφορά. 

Ούτε με τον Πούτιν είμαι, μόνο με την Ελλάδα είμαι. Γιατί όμως τέτοια επιμονή να ορίσεις εσύ με ποιον είμαι; Πρέπει οπωσδήποτε να είμαι με τον κακό για να σε κάνει αυτό να νιώσεις κάποια ανωτερότητα ας πούμε;

 

6 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Το πρόβλημα μου είναι το εξής, από την στιγμή που έπεσε στο Κίεβο η πρώτη ρουκέτα, και έτυχε να ζει ο κολλητός μου εκείνη την περίοδο εκεί (είναι ζωντανός). Για μένα ότι και να μου πεις για την Αμερική η Ευρώπη η Δύση όπως θες ονομασετο, δεν με κάνει να συγχωρέσω η να νιώσω κατανόηση για την Ρωσία. Για μένα όσο είναι ο Πούτιν αρχηγός κράτους τις Ρωσία, θα την ονομάζω Terrorist State.

Είχα ένα πολύ καλο γνωστό μουσικό, θα κυκλοφορούσε το πρώτο του "δινιλιο" αυτό το έτος, δυστυχώς δεν ζει άλλο. Δεν πρόλαβε να βγάλει το vinyl. Ένας παππούς έκρινε ότι δεν πρέπει να ζήσει άλλο.

Καμία αντίρρηση στα παραπάνω και εννοείται πως δεν περιμένει ούτε ζητάει κανείς να νιώσεις κατανόηση ή συγχώρεση για τη Ρωσία. Πριν φτάσει η κατάσταση εκεί που έφτασε και πολύ πριν την εισβολή, θεωρείς ότι δεν υπήρξαν άνθρωποι εντός Ουκρανίας που άξιζαν κάποια κατανόηση και καλύτερη μεταχείρηση όπως ο μακαρίτης γνωστός σου μουσικός; Δύο ανθρώπους τυχαίνει να γνωρίζω από Ουκρανία που έχει τύχει να ρωτήσω 5 πράγματα πριν την εισβολή. Ο ένας Ουκρανός φίλος που μιλάμε και τώρα και η άλλη ομογενής που η μαμά της ήταν ακόμα εκεί και δεν την ξαναείδα από όταν είχε πει ότι θα πάει. Μου έδωσαν να καταλάβω τα ίδια πράγματα για την πριν την εισβολή κατάσταση. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας έλεγε καλά να πάθουν οι ρωσόφιλοι ενώ η ομογενής το έβλεπε λίγο ανάποδα και μου έλεγε ότι παίρνει κι αυτούς η μπάλα χωρίς να φταίνε. Δεν ξέρω περισσότερα, μπορεί κι αυτοί να μην είχαν καλή πληροφόρηση ή εγώ να μην τα κατάλαβα καλά όσα μου είπαν. Επίσης συμφωνώ με το terrorist state αρκεί να γνωρίζουμε ότι περιλαμβάνει κι άλλους αυτή η λίστα έστω και σε πιο χαμηλές θέσεις. Να επαναλάβω για χιλιοστή φορά ότι δεν είμαι με τον Πούτιν.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ούτε με τον Πούτιν είμαι, μόνο με την Ελλάδα είμαι. Γιατί όμως τέτοια επιμονή να ορίσεις εσύ με ποιον είμαι; Πρέπει οπωσδήποτε να είμαι με τον κακό για να σε κάνει αυτό να νιώσεις κάποια ανωτερότητα ας πούμε;

 

