Jump to content



Παρουσίαση Asus Commando 965


obijuan1983

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GoMaR

Μαλιστα, οποτε μπορω να παιξω 520χ7......? To mod θελει καποια "συντηρηση" ?

Δηλαδη πρεπει να βαζουμε καθε λιγο και λιγακι μια στρωση μολυβιου ;

Γιατι αυτο ειναι προβλημα νομιζω..Να ζεις με το αγχος...Απαραιτητα με μολυβι πρεπει να κανουμε την δουλεια ? Να βρουμε μια αντιστασουλα ανοιστιχη των Ohm που θελουμε και να την ενωσουμε ; Για να ειναι κ μονιμο ; Ειμαι ασχετος πανω σε αυτο το θεμα και γιαυτο ρωταω...

Και αυτό γίνεται αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος με τον εαυτό σου ότι ξέρεις από μικροσκοπικές κολλήσεις, αλλίως, μη το κάνεις καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Ανεβαίνουν μέχρι 1150-1200Mhz για να μην λέμε ότι σε κόβουν? Τότε μου λένε...

Λογικά νομίζω θα ανεβαίνουν... Βάλε και τον πολλαπλασιαστή στο 6 για να μην ανεβάσεις τρελλές θερμοκρασίες.. Απλά για να δούμε μέχρι πού πάει αυτή η θηριώδης μητρική....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis

Ανεβαίνουν μέχρι 1150-1200Mhz για να μην λέμε ότι σε κόβουν? Τότε μου λένε...

Λογικά νομίζω θα ανεβαίνουν... Βάλε και τον πολλαπλασιαστή στο 6 για να μην ανεβάσεις τρελλές θερμοκρασίες.. Απλά για να δούμε μέχρι πού πάει αυτή η θηριώδης μητρική....

με 6 μούλτι το τσίπσετ θα βρει τοίχο πολύ νωρίτερα διότι κλοκάρεται παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ετσι δεν θα βρει τα ορια της μητρικης ; Το θεμα εινα να βρουμε ορια επεξεργαστη η μητρικης ;

edit : Παιδια δεν εκανα τιποτα ειμαι αθωος...Μια φορα πατησα το "Go" :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει και ο Voudas, κατεβάζοντας το multi θα έρθουν και πιο νωρίς τα όρια του 965. Ξέχνα το CPU στην περίπτωση αυτή δεν σε απασχολεί. Για να βρεθεί το όριο του 965, πρέπει να είναι το default multi στην CPU (προτιμότερη CPU o 6300 λόγω 7x ) που σημαίνει extreme ψύξη πάνω στο CPU (με ανάλογα ρεύματα κτλ) και φυσικά μνήμες που να 1200αρίζουν έστω και με 5άρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λετε.. Πραγματικα..

Δηλαδη ποια η διαφορα απο το να κατεβασω multiplier απο 9 -> 7

και ποια η διαφορα απο το να εχω 6300;

Δηλαδη ζοριζεται το chipset περισσοτερο "οριζοντας το" να κατεβασει multiplier ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον 6400 δεν νομιζω να ζοριστει τοσο , οσο θα ζοριστει για τον 6600.

δηλαδη απο 8 να παει 7 ειναι ουσιαστικη η διαφορα ; Εντωμεταξυ μιλαμε για fsb της ταξεως 500-520..Επισης δεν εχω καταλαβει αυτο το strap τι ειναι..Απο ποιο σημειο και μετα αξιζει να εχω fsb απο bios...? Η τα εχω μπερδεψει ;

Δηλαδη αυτο το 1066 που λετε τι ειναι ; Πως βγαινει αυτο το νουμερο ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 12:10]

Δεν το καταλαβαινω αυτο που λετε.. Πραγματικα..

Δηλαδη ποια η διαφορα απο το να κατεβασω multiplier απο 9 -> 7

και ποια η διαφορα απο το να εχω 6300;

Δηλαδη ζοριζεται το chipset περισσοτερο "οριζοντας το" να κατεβασει multiplier ?

