Jump to content


ολοκληρώθηκε η αγορά του αιώνα (C2D συνέχεια)


beez

Recommended Posts

τελικα μετα απο πολύ ψάξιμο επιτέλους αγόρασα σύστημα, επειδή βλέπω οτι πολλα παιδιά ψάχνονται παραθέτω τη σύνθεση. αν καποιος θέλει να μάθει που πως και γιατί ας έρθει με πμ.

E6400 228 ευρώ

GB DS4 155 ευρώ

2x1GB OCZ 800DDR (πείραμα) 267 ευρώ

X1800XL 150 ευρώ

2x320 seagate 7200.10 16mb sata2 97,50 ευρώ

Hiper 580w easycon 89 ευρώ

Coolermaster Praetorian RC-731 128 ευρώ

Logitech wireless desktop EX100 29 ευρώ

συνολικό κόστος συστήματος 1241 ευρώ

να ευχαριστήσω τον βασίλη gorillako για την βοήθεια του στο να καταλήξω στην τελική σύνθεση, μόλις το στήσω επιστρέφω με bench.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 17:06]

Σαν τι να θέλει δλδ κάποιος να μάθει;

Δεν κατάλαβα.

εγω δεν καταλαβαινω το σημειο σου, ψαχνεσαι μηπως για C2D συστημα?

απο ελλαδα ειναι τα πραγματα, απλως επειδη το σκρουτζ πηρε φωτια μεχρι να βρω της χαμηλότερες τιμες ανα ειδος ειπα να μοιραστω knowhow με οποιον ψαχνεται για παρομοια αγορα που βλεπω οτι ειναι πολλοι αυτην την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

1) Ασκοπο thread χωρις νοημα.

2)Εαν ηθελες κατι να μοιραστεις για το πως τα βρηκες τοσο φτηνα και γιατι τα προτιμησες ποσταρε ( ισως και βοηθησει καποιον ) τα πμ δεν ειναι λυση.

3)Τις ευχαριστιες σε οποιον μας βοηθησε σε κατι τις δειχνουμε κερνωντας καμια μπυρα καμια ταβερνα , στελνωντας του καμια καρτα.Τωρα μεσα απο το φορουμ χωρις να ποσταρεις ουτε μια φωτογραφια του συστηματος , ενα bench να μας πεις εντυπωσεις βρε αδερφε σε συγκριση απο το προηγουμενο συστημα σου να βγεις εχω αυτα και ευχαριστω τον xxx χρηστη το βρισκω ηλιθιο , ανωφελο και προπαντων ανουσιο.

4)Τωρα εαν ο spc ψαχνεται για c2d συστημακι ειναι αληθεια, απλα ακομα το ψαχνει τι να αγορασει.Προχθες με πηρε τηλ και με ρωτουσε τι να βαλω ρε Vag πρασινο led ή κοκκινο led?Με εχει φαει το διλλημα.Τελικα του εδωσα λυση λεγωντας να βαλει μπλε , αλλα δεν με ευχαριστησε , το ξερω ειναι κακος ανθρωπος και δεν ηθελε να μοιραστει την γνωση αλλα τσπ.

5)Καλο θα ηταν αφου το συνεχιζουμε το σκηνικο διπλα σε καθε υλικο να μπει και η τιμη με το καταστημα τελικα που προτιμησες ωστε και εμεις που δεν ξερουμε τι ειναι το skroutz να φωτιστουμε και να μαθουμε να ψωνιζουμε οικονομικα και σωστα.

P.S. και καλο θα ηταν να γινει μια αλλαγη στο τιτλο , γιατι ενας conroe που ποια εχω ακομα και εγω δεν ειναι η αγορα του αιωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, μην βαράτε το παιδί. Είπε θα επιστρέψει με bench μόλλις το στήσει...

Συμφωνώ πως είναι ανούσιο αυτό με τα πμ (άσε που θα σκιστεί να στέλνει πμ σε όσους του ζητήσουν τιμές...) (@beez κάνε ενα edit και βάλε τιμές και μαγαζιά...)

Τέλος, το να ευχαριστήσει τον Βασίλη επειδή τον βοήθησε, μπόρει να μην είναι τόσο "ουσιαστικό" άλλα δεν είναι και αμαρτία! Στο κάτω-κάτω της γραφής τι διαφορά θα είχε αν είχε postαρει bench και μέτα ευχαριστούσε? Στην τελική το ίδιο είναι...

Πάντα φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 19:20]

1) Ασκοπο thread χωρις νοημα.

