Jump to content



Philips 200W6 My new screen


gfa3

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 19:16]

μην μου πεις οτι ειναι η ιδια που πηγε στον dag????:hehe: :hehe: :hehe:

Η δικιά μου δεν έχει φύγει ακόμη από τα χέρια μου βρε..

Περιμένει να έρθει η 200WP7ES να την αντικαταστήσει...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν μιλάω μαζί τους και όσο ευγενικός και να ήμουν μου είπανε ότι δεν προβλέπεται να πάρω καινούργιο αλλά της ίδιας εβδομάδας. Μήνα βέβαια δεν έκλεισε ακόμα η οθόνη. Η DELL ας πούμε γιατί σου δίνει καινούργια; τεσπα....

Επίσης μου είπανε ότι ΟΡΘΩΣ από την ALMAN δεν μου στείλανε τα παρελκόμενα ΑΛΛΑ έπρεπε να ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ για να μην τους τα στείλω και ΕΓΩ.

ΒΕΒΑΙΑ παραδέχτηκαν ότι δεν έπρεπε να μου ξαναέρθει ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ monitor ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.

ΤΟ γεγονός ότι η ίδια οθόνη στάλθηκε και πριν από μένα σε άλλον (η 2η) έφερε μια σιωπή και μετά ένα...."you have to speak with the greek department about that". μαιστα....

Την λέξεις "νομικά" και "μύνηση" δεν την χρησιμοποίησα βέβαια.

"WE have to send you a monitor of the same production week, which is LOOKING AND WORKING AS GOOD" μου είπε εν κατακλείδει.

Ωραία πράγματα ε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

AΛΜΑΝ RELOADED..

Μετά από υποψία φίλου του forum αποδείχτεικε ότι ή συγκεκριμένη οθόνη .........άκουσον άκουσον......είχε σταλεί και σε αυτόν για ΚΑΛΗ. Και επιστράφηκε βέβαια πάλι..... Οπότε μιλάμε για συγκεκριμένη πολιτική ξεφορτώματος σκάρτων οθονών και σε όποιον κάτσει...

Αυτό είναι προφανές ότι γίνεται.

Πως νομίζετε δλδ ότι βγαίνουν τα κόστη των ''on site'', ''αντικαταστάσεων'' και ''0 pixel'' εγγυήσεων;

Εξάλλου δεν είναι μόνο οι μεγάλες εταιρίες που ακολουθούν την πολιτική ''Το δίνω στον επόμενο κοκ μέχρι κάποιος να το κρατήσει (και έτσι γλυτώνω έξοδα ελέγχου, επισκευής κλπ)''.

Γι ' αυτό και όπως είχα πει παλιότερα, το να κινείς αυτή την διαδικασία χωρίς σοβαρό λόγο (δεν αναφέρομαι βέβαια στον Snips αλλά γενικά) είναι δίκοπο μαχαίρι.

Προφανώς δεν δικαιολογώ τα παραπάνω αλλά εξηγώ πως έχουν τα πράγματα (για να ξέρει κάποιος και να μπορεί να αποφασίσει για το πως θα κινηθεί).

Link to comment
Share on other sites

Εμ στα είπα ότι έτσι θα γινόταν..

Θέλουν ντε και καλά να μας πείσουν ότι η πωλητική τους στο RMA είναι η ιδανικότερη όλων.

Μακάρι να έχω αίσιο τέλος γιατί θα τους @$@%&@$^....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

ΕΠΙΣΗΜΑ η PHILIPS τι λέει πρέπει να ισχύει για να σου δώσει καινούργια οθόνη σε περίπτωση βλάβης; Δηλαδή πόση εγγύηση έχει το υλικό (όχι μόνο για pixels). Φίλος όπως είπα γύρισε πίσω την 2005DEll και του είπαν ότι επειδή είναι λιγότερο από μήνα του δίνουν καινούργια (απλά για backlight leaking)...τέτοιους όρους εννοώ...

Και αυτό το επίσημο που λέει ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ; Λέει κάτι το CD της οθόνης; Η μήπως υπογράφει συμβόλαιο ο πελάτης κατά την αγορά;

Δεν ξέρω αν αναφέρει κάτι στο site, αλλά κανείς πελάτης νομίζω δεν είναι αναγκασμένος να επισκεφτεί οποιοδήποτε site πριν προβεί σε αγορά ενός προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 12:21]

Φίλος όπως είπα γύρισε πίσω την 2005DEll και του είπαν ότι επειδή είναι λιγότερο από μήνα του δίνουν καινούργια (απλά για backlight leaking)...τέτοιους όρους εννοώ...