Καμία αντίρρηση στα παραπάνω και εννοείται πως δεν περιμένει ούτε ζητάει κανείς να νιώσεις κατανόηση ή συγχώρεση για τη Ρωσία. Πριν φτάσει η κατάσταση εκεί που έφτασε και πολύ πριν την εισβολή, θεωρείς ότι δεν υπήρξαν άνθρωποι εντός Ουκρανίας που άξιζαν κάποια κατανόηση και καλύτερη μεταχείρηση όπως ο μακαρίτης γνωστός σου μουσικός; Δύο ανθρώπους τυχαίνει να γνωρίζω από Ουκρανία που έχει τύχει να ρωτήσω 5 πράγματα πριν την εισβολή. Ο ένας Ουκρανός φίλος που μιλάμε και τώρα και η άλλη ομογενής που η μαμά της ήταν ακόμα εκεί και δεν την ξαναείδα από όταν είχε πει ότι θα πάει. Μου έδωσαν να καταλάβω τα ίδια πράγματα για την πριν την εισβολή κατάσταση. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας έλεγε καλά να πάθουν οι ρωσόφιλοι ενώ η ομογενής το έβλεπε λίγο ανάποδα και μου έλεγε ότι παίρνει κι αυτούς η μπάλα χωρίς να φταίνε. Δεν ξέρω περισσότερα, μπορεί κι αυτοί να μην είχαν καλή πληροφόρηση ή εγώ να μην τα κατάλαβα καλά όσα μου είπαν. Επίσης συμφωνώ με το terrorist state αρκεί να γνωρίζουμε ότι περιλαμβάνει κι άλλους αυτή η λίστα έστω και σε πιο χαμηλές θέσεις. Να επαναλάβω για χιλιοστή φορά ότι δεν είμαι με τον Πούτιν.

Του άρεζε πολύ η ζωή στην Ουκρανία και επίσης ήταν πολύ ικανοποιημένος με τον Ζελένσκι. Υπήρχε μεγάλη ελπίδα να γίνει η Ουκρανία μια ευρωπαϊκή χωρα στα επόμενα χρονια. Εγώ σκεφτόμουν να μετακομίσω Κίεβο και να φύγω από Βερολίνο πριν αρχίσει ο πόλεμος.

κανεις δεν ζήτησε την "βοήθεια" τις Ρωσίας να διώξει τους "Nazi" που και καλά υπήρχουν στην Ουκρανία (εμείς τους έχουμε στην Βουλή by the way, φαντάσου να θελήσει να μας σώσει η Τουρκια). Η nazi είναι αλλου και κυκλοφορούν και με ένα σύμβολο "Z"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Να επαναλάβω για χιλιοστή φορά ότι δεν είμαι με τον Πούτιν.


Δεν είσαι, απλά ασπάζεσαι ότι λέει ο Λαβρόφ, ενώ ότι λένε οι Δυτικοί είναι προπαγάνδα.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος Cguevara έγραψε:

Του άρεζε πολύ η ζωή στην Ουκρανία και επίσης ήταν πολύ ικανοποιημένος με τον Ζελένσκι. Υπήρχε μεγάλη ελπίδα να γίνει η Ουκρανία μια ευρωπαϊκή χωρα στα επόμενα χρονια. Εγώ σκεφτόμουν να μετακομίσω Κίεβο και να φύγω από Βερολίνο πριν αρχίσει ο πόλεμος.

κανεις δεν ζήτησε την "βοήθεια" τις Ρωσίας να διώξει τους "Nazi" που και καλά υπήρχουν στην Ουκρανία (εμείς τους έχουμε στην Βουλή by the way, φαντάσου να θελήσει να μας σώσει η Τουρκια). Η nazi είναι αλλου και κυκλοφορούν και με ένα σύμβολο "Z"

Εγώ άλλο ρώτησα, όχι για τους Ρώσους και την κυβέρνησή τους αλλά για τα γεγονότα πριν από αυτό. Αν έπεσαν στην αντίληψή σου περιστατικά με θύματα αυτούς που είχαν ψηφίσει Γιανουκόβιτς ας πούμε. Δεν λέω ότι μπορεί να μην τους άξιζαν όπως μου είπε ο φίλος μου, απλώς ρώτησα τη γνώμη σου για τέτοια περιστατικά αν έφτασαν σε σένα. Δεν πάω να δικαιολογήσω τίποτα, ας ξεκολλήσουμε λίγο. Γιατί βάζουμε πάλι την Τουρκία στην κουβέντα;

 

8 λεπτά πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Δεν είσαι, απλά ασπάζεσαι ότι λέει ο Λαβρόφ, ενώ ότι λένε οι Δυτικοί είναι προπαγάνδα.