2)Εαν ηθελες κατι να μοιραστεις για το πως τα βρηκες τοσο φτηνα και γιατι τα προτιμησες ποσταρε ( ισως και βοηθησει καποιον ) τα πμ δεν ειναι λυση.

3)Τις ευχαριστιες σε οποιον μας βοηθησε σε κατι τις δειχνουμε κερνωντας καμια μπυρα καμια ταβερνα , στελνωντας του καμια καρτα.Τωρα μεσα απο το φορουμ χωρις να ποσταρεις ουτε μια φωτογραφια του συστηματος , ενα bench να μας πεις εντυπωσεις βρε αδερφε σε συγκριση απο το προηγουμενο συστημα σου να βγεις εχω αυτα και ευχαριστω τον xxx χρηστη το βρισκω ηλιθιο , ανωφελο και προπαντων ανουσιο.

4)Τωρα εαν ο spc ψαχνεται για c2d συστημακι ειναι αληθεια, απλα ακομα το ψαχνει τι να αγορασει.Προχθες με πηρε τηλ και με ρωτουσε τι να βαλω ρε Vag πρασινο led ή κοκκινο led?Με εχει φαει το διλλημα.Τελικα του εδωσα λυση λεγωντας να βαλει μπλε , αλλα δεν με ευχαριστησε , το ξερω ειναι κακος ανθρωπος και δεν ηθελε να μοιραστει την γνωση αλλα τσπ.

5)Καλο θα ηταν αφου το συνεχιζουμε το σκηνικο διπλα σε καθε υλικο να μπει και η τιμη με το καταστημα τελικα που προτιμησες ωστε και εμεις που δεν ξερουμε τι ειναι το skroutz να φωτιστουμε και να μαθουμε να ψωνιζουμε οικονομικα και σωστα.

P.S. και καλο θα ηταν να γινει μια αλλαγη στο τιτλο , γιατι ενας conroe που ποια εχω ακομα και εγω δεν ειναι η αγορα του αιωνα.

1)οποιος το θεωρει ασκοπο δεν το διαβαζει, πες το η προσωπική μου πρόταση για ενα C2D σύστημα...

2)επειδη ξερω ποσο ευαισθητοι ειναι καποιο εδω μεσα για αυτό ανάφερα πμ και οχι κατευθείαν, δεν πειραζει την αλλη φορά θα ψωνίσουμε και απο αυτους. φωτογραφιες θα μπουν σύντομα μόλις στηθεί για να πάρω και κάνα θετικό πόστ εκτος απο κατινιές...

3)προσωπικη σου κρίση αυτη, αφου με βοήθησε καποιος μεσα απο το φορουμ γιατι να μην το αναφέρω.

4)εισαι οντος αστείος

5)τιμες θα βάλω κατάστημα δεν αναφέρω ετσι....

π.σ, για μενα προσωπικά ηταν η αγορά του αιώνα για αυτο το αναφέρω έτσι, προσπαθώ απο το καλοκαιρι να φτιάξω ενα σύστημα και αρχισα απο Α64. επισης νοιώθω οτι σαν καταναλωτης κατάφερα να πάρω ενα πολύ καλο πακέτο και προκαλώ καποιον να μου βγάλει μικρότερο σύνολο με την ιδια η παρόμοια σύνθεση....

απλως θα έλεγα αν δεν συμφωνείτε με καποιο τοπικ μην το πριμοδοτείτε με ποστ βγάζοντας τα κομπλεξ σας..αφήστε το να πατώσει μόνο του...

disclaimer για του κακοπροέραιτους: δεν πουλάω ο ίδιος κομμάτια pc, ουτε έχω μαγαζί,ουτε εισπράτω προμήθειες, το καλό πρεπει να το πριμοδοτούμε, το κακό να το αναφέρουμε για να μην την πατήσουν άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Εμένα billy ο τίτλος μου φάνηκε εντελώς άκυρος σε σχέση με το post. Τα λοιπά (στείλτε μου πμ κτλ) δε με ενόχλησαν τόσο.

Eγω διαβασα ολα τα ποστ...ο τιτλος μπορει να σημαινει κατι για τον χρηστη..μπορει να ηθελε 2 χρονια να φτιαξει καλο συστημα για να το κρατησει 5χρονια και ετσι γι'αυτον να ειναι η αγορα του αιωνα...απλα δεν μου αρεσε το πεσιμο απο τους αλλους...

