Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 16:47]

2.αν είσαι μεσα στο game και όχι στον Editor. Θελει πρωτα να δώσεις con_restricted=0

για να πάρει τις προκαθορισμενες τιμές.

Τι κανει το restricted?....

Δεν εχω παιξει πολυ, αλλα ειναι τρομερο το παιχνιδι...Τωρα του δινω και πιο μεγαλη σημασια και εχω τρελαθει....

Κατω απο 35~ fps δεν εχω πεσει μεχρι τωρα. Ολα high , xp , 1280x1024 , 169.09 drivers....

Εχω την εντυπωσει οτι το Sli θα σκοτωνει....

ΜΑΡΙΕ περιμενουμε....

Link to comment
Share on other sites

btw

r_UseEdgeAA=0

th_d18c2615.jpg

r_UseEdgeAA=1 (των "very high")

th_e7d05def.jpg

r_UseEdgeAA=2

th_65fcef07.jpg

Ο ήλιος και οι ακτινες βέβαια γίνονται μόνο μέσω του editor

Τελικά η διαδικασία είναι save στον editor , export to file το "time of day.tod" αντικατάσταση με αυτό του παιχνιδιού και μετά export to engine (π.χ. island.cry)

το οποίο όμως πρεπει να βρίσκεται στον προκαθορισμενο φακελο του game.

(εγώ για να κρατησω backup το εκανα save σε άλλο φακελο το *.cry και μετά το

αντικαθιστουσα και δεν έπαιζε με τιποτα, αυτό μάλλον γίνεται γιατί κατα το export to engine παραμετροποιουνται και αλλα αρχεια που υπάρχουν μεσα στους χαρτες στο φακελο Levels και όχι μόνο το *.cry)

Με το r_UseEdgeAA=2 ολοκληρώνονται όλα τα tweaks μου πριν έρθει το release στα χέρια μου

:p με avg gpu 39fps 1280/1024 με πιο ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα απο αυτό των very high (imo) και καλυτερα fps.

βέβαια σχεδόν όλα τα shaders είναι στην τιμή 2 των high , αλλά με HDR factor του editor

και q_Renderer=3 / r_colorgrading=1 υπερκαλυπτονται και αυτά.

===========================================================

Τα ψέμματα του Cevat/Roy που λένε ότι η δυναμη της GPU είναι αυτη που κανει την ελλειπη υποστιρηξη σε CPU είναι αστεία (και με 2 ULTRA oc/ed σε SLI o quad κάθεται κανονικά όπως και με μια 8800GTS)

Eγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το MOHA υποστηριζει στο διπλασιο το cpu μου

Δεν μπορω να καταλάβω πως εμπειρότεροι απο μενα users πως λέτε ότι ξεζουμίζει το συστημά σας. Eγώ άλλο βλέπω να γίνεται....marketing nVidia, αλλά δικό τους είναι το μαγαζί ... δεν μας πεφτει λόγος...

ίσως και όλα τα renderings να πέφτουν πάνω στην gpu και η cpu να μην έχει να κάνει πολλά.

αλλά...μην βγάινουμε και λέμε ότι ξεζουμίζει συστήματα 2000e , είναι παραπληροφόρηση και αδικο για την μηχανή (imo)

Αν έχετε μπλε οθόνες , ίσως να οφείλεται στο μεγάλο o/c που κάνετε στην vram (ίσως και στην ram) καθώς το game απαιτεί υπο συνθηκες τεράστιο bandwith. Kαι το 3dmark06

δεν αποτελεί πια μετρο σταθεροτητας, σ αυτό το τομέα (imo)

Η μηχανή του crysis έχει απίστευτες δυνατότητες και είναι μακρυα απο τις άλλες ,

είναι ότι πιο sophisticated εχω δει, τα μελλοντικά patches/textures θα είναι απιστευτα

αλλα αυτα δικαιολογημενα δεν θα μπορουν να υποστηριχθουν απο το σημερινο hardware.

Πιστευω όμως ότι κανονικά είναι κατασκευασμενη να είναι πιο γρήγορη απο οτι βλέπετε τώρα, με το τωρινό hardware.

Βέβαια αυτες είναι προσωπικες αποψεις αλλά δεν μου τις αλλάζετε με τίποτα :p

To gameplay του δεν μπορω να το κρίνω καθώς δεν είμαι gamer

(και δεν με ενδιαφερει και τόσο πολυ σ αυτό το παιχνιδι , ο καθενας με το χαβα του:p )

αλλά εμπειρότεροι του είδους έχουν μιλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχουμε ενθουσιαστει ολοι με το crysis, το οποιο ειναι must, και δεν εχουμε χωνεψει οτι κατι παιζει με το παιχνιδι και ειναι τοσο βαρυ και οχι με τις καρτες γραφικων μας.

Ελεος βρε παιδια να κωλωνουν οι GTX και οι ultra και κάνοντας sli να περιμενουμε να τα δουμε ολα (οπως o Μαριος). Φανηκε απο την αρχη οτι ειναι υπερβολικα απαιτητικο για τα γραφικα που βγαινουν.

