Jump to content



Φτηνό Internet για Φοιτητές - Ανακοίνωση ΟΤΕ


haris1984

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

το ανακοίνωσε χθες ο κωστάκης στο Α.Π.Θ.

βέβαια ενώ όλοι λέγανε "ιντερνετ με 5 ευρώ"

στις δηλώσεις μίλησε για 15.

καλά είναι πάντως, αρκεί να δούμε τι υποσημειώσεις θα έχει (π.χ. ογκοχρέωση?).

5 ευρω λεγανε για τη γραμμη.τοσο θα ειναι.

Ειναι μια καλη αρχη τουλαχιστον. Σιγουρα θα ηθελα να ημουν Σουηδια κατι τετοιες φορες αλλα δε μπορει κανεις παντα να εχει αυτο που θελει :<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Fireknight

Εγω δυσκολευομε να το πιστεψω ακομα ... Ας ελπισουμε να ειναι ΜΟΝΟ 15/μηνα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο

κοίτα, ο ΟΤΕ μπορεί να περιορίσει τα έσοδά του (με τη μορφή κρατικής επιχορήγησης μάλλον). Οι isp (π.χ. forthnet) χρεώνουν 15-20 ευρώ/μήνα για 256, και με 10 κέρδος έχουν. Οπότε το 15 είναι πολύ λογικό νούμερο (αν θέλουμε να μιλάμε για παροχή). Δηλαδή 180 ευρώ το χρόνο;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειδική προσφορά για όλους τους φοιτητές πανελλαδικά ανακοίνωσε σήμερα ο ΟΤΕ. Σχετικά άρθρα ανταποκρινόμενος, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του, στην ανάγκη της νέας γενιάς για φθηνό και γρήγορο Ιnternet

Ολόκληρο το άρθρο στην Ναυτεμπορική Online http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/06/21/1063145.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireknight

Noμιζω το ειχαμε ξανασυζητησει καπου αυτο ....

Ξερεις μηπως αν θα υπαρχει κανενας περιορισμος ?[ογκου ή χρόνου]

Τίποτε περισσότερο από όσα λέει το άρθρο φίλε μου.. εγώ το είδα απλά και σκέφτηκα ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς στο forum...

Link to comment
Share on other sites

μα τι γκίνια είναι αυτή.

του χρόνου θα μαι 5ο έτος και δε δικαιούμαι 5άευρο. to hell.

το άρθρο αναφέρεται στο πάγιο της γραμμής που δίνει ο οτε, που από τα 35 ευρώ που είναι για την 512 πάει στα 5.

Α Ψ Ο Γ Ο ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από ότι καταλαβαίνω ο oτε (μας) δίνει την 512 γραμμή με 5 ευρώ και εμείς βάζουμε ότι παροχή θέλουμε.

Δηλαδή μπορούμε να επιλέξουμε την παροχή "προσφορά για φοιτητές από ISPs" με 10ε και ογκοχρέωση ή να πάρουμε κανονική παροχή χωρίς ογκoχρέωση.

Θα βάλω DSL , το πρώτο ονειρο της ζωής μου ολοκληρώνεται, αν βρω και μέρος να κρεμάσω σάκο θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον πλανήτη :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

μα τι γκίνια είναι αυτή.

του χρόνου θα μαι 5ο έτος και δε δικαιούμαι 5άευρο. to hell.

το άρθρο αναφέρεται στο πάγιο της γραμμής που δίνει ο οτε, που από τα 35 ευρώ που είναι για την 512 πάει στα 5.

Α Ψ Ο Γ Ο ακούγεται.

Εγώ προβλέπω να γίνετε σφαγή πάντως.... όλοι οι providers θα μπλέξουν τα μπούτια τους...

Το καλύτερο το κάνανε στην Ιταλία.. ξεκινήσανε πχ με 128Κ συνδέσεις στα 40 ευρώ το μήνα... κάθε χρόνο τους κάνανε αναβάθμιση στην ταχύτητα με αποτέλεσμα ο γνψστός μου εκεί τώρα να έχει 1024Κ ...... ακόμη με 40 ευρώ... ούτε να χάνονται κέρδη και εισπράξεις από τις εταιρείες άρα να πάει κατά διαόλου η κατάσταση στην αγορά (λιγότερες επενδύσεις κλπ) αλλά και ο πελάτης ευχαριστημένος γιατί βλέπει ότι δεν τον δουλεύουνε ψιλό γαζι.....