Μα γι'αυτό η DELL έγινε αυτή που έγινε, μεγάλη και τρανή.

Ποιός είναι αυτός ο αγοραστής που πριν αγοράσει κάποιο προϊόν έχει ενημερωθεί πλήρως για όλες τις παραμέτρους μιας εγκύησης ?????

Τελικά θέλουν λιγάκι ξύλο μου φαίνεται... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 14:21]

Λοιπόν....

ΕΠΙΣΗΜΑ η PHILIPS τι λέει πρέπει να ισχύει για να σου δώσει καινούργια οθόνη σε περίπτωση βλάβης; Δηλαδή πόση εγγύηση έχει το υλικό (όχι μόνο για pixels). Φίλος όπως είπα γύρισε πίσω την 2005DEll και του είπαν ότι επειδή είναι λιγότερο από μήνα του δίνουν καινούργια (απλά για backlight leaking)...τέτοιους όρους εννοώ...

Και αυτό το επίσημο που λέει ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ; Λέει κάτι το CD της οθόνης; Η μήπως υπογράφει συμβόλαιο ο πελάτης κατά την αγορά;

Δεν ξέρω αν αναφέρει κάτι στο site, αλλά κανείς πελάτης νομίζω δεν είναι αναγκασμένος να επισκεφτεί οποιοδήποτε site πριν προβεί σε αγορά ενός προϊόντος.

Συνήθως (μην πω πάντα) κανείς κατασκευαστής δεν δεσμεύεται για αντικατάσταση του προϊόντος με καινούργιο.

Απλώς συνήθως οι εταιρίες όταν κάτι χαλάσει εντός πολύ μικρού διαστήματος το αντικαθιστούν με καινούργιο. Αλλά αυτό είναι κάτι που γίνεται συνήθως άτυπα και δεν προβλέπεται από την εγγύηση.

Οι όροι εγγύησης είναι συνήθως σε κάποιο χαρτί (δεν έχω κοιτάξει το CD αλλά μπορεί να παίζει και εκεί).

Επίσης ας σκεφτούμε και τι σημαίνει το καινούργιο: Στην περίπτωση πχ της DELL που λες κάτι μου λέει ότι αυτή του φίλου σου θα πάει σε κάποιον άλλον σαν καινούργια και το πιθανότερο είναι ότι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Και αυτό γιατί, πιθανολογώ, ότι η DELL (και η κάθε DELL, PHILIPS κλπ) δεν πρόκειται να πετάξει την οθόνη στα σκουπίδια ούτε καν να την ανοίξει ειδικά μάλιστα για ένα πρόβλημα΄΄ όπως το backlight το οποίο έχει καταντήσει ιδιαιτέρως υποκειμενικό.

Υποθέτω λοιπόν ότι επειδή ξέρει ότι το backlight δεν είναι γι αυτήν πρόβλημα αλλά εντός των προδιαγραφών κατασκευής, έχει αποφασίσει να κάνει τράμπες μεταξύ των πελατών έτσι ώστε όλοι να αισθάνονται ικανοποιημένοι και ότι και καλά εξυπηρετήθηκαν και άλλαξαν την προβληματική οθόνη τους (άσχετα αν πήραν μία ίδια ή, ακόμα χειρότερα, μία σε χειρότερη κατάσταση όπως ο snips).

Αυτή λοιπόν η διαδικασία δεν εξυπηρετεί πρακτικά κανένα αλλά μόνο ικανοποιεί ψυχολογικά έναν πελάτη.

Ξαναλέω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι τα παραπάνω δεν γράφονται με την παραμικρή μορφή δικαιολόγησης αλλά απλώς καταγραφής της πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ΟΚ.

Επειδή όμως από ότι μόλις μου είπε το INKA άλλα λενε οι εταιρίες και άλλα οι νόμοι, είναι υποχρέωση του κατασκευαστή να στο αλλάξει με καινούργιο (Ν.2251).

Οπότε κατόπιν συμβουλής πάμε για καταγγελία σε PHILIPS ΕΛΛΑΣ με κοινοποίηση σε INKA και γεν.γραμ καταναλωτή. Η καινούργιο είπαν ή πιστωτικό αν δεν υπάρχει ή κάτι αντίστοιχο-καινούργιο.