δες εδω

http://www.bleedinedgesupport.com/ocz/forum/showthread.php?t=23803

3ο post

Link to comment
Share on other sites

χθες σκότωσα κ την 2η commando... πολύ φλώρικες για το χαρακτήρα που θέλει να τους δώσει η άσους... πιο προβλέψιμη κ λιγότερο δύστροπη από την p5b, λιγότερο fsb όμως και το χειρότερο ΨΟΦΑΝΕ...

και οι 2 κατέληξαν να κάνουν λούπα εκκίνησης με την lcd να δείχνει συνέχεια CPU INIT...

για τους τύπους 9χ535 ήταν πρπ το max benchable... 9x540 freezαρε...

τι θέμα είναι τώρα πάλι commando ή p5b???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

χθες σκότωσα κ την 2η commando... πολύ φλώρικες για το χαρακτήρα που θέλει να τους δώσει η άσους... πιο προβλέψιμη κ λιγότερο δύστροπη από την p5b, λιγότερο fsb όμως και το χειρότερο ΨΟΦΑΝΕ...

και οι 2 κατέληξαν να κάνουν λούπα εκκίνησης με την lcd να δείχνει συνέχεια CPU INIT...

για τους τύπους 9χ535 ήταν πρπ το max benchable... 9x540 freezαρε...

τι θέμα είναι τώρα πάλι commando ή p5b???

:cry: (όχι πάλι...) :cry:

Eίσαι φοβερός ρε Vouda :D

Στα 4800 μου είπε κάποιο πιθήκι ότι τραβήξατε pi πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

:cry: (όχι πάλι...) :cry:

Eίσαι φοβερός ρε Vouda :D

Στα 4800 μου είπε κάποιο πιθήκι ότι τραβήξατε pi πάντως.

σιγά... με την p5b και το cascade να έχει πατήσει χάλια, στην p5b τράβαγε 4900+... κ αυτό με -30 στη cpu!

κάτω από 5g δεν κρατάω screenies πάντως...:p

Αρχική απάντηση από tifozif1

Δηλαδή "μάπα" το καρπούζι ? Για extreme O/C μόνο V moded P5B series ?

αν και δεν έζησε για παραπάνω τεστς, τις μνήμες μάλλον τις παίζει καλύτερα από p5b... αλλά τί να το κάνεις... αν θες πάνω από 9 μούλτι για να κάνεις δουλειά με xtreme ψύξη είναι ασύμφορο... το θέμα ήταν να ανέβαζε καλά τον 6600... και να αξιοποιήσω κ τις 1000άρες cellshock με καλά timings...

για μονοβάθμιο πάντως είναι μια χαρά...

πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί η άσους δίνει ω2 ~2v στο bios στο chipset ενώ ψοφάει με κάμποσο πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 -> Ρε συ tifozif1 όχι και μάπα...540 δεν είναι και λίγο ανάλογα βέβαια τι cpu θα βάλεις πάνω...
Ελα μην με παρεξηγείς, το "μάπα" πήγαινε στο Extreme O/C και στα τεστ των παραπάνω. Αν είναι δυνατόν να θεωρώ "μάπα" ΜοΒο που παει 100% μαμά και που κοστίζει 30 ευρα πάνω από το deluxe.

"Βιάστηκες" να δώσεις τον 6300 για να πάρεις 6400. Έπρεπε να τον βάλεις τον 6300 (7χ) επάνω στο Commando, να δεις τι παίζει (και βέβαια να ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ αποτελέσματα) και μετά να κάνεις την τράμπα.

Αρχική απάντηση από Voudas -> πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί η άσους δίνει ω2 ~2v στο bios στο chipset ενώ ψοφάει με κάμποσο πιο κάτω...
Για τα screenshots στα reviews, μήπως ??? :p:p
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.