Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Ξεσκιστήκατε σήμερα... έβλεπα σουβλάκια και αρνάκια και μου έτρεχαν τα σάλια. Όχι τίποτα άλλο, τη βγάζω on the road με φρούτο αυτές τις μέρες:

IVHy98C.jpg

Δεν ήταν κακό, αλλά αρνάκι γεμιστό δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ θα είμαι πολύ κακός αν ρωτήσω, σε τι συσκευασίες θα βρίσκεται το ελαιόλαδο???

Διότι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτή η διαπίστευση της αγνότητας του προϊόντος είναι αυτή να είναι επαρκώς μικρή , έτσι που σε μια σαλάτα να μου φέρνουν την δόση του λαδιού που χρειάζεται συσκευασμένη και να την ανοίγουν μπροστά μου!!

Τώρα βέβαια αν σκεφτούμε ότι το λάδι έχει 3 με 4 € ενώ ας πούμε το ρύζι ή οι γίγαντες Πρεσπων έχουν 5 και 6 € , μάλλον θα πρέπει να είμαστε και γι αυτούς σίγουροι, και επειδή δεν μαγειρεύονται και γρήγορα ...........................................................

Δε τρώμε σπίτια μας λέω εγώ να μην τους έχουμε κι ανάγκη!!!!!:dance3:

Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται!!!:stop:

Ας είναι καλά οι τουρίστες, οι έξυπνοι στις ταβέρνες βάζουν σε αυτούς "απο το καλό το λάδι" και δεν το τρώμε τόσο εμείς.

Σε ταβέρνα που ήμουν για να κεράσω ξαδέρφια απο Αμερική επειδή η παραγγελία δεν έγινε στα Ελληνικά έφερε στο τραπέζι σαλάτα με τραγικά ταγγισμένο λάδι, την πήγα στην κουζίνα και τους έκανα παράπονα και μετά άκουγε όλο το μαγαζί τις φωνές του αφεντικού στον πιτσιρικά σερβιτόρο που πήγε κακή σαλάτα σε Έλληνες...

Άλλα θα μου πεις εδώ δίνουν θράψαλα αντί για χταπόδι αυτό μας ενόχλησε;..

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι καλά οι τουρίστες, οι έξυπνοι στις ταβέρνες βάζουν σε αυτούς "απο το καλό το λάδι" και δεν το τρώμε τόσο εμείς.

Σε ταβέρνα που ήμουν για να κεράσω ξαδέρφια απο Αμερική επειδή η παραγγελία δεν έγινε στα Ελληνικά έφερε στο τραπέζι σαλάτα με τραγικά ταγγισμένο λάδι, την πήγα στην κουζίνα και τους έκανα παράπονα και μετά άκουγε όλο το μαγαζί τις φωνές του αφεντικού στον πιτσιρικά σερβιτόρο που πήγε κακή σαλάτα σε Έλληνες...

Άλλα θα μου πεις εδώ δίνουν θράψαλα αντί για χταπόδι αυτό μας ενόχλησε;..

Καλά το : "Α! Έλληνες είσαστε!!!" το έχω ακούσει πολλές φορές!!

Και δεν είναι καθόλου προς τιμή μας, αλλά αυτά φέρνει η "αξιοπήδηση"!

Και το κόλπο με τα θράψαλα γίνεται αντί για καλαμάρια, για το χταπόδι αποπειρώνται μπέρδεμα με μοσκιούς, ευτυχώς αυτό το δεύτερο -λόγω μεγέθους δεν πιάνει!!!

(εκτός κι αν θες να φας "χταποδάκι γάλακτος" :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ταΐσει δυστυχώς αρκετές χιλιάδες τουρίστες και γάλακτος χταποδάκι. Το κόλπο με το αγριάδι γίνεται κυρίως στην γεμιστή σακούλα. Στα πλοκάμια είναι δύσκολο να τα δώσει γιατί ξεχωρίζουν εύκολα απο τις βεντούζες.

Edit: Τωρα που το σκέφτομαι, αμφιβάλω αν μπορεί ο μέσος τουρίστας να ξεχωρίσει ακόμα και το καλαμάρι απο το χταπόδι. Για Ιταλούς και Ισπανούς είμαι βέβαιος οτι δεν το τρώνε γιατί έχω μιλήσει με ανθρώπους απο εκεί. Οι τελευταίοι μάλιστα κορόιδευαν τους Πορτογάλους που τα έτρωγαν.

Έγινε επεξεργασία από alexandertm8
Link to comment
Share on other sites

Τhe best burger theory

Νo Penny, no pics, no drooling, no bacon here....

Το ελαχιστο ζυμωμα ισχυει οντως

σε συνδυασμο με το μονο περασμα του κιμα που αναφερει ο crazyant παρακατω

ειναι βασικο βημα για τη σωστη υφη του μπίφτεκα

Το σπατουλιασμα κατα το ψησιμο το αποφευγω γιατι εχω διαπιστωσει οτι ξεζουμιζει το κρεας

προτιμω τη λογικη της λακουβας κατα το πλασιμο που κατα το ψησιμο γεμιζει απο μονη της

Ωμοπλατη δεν εχω δοκιμασει για να ειμαι ειλικρινης,

με λαπα δοκιμαζα τοσο καιρο (και ενιοτε mix με χοιρινο) απλα με διαφορετικες περιεκτικότητες σε λιπος

Θα το εχω υποψιν για την επομενη φουρνια σιγουρα!

