Jump to content



Cosmos S Project By Michalis76


Michalis761416003192

Recommended Posts

  • Replies 452
  • Created
  • Last Reply
@michalis76..

Σορρυ για την τρισα8λια ερωτηση ..αλλα το οφειλω στον εαυτο μου...: )

To κομματι που δειχνεις στο ποστ #83 ..

παιζει να μπαινει αναποδα μετα ωστε να μετατραπει σε i-atx??

Tι ειναι το i-atx; Μηπως εννοεις btx;:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία δουλειά πάει να βγει. Μπράβο.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα το κύκλωμα πώς θα πηγαίνει, οπότε ίσως με ξεγελάνε οι αρχικές φωτο, όπου το νερό φαίνεται να μπαίνει στο tank από πάνω.

Έτσι θα αφρίζει και θα μειωθεί η απόδοση. Η γνώμη μου είναι να μπαίνει και να βγαίνει χαμηλά.

Να σκεφτείς σοβαρά να βάλεις υδρόψυξη στο chipset.

Δεν θα την παλεύει σε υπερχρονισμό με σκέτο αεράκι.

Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει η ησυχία, οπότε αν λειτουργούν τα heatpipes, μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια πάνω στις ψύκτρες γύρω από τον επεξεργαστή και να φουλάρεις το air condition.

Βάλε νερό στο chipset και θα με θυμηθείς.

Χώρος για το τροφοδοτικό υπάρχει?

Μου φαίνεται ότι ένα μεγάλο τροφοδοτικό στο πάτωμα δεν χωράει.

Το tank φαντάζομαι προσωρινά το έπιασες εκεί και θα το βάλεις στην πλάτη του κουτιού, δεξιά από τη μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία δουλειά πάει να βγει. Μπράβο.

Ευχαριστώ Μάριε :)

Και για να απαντήσω στις ερωτήσεις/ προτάσεις σου

Δεν έχω καταλάβει ακόμα το κύκλωμα πώς θα πηγαίνει, οπότε ίσως με ξεγελάνε οι αρχικές φωτο, όπου το νερό φαίνεται να μπαίνει στο tank από πάνω.

Έτσι θα αφρίζει και θα μειωθεί η απόδοση. Η γνώμη μου είναι να μπαίνει και να βγαίνει χαμηλά.

Το κύκλωμα θα πηγαίνει αντλία->ψυγείο->επεξεργαστής->vgas->reservoir->αντλία.

Το νερό στο ρεζερβουάρ θα πηγαίνει από κάτω.

ΑΛΛΑ το ρεζερβουάρ σκέψου το σαν να ήταν κομμάτι σωλήνας. Απλώς δεν ήθελα ένα τεράστιο κομμάτι σωλήνα, που να ξεκινάει από χαμηλά και να φτάνει μέχρι το πάνω μέρος του κουτιού, που θα είναι η αντλία. Χρησιμοποιείται ουσιαστικά σαν μία όμορφη γέφυρα, που θα βοηθάει λίγο και στην ψύξη του νερού, λόγω υλικού και τρόπου κατασκευής. Έχε στο μυαλό σου ότι θα είναι πάντα υπερχειλισμένο, οπότε δεν θα έχει αέρα να αφρίσει.

Να σκεφτείς σοβαρά να βάλεις υδρόψυξη στο chipset.

Δεν θα την παλεύει σε υπερχρονισμό με σκέτο αεράκι.

Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει η ησυχία, οπότε αν λειτουργούν τα heatpipes, μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια πάνω στις ψύκτρες γύρω από τον επεξεργαστή και να φουλάρεις το air condition.

Βάλε νερό στο chipset και θα με θυμηθείς.

Δυστυχώς μου χαλάει την μόστρα. Δεν έχω βρει, ακόμα τουλάχιστον, τρόπο ώστε να γυρνάει χωρίς τσάκισμα ο σωλήνας, ακόμα και 3/8", από τον επεξεργαστή στο chipset. Και δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω ελατήριο. Θα το παλέψω λίγο και αν δεν βρώ λύση, θα μπει κάτι σε αέρα (Thermalright ή Enzotech).

Χώρος για το τροφοδοτικό υπάρχει?

Μου φαίνεται ότι ένα μεγάλο τροφοδοτικό στο πάτωμα δεν χωράει.

Χωράει μια χαρά. Θα ανεβάσω φωτό αργότερα.

Το tank φαντάζομαι προσωρινά το έπιασες εκεί και θα το βάλεις στην πλάτη του κουτιού, δεξιά από τη μητρική?

Το τάνκ είναι πιασμένο με προσωρινό τρόπο, αλλά όχι σε προσωρινή θέση. Εκεί θα μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει, ακόμα τουλάχιστον, τρόπο ώστε να γυρνάει χωρίς τσάκισμα ο σωλήνας, ακόμα και 3/8", από τον επεξεργαστή στο chipset. Και δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω ελατήριο.

