Jump to content



το πλαισιο τρελαθηκε!!!


thor

Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply
αν την ειχες παρει 150 ευρω και σου χαλασει ενοσω υπαρχει στοκ θα αλλαχτει με ιδια,αν οχι με ιδιας αξιας,δηλαδη μεταγενεστερη.

θα στην αλλάξουν με μεταγενέστερη αξίας 30ε

κάτι αντίστοιχo με τη τωρινή 8400GS που θα υπάρχει τότε πχ σε 6 μήνες που δε θα υπάρχει 3850 ούτε για δείγμα.

απ οσο ξερω νομικα δικαιουσαι full refund των χρηματων που ειχες δωσει τη μερα που την αγορασες

Δικαιούσαι την αντικατάσταση του προϊόντος σου με ένα ανάλογης τρέχουσας αξίας. και η τρέχουσα αξια στο hardware είναι απόλυτα λογικό να πέφτει... δεν είναι πρόβλημα αυτό.. το πρόβλημα είναι όταν πέφτει τεχνητά στα τελευταια κομμάτια.

το καταστημα ειναι υποχρεωμενο να σου κανει αντικατασταση με καρτα ιδιων δυνατοτητων, η' να σου κοψει πιστωτικο στην τιμη αγορας

Αυτό ίσως γίνεται 15 μέρες μετά την αγορά... σε μερικούς μήνες ΟΥΤΕ γι αστείο

και τέλος πάντων αυτά δε τα βγάζω απ το μυαλό μου, έχω βρεθεί παρών αρκετές φορές σε rma γνωστών στο πλαίσιο που μετά από πχ 1,5 χρόνο αντιμετωπίζουν πρόβλημα και το πιστωτικό βγαίνει ένα γελοίο ποσό πχ 20 ευρώ... συγκεκριμένα το πιο πρόσφατο που θυμάμαι ήταν η επιστροφή μιας ASUS 754... που να βρεις πριν από 6 μήνες μητρική 754 για αντικατάσταση...

Ο υπάλληλος του καταστήματος ισχυρίστηκε οτι τη τελευταια φορά που πουλήθηκε η μητρική έκανε 20ευρω, ότι και να είπαμε πήγαν στο βρόντο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε παιδια μην εχουν και συγκριτικα για τις καρτες γραφικων κ να σου δινουν πισω μια που o tom την εβγαλε στα ισα με την παλια σου.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα ... αν εχουν το μοντελο που πηρες σου κανουν αντικατασταση και αν δεν εχουν ειναι υποχρεωμενοι να σου σκασουν πιστωτικο στα ιδια λεφτα.Και δε μιλαω στον αερα....εχει τυχει να μου καει mobo μεσα σε 2 μηνες και επειδη η τιμη ειχε πεσει κατα 20ε μου ειπαν το εξης στο Πλαισιο.Αν θες παιρνεις την ιδια και σου δινουμε 20ε πιστωτικο η' το παιρνεις ολο το ποσο πιστωτικο και παρε οτι θες....και πολλα αλλα παραδειγματα φιλων.Τουλαχιστον σ αυτο το Πλαισιο ειναι κορυφαιο στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πριν λίγο πηρα τηλ το πλαίσιο στον Αλιμο και με συνδέουνε με το τμήμα hardware (μετά απο 10 ώρες κλασικά :p) και ρώτησα τον τυπά εκει πέρα αν έχει μεινει τπτ απο 8800GT η γενικός απο την προσφορά που είχανε στις κάρτες... Έ εκει που έψαχνε χλιτσι χλιτσι στο pc μου πετάει την ερώτηση "Καλά πως και το μάθατε ότι είχαμε κάρτες σε προσφορά? Αφού δεν το βάλαμε στο σίτε... Εκτώς αν το διαβάσατε στα φορουμς που ΔΙΕΡΕΥΣΕ!" WTF λεώ κρυφό το είχανε? Τες πα... Απο στόκ κατι GTS μου είπε οτι είχε.. Τπτ άλλο. Αλλα τι να πείς... τα περισσοτερα έχουν ειποθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες παιρνεις την ιδια και σου δινουμε 20ε πιστωτικο η' το παιρνεις ολο το ποσο πιστωτικο και παρε οτι θες....και πολλα αλλα παραδειγματα φιλων.Τουλαχιστον σ αυτο το Πλαισιο ειναι κορυφαιο στην Ελλαδα.

Τώρα αυτό πράγματι συνέβη ή το βγάζεις απ το μυαλό σου? τουλάχιστον αν είναι πες το κατάστημα να ξέρω να αν χρειαστώ ποτέ rma να κάνω μόνο από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό πράγματι συνέβη ή το βγάζεις απ το μυαλό σου? τουλάχιστον αν είναι πες το κατάστημα να ξέρω να αν χρειαστώ ποτέ rma να κάνω μόνο από εκεί...

οταν σου χαλασει κατι παιρνεις πιστωτικο απο την τιμη αγορας.ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι απλό εγώ με το ταπεινό μυαλό μου?

Α.Πάει κάποιος και αγοράζει σήμερα μια 8800GT με 30€....σε 2 χρόνια χαλάει....η ίδια κάρτα προφανώς δέν υπάρχει ούτε στα μουσεία την εταιριών.

1.Ζητάει κάρτα ίδιων επιδόσεων?(αυτό τον βολέυει γιατί προφανώς με 30€ δέν θα αγοράζει τίποτα, σωστά?)

2.Ζητάει πιστωτικό?

