Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

δεν βρισκω λογο.. με μπετα μας παει τον τελευταιο καιρο και δεν μας βλεπω να φοραμε και κανονικους ποτε...

προς ενημερωση το αναφερει το λινκ οτι προκειται για μπετΑ..

φιλικος παντα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφαγα ολο το πρωι και το μεσημερι εξαιτιας της κυριας nvidia, εξηγουμαι :

Απο τοτε που εφτιαξα τα προβληματα ψυξης στην 8800gt ειμουνα μια χαρα σταθερος με 169.09 και ρολογια 700/1750/2000

Λιγες μερες αφου μου ερθει το quake wars collector's edition απ'το play.com διαβαζω οτι οι συγκεκριμενοι drivers στα opengl ειναι ιδαιτερα αργοι απ'τους προηγουμενους, ε λεω οκ οταν θα ερθει το QW θα βαλω τους 169.21, αμ δε !

Στο qw οποτε πηγαινα να κανω join σε server με πεταγε εξω ακριβως μετα το τελος του loading, εκανα rename ομως το .exe σε etqw1 και εστρωσε, ομως τα προβληματα ξαναρχισαν χθες στο CSS με 1 crash to desktop και ενα hardlock, σημερα αλλο ενα μετα απο καμποση ωρα παιχνιδιου το μεσημερι, ειχα ακουσει απο εναν γνωστο οτι οι νεοι forceware του κανουν το hl2 να κρασαρει αλλα αυτος ειχε vista και δεν μπορουσε να μου πει ποια ακριβως εκδοση του βγαζει αυτο το προβλημα

διαβασα επισης πως οι 169.21 ειναι ακομα χειροτεροι απτους 09 στο opengl (και σαν drivers γενικοτερα http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=55898 ) και οτι η καλυτερη μου επιλογη θα ητανε οι 169.01, τους κατεβαζω λοιπον κανω unistall τους 21 μπαινω σε safe mode βαζω το driver cleaner pro να καθαρισει οτι εχει απομεινει και παω περιχαρης να τους βαλω

Μου λεει ομως οτι δεν τους βρισκει :S δεν ξαφνιαστηκα πολυ γιατι ειχα διαβασει οτι υπαρχουν updated 169.01 που μπαινουν σε 8800gt και αλλοι που δεν ( http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/10/30/first-inqpressions-sparkle )

Τους ξανακατεβασα μετα και απο καπου αλλου ( το πρωτο mirror ητανε του fileplanet το 2ο δεν το θυμαμαι sorry ) παλι το ιδιο σφαλμα εβγαλαν, ε τελικα γυρισα πισω στους 169.09, τωρα μπορω να κανω join σε server του quakewars χωρις να κανω rename στο .exe και λογικα τα καταραμμενα BSOD ( γραφουν : machine check exception error ) που τρωω στο stalker με default ( !! ) clocks θα εχουν φυγει

ΜΠΡΑΒΟ NVIDIA σε εσενα και στους αμπαλους που σου δινουν whql certification :TD:

Και μετα σου λενε πως η ati δεν βγαζει καλους drivers, και τα hotfix τα εβγαλε εγκαιρα για bioshock και quakewar και γενικα δεν θυμαμαι ποτε να τραβηξα τετοιο μαρτυριο

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα με τους 169.XΨ , Χ#0

δεν προλαβαινω να βγάλω γύρο στο Colin DirT, παγώνει.

Με τους προηγουμενους δεν ειχα ποτέ προβλημα...

@GruntGR έχεις δικιο, στα opengl μερικοι 169.χχ δεν την παλευουν καθόλου

οι επιδόσεις προς τα κατω ειναι μεγάλες....έχουν πέσει με τα μουτρα στο crapsis οι nvidiots.:p ....όχι πως εκει υπάρχει διαφορά δλδ...

Μου φαίνεται πως οι 169.01 για XP ηταν οι πιο ισσοροπημενοι όσο αναφορα τα games.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [27-12-2007 13:53]

<me>μονο μαμα-nVidia releases</me>

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 23:55]

Τι θα πει "επίσημοι beta" ρε παιδιά - από πότε το beta απέκτησε και επισημότητα...!!! Αν δεν το βγάλει εδώ http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us δεν είναι official.

Επίσημοι Beta θα πει ότι είναι μαμα-nVidia releases και όχι leaked Beta drivers.

Κατά κανόνα οι επίσημοι Βετα οδηγοί είναι καλύτεροι από τους κανονικούς οδηγούς και μας ενδιαφέρει να ξέρουμε πότε η Nvidia έχει ανεβάσει νέα έκδοση και τι διορθώνει, πόσο πιο σταθερή και γρήγορη είναι ή ποιες επιπλέον δυνατότητες δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, απλά δε ρισκάρω τη σταθερότητα του συστήματος για οποιοδήποτε λόγο καθώς είναι κύρια PC για development/δουλειά. Συνήθως βγαίνει το χ-ψ official update, περιμένω μερικές μέρες μήπως και υπάρξουν ευτράπελα (έχει συμβεί με M$ παλαιότερα) και μετά ακολουθώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα το εξης...

Εχω τους 169.09 και παω να τρεξω 3D Mark06....

Με το που ξεκιναει το τεστ δειχνει περιπου 60-61 fps...

Α λεω...Εχω default τα clockια οποτε κατσε να ανεβασω απο Rivatuner λιγο(2.06)

Πραγματι, παω gpu clock 600 και memory 1003..

Ξανα ξεκιναω και να σου παλι τα ιδια Fps στην αρχη 60-61, που σημαινει οτι δεν ενιωσε...

Το Gpu-Z ομως, εχει παρει τις τιμες Που αλλαξα. Δειχνει δηλαδη κανονικα οτι ειναι υπερχρονισμενο.

Ξερει κανεις τι παιζει?...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.