Jump to content



Παρουσίαση Asus Commando 965


obijuan1983

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GoMaR

ergotelis : Ποσταρε καμια φωτογραφια να δουμε που εχεις βαλει ψυκτρες να δουμε και εμεις ρε συ...Ωστε να την εχουμε ετοιμη μολις την αγορασουμε....:D

Στα mofset...βαλε το δαχτυλο σου πανω στα τσιπακια γυρω απο το cpu να δεις ποια καινε και βαλε τα μονος σου...:) Δεν ειναι τιποτα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Ψύχεις ό,τι ζεσταίνεται :D

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=30153&highlight=p5b

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=501560#post501560

Η ψύκτρα των giga τα καλύπτει όλα, τσιγκουνιές θα κάνουμε? :p

Hipro ποια η διαφορά των varistors της Commando με τους κλασσικούς μεταλλικούς πυκνωτές γύρω από το socket?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

ergotelis : Ποσταρε καμια φωτογραφια να δουμε που εχεις βαλει ψυκτρες να δουμε και εμεις ρε συ...Ωστε να την εχουμε ετοιμη μολις την αγορασουμε....:D

Πιο βράδυ θα ποστάρω φωτό, έχω βάλει 3 διαφορετικά είδη ψυκτράκια για να ψύχονται όλα και παντού!! :D

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Εννοείς τα κυβάκια γύρω απο την cpu , έτσι;Όχι τα λεπτά γύρω της.

Ζεματάνε όντως πάρα πολύ...

Aν ζεματάνε αυτά τα κυβάκια, μην ακουμπήσεις τα λεπτά, γιατί θα σου μείνει το δάχτυλο πάνω, στο λέει ύπουλα ο gorillakos! :hehe: Aν και πιστεύω πως ζεστένονται επειδή είναι δίπλα τα άλλα, δε νομίζω αυτά να ζεστένονται από μόνα τους.

Αρχική απάντηση από ReaperX

Γιώργη πέρα από πάστα ίσιωσέ τα κιόλας γιατί είναι στραβά και δεν πατάνε καλά..

(α ρε θεά asus lol)

Το πήρα χαμπάρι και αυτό, έσφηξα λοιπόν το πάνω δεξιά ποδαράκι της ψύκτρας του northbridge έτσι ώστε να πατάει πιο καλά από τη μια μεριά, λόγω κατασκευής της ψύκτρας πατάει τόσο άσχημα.

Αρχική απάντηση από Sol

Η ψύκτρα των giga τα καλύπτει όλα, τσιγκουνιές θα κάνουμε? :p

Προσοχή στις gigabyte, τα καλύπτει μεν όλα, αλλά μπορεί να μη κάνει καλή επαφή, για αυτό λοιπόν να προσέχετε να δείτε αν κάνει όντως καλή επαφή!Επίσης έχει παρατηρηθεί σε αρκετά μόμπο η ψύκτρα να λυγίζει τη πλακέτα και η καμπύλη που δημιουργείται οδηγεί στο να μην ακουμπάει σωστά η ψύκτρα πάνω στα θερμά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 09:10]

:hehe: :hehe: Τι ειπες ρε θεε?

Έγραψα;

Τώρα δοκιμάζω τον 6400 που πήρα για τον πατέρα μου...Κάπου στα ~4.0GHz τερματίζει...

Τύφλα να έχει ο 6600 μου...

Link to comment
Share on other sites

6400 και 4ghz? Πες stepping , Vcore και οτι αλλο ξερεις...

Εγω εχωσα 1,72 απο bios για να δω 4ghz..Ενα ταπεινο 500χ8 μεσα απο windows.....Ουτε ενα pi δεν μπορεσα να τρεξω...:(

Στα 3960 ετρεξα 4 φορες aquamark.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεσαι!

Ακόμα σε δοκιμές είμαι... στα 3950 έχει βγάλει 1Μ και μέχρι στιγμής και 32Μ στα 3800...

