Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

Κάποιοι κράζουν χωρίς να ξέρουν.

Το ADC χρειάζεται για να μπορείς να συνδέσεις και πηγές με αναλογική έξοδο πάνω στα ηχεία - τα οποία ηχεία προφανώς έχουν ένα ενεργό crossover/room correction κ.α. DSP features που προφανώς θες να τα αξιοποιήσεις με όλες σου τις πηγές.

Ξεχωριστό D/A conversion δεν είναι πάντα απαραίτητο - π.χ. τα μεγάφωνα μπορεί να αναλάβει τα κουνήσει και ενισχυτής που κάνει modulate ψηφιακό σήμα σε PWM output.

αυτό το καταλαβαίνω!

αλλά σε καμία περίπτωση δεν μετέχει ο ADC όταν απλά έχεις συνδέσει τα ηχεία μέσω USB και ακούς μουσική

Link to comment
Share on other sites

αυτό το καταλαβαίνω!

αλλά σε καμία περίπτωση δεν μετέχει ο ADC όταν απλά έχεις συνδέσει τα ηχεία μέσω USB και ακούς μουσική

Εννοείται! Στην περίπτωση του USB το σήμα είναι ψηφιακό και παραμένει έτσι. Αν όμως δώσεις σήμα από cinch (ααλογικό) εκεί είναι που μπαίνει στο παιχνίδι ο ADC...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2012 edition Καλό δεν λέω αλλά βαρετό, το θετικό ήταν ότι είχα χειριστήριο.

χειριστήριο[ATTACH]61581[/ATTACH]

γραφείο

http://www.thelab.gr/1063381134-post2640.html

2014 edition

[ATTACH]61577[/ATTACH] [ATTACH]61578[/ATTACH] [ATTACH]61579[/ATTACH] [ATTACH]61580[/ATTACH]

Τι controller χρησιμοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

2012 edition Καλό δεν λέω αλλά βαρετό, το θετικό ήταν ότι είχα χειριστήριο.

χειριστήριο[ATTACH]61581[/ATTACH]

γραφείο

http://www.thelab.gr/1063381134-post2640.html

2014 edition

[ATTACH]61577[/ATTACH] [ATTACH]61578[/ATTACH] [ATTACH]61579[/ATTACH] [ATTACH]61580[/ATTACH]

Θέλουμε περισσότερες πληροφορίες για custom ambilight

Link to comment
Share on other sites

@sstav

images?q=tbn:ANd9GcQViLYR7tj2R-j1y6z8hiF6NF8xrcmfHkXYfCwiId4nn8sjWwN0

3p6wzw.jpg

Ακολούθησα τον οδηγό

Step 1

Επιλέγεις το hardware, ανάλογα τον τύπο των led θα πρέπει να έχεις και τον κατάλληλο κώδικα για το arduino.

Step 2

Κατεβάζεις το λογισμικό που χρειάζεται, drivers για να αναγνωρίσουν τα win το arduino + τον compiler, ο κώδικα που λαμβάνει τα δεδομένα και τρέχει sτο arduino, το λογισμικό που να “διαβάζει” τα χρώματα στην οθόνη (tip 5) και το Processing.

Step 3

Συνδέεις τα led, τρέχεις το πρόγραμμα και κάνεις το σταυρό σου να λειτουργήσει :p

Step 4

Τοποθετείς τα led πίσω από την οθόνη

Tip 1

Ανάλογα με την οθόνη πρέπει να επιλέξεις και τον κατάλληλο αριθμό led, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας αλλά όσο περισσότερα τόσο περισσότερη “λεπτομέρεια” και μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

Tip 2

Τα led είναι τριών τύπων, τα WS2801, WS2811 και WS2812. τα WS2811 και WS2812 είναι σχεδόν ίδια με την διαφορά ότι τα δεύτερα έρχονται σε μορφή ledo-ταινίας ενώ τα αλλά είναι ενωμένα με καλώδια, προσωπικά προτιμώ τα καλώδια για καλύτερη και πιο ομοιόμορφη τοποθέτηση, Ο συγκεκριμένος οδηγός βασίζετε στα WS2801 η διαφορά είναι ένα καλώδιο παραπάνω που έχει για τα δεδομένα clock στο input με αποτέλεσμα τα WS2801 να χρειάζονται διαφορετικό κώδικα φορτωμένο στο arduino από τα WS2811 και WS2812, προσοχή ποια θα πάρεις!, τέλος να πω ότι πουλιούνται ανά 25αδες (25, 50, 100 κτλ).

Tip 3

Ανάλογα με τον αριθμό τον led πρέπει να ορίσετε και τις περιοχές όπου το λογισμικό θα λαμβάνει δείγματα από την οθόνη τα οποία μετά θα στέλνει στο arduino.

Tip 4

Fine tunning, υπάρχει περίπτωση τα led να μην είναι τόσο ισορροπημένα χρωματικά, π.χ. εμένα το άσπρο φαινόταν σαν γαλάζιο οπότε έπρεπε να μειώσω το μπλε, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να είναι πιο έντονα τα άλλα χρώματα οπότε αντίστοιχα μείωσα και αυτά, το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν μπορεί να είναι 100% ωστόσο έκανα ότι μπορούσα με το μάτι.

Την μείωση την έκανα μέσω του prismatic το λογισμικό που τρέχει στα win.

Tip 5

Υπάρχουν και εναλλακτικά λογισμικά πέρα από το prismatic που χρησιμοποιώ, το Adalight κώδικας + Processing IDE που αναφέρεται στον οδηγό, XBMC + Boblight, Ozilight ίσως και άλλοι που δεν ξέρω ή απλά δεν μου έρχονται τώρα…

Tip 6

Είναι εξίσου σημαντικό τα led να τοποθετηθούν σωστά και ομοιόμορφα πίσω από την οθόνη για ένα καλό αποτέλεσμα.