Τα ίδια και τα ίδια. Τι ισοπέδωση είναι αυτή; Μπορεί ας πούμε ο Λαβρόφ να λέει 999 ψέματα και μισή αλήθεια και οι Δυτικοί να λένε 100 αλήθειες και 2-3 ψέματα; Γίνεται, ή είναι ανέφικτο και όποιος πει κάτι διαφορετικό είναι με τον Πούτιν; Τι οπαδισμός είναι αυτός ρε; Μιλάμε για στραγγαλισμό της συζήτησης. Πρέπει μόνο να μιλάνε κλώνοι μεταξύ τους και μετά να λέμε γιατί ο καθένας ζει στο δικό του echo chamber.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρνάμε στην Τρoία αίτιο και αφορμή...

 

"Η αιτία είναι η βαθύτερη αιτία που οδηγεί στην αφορμή, ενώ η αφορμή είναι η συγκεκριμένη πράξη ή κατάσταση που αποτελεί αποτέλεσμα της αιτίας. Μπορείτε να σκεφτείτε την αιτία ως το “γιατί” ενός προβλήματος και την αφορμή ως το “τι” προκάλεσε το πρόβλημα."

 

Τα υπόλοιπα είναι βερεσαι και εγώ ήθελα να πέσει η πυρηνική στην Γερμανία δεν έπεσε όμως !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Ούτε με τον Πούτιν είμαι, μόνο με την Ελλάδα είμαι. Γιατί όμως τέτοια επιμονή να ορίσεις εσύ με ποιον είμαι; Πρέπει οπωσδήποτε να είμαι με τον κακό για να σε κάνει αυτό να νιώσεις κάποια ανωτερότητα ας πούμε;

 

Και γω δεν είμαι με τους Αμερικάνους. Γιατί όμως τέτοια επιμονή να ορίσεις εσύ με ποιον είμαι;

Πρέπει οπωσδήποτε να είμαι με τον κακό Αμερικάνο ή τον Ουκρανό, ή τον Τούρκο για να σε κάνει αυτό να νιώσεις κάποια ανωτερότητα ας πούμε;

Έφτασες να με πεις οθομανόφιλο προδότη μερικά πόστ πιο πάνω, με πλάγιο τρόπο όπως πάντα έτσι ώστε να μπορείς να πεις όπως πάντα μα δεν εννοούσα αυτό, με παρεξηγήσατε.

Ε γιατί; Πρέπει μόνο να μιλάνε κλώνοι μεταξύ τους δηλαδή και μετά να λέμε γιατί ο καθένας ζει στο δικό του echo chamber;;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Και γω δεν είμαι με τους Αμερικάνους. Γιατί όμως τέτοια επιμονή να ορίσεις εσύ με ποιον είμαι;

Εσύ αναφέρθηκες στον εαυτό σου έτσι, δεν σε όρισα εγώ.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Πρέπει οπωσδήποτε να είμαι με τον κακό Αμερικάνο ή τον Ουκρανό, ή τον Τούρκο για να σε κάνει αυτό να νιώσεις κάποια ανωτερότητα ας πούμε;

Δεν σε όρισα τίποτα, έχω πει 100 φορές για την πολυτέλεια που έχουμε να μην είμαστε στην Ουκρανία σε πόλεμο και έτσι μπορώ και γράφω 2-3 απλά πράγματα και παίρνω απαντήσεις από Ανουνάκι μέχρι πουτινάκι. Δεν φταίω εγώ που ορισμένοι χρησιμοποίησαν τα επιχειρήματα της Τουρκίας ως εμπόδιο της συζήτησης για τα της Ουκρανίας.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Έφτασες να με πεις οθομανόφιλο προδότη μερικά πόστ πιο πάνω, με πλάγιο τρόπο όπως πάντα έτσι ώστε να μπορείς να πεις όπως πάντα μα δεν εννοούσα αυτό, με παρεξηγήσατε.