Ο ΟΤΕ με την κίνηση αυτή χαρίζει κάτι που έτσι κι αλλιώς έχει, δηλαδή την γραμμή, η οποία έχει τοποθετηθεί έτσι κι αλλιώς με δικά μας λεφτά -ένεκα του οτι ο ΟΤΕ είναι Δημόσιος (ακόμη)- και δίνει πολύ φτηνά κάτι που έτσι κι αλλιώς τόσο έπρεπε να κάνει.. άντε λίγο παραπάνω για τους κανονικούς πελάτες... Οι άλλοι provider όμως, πρέπει ή να προσαρμοστούν σε τιμές (άν μπορούν, γιατί ορισμένοι θα μπούν χοντρά μέσα ή θα χάσουν από τους ήδη υπάρχοντες πελάτες που θα την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια άν πέσει η ποιότητα λόγο αυξημένης χρήσης. Αυτό αφήνει πολύ βολικά το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς στον ΟΤΕ... μετά σου λέει ανταγωνισμός και πατζάρια...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη αντιδραση απο isp: πακετο με ογκοχρεωση (οποτε λογικα θα ακολουθησουν ολοι οι isp αυτην την τακτικη) 10€ το μηνα χωρις να αναφερει ακομη το πόσο θα ειναι οριο download

H OTEnet «μπαίνει» στο πανεπιστήμιο

ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ADSL ΙNTERNET ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!

Η ΟΤΕnet «περνάει τις πύλες» των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας μας, υποστηρίζοντας την πρόταση της Πολιτείας για οικονομική πρόσβαση των φοιτητών στο γρήγορο Internet.

Συγκεκριμένα, η εταιρία θα προσφέρει στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές ΑΕΙ και ΤΕΙ την υπηρεσία πρόσβασης στο Internet μέσω ADSL 512kbps, με ογκοχρέωση που θα καλύπτει τις ανάγκες τους, στην ιδιαίτερα ελκυστική τιμή της τάξης των 10 ευρώ το μήνα. Η προσφορά αυτή θα ισχύσει από την ακαδημαϊκή χρονιά 2005 – 2006.

Επιπλέον, η ΟΤΕnet θα υλοποιήσει χορηγικό πρόγραμμα επιβράβευσης των προσπαθειών των φοιτητών, προσφέροντας μία δωρεάν σύνδεση στο Internet -ADSL 512kbps με ογκοχρέωση- στον πρώτο εισαχθέντα κάθε σχολής (AEI και ΤΕΙ) καθώς και στους πρωτεύσαντες κάθε έτους.

Η OTEnet είναι πάντα αρωγός πρωτοβουλιών που έχουν ως στόχο την περαιτέρω διάδοση του Internet και της ευρυζωνικότητας, με όραμα τον εκσυγχρονισμό της χώρας μας.

Για περαιτέρω πληροφορίες αναφορικά με τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων και δικαιολογητικών, θα ακολουθήσει σχετική ανακοίνωση.

Για πακετο χωΡΙς ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ θα πληρωνουν τα ιδια με τους υπολοιπους οι φοιτητες εκτος αν μπει στο παιχνιδι ο ΕΔΕΤ

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι αυτό που είπε ο alex (αν και δε με πιάνει). Δηλ. 5 ευρώ στον οτέ και όσα παίρνει ο ISP για no limit 512. Το μειονέκτημα είναι ότι θα γίνει πανικός στα ήδη πιταρισμένα dslam, οπότε η adsl θα γίνει pstn like, κατεβάζουμε καλά αλλά όχι τις ώρες αιχμής.

η κίνηση αυτή έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά εγώ πιστεύω ότι ό,τι γίνεται καλό είναι έστω και καθυστερημένα (δηλαδή μην κλαιγόμαστε και συνέχεια).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

μα τι γκίνια είναι αυτή.

