Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] Φτιαξε και εναν uninstaller για μας τους πρασινους. :hehe:

This is the best way i have found from here on OCnet to remove NVIDIA driver's,

& you want need to tick/untick any "NVIDIA" install boxes.

1.Go to add and remove programs and uninstall all Nvidia software. A few system restarts might be required,

It's best to remove the display driver first.

2.Delete the NVIDIA folder from Local Disk (C:)

3.Go into program files folder & Remove the NVIDIA Corporation folder.

Repeat this step for the program files x86 folder.

4.Go into program data & remove all Nvidia folder/s.

5.Go into users, "your user name", App data & then Roaming. Remove the Nvidia folder. You might also want to take a quick look in the "Local" folder for Nvidia folders, but this is unlikely to be.

6.Go back into folder options and click "Don't show hidden files, folders and drives"

7.Go into registry editor. Type "Regedit" into the start menu search and press enter.

8.(Caution, follow instructions carefully)

Look at the left side of your screen. We will be navigating through some folders here. Use the arrow at the side of a folder to open it for extended options.

Go to HKEY_CURRENT_USER - Software and click NVIDIA Corporation. Don't click on the arrow at the side of the nvidia folder. We don't want to extend this folder. Just click the actual folder or folder name once to highlight it. Press the delete key on your keyboard.

Go to HKEY_LOCAL_MACHINE - SOFTWARE and click the NVIDIA Corporation folder. Again, don't extend this folder. We just want to highlight it. Once highlighted, press the delete key on your keyboard. Now extend the Wow6432Node folder and highlight the NVIDIA Corporation folder. Once highlighted with the click of the mouse, press the delete key on your keyboard.

9. Close regedit & install the new NVIDIA driver, + haven't encountered any probs with .v301.42 driver so far.

http://www.overclock.net/t/1267694/updating-nvidia-drivers#post_17441046

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, και μένα μου έκανε κολλήματα με τους 320.18 και γύρισα σε 314.22 και συνέχισε να παρουσιάζει προβλήματα και γύρισα σε 314.07 τώρα. Το παρουσίασε σε άλλον αυτό;

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/kaike-i-karta-123617.html

Υπάρχει σίγουρα θεματάκι, σε καποιες συνθήκες με τους 320.18... οι αναφορές ειναι αρκετές.

Ο [MENTION=12657]raven84[/MENTION] εκανε και φορματ απ οτι λεει...

αυτοι που εχουν θεματα με τους 320.18 σε games οι θερμοκρασιες στην gpu ειναι ok ?

απορώ σ αυτες τις καποιες συνθηκες τι μπορει να κανει ενας driver, μπορει να εχει προσβαση στις τασεις ?

τουρμπιζει τις μνημες ? τι κανει....δεν μπορω να καταλαβω..αφου υποτιθεται οτι δεν εχει προσβαση σε bios....

εχω τους 320.18, δεν εχω θεμα, αλλα ΔΕΝ εχω και κατι να τους δοκιμασω (game , bench κτλ)

Σοβαρά Σπύρο θα πάρουμε στα σοβαρά τις αναφορές "εγκατάσταση drivers, reboot -> dead GPU" ? :D

Όχι, αλλα δεν γινεται και συνεννοήθηκαν μια μερα ολοι και αναφερουν τουλαχιστον σοβαρα προβλήματα.

Μαλιστα αρκετοι απο τους παρα πολλους, αναφερουν προβληματα και μετα την απεγκατασταση τους, και αυτο ειναι πολυ περιεργο.

Σε μια τσιτωμενη καρτα ειτε απο τον χρηστη, ειτε απο την εταιρια... να μου πει καποιος οτι ενας driver να αυξησει τοσο το load και να εχει ασταθειες αντε να το καταλαβω....αλλα να συνεχιζει να εχει προβληματα και μετα το unistall ?

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/kaike-i-karta-123617.html

Υπάρχει σίγουρα θεματάκι, σε καποιες συνθήκες με τους 320.18... οι αναφορές ειναι αρκετές.

Ο [MENTION=12657]raven84[/MENTION] εκανε και φορματ απ οτι λεει...

αυτοι που εχουν θεματα με τους 320.18 σε games οι θερμοκρασιες στην gpu ειναι ok ?

απορώ σ αυτες τις καποιες συνθηκες τι μπορει να κανει ενας driver, μπορει να εχει προσβαση στις τασεις ?

τουρμπιζει τις μνημες ? τι κανει....δεν μπορω να καταλαβω..αφου υποτιθεται οτι δεν εχει προσβαση σε bios....

εχω τους 320.18, δεν εχω θεμα, αλλα ΔΕΝ εχω και κατι να τους δοκιμασω (game , bench κτλ)

Όχι, αλλα δεν γινεται και συνεννοήθηκαν μια μερα ολοι και αναφερουν τουλαχιστον σοβαρα προβλήματα.

Μαλιστα αρκετοι απο τους παρα πολλους, αναφερουν προβληματα και μετα την απεγκατασταση τους, και αυτο ειναι πολυ περιεργο.

