Jump to content



Παρουσίαση Asus Commando 965


obijuan1983

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 19:14]

Λοιπόν υπάρχει το εξής θέμα.

Μέχρι τα 400X9=3600 όλα είναι καλά σε σταθερότητα και bench.

Απο εκει και μετά πχ. 411x9=3700 ενώ είναι σταθερό, μόνο στο 32Μ εμφανίζεται πιο αργό...

Τι λέτε;

Εχω boοtάρει μέχρι τα 4GHz και πάλι το ίδιο το 1M πάει κανονικά ~12,6sec ενώ το 32Μ δεν είναι εκεί που θα έπρεπε...

Βέβαια δεν έχω ψάξει αρκετά στο BIOS...παίζει κάτι με Straps και τέτοια;

Βεβαια και παιζει.Το 1066strap ειναι μεχρι τα 400fsb.Για να μεινεις στο 1066 strap,πρεπει να bootαρεις με 400fsb και μετα να ανεβεις μεσα στα windows με clockgen.

Αρχική απάντηση από Yz250 [Σήμερα, στις 19:42]

γιατι αμα βαλει διεραιτη 3:2 ή 5:4 και χαμηλο multi δεν μπορει να βρει max fsb....

Η χαμηλοτερη συχνοτητα που μπορουν να παιξουν τις μνημες τα Intel chipsets ειναι 1:1;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 19:58]

Βεβαια και παιζει.Το 1066strap ειναι μεχρι τα 400fsb.Για να μεινεις στο 1066 strap,πρεπει να bootαρεις με 400fsb και μετα να ανεβεις μεσα στα windows με clockgen.

Η χαμηλοτερη συχνοτητα που μπορουν να παιξουν τις μνημες τα Intel chipsets ειναι 1:1;)

Μάλιστα άρα Clockgen...(παίζει σε 965; )

Max FSB σας είπα 500 σε μένα με όλα auto...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 20:02]

Μάλιστα άρα Clockgen...(παίζει σε 965; )

Max FSB σας είπα 500 σε μένα με όλα auto...

Ναι παιζει.Βεβαια μη περιμενεις να πας πολυ πανω απο 450 fsb με αυτο τον τροπο;)

Link to comment
Share on other sites

Oκ τόσο μου φτάνει...! (για 32Μ τουλάχιστον, στο 1Μ δεν με κόβει τόσο)

Το δοκίμασα και είναι όπως τα λές ξαναέχω σκορ που έπρεπε...

Απλά μου έκανε εντύπωσει που στην Abit AB9 δεν συνέβεναι κάτι τέτοιο...

Μετά απο πιο FSB ξαναμπαίνει Strap 1066 στα 450 πχ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 20:39]

Oκ τόσο μου φτάνει...! (για 32Μ τουλάχιστον, στο 1Μ δεν με κόβει τόσο)

Το δοκίμασα και είναι όπως τα λές ξαναέχω σκορ που έπρεπε...

Απλά μου έκανε εντύπωσει που στην Abit AB9 δεν συνέβεναι κάτι τέτοιο...

Μετά απο πιο FSB ξαναμπαίνει Strap 1066 στα 450 πχ;

Δεν ξαναμπαινει το 1066.Απο τα 400fsb και μετα παιζει με 1333 strap μεχρι οσο φτασει.Το strap εχει να κανει με εσωτερικα latency's του chipset,τα οποια ειναι πιο χαλαρα στο 1333 strap,για να μπορει να ανεβει η μητρικη σε μεγαλα fsb πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil Η χαμηλοτερη συχνοτητα που μπορουν να παιξουν τις μνημες τα Intel chipsets ειναι 1:1;)
Τα 965.

Το 975 που έχω παίζει 400, 533, 667 και 800 (με 266 FSB) που σημαίνει αντίστιχα 3:4, 1:1, 5:4 & 3:2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 20:56]

Τα 965.

Το 975 που έχω παίζει 400, 533, 667 και 800 (με 266 FSB) που σημαίνει αντίστιχα 3:4, 1:1, 5:4 & 3:2

Ναι οντως.Εχεις δικιο(μολις το checkαρα) :)

Η DFI εχει οντως 3:4 διαιρετη:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 17:01]

..για αυτο το cold boot μιλαω εγω...γιατι με πιανει η καρδια μου να ακουω τους δισκους να χτυπανε...ασε που χτες παραλιγο να χασω τον καινουριο μου 400ρι Samsung..:mad:

....και γενικα λεω για την φαση που οταν αλλαζεις ρυθμισεις απο bios ...σβηνει και ξανα αναβει για κανει post κανονικα!!

απλα ο μονος τροπος βγαζεις απο το ρευμα τον σκληρο και το ξαναβαζεις το ρευμα αφου εισαι εν μερη σταθερος απο θεμα μνημης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το μονο που κερδιζουμε με την commando ειναι το cold boot ? Το λεω αυτο γιατι 412χ8 που εχω στην DS4 με F8 αν το εκλεινες μετα δεν ανοιγε με τιποτα...

Περασα το F5 και φτιαχτηκε (κατα 99%) Δηλαδη 3 φορες που το κλεισα , ανοιξε κανονικοτατα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Ναι ποιο καλό παιδάκι θα δώσει;Πάντως είπα μέχρι τα 500 όλα είναι οκ.

Kι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω..Πάνω από 500 σκαλώνουν οι ram γμτ...

Αλλά από βδομάδα ίσως έχω τπτ GMH... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Απο απόψε αρχίζω το O/C...ένα πρώτο στα 3900 με 400*9 και ανέβασμα με Clockgen από Windows για να έχω το 1066 strap...

Ρεύματα όλα auto εκτός απο Vcore που το έχω στο 1,70:nuke: απο Bios

post-3721-1416073005,0801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.