PS. Ας ψάξει κανείς στο CD να δει σε αυτά τα μακρόσυρτα κείμενα αν αναφέρει κάτι περι αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 14:48]

Καλά ΟΚ.

Επειδή όμως από ότι μόλις μου είπε το INKA άλλα λενε οι εταιρίες και άλλα οι νόμοι, είναι υποχρέωση του κατασκευαστή να στο αλλάξει με καινούργιο (Ν.2251).

Οπότε κατόπιν συμβουλής πάμε για καταγγελία σε PHILIPS ΕΛΛΑΣ με κοινοποίηση σε INKA και γεν.γραμ καταναλωτή. Η καινούργιο είπαν ή πιστωτικό αν δεν υπάρχει ή κάτι αντίστοιχο-καινούργιο.

PS. Ας ψάξει κανείς στο CD να δει σε αυτά τα μακρόσυρτα κείμενα αν αναφέρει κάτι περι αυτού.

Αν όντως ο νόμος το προβλέπει, πιστεύω μία απλή και με κόσμια απειλή χρήσης του αναφορά του στην Philips θα λύσει το πρόβλημα (χωρίς ανάγκη να χάσεις χρόνο και χρήμα σε άλλες διαδικασίες).

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που πήρα από τη Philips για τον τύπο του panel και το response time της οθόνης:

Dear Mr,

Recently you have asked some specs of the 200w6cs monitor with serial number VN2C0608039548 (production date: feb.2006)

Its panel is S-IPS.

Its response time is 8ms on/off.

Older than yours 200w6cs's (produced in 2005 and prior) had 16ms on/off res. times.

We hope we answered your question satisfactorily.

Λοιπόν οι άνθρωποι ή είναι ΨΕΥΤΕΣ ή ΑΣΧΕΤΟΙ.

1) Το panel είναι ΣΙΓΟΥΡΑ MVA. Το έχω τσεκάρει με άλλες οθόνες κοντά και ΣΙΓΟΥΡΑ οι γωνίες του δεν έχουν καμία σχέση με τις γωνίες των SIPS, αντίθετα είναι όμοιες με αυτές των MVA

2) 8 ms on/off ???? LOL! Πιο panel είναι αυτό ρε μάστορα που εμείες δεν το ξέρουμε :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η Philips δεν θα έδινε ποτέ μεταχειρισμένο προιόν τον πρώτο χρόνο της εγγύησης.

Αυτό γίνεται συνήθως από τα μαγαζιά.

Οι εταιρίες μπορεί να προβλέπουν αλλαγή με ανακατασκευασμένο αλλά αυτό συνήθως ισχύει για σκληρούς δίσκους και πάντα μετά τον πρώτο χρόνο της εγγύησης.

Στην περίπτωση όμως αυτή οι εταιρίες έχουν υποχρέωση να αναγράφουν στους όρους της εγγύησης οτι δίνουν ανακατασκευασμένο προιόν.

Πάντως οι νόμοι είναι ισχυρότεροι από τους όρους μιας εγγύησης, οπότε το ανακατασκευασμένο προιόν δίνεται μετά τον πρώτο χρόνο.

Τώρα αν ορισμένοι διακινούν το ίδιο προβληματικό προιόν από RMA, αυτό είναι παράνομο και δεν νομίζω οτι οι μεγάλες εταιρίες το διακινδυνεύουν.

Απαραίτητο είναι να μη δεχόμαστε ανοικτές συσκευασίες αλλά μόνο σφραγισμένες από την εταιρία κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι άλλο, ότι οι εταιρίες κρύβονται πίσω από την ευρωπαϊκή - πολυεθνική νομοθεσία (κοινώς σου λέει "ό,τι λένε οι όροι της εγγύησης") αγνοώντας το ισχύον νομικό πλαίσιο. Ο καταναλωτής μπερδεύεται, διότι ναι μεν υπάρχει το Ελληνικό δίκαιο, αλλά από τη στιγμή που το ευρωπαϊκό τμήμα της Philips (και της κάθε εταιρίας) εξουσιοδοτεί τους άσχετους - κλέφτες - παραμάγαζο - δεν λέω όνομα ελληνική εταιρία service εσύ ποιον θα μυνήσεις? Το παραμάγαζο? Κάτι τρέχει στα γύφτικα, η Philips θα την βγάλει λάδι.

Τρανό παράδειγμα η απίστευτη απάθεια του τμήματος service της Acer, που σου κάνει "χάρη" όταν στο φτιάχνει (φτιάχνει = ξεβιδώνει).