Β.Έχει αγοράσει κάποιος μία 8800GT 250€ πρίν 3 μήνες. Μεθάυριο του χαλάει και πάλι δέν υπάρχει ούτε σε αφίσα για τα μάτια του...

1.Ζητάει κάρτα ίδιων επιδόσεων?

2.Ζητάει πιστωτικό?

(Αμφιλεγόμενη απάντηση, ο καθένας ότι νομίζει καλυτερο ή επιλέγει ανάλογα με τις τιμές που έχουν διαμορφωθέι τότε στην αγορά)

C.Έχει αγοράσει κάποιος μία 8800GTX όταν είχαν 700€ και του χαλάει τώρα. Την πάει πίσω. Και έχουν περάσει 7 γενιές καρτών γραφικών.

1.Ζητάει κάρτα ίδιων επιδόσεων?

2.Ζητάει πιστωτικό?(αυτό τον βολέυει προφανέστατα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν λογικό και το σωστό...

Επειδή όμως όλοι το πάιζουμε ηθικοί...και όλα τα μαγαζιά τα βγάζουμε σκάρτα..

Να σου πώ φίλτατε astro , πώς στην περίπτωση "Α" όλοι θα πηγαίνανε,και αντί για πιστωτικό, θα ζητούσανε κάρτα ανάλογης απόδοσης με αυτήν που είχαν πάρει στα 30€...πράγμα που σημαίνει πώς μπορεί να ζητούσανε κάρτα αξίας 150€ ή 180€ ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν λογικό και το σωστό...

στην περίπτωση "Α" όλοι θα πηγαίνανε,και αντί για πιστωτικό, θα ζητούσανε κάρτα ανάλογης απόδοσης με αυτήν που είχαν πάρει στα 30€...πράγμα που σημαίνει πώς μπορεί να ζητούσανε κάρτα αξίας 150€ ή 180€ ή κάτι τέτοιο.

Kαλα, ο καθενας μπορει να ζητησει κ της Παναγιας τα ματια. Το θεμα ειναι τι λεει ο νομος. Σε αυτη τη περιπτωση, το μαγαζι που θα εκοβε πιστωτικο της αρχικης τιμης θα ηταν καλυμμενο νομικα, οτι κ να ελεγε/εκανε ο πελατης.

Ομοιως φυσικα οταν το μαγαζι κανει αντικατασταση με προιον παρομοιων επιδοσεων ο πελατης μπορει να αρνηθει κ επιμεινει στο πιστωτικο κ νομικα θα ναι καλυμμενος κ θα δικαιωθει στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, ο καθενας μπορει να ζητησει κ της Παναγιας τα ματια. Το θεμα ειναι τι λεει ο νομος. Σε αυτη τη περιπτωση, το μαγαζι που θα εκοβε πιστωτικο της αρχικης τιμης θα ηταν καλυμμενο νομικα, οτι κ να ελεγε/εκανε ο πελατης.

Ομοιως φυσικα οταν το μαγαζι κανει αντικατασταση με προιον παρομοιων επιδοσεων ο πελατης μπορει να αρνηθει κ επιμεινει στο πιστωτικο κ νομικα θα ναι καλυμμενος κ θα δικαιωθει στην πορεια.

Σωστά και τα 2.

Εγω ειχα παρει ενα ποντικι μεσω ιντερνετ στα 59€ και το πηγα για αλλαγη και μου εκοψαν πιστωτικο στα 85€, οσο ειχε δλδ η αγορα απο καταστημα!!!

Τους το είπες ή έκανες την πάπια?

Link to comment
Share on other sites

ρε βασιλη για να μην λεει ο καθενας οτι του κατεβει,εχω evga 8800GT αγορασμενη στα 220€ κ ξαφνικα αυτοκτονει σε 10 μηνες απο τωρα.παω στο πλαισιο και δεν εχει 8800 θα παρω 220 πιστωτικο ή την 9950GS που θα βγαζει 3dmark06 οσο η 8800GT(δηλαδη προιον ιδιων επιδοσεων) ? ή μηπως 50 ευρω οσο εκανε η τελευταια 8800GT που εσπρωξε το πλαισιο?

αν και το θεμα μας δεν ειναι αυτο,αλλα αφου το ξαναφεραμε στην επιφανεια..

on topic

νομιζω οτι το θεμα μας εκλεισε με το μπανακι των 2 χρηστων και δεν εχει να κανει με την κινηση του πλαισιου,αλλα την συμπεριφορα των μελων μας...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμπειρια μου ... παω σημερα το πρωι κατα τις 11 στο πλαισιο στην Βουλιαγμενης για να παρω κατι ethernet καλωδια για την εταιρεια και ρωταω απο περιεργεια τον πωλητη στο 4ο εαν εχει μεινει καμια καρτα απο την προσφορα (εψαχνα μια 3850 στα 30 που ηταν για το HTPC μου). Το παλλικαρι μου ειπε οτι 2 τυποι ολοι και ολοι πηραν ολες τις καρτες. Ο ενας πηρε 7 και ο αλλος πανω απο 10 καρτες (οτι υπηρχε σε προσφορα)

Αυτα ...:TD:

Link to comment
Share on other sites

παντως η αληθεια ειναι οτι αρχισα αυτο το θεμα γιατι τρελαθηκα με αυτη την αδικια. και εγω ειχα την δυνατοτητα να σηκωσω ολες τις καρτες ενος μαγαζιου και δεν το εκανα. γιατι? γιατι ειναι αδικο για ολους τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.