Ρεύμα απο Βios 1.625

Stepping 629A966...Γενικά έχω παρατηρήσει οτι οι Α πάνε καλύτερα απο τους Β...Και ο 6600 είναι 625Α...

Ακόμα πάντως δοκιμάζω...1.5 ώρα έχει που το έβαλα πάνω...

32Μ μέχρι πόσα ΜΗz βγάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Στις προκειμένες 2 περιπτώσεις, αν ο obijuan έχει το vdrop mod, και ο Gomar S4 unmodded, μπορει να δίνετε ουσιαστικά την ίδια τάση!

Αν τρέχει aquamark στα 3950 είναι καλά νομίζω!

Και νομίζω, ότι το Asus πρέπει να κάνει πιο πολύ Oc με δεδομένες τάσεις(όχι τρελλά πράγματα αλλά κανα 50Mhz παραπάνω τα δίνει πιστεύω), γιατί για αυτό το λόγο κατασκευάστηκε+τη καλύτερη διαχείρηση τροφοδοσίας επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και εμενα στα 3960...Το ειχα ποσταρει και στο benc super1mb.

Ενταξει καλα ειναι τα νουμερα..Δεν εχουν μεγαλη αποκλειση..

Τι θερμοκρασιες εισαι σε τετοια συχνοτητα ; Και δηλαδη ρε συ, bootarei κανονικα με 500fsb? Πωπω...Απιστευτο.Αυτο να δω και να μη το πιστεψω :p

Εχω φρικαρει με την DS4..

L633470

SL9S9

Το step του cpu..Ξερουμε τιποτα ;

post-5513-1416073018,9221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ετρεξα...Δεν ειχα χρονο.Αν ερθει παλι το κρυο , θα ανοιξω παραθυρο και θα τεσταρω :D

Οσο για το stepping , δεν εννοουσα το δικο σου ποιο ειναι.Απλως αν ξερουμε τιποτα για το δικο μου..Επειδη εμενα δεν εχει Α και Β.Γιαυτο...Ti temps ειχες ;

Link to comment
Share on other sites

Με νερό ήταν αυτό το στήσιμο οπότε είχα με 1,60 πραγματικό 48 idle 64 load αλλά θα μπεί (μπήκε) πάνω στην ΑBIT AB9 με 450*8=3,6GHz με 1,4875v.

Kάπου εδώ σταμάτησα με την Commando+E6400...

O πατέρας μου τρελάθηκε με το πόσο πήγε ο E6400 και θέλει και αυτός Commando...

SPi 32M @ 3.9GHz :)

post-3721-1416073018,9654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ψύκτρα ρε συ αλλά γιατί δεν έβαλες σε αυτά τα τετράγωνα γύρω απο το socket που γράφουν TRIO R27;;;Αυτά είναι που δεν μπορείς να ακουμπήσεις...ή δεν χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Πολύ ψύκτρα ρε συ αλλά γιατί δεν έβαλες σε αυτά τα τετράγωνα γύρω απο το socket που γράφουν TRIO R27;;;Αυτά είναι που δεν μπορείς να ακουμπήσεις...ή δεν χρειάζονται;

Aυτά νομίζω ότι απλά καλύβουνε μέσα πηνία, δε νομίζω να ζεστένονται!Ίσως τα έβρισκες υπερβολικά ζεστά επειδή τραβούσαν ζέστη από τα voltage regulators δίπλα. Αλλά αν ζεστένονται, εδώ είμαστε, είπαμε 2 8άδες περιμένουνε! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Μιλάμε καίγονται, οχι απλά ζεσταίνονται...!!!!!

Ok, θα σου πω τι παίζει όταν τη βάλω μπροστά, έχω τα κατάλληλα θερμόμετρα να το δούμε! :D Μέτρησε κανείς πόσα ψυκτράκια βλέπει στη φωτό? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.