Υ.Γ για να μην παρεξηγηθω εχω να ξαναπω οτι ειναι τρομερο, απλα εχει ενα αρνητικο το, οποιο πρωσωπικα δεν με ενοχλει και παρα πολυ, οτι ειναι βαρυ

Link to comment
Share on other sites

man oυτε και μενα μ ενοχλεί, δικό μου map θελω να κάνω για την φάση(εστω χωρίς AI) οποτε no prob. (βεβαια αυτη την στιγμή στο νησακι μου είναι όλα ασπρα και δεν κουνιεται φυλλο, ουτε θαλασσα υπάρχει γυρω-γυρω :p )

τις απόψεις μου είπα.

το gameplay σε μενα δεν έχει να κάνει με τα γραφικά σε κανενα παιχνιδι...και όλα να τα βγάλω no prob και πάλι, ειδικά σε multi καταστασεις.

Για να φανταστείς πόσο "σοβαρός" gamer ειμαι , θεωρώ το splinter cell 3 καλυτερο απο το

crysis...... αλλά δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο gameplay/γραφικά ή στον AMON TOBIN. :hehe:

(Απλά προτεινω μερικά tweaks στους fpsαδες που δεν τρωνε fps και το κάνουν πολυ πιο ομορφο, thats all.)

edit:

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 18:21]

Η μηχανή του crysis έχει απίστευτες δυνατότητες και είναι μακρυα απο τις άλλες ,

είναι ότι πιο sophisticated εχω δει .

Αυτό βεβαια απο μόνο του σε έναν gamer μπορει να μην λέει και τίποτα

γιατί ένα όχι open αλλα τελείως Linear game (γενικά δλδ πιο ελαφρυ) όμως με πολυ καλα γρφικά και gameplay και γρηγορη μηχανή μπορει να κερδίσει τον gamer .

Βλέπε το πολυ καλό COD4.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced [Σήμερα, στις 19:02]

κατι παιζει με το παιχνιδι και ειναι τοσο βαρυ και οχι με τις καρτες γραφικων μας.

Ελεος βρε παιδια να κωλωνουν οι GTX και οι ultra

Αν υπηρχε σοβαρος ανταγωνισμος στις VGA,θα υπηρχαν ηδη οι 9800 και θα παιζαμε ενα παιχνιδι απο το μελλον με σημερινο hardware.Γιατι αυτη τη στιγμη απαιτουμε γραφικα 2008 με hardware απο το 2006

Κι οπως εχουμε ξαναπει,ηταν τρομερη αγορα η GTX(και η Ultra) αλλα θα ερχοταν η στιγμη να ζοριστουν κι αυτες

Αν κανω λαθος διορθωστε με,αλλα τα FEAR και Oblivion παιζονταν καλυτερα οταν κυκλοφορησαν με full γραφικα??Και τοτε παιζαμε σε 17-19 ιντσες...

Link to comment
Share on other sites

Πω! Ρε παιδιά, σύστημα υπογραφής με 1280χ1024 όλα στο High, καρέ-καρέ τα βλέπω. Δεν παίζεται καθόλου. 1024χ768 όλα medium μόνο...

Τι γίνεται; Κάποιοι λέγαν το παίζαν κανονικά. 169.09 Drivers. Πρέπει κάτι να κάνω ή θα υποστώ τις συνέπειες;

Εντωμεταξύ, ακόμα και το θέμα των Vista, στο ''κλασσική εμφάνιση'' το γύρισα :cry: Αν είναι να μείνω έτσι, καλύτερα να παίξω super mario. Ίσως φταίει που καίει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρουμε πιο λογικα, δεν ειναι δυνατον να παιζουν ολα τα παιχνιδια παρα πολυ καλα εως αριστα σε μια GTX πανω απο 1600*1200 σαφως και ξαφνικα να βγαινει 1 το οποιο σερνεται. Κατι παιζει με το παιχνιδι λοιπον. Οπως το flight sim X, δει ειναι αδυνατη η GTX αλλα ******* το Χ

Τωρα θα μου πειτε και τι θα κανουμε ρε μαστορα? Ε ας ριξουμε λιγο τις απαιτησεις μας και μην προχωραμε σε ακραιες λυσεις με sli κτλ και παλι να στεναχωριομεστε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρήκα τη λύση για το συστημά μου. 1280χ1024 όλα low εκτός sound, objects, texture στο high και τρέχει νεράκι. Θυμίζει λίγο far cry αλλά τρέχει τζάμι. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το παιχνίδι.

Έπλυνα και όλα τα ανεμιστηράκια και κότσαρα ένα ακριβώς πάνω στην κάρτα γραφικών :p Το κουτί με ανοιχτό το καπάκι, σχεδόν στο μπαλκόνι :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις είδα το CRYSIS BONUS DISC και εκει υπάρχει ένα ΑΚΡΩΣ ενδιαφέρον video διάρκειας 16λεπτών (876ΜΒ) με τον τίτλο "The Making of Crysis" και εκει μιλάει όλο το team της Crytek και βέβαια και ο Cevat Yerli.

