Jump to content



Καλό πρόγραμμα σκάκι?


geogeoland

Recommended Posts

Οι κρύες νύχτες του χειμώνα πλησιάζουν, και ψάχνοντας κάτι διαχρονικό και με διάρκεια άλλο απο τις "κυψέλες" και το pac man, κατέληξα στο σκάκι... η αλήθεια είναι πως το καλύτερο πρόγραμμα του είδους για casual παιχνίδι που έχω συναντήσει σε PC, όσο κι αν δε θέλω να το παραδεχτώ, ήταν το ενσωματωμένο των vista. Ικανοποιητική κλίμακα δυσκολίας, όμορφο interface, και αρκετά ελαφρύ και καθαρό πρόγραμμα (για τα δεδομένα του pc μου τουλάχιστον..). Το θέμα είναι οτι εγώ... δεν έχω vista, παρα μόνο στο laptop. Υπάρχει κάποιο καλό πρόγραμμα/παιχνίδι κοντά σε αυτά τα πρότυπα, δωρεάν ή με πληρωμή?

(Δωρεάν= και χωρίς διάφορα mailZ... :p:fist:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Γιατι το θες να είναι καλό? Για να σου σπάσει τα νευρα και να μην ξαναπαίξεις ποτέ?

Μικρός έπαιζα μανιωδώς σκάκι. Μιλάμε για τετράωρα (με τον ίδιο, ίδια αρρωστημένο φίλο). Όταν πήρα το πρώτο PC το '88 αρχισα να παίζω στο PC. Στο easy συνήθως κέρδιζα. Από εκεί και πάνω... δε με άφηνε σε χλωρό κλαρί. Σταδιακά θεώρησα ότι ήταν μια μάταια προσπάθεια και σταμάτησα να παίζω. Μόνο ζωντανό αν τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα... μα το καλό δε σημαίνει και δύσκολο. Καλό για μένα είναι αυτό που έχει τις προδιαγραφές που είπα στο πρώτο post. Εύκολο στα πρώτα επίπεδα και δύσκολο στα τελευταία, με καλή διαβάθμιση δηλαδή. Και όλα τα υπόλοιπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν θελετε να κερδιζετε ουτε στο πιο ευκολο επιπεδο κατεβαστε το fritz της chessbase !

Υπαρχει λεει και το rybka που ειναι πιο γρηγορο αλλα δεν το εχω δοκιμασει

http://en.wikipedia.org/wiki/Rybka

Link to comment
Share on other sites

:T: Ετοιμάζομαι να τσεκάρω ήδη fritz. Με την πρώτη ευκαιρία (τρίτη λυκείου γαρ) θα postάρω εντυπώσεις.

Το love chess χμμμ.. εχει ενδιαφέερον... :p Το kasparov θα το τσεκάρω επίσης... :)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την ανταπόκριση σας. :) Οποιαδήποτε άλλη πρόταση κι αυτή ευπρόσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

To θεμα του σκακιου το λυνεις στο Yahoo Chess.

Παιζεις με διαφορων επιπεδων παιχτες, γινεσαι host ή guest, προσκαλεις παιχτες, οριζεις χρωμα, χρονο κλπ. Εχεις ακομα και elo! Μετα απο 20 games σου δινει βαθμολογια(ξεκινας με 1200).

Τωρα τελευταια το παιζω κι εγω, μετα απο καιρο, μανιωδως. Με τους παιχτες ανω των 1600 δυσκολευομαι λιγο αλλα τους κατωτερους λιγο-πολυ τους κανονιζω:T:

Link to comment
Share on other sites

Chessmaster! Έχει τα πάντα :T:

Eβαλα το Chessmaster-GrandMaster Edition να το δοκιμασω (ισως και να το χρησιμοποιησω εναντιον πραγματικου online παιχτη, χε χε χε:devil:)

Για θεαση προτιμω το 2D-experts, μηπως ξερεις πως απαλλασομαι απο τα ενοχλητικα κοκκινα-ροζ τεραγωνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ερώτηση:

Υπάρχει κάποιο καλό πρόγραμμα για αρχάριους στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ; Να έχει διαφορετικά sets γραφικών για πιόνια κτλ κτλ; Και το κυριότερο να είναι και για αρχάριους. (12-13χρονών)..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tα προγραμματα σκακιου εξαρτιονται απο το ποσο ισχυρο επεξεργαστη εχεις? Αν δηλαδη εχεις εναν 6πυρηνο θα ψαξει γρηγοροτερα και θα σου βγαλει γρηγοροτερα τη καλυτερη κινηση σε σχεση με εναν μονοπυρηνο επεξεργαστη?

Απο φίλο που παιζει πορωμενα σου λεω τα εξης

Fritz με την μηχανη του Rybka

Δοκιμασε και την μηχανη του houdini, ειναι καλυτερη σε τακτικα χτυπηματα

Και πως γινεται αυτος ο συνδυασμος?

Link to comment
Share on other sites

Fritz μεν, αλλα το ερωτημα ειναι πρεπει να εχεις και καλο συστημα για να τον δουλεψεις στο max του?

To σκάκι είναι κλασική εφαρμογή που σηκώνει υψηλό παραλληλισμό. Δώσε cores και threads και άσ'το να γονατίσει. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.