Jump to content



Πόσα watt τρώτε;


Makis Hourdakis

Τι κατανάλωση έχετε; (80% φορτίο)  

221 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Κοινώς, το συμπέρασμα είναι, πως ένας μέσος χρήστης άδικα κοιτάει για τροφοδοτικά άνω των 400w... ;) Κάτι ξέρουν τελικά οι εταιρίες που βγάζουν ακόμα 400άρια...

63,1% καταναλώνει μέχρι 400w...

edit: Εντάξει. όχι 400άρια, αλλά πες 450-500 λόγω του οτι η μέτρηση είναι στο 80% συν τον παράγοντα οτι στα δύσκολα πολλά τροφοδοτικά ζορίζονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Κοινώς, το συμπέρασμα είναι, πως ένας μέσος χρήστης άδικα κοιτάει για τροφοδοτικά άνω των 400w... ;) Κάτι ξέρουν τελικά οι εταιρίες που βγάζουν ακόμα 400άρια...

63,1% καταναλώνει μέχρι 400w...

edit: Εντάξει. όχι 400άρια, αλλά πες 450-500 λόγω του οτι η μέτρηση είναι στο 80% συν τον παράγοντα οτι στα δύσκολα πολλά τροφοδοτικά ζορίζονται...

ασε που σπανια θα δουλεψουν και οι 2-3σκληροι ταυτογχρονα με 2 dvd-dvdrw και με φορτιο στον επεξεργαστη και...και....

ασε επισης που υπαρχουν και χρηστες (για μενα ουτοι ειναι οι μεσοι χρηστες) που εχουν 1 σκληρο ,1dvd ,1dvdrw, και ενα μηχανημα που Η δεν θα ειναι οβερκλοκαρισμενο η θα ειναι κατα 10%. με μια μετρια καρτα...!!Εννοειται ανεμηστηρες μονο απο τυχη αν εχει το κουτι και λαμπες μονο αυτες του δωματιου(!!!!!)

Δεν νομιζω και αυτοι να χρειαζονται 450++ watt...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

αν έχετ ups μπορείτε να αναφέρετε και ένα εκτιμώμενο φορτίο απο εκεί?

να τα διασαυρώσουμε κάπως???

εμένα ήταν 580 απο site calculator αλλα το ups της apc δεν είδα ποτέ πάνω απο ~300

και μιλάμε οτι έχει και το 19άρι tft κουμπωμένο πάνω του

Link to comment
Share on other sites

o calculator σου μετραει τη μεγηστη δυνατη καταναλωση εαν δουλεβουν τα παντα στο φουλ...δλδ και ο επεξεργαστης 100% και η καρτα ηγραφικων τα δβδ οι δισκοι η καρτα ηχου ανεμιστιρια κλπ...ολα μα ολα στο 100% τους...πολυ δυσκολο να το κανεις πρεπει να προσπαθησεις αλλα και παλι λιγο δυσκολο ολα να δουλεβουν στο μαξ...

Link to comment
Share on other sites

300+ σε ενα ηρωικο 360 chieftech επι του παροντος.δειγματα προβληματικης τροφοδοσιας ειναι να μην μπουταρει το μηχανημα με τη μια( 2-3 κλικ μεχρι να παρει μπροστα) η περιεργοι ηχοι απο τους δισκους(κλακ κλουκ) η απανωτες επανεκκηνισεις(τσαφ τσουφ).η αισθηση της ακοης βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

448W (100%) και 360W chieftec.

βέβαια το max load που μου δείχνει το 600άρι UPS μαζί με την 19'' CRT είναι κάπου στο 65%. Το τυπικό μου load συνήθως είναι στο 45%-50% με βάση το UPS.

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά που ειναι στην υπογραφή μου :

1. 489W Forton 550

2. 302W Heroichi 385

3. 305W Chiftec 360

4. 246W Chiftec 360

5. 245w Chiftec 260

6. 225W Chiftec 360

7. 233W Chiftec 260

8. 215W Chiftec 340

----------------------------

suma = 2260W 100% load 24/7 λόγο DCP.

σημείωση : εχω τριφασικό ρευμα :D:D

το 1000αρι UPS στο πρωτο συστημα εχει περιπου 45% load οταν τρεχω 3d εφαρμογη, σε 2d ειναι γυρω στο 29% (με μια οθόνη 19" ΤFT και την αλλη απευθειας στο ρευμα)

τα υπόλοιπα pc δεν εχουν οθόνες.

στο 2ο και 3ο σε 2D παντα τα 600αρια ειναι στο 26% και 31% αντιστοιχα

τα αλλα δεν εχουν ups.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.