Αμα αρχισουμε να λεμε για ακυρα θεματα..καθε μερα θα βγαζουμε καμια 20αρια..:D

@gznp...δεν εχω προβλημα βρε με εσενα..ουτε με κανεναν αλλον..την γνωμη μου λεω..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από beez

2)επειδη ξερω ποσο ευαισθητοι ειναι καποιο εδω μεσα για αυτό ανάφερα πμ και οχι κατευθείαν, δεν πειραζει την αλλη φορά θα ψωνίσουμε και απο αυτους. φωτογραφιες θα μπουν σύντομα μόλις στηθεί για να πάρω και κάνα θετικό πόστ εκτος απο κατινιές... (1) (2)

.....

4)εισαι οντος αστείος (1)

....

απλως θα έλεγα αν δεν συμφωνείτε με καποιο τοπικ μην το πριμοδοτείτε με ποστ βγάζοντας τα κομπλεξ σας (1) ..αφήστε το να πατώσει μόνο του...

disclaimer για του κακοπροέραιτους: δεν πουλάω ο ίδιος κομμάτια pc, ουτε έχω μαγαζί,ουτε εισπράτω προμήθειες, το καλό πρεπει να το πριμοδοτούμε, το κακό να το αναφέρουμε για να μην την πατήσουν άλλοι...

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

(1)-> Αυτό μπορεί να θεωρηθεί προσωπική επίθεση σε χρήστη. Μπορούσες και εσύ να του απαντήσεις δεικτικά όπως έκανε και αυτός.

(2)-> Πολύ λόγική η απορία του και για να σου πώ τη γνώμη μου, αν ανέφερες από την αρχή τιμές και κάποιος ενδιαφερόταν να μάθει που βρήκες τα επιμέρους υλικά, πίστεψε με δε θα ήθελε ιδιαίτερη πρόσκληση για να σου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Τώρα, επι του θέματος, πολύ ωραίο το συστηματάκι σου - μοιάζει πολύ με το δικό μου - μόνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι πράγματα:

1. Γιατί 6400 και όχι 6600;

2. Οι δύο δίσκοι προορίζονται για raid; Αν ναι, καλό δε θα ήταν να πάρεις 2 μικρούς σε χωρητικότητα για να κάνεις το raid και έναν μεγάλο για αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον εναν και βαρα τον αλλο με τις γωνιες του πρωτου ........

Εαν θεωρειτε πεσιμο αυτο που εγραψα απαιτω τον μονιμο αποκλεισμο απο το φορουμ.

Εαν οχι ομως καλο ειναι να υπαρχει η αναλογη τιμωρια τοσο σε αυτο που μου επιτιθεται αλλα και του καθε λακε που ετρεξε να επεμβει και να βγαλει τα ακυρα συμπερασματα του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να γίνει αλλαγή του τίτλου γιατί είναι εντελώς άσχετη με το περιεχόμενο και με μπέρδεψε.

Δεν είχα καμμιά όρεξη πρωί πρωί να διαβάζω την προσωπική σύνθεση μέλους και μάλιστα με παραπομπή σε πμ, που εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε ύποπτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το παίξεις robin hood, (και καλά θα κάνεις) πόσταρε τιμές και από πού αγόρασες. Αλλιώς δεν έχει καμία λογική το Post σου.

για μενα προσωπικά ηταν η αγορά του αιώνα για αυτο το αναφέρω έτσι, προσπαθώ απο το καλοκαιρι να φτιάξω ενα σύστημα και αρχισα απο Α64. επισης νοιώθω οτι σαν καταναλωτης κατάφερα να πάρω ενα πολύ καλο πακέτο και προκαλώ καποιον να μου βγάλει μικρότερο σύνολο με την ιδια η παρόμοια σύνθεση....

trolling

απλως θα έλεγα αν δεν συμφωνείτε με καποιο τοπικ μην το πριμοδοτείτε με ποστ βγάζοντας τα κομπλεξ σας..αφήστε το να πατώσει μόνο του...

more trolling

disclaimer για του κακοπροέραιτους: δεν πουλάω ο ίδιος κομμάτια pc, ουτε έχω μαγαζί,ουτε εισπράτω προμήθειες, το καλό πρεπει να το πριμοδοτούμε, το κακό να το αναφέρουμε για να μην την πατήσουν άλλοι...

even more trolling.