Τι λένε?

Καταρχήν το βίντεο καλό είναι να το δουν όσοι εχουν ολοκληρώσει το game καθώς περιέχει σκηνές από όλο το παιχνίδι... Η θεματολογία καλύπτει τα εξής θέματα και πολυ περιληπτικά αναφέρω και μερικά σχόλια καθώς όποιος το δει θα πάρει απαντήσεις για πάρα πολλά θέματα που έχουμε είτε αναρωτηθεί είτε συζητήσει εδώ και θα καταλάβει γιατί όλος αυτός ο ντόρος με το Crysis...

1) The Making of Crysis: Ποτε και πως ξεκίνησε η ιδέα, τι είχε στο μυαλό του ο Cevat Yerli και τα πρώτα βήματα

2) The Suit Is The Hero: Ολα για το nanosuit... πως ξεκίνησε η ιδέα, πως ήταν στην αρχή και πως εξελίχθηκε στην πορεία, τι ήθελαν να πετύχουν κτλ

3) Alien Redefined: Και πάλι αναφέρονται στον σχεδιασμό, από που πήραν inputs, τι εναλλακτικά σχέδια υπηρχαν, τι ήθελαν να πετύχουν και πόσο κόστισε σε resources + χρήμα σε σχέση με ενα πολυ γνωστό game.

4) Believable Realities: Ολα για το φωτορεαλισμό και τις λεπτομέρειες του παιχνιδιου και πως το κατάφεραν, σε ποιο νησί πηγαν για να φωτογραφίσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ώστε να δούμε αυτο το scenery, τα βουνα, τις θάλασσες, τα νερά και βέβαια τις λεπτομέρειες όπως τα δεντρα και φύλλα που τόσο συζητήσαμε εδώ...

5) Non-Linear Gaming: Ολα για αυτήν την ελευθερία κινήσεων και επιλογών που προσφέρει το Crysis. Που μπορεις να επιτεθείς στον αντίπαλο με 100εναλλακτικές μεθόδους, που μπορεις να περπατήσεις παντού, που ουσιαστικά ο παίκτης ΔΕΝ βλέπει όρια μέσα στα οποία πρέπει να κινηθεί.

6) Think & Survive: Τα πάντα για τα όπλα και το τρόπο χρήσης τους μέσα στο παιχνίδι όσο αφορά το customization και την ελευθερία επιλογών που έχει κανεις ανάλογα την περίπτωση, το scenery και αυτό που θέλει ο ίδιος να πετύχει κάθε φορά

7) Extreme Technologies: CryEngine2... Τι να λέμε... Πως τεστάρανε το παιχνίδι, πως benchaρανε, και γενικά την τεχνολογία πίσω απο το Crysis

8) Risks & Challenges: Τι ήθελε να πετύχει η Crytek, η συνεργασία με την EA και όλο το σκεπτικο πίσω από το γενικότερο project Crysis

9) The Last Word : Τι στην πράξη θέλει να δείξει το Crysis στην αγορά των games, πόσο ανέβηκε ο πήχης για το επόμενο game ακόμα και μέσα στην Crytek και πoιο το μέλλον...

Τωρα στο CRYSIS BONUS DISC περιέχονται ακόμη Videos, Storyboards, Concept Artworks και Screenshots.

Σίγουρα ένα MUST SEE video :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.... Επειδή σε κάποιους μπορώ να το χαλάσω.. αν δεν το έχετε τελειώσει αγνοήστε το παρακάτω

Πότε βγαίνει το sequel; Απαράδεκτο μικρό ήταν!!!!!!! Πάνω στα καλύτερα το κόβει.. πω ξενέρωσα..

Link to comment
Share on other sites

Και μετά το σοκ που τέλειωσε έτσι μερικές παρατηρήσεις

Winxp 32, 1680x1050, high textures και postprocessing και τα άλλα medium.

+Απίστευτη δράση

+Απίστευτα γραφικά σε ορισμένα σημεία, ειδικά όταν είσαι μέσα στη σφαίρα ήταν εκπληκτικό

+Διαφορετικές στρατηγικές για να περάσεις κάποιο σημείο/αντίπαλο

+Το αεροπλάνο ήταν όλα τα λεφτά

-Τελειώνει :(

Link to comment
Share on other sites

Τριλογία θα είναι.. να δούμε πότε θα βγουν τα άλλα!

Θα πω μεγάλη κουβέντα.. αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι ότι καλύτερο έχω παίξει.. και αν όχι.. σίγουρα μέσα στα πρώτα 3.

Αρχική απάντηση από jpavly

Για τον ίδιο λόγο εβαλε 9,5 το Gamespot και το κορόιδευες :hehe:

Τους καταλαβαίνω τώρα...! Ξέρεις τι πίκρα είναι να τελειώνει; Και με τέτοιον τρόπο; :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.