Ψησιμο παει αναλογα με τα κεφια

τηγανι grill και επιτραπεζια grillιερα ανοιχτης αντιστασης ειναι τα δυο επικρατεστερα so far

με καλο λαδωμα για να μην μενει η κρουστα του πανω στη σχαρα

α, Λευτερης :drool::drool::drool::drool: btw

παλι καλα που εχω διπλα το μπιφετοπωλειο της Καλλιθεας να ξεγελιεμαι που και που....

το μονο περασμα το εχω εμπεδωσει, κανει οντως δουλεια

στα υπολοιπα υλικα πανω κατω στα ιδια εχω καταληξει πλεον μαζι με λιγη bbq στο μιγμα

αλλα με σαφως λιγοτερη worcestershire (50-60ml ειναι για κανα 5 κιλο κιμα ρε)

Τη φρυγανια εως τωρα την ειχα σαν λυση αναγκης να τραβηξει επιπλεον υγρα του κιμα

μιας κι εχω την εντυπωση οτι με το ψωμι βγαινει λιγο πιο αφρατο το μπιφτεκι,

ισως να κανω λαθος και να πρεπει να ξαναδοκιμασω

To κρομμυον στα μπιφτεκια για burgers το προτιμω κι εγω τριμμενο

δεν ξερω εαν τα κανει πιο αφρατα ή εαν απλα βοηθαει το οτι κραταει πολυ απο το ζουμι του οντας τριμμενο.

σε αλλες εφαρμογες πχ κεφτεδες, το προτιμω ψιλοκομμενο να το νοιωθεις στο μασημα και να το βλεπεις να γυαλιζει στον ροδισμενο κεφτε

Ψωμι σαφως ναι, μπαγιατικο και τριμμενο...

Γαλα δεν εχω δοκιμασει να προσθεσω ποτε.

Για τι δοση μιλαμε στο κιλο κιμα περιπου?

Σχετικα με τα μυρωδικα, αυτα που αναφερεις μαζι με ξυδι, ουζο κτλ ειναι υπεροχα για standalone μπιφτεκια/κεφτεδες/ρολο κτλ

τα burgerομπιφτεκα προσωπικα τα προτιμω πιο ουδετερα με πιο ξεκαθαρη κρεατιλα.

Thanx για τις συμβουλες so far,

ευπροσδεκτοι ολοι οι κατ'οικον burger flippers

αν βάζεις ξύδι , μη βάζεις γάλα (στο κιλό περίπου εγώ βάζω το πολύ 50ml)

τώρα αν για σχάρα εγώ δε βάζω ψωμί μόνο κρομμύδι (στο μούλτι με το ζουμάκι που βγάζει) και αν μιλάμε για σχάρα burgeroκαταστάση

τότε έχουμε 1,5κιλό βοδινό από ελιά

500 γραμμάρια χοιρινό

150 γραμμάρια αρνίσιο

2 αυγά

2 κρομμύδια

κέτσαπ μουστάρδα (ανάλογα την όρεξη και τη γεύση μας)

μιξ για μπιφτέκια (από το μπαχάρ στην Αθήνα)

και για λίγο έξτρα γεύση καπνιστή πάπρικα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε ένα απρόσμενο delivery.

4nuaia1.jpg

OAdI6et.jpg

πραγματικά τέλειοοοοο :crazy_pilot:

Βέβαια ξέχασα να αφήσω φιλοδώρημα στο παιδί που το έφερε. Είμαι γαϊδάρα [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]? :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Να ξαναπαραγγείλεις και να του τα δώσεις τότε. :p

Ούτε νερό δεν με τράταρε!:p

Δεν της ξαναπάω! Πρέπει να προσέχει τώρα τις μάσες λόγω video-review.:p

Link to comment
Share on other sites

You you you grumpy man you had to do it ?!

Ποιός τρέχει τώρα μέχρι την Ερυθραία στον Στεργίου damn it

Έλα μέχρι Μοσχάτο να κεράσω, έχω ολόκληρη πιατέλα :p

*Είναι πιο μακρυά, αλλά είναι free και αγνό :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Τόσοι γιορτάζουν σήμερα κι ούτε ένα γλυκό δεν έχει μπει...

Challenge accepted... strawberry cheesecake και berry yogurt. Αν κοιτάξεις πολύ προσεχτικά μπορείς να δεις και μια γέφυρα στη φωτογραφία.

3mDAXop.jpg

Link to comment
Share on other sites

BREAKING NEWS - ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ!!

ΕΘΕΑΘΗΣΑΝ ΣΠΙΤΙΚΑ ΠΙΤΟΓΥΡΑ!!

ιερόσυλε :p ... τα τυλίγουμε με λαδόκολλα, αυτή που έχουμε να στρώνουμε στα ταψιά και όχι με αλουμινόχαρτο.

κατα τα άλλα.... :T: x1000

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.