Αφού λοιπόν θες να μας προστατέψεις για να μην την πατήσουμε δώσε πληροφορίες και σταμάτα να λειτουργείς όπως οι γ@μημένοι δημοσιογράφοι του στιλ "εγώ ξέρω ποιοι τα παίρνουν και είναι παράνομοι, αλλά ονόματα δεν μπορώ να πω, αλλά είναι παράνομοι και να πέσει η κυβέρνηση κτλ".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Χθες, στις 22:21]

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

(1)-> Αυτό μπορεί να θεωρηθεί προσωπική επίθεση σε χρήστη. Μπορούσες και εσύ να του απαντήσεις δεικτικά όπως έκανε και αυτός.

(2)-> Πολύ λόγική η απορία του και για να σου πώ τη γνώμη μου, αν ανέφερες από την αρχή τιμές και κάποιος ενδιαφερόταν να μάθει που βρήκες τα επιμέρους υλικά, πίστεψε με δε θα ήθελε ιδιαίτερη πρόσκληση για να σου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Τώρα, επι του θέματος, πολύ ωραίο το συστηματάκι σου - μοιάζει πολύ με το δικό μου - μόνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι πράγματα:

1. Γιατί 6400 και όχι 6600;

2. Οι δύο δίσκοι προορίζονται για raid; Αν ναι, καλό δε θα ήταν να πάρεις 2 μικρούς σε χωρητικότητα για να κάνεις το raid και έναν μεγάλο για αποθήκη;

φιλε astrolabe, το βρισκω κουραστικο σε αυτό το φόρουμ οταν ποστάρεις κατι να πεφτουν 10 καλοθελητες να σε φάνε. το ειπα και πριν, αν θεωρείτε το ποστ μου ασχετο μην του δίνετε σημασια. νομιζω η προσωπικες επιθέσεις εχουν δωσει και παρει σε αυτο το τοπικ και δεν καταλαβαίνω το τοπικ. θεώρησα οτι κατάφερα και εφτιαξα ενα σύστημα σε καλά λεφτα και για αυτό εβαλα συνολικό κόστος συστήματος αντι για κομμάτια.

στα επιμέρους θέματα, 1 λογω διαφοράς τιμής και οχι άμεσης αναγκης χρήσης των 2 επιπλέων μεγκα κασ. καλύτερα να αρχίζει απο χαμηλά με δυνάτοτητα scalability παρα να τα ρίχνεις μπροστά και να τά εχεις να κάθονται. για το occasional παιχνίδι ο 6400 ειναιο υπέραρκετος, αν σε ένα χρόνο θέλω κατι παραπάνω με τα 100 ευρώ που δεν έδωσα τώρα θα πέρνω πολύ περισσότερη υπολογιστική ισχύ. ειμαι της αποψης οτι δεν εχει νόημα να περνεισ το super duper σύστημα αν το εχεις να κάθετε.

στο θεμα 2)έχω ενα δισκο 200 gb για storage. επειδη οντος θα φτιάξω raid 0 ειδα στο φορουμ οτι ο 320 λογω μάλλον ενος παραπάνω platter παίζει καλύτερα. η επιλογή ηταν για seagate μονο, λογω 5ετούς εγγύησης, και 16mb cachce οπότε η 250 η 320 mb δίσκος θα έπαιζε. η διαφορά χρημάτων ηταν γύρω στα 10 ευρώ και επίσης πιστέυω οτι ο δισκος πρεπει να δουλεύει γυρώ στο 70% maximum capacity για να έχεις της επιδόσεις που λεει ο κατασκευαστής, οσο γεμιζει και βγαίνεις προς την εξωτερική επιφάνεια του δίσκου αυτές πεφτουν.

δεν θα απαντήσω σε μεταγενέστερα ποστ γιατι τα θεώρω αστεία και αυτοπροσδιοριζόμενα. στο τέλος της ημέρας μας ενδιαφέρει να πέρνουμε τις καλύτερες τιμες για το χομπι μάς. ακομα και αν έλεγα τα πήρα απο το Χ μαγαζί, υπάρχει περίπτωση να επηρεάσω κάποιον να πάει να αγοράσει χωρις να τσεκάρει πρώτα τιμες? θεωρω ακυρο να διαμαρτύρονται η μαγαζάτορες για τέτοια θέματα πρώτα απο όλους καθώς και ενα τσούρμο κακοπροέραιτους που πέφτουν να σε φάνε επειδή δήθεν θείχτηκαν που ειδαν τιμές σε ενα ποστ.

π.σ μπηκαν τελικές τιμές με φπα δίπλα σε κάθε είδος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.