Βασικά θες κάτι σε σχήμα U (ή περίπου) φτιαγμένμο από κάτι σωληνοειδές κομμένο κατά μήκος στη μέση. Όπως έχουν στα πλυντήρια οδηγούς στο πίσω μέρος για τα σπιράλ που βγάζουν τά νερά.

εντυπωσιακή δουλειά πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση noobie νερουλά: Μιχάλη, πως θα είναι πάντα υπερχειλισμένο το τανκ?

Αν είναι γεμάτος αυτός ο σωλήνας, που είναι πάνω από την στάθμη του ρεζερβουάρ, θα είναι πάντα υπερχειλισμένο.

IMGP0603.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κύκλωμα θα έχει πάντα αέρα. Δεν γίνεται διαφορετικά. Δημιουργείται αέρας από το πουθενά. Αυτό γίνεται σχετικά γρήγορα, κυρίως με εξάτμιση.

Η καλύτερη λύση είναι ο αέρας να μαζεύεται μέσα στο τανκ ψηλά, ενώ η είσοδος - έξοδος του νερού στο τανκ να γίνεται από το χαμηλότερο σημείο του.

Γενικά είμαι αντίθετος σε λύσεις υδρόψυξης με το τροφοδοτικό κάτω και το ψυγείο ψηλά.

Αν το ψυγείο είναι ψηλά, θα κρατάει αέρα οπότε θα μειώνεται η απόδοση λίγο.

Επίσης, σε περίπτωση διαρροής είναι πιο επικίνδυνο για ηλεκτροπληξία αν βραχεί το τροφοδοτικό, από οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα.

Βέβαια είναι μέσα σε κουτί και δεν είναι εύκολο να γίνει, αλλά θέλει κάποια παραπάνω προσοχή, όταν δουλεύουμε με την υδρόψυξη.

Βάζε πάνω του κάποια πετσέτα και μην το έχεις στην πρίζα όταν δουλεύεις με την υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, με τα terminals που έχεις μέσα στο σακουλάκι της ACRyan, μπορείς να τερματίσεις την άλλη άκρη ενός καλωδίου για modular τροφοδοτικό? Εννοώ τον κονέκτορα που συνδέεται πάνω στο τροφοδοτικό.

Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα χρησιμοποιούν Molex Mini-Fit Jr. κονεκτορες 5πινους ή/και 4πινους.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου και τους σέβομαι. Θα ήθελα πολύ να βρεθούμε από κοντά και να ανταλλάξουμε απόψεις.

Μιχάλη, με τα terminals που έχεις μέσα στο σακουλάκι της ACRyan, μπορείς να τερματίσεις την άλλη άκρη ενός καλωδίου για modular τροφοδοτικό? Εννοώ τον κονέκτορα που συνδέεται πάνω στο τροφοδοτικό.

Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα χρησιμοποιούν Molex Mini-Fit Jr. κονεκτορες 5πινους ή/και 4πινους.

Τουλάχιστον σε Silverstone και CoolerMaster που ξέρω από πρώτο χέρι, μπαίνουν κανονικά.

Βασικά θες κάτι σε σχήμα U (ή περίπου) φτιαγμένμο από κάτι σωληνοειδές κομμένο κατά μήκος στη μέση. Όπως έχουν στα πλυντήρια οδηγούς στο πίσω μέρος για τα σπιράλ που βγάζουν τά νερά.

εντυπωσιακή δουλειά πάντως

Τελικά δεν θα τα γλυτώσω τα ελατήρια

IMGP0684.jpg

IMGP0685.jpg

IMGP0686.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ενα τριπλο ψηγειο φτανει να τα ψηξει ολα αυτα; ειπες οτι και το τανκ θα βοηθησει, αλλα ποσο;

εγω για το δικο μου (q6600/q9450 + 8800GT + τσιπ (ισως)) σκεφτομουν να βαλω ενα διπλο και ενα τριπλο

αντι για ενα πιο ακριβο τριπλο. Ποια η γνωμη σας; θα χρειαστω 2 αντλιες αν βαλω 2 ψηγεια; με μια αντλια θα θα εχω διαφορα σε θερμοκρασιες;

ΥΓ. Η τιμη και των 2 ψηγειων ειναι ελαχιστα λιγοτερη απο του ενος του ακριβου.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία :)

IMGP0688.jpg

Το southbridge θα είναι αέρινο.

Το πίσω ψυγείο θα αλλαχτεί με swiftech για να ευθυγραμμίζονται καλύτερα οι σωλήνες. Είναι τα ρακόρ πιο κοντά μεταξύ τους.

mcr120-resdimensions-543-430.gif

Link to comment
Share on other sites

Έλα να μπαίνει και η δεύτερη κάρτα...

Κάτι μου λέει πως όταν περάσω κατά τις 5+ από εκεί θα σε δω κάπου χωμένο μέσα στο κουτί?

9+ με τραβάνε τρεις για να κλείσουν το μαγαζί :red:

Έφερα και την 400D μαζί μου με 3-4 φακούς :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.