Jump to content



Dry Ice: Πρωτη αποπειρα :D


Astri

Recommended Posts

Ειπα λοιπον και γω να δοκιμασω τη τυχη μου με ξηρο παγο...

Εκατσα και εφτιαξα στο paint το δοχειο των ονειρων μου, πηγα το σχεδιο σε ενα τορνο και μετα απο 2 εβδομαδες το παρελαβα

dice_can.jpg

Μονοσα το mobo...

insulation.jpg

Παραγειλα το παγο απο τη μοναδικη βιομηχανια παραγωγης στη Κρητη.Ο ιδιοκτητης μου τον εστειλε με ΚΤΕΛ (3 ευρο η μεταφορα) και δεν ηθελε και λεφτα!!!

Εκει ημουν τυχερος! 8 κιλα κιλα ξηρος παγος for free :p (www.dryice.gr)

pagos.jpg

Εχθες (Σαββατο 12 Μαιου) ημουν σχεδον ετοιμος. Μου ελειπαν οι βιδες που θα στερεωναν το δοχειο πανω στο mobo. Δυστυχως τα μαγαζια ηταν κλειστα οποτε βολευτικα με δεματκα :p

rig_ready.jpg

Αφου επαιξα λιγο με το παγο για να δω πως δουλευει, ειπα να μπω στο ψητο.

bios.jpg

In action :banging:

riginaction.jpg

Η συνθεση:

CPU: C2D E6600

RAM: TeamGroup 1000

VGA: X1650 pro / 7300GT DDR2

Mobo: Asus P5b Deluxe (vdroop, vcore mods)

SuperPi

superpi_dice.jpg

Hexus PiFast

pifast_dice.jpg

Max Overclock

maxpost.jpg

Validation http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=196947

Εντυπωστιαστικα απο τη μονοση που εκανα... περιμενα οτι αρχισω να ακουω τσαφ τσουφ μια στιγμη αλλα ολα καλα.

Περιπου 4 ωρες συνεχομενα το ειχα πανω... πολυ καλα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο για την προσπάθεια και το αποτελεσμα.:T: :T:

Και μνήμες μια χαρά πήγαν..

Τωρα που μπήκες στο χορό σε βλεπω να παραγγέλνεις πάγο συχνά:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.

Teodor_gr Τορνο βρηκα ενα στο Ηρακλειο.Στειλε πμ αμα θελεις να σου πω λεπτομερειες.

xrist , απ'οτι καταλαβα ειμαι στα ορια με ξηρο παγο. Αντε αμα του ριξω ενα vMHC mod να παρω 5-6 fsb.

cabrinha,με τα δεματικα πηρα ρισκο γιατι ειναι δυσκολο να ισοροπησει το δοχειο πανω στη cpu. Σιγα μη περιμενα μεχρι δευτερα ομως! θα ελειωνε ο παγος :(

Link to comment
Share on other sites

Βρέ σύ, άμα τον έβαζες σε μια κατάψυξη με το ψυγειάκι του δεν θα έλιωνε τόσο γρήγορα..:D

Πολύ ωραίο Pot, πολύ καλά αποτελέσματα..:D:T:

Μια παρατήρηση μόνο.

Το hold down είναι κολλημένο στο Pot? Kαλύτερα να φτιάξεις ένα απο Acetal ώστε να μην μεταφέρεται ο πάγος απο το hold down στις βίδες και απο τις βίδες γίνεται υγροποίηση παντού..:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Μια παρατήρηση μόνο.

Το hold down είναι κολλημένο στο Pot? Kαλύτερα να φτιάξεις ένα απο Acetal ώστε να μην μεταφέρεται ο πάγος απο το hold down στις βίδες και απο τις βίδες γίνεται υγροποίηση παντού..:)

Σωστή παρατήρηση.....

Με τα ταιρ-απς βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Σωστή παρατήρηση.....

Με τα ταιρ-απς βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή είπε πως θα πάρει βίδες αλλά δεν προλάβενε :p

Και τα tair-ups δεν είναι ότι καλύτερο απο θέμα ευστάθειας..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Αρχηγος :D ., gigabyte 6600gt ειναι η καρτα που φαινεται ? :

Δε νομιζω να ειχαν βγει 6600GT με 2 εξοδους για DVI..Για την 7300 την κανω....ασε που το γραφει κιολας :p

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι η X1650 της saphire. Ηθελα να περασω ενα τουρκο που ηταν πρωτος στο 05 με quad. Τελικα του εριξα 100 μοναδες στο κεφαλι :smoke: . Πατηστε στην υπογραφη για ινφο.

Gorillakos το holddown δεν ειναι κολλημενο. Ενα ξεχωριστο κομματι αλουμινιο ειναι με ακτινα 6cm περιπου.

Την επομενη φορα θα ειμαι πιο οργανομενος σιγουρα.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.