του χρόνου θα μαι 5ο έτος και δε δικαιούμαι 5άευρο. to hell.

Δεν έχει σημασία σε ποιο έτος είσαι, απο οτι λέει και το αρθρο απλά αρκει να πας ενα πιστοποιητικο σπουδών. Και εγώ στο 7ο ετος ειμαι αλλα πιστοποιητικο μου δινουν. ;)

Αρχική απάντηση από sotiris

κατεβάζουμε καλά αλλά όχι τις ώρες αιχμής.

Δυστιχως με την dsl δεν βλεπω να παιζουν ωρες αιχμης. Ολοι θα ειναι ολοι ολη την μερα μεσα και θα κατεβαζουν ταινιες.... Οποτε :yawn:. Τουλαχιστον θα ειναι πιο φτηνη απο την isdn μου και θα ειμαι και On-line ολη τη μερα χωρις επιβαρινση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχετε χαρεί όλοι σας ... Αυτό δεν το πρόσεξε κανείς; :boxed:

Η χορηγία για τους φοιτητές αφορά στη δωρεάν πρόσβαση ADSL 512/128Kbps από τον ΟΤΕ για τον/την πρώτο/η που εισάγεται σε κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ καθώς και τον/την πρώτο/η φοιτητή/τρια κάθε έτους κάθε τμήματος για τον επόμενο χρόνο (καθ υπόδειξιν της σχολής). Με την πρωτοβουλία αυτή ο ΟΤΕ επιβραβεύει τις προσπάθειες των νέων για εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά και την εξαιρετική τους πορεία κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Μάλλον με την όρεξη θα μείνετε οι περισσότεροι ... :whistling

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδευουμε οσους διαβαζουν και να συμμαζευουμε λιγο το θρεντακι..........

[αυτο που νοιαζει την μαζα των φοιτητων ειναι η μειωση στο πακετο των 512]

@@@ 5 ευρώ το μήνα για ADSL πρόσβαση από 35,90 ευρώ που είναι σήμερα για ταχύτητα 512/128Kbps@@@

[η χορηγια αναφερεται οχι απλα σε μειωση των παγιων αλλα σε ΔΩΡΕΑΝ(=χορηγια) προσβαση για τους 1ους καθε ετους]

[αυτο το σημειο δεν εχω καταλαβει πως θα λειτουργησει και θα περασω αυριο απο ΟΤΕ να ρωτησω]

@@@Η μηνιαία σύνδεση στο Internet μέσω οποιουδήποτε παρόχου Internet (ISP) θα προσφέρεται επίσης σε ειδική τιμή ώστε η ολοκληρωμένη υπηρεσία να μην ξεπερνάει τα 15 ευρώ το μήνα@@@

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901 [Σήμερα, στις 19:29]

Καλά έχετε χαρεί όλοι σας ... Αυτό δεν το πρόσεξε κανείς; :boxed:

Η χορηγία για τους φοιτητές αφορά στη δωρεάν πρόσβαση ADSL 512/128Kbps από τον ΟΤΕ για τον/την πρώτο/η που εισάγεται σε κάθε τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ καθώς και τον/την πρώτο/η φοιτητή/τρια κάθε έτους κάθε τμήματος για τον επόμενο χρόνο (καθ υπόδειξιν της σχολής). Με την πρωτοβουλία αυτή ο ΟΤΕ επιβραβεύει τις προσπάθειες των νέων για εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά και την εξαιρετική τους πορεία κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Μάλλον με την όρεξη θα μείνετε οι περισσότεροι ... :whistling

Δε διαβάζεις καλά...

Ειδική προσφορά για όλους τους φοιτητές πανελλαδικά ανακοίνωσε σήμερα ο ΟΤΕ [OTEr.AT] ανταποκρινόμενος, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του, στην ανάγκη της νέας γενιάς για φθηνό και γρήγορο Ιnternet.

Αναλυτικά, η ειδική προσφορά του ΟΤΕ για όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας, που θα ισχύει από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά, περιλαμβάνει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

για να μην μπερδευουμε οσους διαβαζουμε και να συμμαζευουμε λιγο το θρεντακι..........