Σε μια τσιτωμενη καρτα ειτε απο τον χρηστη, ειτε απο την εταιρια... να μου πει καποιος οτι ενας driver να αυξησει τοσο το load και να εχει ασταθειες αντε να το καταλαβω....αλλα να συνεχιζει να εχει προβληματα και μετα το unistall ?

Έκανα κι εγώ φορμάτ γιατί συνεχίστηκαν τα προβλήματα.

Με καθαρή εγκατάσταση και με τους 314.22 πλέον συνεχίζω να έχω προβλήματα κολλήματος, αλλά νομίζω πως οφείλονται μάλλον σε θερμοκρασίες. Με το GPU-Z ανοιχτό και παίζοντας λίγο World Of Tanks, είδα πως έφτασε μέχρι και τους 67 βαθμούς. Πριν από αυτό μου είχε κολλήσει μέσα στο παιχνίδι. Ίσως εξ αρχής να ήταν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες σε μένα αφού και η κάρτα (GTX 650 Ti) είναι πολύ πρόσφατη στο μηχάνημα μου.

Σε idle οι θερμοκρασίες είναι από 42 έως 45 βαθμούς που νομίζω είναι υψηλές.

Έγινε επεξεργασία από cherryman
Link to comment
Share on other sites

Δανειστηκα απο ενα φιλαρακι μια Gigabyte 660 OC. Περασα τους 320.18. Στα 15 λεπτα BF3 αρχισαν artifacts, χαλουσαν τα χρωματα κλπ κλπ...

Περασα τους 314.07. Επαιζα κανα 2ωρο... Ολα κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καηκε με stock ρολογια ομως(αν και custom PCB):hmm:

Μην αποκλείετε το θέμα της σύμπτωσης.

Ειδικά σε αυτή την φάση που δεν γίνεται να φανεί και από την νεκροψία αν έφταιγαν οι drivers ( που τεχνικά είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες ) ή αν απλά ήταν η ώρα που θα τα έφτυνε η κάρτα από μόνη της και συνέπεσε χρονικά με την αλλαγή που έκανες στους drivers.

Link to comment
Share on other sites

GTX660 sli: Ίχνος προβλημάτων με official drivers.

Με τους τελευταίους beta έχω πρόβλημα σε single monitor performance με το έδαφος εκτός των κτιρίων, σε μερικές πίστες στο BF3, όπου τρεμοπαίζει.

Μου χουν λείψει τα bsods atimag.sys της 7950 (13,1,13,3 beta), το όποτε θέλω 50% στα fans, οι γλυκές αυξομειώσεις των ρολογιών και των fps/ms κατά το boost (όχι τραγικές αλλά που πήγαν; ), και το tool του atiman που πρέπει να ενσωματωθεί στους official drivers για να ηρεμήσει ο κόκκινος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μη σου τύχει :p

εσυ εχεις και σε αλλα παιχνιδια θεμα? η μονο στο bf3?

και επιπλεον τι win εχεις πανω,μηπως βρωμαει η δουλεια εκει,εγω εχω win 7

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις και σε αλλα παιχνιδια θεμα? η μονο στο bf3?

και επιπλεον τι win εχεις πανω,μηπως βρωμαει η δουλεια εκει,εγω εχω win 7

Να πω την αλήθεια mr.kyr , στο Battlefield 3 είχε πρόβλημα, στα άλλα παιχνίδια μια χαρά είναι/ήταν.

Windows 7 Home ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ 64μπιτα . Μην αγχώνεσαι με την νέα κάρτα ( έκπληξη δε λέω τίποτα-αλλά αν έχει πάλι προβλήματα με τους drivers :dots: ) και το κουτάκι θα φορμαριστεί το pc και θα καθαριστεί ( σκόνες - φρουφρουρια κλπ ). Δεν είμαι δυσαρεστημένος με την τωρινή καρτούλα μου, GTX 670, το αντίθετο μάλιστα, απλά θέλω να αλλάξω, φαγούρα βρε παιδί μου :p

Link to comment
Share on other sites

βρε το λεω για να βοηθησουμε και κανεναν αλλο που μας διαβαζει,

οποτε μιλαμε για το bf3 on line να φανταστω!

τουμπανο η 770 σπυρο :T:

το βρήκες :fun: ποια κάρτα είναι :p:D

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και γω εχω θεμα με τους 320.18. Στο Far Cry 3 μετα απο κανενα τεταρτο αρχιζει τα artifacts. Σε αλλα παιχνιδια δεν εχω παρατηρησει κατι ακομα. Aλλα τωρα που καταλαβα οτι μπορει να φταινε οι drivers θα δοκιμασω και αλλα παιχνιδια κ drivers και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω άγριο texture flickering, 99,9% μνήμες οπως ειπε και ο Bill.

To εχω δει το "εργο" τοσο σε παιχνιδι (Metro LL, Titan #1, απο +250 οι μνημες επρεπε να πεσουν στα +240) οσο και σε bench (Heaven δοκιμαστικες λουπες, Titan #2, μνημες στα +700 επρεπε να πεσουν στα +600) κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.