Δεν σε είπα τίποτα εσένα, μάλλον μυγιάστηκες. Το ότι φρόντισες και διευκρίνησες και έγραψες κάτω από τα τουρκικά επιχειρήματα, ότι τα έγραψες ως παράδειγμα <<μαλακιών>> που δεν ισχύουν, μου αρκεί για να μη σε βάλω σε αυτήν την κατηγορία τουλάχιστον από αυτό το post, άρα δεν χρειάζεται να το συνεχίσεις. Απλώς η αναπαραγωγή αυτών των επιχειρημάτων μου έκανε εντύπωση. Αν σε πείραξε τόσο, και μετά από τόση λάσπη που έχω φάει θα το προσέξω περισσότερο, αλλά με την προσδοκία να το κάνουν όλοι.

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ε γιατί; Πρέπει μόνο να μιλάνε κλώνοι μεταξύ τους δηλαδή και μετά να λέμε γιατί ο καθένας ζει στο δικό του echo chamber;;

10 τρολιές για κάθε μια κανονική απάντηση συζήτησης. Για να μην είναι ποτέ ομαλή. Για να βλέπουν οι κλώνοι πως την λέμε στον διαφωνούντα παράφωνο και να γελάμε με το κατόρθωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Εσύ αναφέρθηκες στον εαυτό σου έτσι, δεν σε όρισα εγώ.

 

 

Πλάκα κάνεις έτσι;

 

29 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν σε όρισα τίποτα, έχω πει 100 φορές για την πολυτέλεια που έχουμε να μην είμαστε στην Ουκρανία σε πόλεμο και έτσι μπορώ και γράφω 2-3 απλά πράγματα και παίρνω απαντήσεις από Ανουνάκι μέχρι πουτινάκι. Δεν φταίω εγώ που ορισμένοι χρησιμοποίησαν τα επιχειρήματα της Τουρκίας ως εμπόδιο της συζήτησης για τα της Ουκρανίας.

 

Ουτε εγώ φταίω, ούτε σε όρισα. Εσύ δεν είσαι στην Ουκρανία. Που το ξέρεις που είναι οι αλλοι όμως; 

 

29 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Δεν σε είπα τίποτα εσένα, μάλλον μυγιάστηκες. Το ότι φρόντισες και διευκρίνησες και έγραψες κάτω από τα τουρκικά επιχειρήματα, ότι τα έγραψες ως παράδειγμα <<μαλακιών>> που δεν ισχύουν, μου αρκεί για να μη σε βάλω σε αυτήν την κατηγορία τουλάχιστον από αυτό το post, άρα δεν χρειάζεται να το συνεχίσεις. Απλώς η αναπαραγωγή αυτών των επιχειρημάτων μου έκανε εντύπωση. Αν σε πείραξε τόσο, και μετά από τόση λάσπη που έχω φάει θα το προσέξω περισσότερο, αλλά με την προσδοκία να το κάνουν όλοι.

 

 

Ωραίο. 

 

 

29 minutes ago, Γιάννης_84 said:

10 τρολιές για κάθε μια κανονική απάντηση συζήτησης. Για να μην είναι ποτέ ομαλή. Για να βλέπουν οι κλώνοι πως την λέμε στον διαφωνούντα παράφωνο και να γελάμε με το κατόρθωμα.

 

Απ το 2020 έχεις ποστάρει τον αποστάριστο εδώ μέσα.

Και συνέχεια, όταν την λές σε κάποιον, προσβάλλεις, κλπ είσαι οκ, αν σου την πούνε, κατευθείαν αυτοθυματοποιείσαι, και σε φιμώνουν, σε ταπώνουν, σε τρολάρουν.

Μήπως θέλεις απλά να έχεις βήμα να ποστάρεις αυτά που θέλεις και δεν θέλεις καμία συζήτηση/κριτική? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.