@@@ 5 ευρώ το μήνα για ADSL πρόσβαση από 35,90 ευρώ που είναι σήμερα για ταχύτητα 512/128Kbps@@@

[η χορηγια αναφερεται οχι απλα σε μειωση των παγιων αλλα σε ΔΩΡΕΑΝ(=χορηγια) προσβαση για τους 1ους καθε ετους]

@@@Η μηνιαία σύνδεση στο Internet μέσω οποιουδήποτε παρόχου Internet (ISP) θα προσφέρεται επίσης σε ειδική τιμή ώστε η ολοκληρωμένη υπηρεσία να μην ξεπερνάει τα 15 ευρώ το μήνα@@@

Με πρόλαβες........:D:p

οι τιμές ισχύουν για ΟΛΟΥΣ

Η χορηγία (δηλ. ΤΖΑΜΠΑ) ΜΟΝΟ για τους πρώτους

EDIT: το τζάμπα σημαίνει ότι γλιτώνει τα 5 ευρώ (Μιλάμε πάντα για ΟΤΕ). Τον ISP τον πληρώνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά αυτή ισχύει καθ όλη την κανονική διάρκεια των σπουδών για τους προπτυχιακούς φοιτητές, ενώ για τους μεταπτυχιακούς ισχύει για 2 χρόνια από την έναρξη του μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών ή μέχρι την λήξη του. Η φοιτητική ιδιότητα και η διάρκεια των σπουδών θα πιστοποιείται με σχετική βεβαίωση που εκδίδει η γραμματεία κάθε τμήματος.

για να το ξαναδούμε...

εγώ καταλαβαίνω ότι δε θα έχω το δικαίωμα, καθ ότι θα έχει περάσει η διάρκεια των σπουδών (δηλαδή θα σου λέει 4ετής φοίτηση, είσαι μετά το 4ο, γεια σου).

@sa1901

λάθος έχεις καταλάβει, η extra χορηγία είναι απλά ότι ο πρώτος δε σκάει το 5 άευρο το μήνα.

’λλες 2 υποσημειώσεις

Οι φοιτητές, οι οποίοι χρειάζεται να έχουν σταθερή τηλεφωνική γραμμή στο όνομά τους, δικαιούνται την ειδική προσφορά για πρόσβαση ADSL εντός του νομού στον οποίο έχει έδρα η Σχολή που είναι εγγεγραμμένοι.

που πρέπει να προσεχθούν:

Α) Τηλέφωνο στο όνομά σου (που πολλοί φοιτητές που σπουδάζουν στην πόλη τους ΔΕΝ έχουν, οπότε θέλει αλλαγή, π.χ. εμένα είναι στο όνομα του πατέρα μου).

Β) Να μένεις στο νομό που σπουδάζεις (άρα οι σπουδάζοντες π.χ. Χαλκίδα δε μπορούν να βάλουν φτηνό νετ Αθήνα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως και με τα 5 (για την γραμμη) ειμαι ευχαριστημενος. Τωρα δωρεαν οποιος θελει ας στρωθει και ας το παλεψει, με τις ευχες μου......

edit: Σωτηρης@ => εχεις δικιο δεν ειχα δει το "κανονική διάρκεια των σπουδών " αν και νομιζω οτι η βεβαιωση που λεει δεν ειναι αλλη, απο το κλασικο πιστοποιητικο σπουδων μας δινουν για ολες τις χρησεις (εφορια, στρατο κτλ) οποτε μαλλον θα την σκαπουλαρω. Αλλα και να μην μου κατσει φετος θα περασει ο αδερφος μου... :D. και ευτηχως θα περασεις αθηνα :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το να μένεις στο νομό που σπουδάζεις είναι μεγάλη λαμακία...

@Psychokiller : σου δίνουν πιστοποιητικό κανονικά, το οποίο λέει 7ο έτος σπουδών, οπότε ο ΟΤΕ σου λέει, φίλε μέχρι 4 (ή 5 ανάλογα τη σχολή) πρέπει να γράφει το χαρτί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.