Φυσικά δεν φταίει το παραμάγαζο, αλλά η εκάστοτε εταιρία, που αντί να χώσει χρήμα να έχει σοβαρό service στην Ελλάδα ή να ακολουθήσει το παράδειγμα της plextor, που τα σκάει στα μεταφορικά, αρκείται σε λύσεις "συνοικιακού" επιπέδου.

Γι' αυτό κι εγώ, όταν ακούω ότι μια εταιρία έχει service κάποιο παραμάγαζο δεν ψωνίζω.

Το να λέει ο κατασκευαστής ότι θα σου στείλει ανοιγμένη, χρησιμοποιημένη εφ'όσον σου χαλάσει αυτή που έχεις, είναι παραβίαση του νομικού δικαίου και απορώ πώς τη γλιτώνουνε και δεν φοράνε ριγέ όλοι.

Δε σχολιάζω την τράμπα των χαλασμένων, μπας και βρούμε το θύμα, εκεί μόνο το Γκουαντάναμο μπορεί να δώσει τη λύση.

Here is Greece όμως, τι ασχολούμαστε? Για ένα καλοκαίρι ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:31]

Νομίζω οτι η Philips δεν θα έδινε ποτέ μεταχειρισμένο προιόν τον πρώτο χρόνο της εγγύησης.

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που λες.

Κοίτα και τα προηγούμενα post.

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:31]

Αυτό γίνεται συνήθως από τα μαγαζιά.

Σε περιπτώσεις όπως Philips, LG κλπ τα μαγαζιά δεν έχουν να κάνουν με την εγγύηση αλλά αυτή προσφέρεται απευθείας από την κατασκευάστρια εταιρία και τις συμβεβλημένες εταιρίες.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 15:48]

Φυσικά δεν φταίει το παραμάγαζο, αλλά η εκάστοτε εταιρία, που αντί να χώσει χρήμα να έχει σοβαρό service στην Ελλάδα ή να ακολουθήσει το παράδειγμα της plextor, που τα σκάει στα μεταφορικά, αρκείται σε λύσεις "συνοικιακού" επιπέδου.

Γι' αυτό κι εγώ, όταν ακούω ότι μια εταιρία έχει service κάποιο παραμάγαζο δεν ψωνίζω.

Πολύ σοφά μιλάς αλλά η ιδανική κατάσταση προϋποθέτει και την αντίστοιχη ωριμότητα του καταναλωτή.

Και εξηγούμαι:

Η Plextor, που σωστά αναφέρεις ως ιδανική κατάσταση για RMA, έχει τιμές σημαντικά υψηλότερες (στην πράξη διπλάσιες) από τους ανταγωνιστές της.

Η διαφορά αυτή δικαιολογείται (εν μέρει τουλάχιστον) από το ιδανικό RMA που προσφέρει (παλιά και από άλλα πράγματα όπως ποιότητα κατασκευής, τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ που πλέον, συνήθως, δεν ισχύουν ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό με παλιά αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα).

Με τις τιμές όμως που έχουν τα προϊόντα της συγκεκριμένες κατηγορίας (οπτικά) και οι οποίες κυμαίνονται πλέον στα 30-60 , η διαφορά αυτή της τιμής δεν είναι τραγική σε απόλυτα νούμερα και αυτός είναι πιστεύω ο λόγος που η Plextor τα καταφέρνει ακόμα και επιζεί.

Πολύ ωραία μέχρι εδώ.

Ας ανάγουμε λοιπόν αυτό το ιδανικό RMA, που όλοι θέλουμε, σε ένα άλλο προϊόν όπως πχ οθόνες (που συζητάμε και τώρα).

Και κάνω την απλή ερώτηση: Αν λοιπόν η Plextor κατασκεύαζε οθόνες και διατηρούσε το ιδανικό RMA της με τις τιμές αντιστοίχως να ήταν διπλάσιες, πόσοι θα αγόραζαν αυτές τις οθόνες;

Έχω την εντύπωση ότι, στην Ελλάδα τουλάχιστον, κανείς.

Εντάξει η τιμή μπορεί να μην ήταν διπλάσια αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο (και 20-30% πχ να ήταν πάλι το αποτέλεσμα το ίδιο θα ήταν νομίζω).

Με τον τρομερό ανταγωνισμό στην αγορά λοιπόν είναι λογικό να μην μπορούμε να τα έχουμε όλα: Και την χαμηλότερη τιμή και την ιδανική υποστήριξη.