Have fun!

post-14015-1416078320,6544_thumb.jpg

edit

Ξέχασα να αναφέρω ότι από τον i5@4GHz χρησιμοποιεί περίπου 15% του cpu σε screen grab, σε mood lamp (ανεξάρτητο από το

χρωματικό περιεχόμενο της οθόνης) δεν έχει καμία επιβάρυνση.

9k=9k=

post-14015-1416078316,0709_thumb.jpg

post-14015-1416078320,6123_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Havic
Shit I forgot
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14015]Havic[/MENTION] σε gaming πόσο καλό είναι;

Ενδιαφέρομαι για ένα 27αρι μόνιτορ αλλά σε ταινία (WS2812;) με 2 σειρές ανά πλευρά θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα (περισσότεροι αισθητήρες οθόνης);

Δεν μεταφέρει κάποιος admin τα ποστ περί custom ambilight σε νέο thread; κρίμα να χάνονται εδώ μέσα...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση μετά από μερικές αλλαγές,τα γραφεία είναι Ιδιοκατασκευη με κοστος 20-25€ το καθένα.

Αριστερά είναι της γυναίκας μου και δεξιά το δικό μου.

δίπλα δίπλα και είναι γυναίκα σου;!!!

εγώ της κοπέλας μου το πήγα σε άλλο δωμάτιο!!!:hehe::hehe:

(πολύ ωραίο πάντως ..και οι υπότιτλοι περιττοί!!!)

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια κατασκευή είχα κάνει πέρυσι.Δεν είχα βάλει όμως το πάνω ξύλο που έχεις εσύ,αλλα βάσεις στον τοίχο για monitor και ηχεία. Ωραίο αποτέλεσμα πάντως μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

@sstav

Τo Prismatik έχει σε beta επιλογή για games και καλά, το δοκίμασα λίγο σε dota και thief δεν φαίνετε να λειτούργει, πιστεύω εξαρτάτε από το λογισμικό που χρησιμοποιείς στα windws, π.χ. με το AmbiBox που τρέχει το Playclaw και αντλεί από εκεί τα δεδομένα πιστεύω θα γίνετε.

Η ταινία δεν είναι τόσο καλή, κόβετε ανά συγκεκριμένα διαστήματα με αποτέλεσμα στις γωνίες του monitor να έχει σημεία που δεν θα έχεις led, επίσης 2 σειρές μου φαίνονται όχι μόνο υπερβολή αλλά και άχρηστες , σε κάθε κουτί στο λογισμικό αντιστοιχεί και ένα Led τι να τα κάνεις 2 led δίπλα-δίπλα, το ένα θα “πνίγει” το άλλο χρωματικά, για μένα σημαντικότερο είναι 1. να είναι πολλά ώστε οι περιοχές που αντιστοιχούν σε κάθε led και επεξεργάζεται το λογισμικό να είναι μικρές, 2.κατά πόσο μπορεί να ανταπεξέλθει το ίδιο το λογισμικό και να “διαβάσει” σωστά τα χρώματα και τέλος η ποιότητα τον Led αν είναι ισορροπημένα και αν μπορείς να τα διορθώσεις.

Δεν έχω δοκιμάσει το AmbiBox για να ξέρω αν είναι καλύτερο από το prismatic.

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι για το 27αρι θα θες σίγουρα 50 led.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση μετά από μερικές αλλαγές,τα γραφεία είναι Ιδιοκατασκευη με κοστος 20-25€ το καθένα.

Αριστερά είναι της γυναίκας μου και δεξιά το δικό μου.

Ωραία δουλειά αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν συμβιβασμοί αν και πάλι.... δηλ. ακόμα και αν δουλεύουν τα ηχεία από το ένα γραφείο δεν θα ενοχλείται ο άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά άμα είναι και οι δύο θα βάζουν ακουστικά για να μην ενοχλούνται... από εκεί και πέρα όταν δεν έχεις χώρο και φτιάχνεις μια τέτοια κατασκευή το ξέρεις εκ' των προτέρων ότι θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς...

Προσωπικά θα με δυσκόλευε το διαφορετικό επίπεδο μεταξύ πληκτρολογίου και οθόνης... αλλά αυτά είναι γούστα... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά άμα είναι και οι δύο θα βάζουν ακουστικά για να μην ενοχλούνται... από εκεί και πέρα όταν δεν έχεις χώρο και φτιάχνεις μια τέτοια κατασκευή το ξέρεις εκ' των προτέρων ότι θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς...

Προσωπικά θα με δυσκόλευε το διαφορετικό επίπεδο μεταξύ πληκτρολογίου και οθόνης... αλλά αυτά είναι γούστα... :D :D :D

Ακουστικά :suicide2: Τί είπες τώρα. Έχω ξεχάσει ότι υπάρχει αυτό το σατανικό αξεσουάρ.Πέρα από την πλάκα δεν τα μπορώ τα ακουστικά καθόλου. Για το άλλο, θέμα συνήθειας είναι και επειδή έχω χρόνια γραφείο με ξεχωριστό συρτάρι για πληκτρολόγιο-ποντίκι μπορώ να πω πως είναι και ποιό βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Το συρτάρι είναι στο ίδιο ύψος με τους βραχίονες της καρέκλας,αυτό με βολεύει πιο πολύ από το να είναι ψηλά

δλδ στο ίδιο ύψος με την οθόνη.Με τον ήχο εντάξει δεν είναι οτι καλύτερο αλλά τα βρίσκουμε,ακουστικά σπάνια βάζω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.