Δεν είναι λογικό λοιπόν από την μία να κοιτάμε την χαμηλότερη τιμή σε επίπεδο δεκαδικού ψηφίου και από την άλλη να θέλουμε να πάρουμε και το καλύτερο σε όλα τα επίπεδα (προϊόν, υποστήριξη κλπ).

Για να τα χώσει λοιπόν η κάθε εταιρία στο service πρέπει κάποιος να το αναγνωρίσει / αξιολογήσει και να πληρώσει γι αυτό και όχι να κοιτάει μόνο στο skroutz το 2ο δεκαδικό ψηφίο της τιμής και να αποφασίζει με αυτό και μόνο το κριτήριο.

Και στην Ελλάδα, δυστυχώς, η παραπάνω είναι πολύ σπάνια περίπτωση καταναλωτή.

Ο καθένας λοιπόν διαλέγει και παίρνει με βάση τις προτεραιότητές του αλλά θα πρέπει να έχει επίγνωση μετά του τι μπορεί και πρέπει να περιμένει με βάση αυτά που πλήρωσε.

Ξαναλέω, για ν-στη φορά, ότι τα παραπάνω δεν έχουν να κάνουν με την περίπτωση του snips και δεν δικαιολογούν την απαράδεκτη αντιμετώπιση της οποίας έτυχε (εδώ βέβαια τίθεται και ένα άλλο θέμα: Το κατά πόσον οι τράμπες μεταχειρισμένων και προβληματικών προϊόντων είναι ευθύνη της κατασκευάστριας εταιρίας ή πρωτοβουλία των συμβεβλημένων για το service εταιριών αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα).

ΥΓ Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι τυχαία (με εξαίρεση βέβαια το Σωτηράκι και το Skroutz) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 15:57]

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που λες.

Κοίτα και τα προηγούμενα post.

Σε περιπτώσεις όπως Philips, LG κλπ τα μαγαζιά δεν έχουν να κάνουν με την εγγύηση αλλά αυτή προσφέρεται απευθείας από την κατασκευάστρια εταιρία και τις συμβεβλημένες εταιρίες.

;)

Τον πρώτο χρόνο υπεύθυνο είναι το μαγαζί για την αλλαγή.

Επειδή όμως η Ευρωπαική - Ελληνική νομοθεσία πρακτικά δεν εφαρμόζεται από τους περισσότερους, διάλεξα να ψωνίζω από όσους είναι νόμιμοι.

Λίγο πολύ τους ξέρουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Απατεωνιά ακόμα δεν έχω πάθει στον υπολογιστή. Αλλά ο πατέρας μου την είχε πάθει με το αυτοκίνητο. Συγκεκριμένα χάλασε το μοτεράκι που ανεβάζει το παράθυρο, και επειδή ήμασταν στο νησί, πήγαμε στο σέρβις της αντιπροσωπίας του νησιού, όπου το διορθώσανε το πρόβλημα, και μας βάλανε και πληρώσαμε. Ο πατέρας μου με κάποιον τρόπο έμαθε ότι αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό στην TOYOTA, και ότι είχε σταλεί εντολή να επιδιορθώνεται δωρεάν, οπότε έστειλε επιστολή στην TOYOTA και τους ανέφερε το περιστατικό. Η ΤΟΥΟΤΑ έδωσε πίσω τα λεφτά (όχι κανένα τραγικό ποσό, αλλά γιατί να μας τα πάρει ο απατεωνάκος?) και πήρε την άδεια επίσημης αντιπροσωπείας και service από τον συγκεκριμένο. Αντίστοιχο περιστατικό είχε γίνει και (πολύυυυ) παλιότερα με μια γερμανική εταιρία (όπου πάλι του πήραν την άδεια επίσημης αντιπροσωπείας-service-στην αθήνα αυτή τη φορά)

Με όλο αυτό το offtopic, θέλω να δείξω ότι μια εταιρία είναι μεγάλη και σέβεται το όνομά της, δεν αφήνει κανέναν να της χαλάει το όνομα. Οπότε, καλό είναι όταν έχετε πρόβλημα με την αντιπροσωπεία εδώ ή το service, κρατήστε κάποια στεοιχεία και πείτε το στην μαμά εταιρία (στα κεντρικά της Philips π.χ.) Θα γίνει από ένα, δύο, τρία άτομα, θα δουν ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ και θα το διορθώσουν ή θα τους σουτάρουν ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.