Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

το πρωτο που εκανα μολις πηρα τη μητρικη ηταν να κοψω τα heatpipes, μου τη δινουν τα heatpipes:devil:

πιο σοβαρα, με το ανεμηστηρι αν αλλαξεις τη στοκ παστα (βαζουνε υπερβολικα πολλη) δεν ειναι αναγκαιο να αλλαξεις την στοκ ψυκτρα στο nb.

βεβαια αφου εχεις ηδη καλυτερη ψυκτρα καλυτερα θα ηταν να την εβαζες, θα εχεις καλυτερες θερμοκρασιες, ενα φανακι λιγοτερο να σε ζαλιζει και φυσικα απωλεια της εγγυησης :p (αν κοψεις τα pipes)

οι θερμοκρασιες στο vrm γιατι να ειναι χειροτερες? ισα ισα που με το heatpipe επανω ειχε να 'αντιμετωπισει' και τη θερμοτητα του nb

Την παστα εννοειται οτι την αλλαξα, ειναι το 1ο πραγμα που κανω σε καινουρια μητρικη. Πραγματικα, ηταν πλημυρισμενη σε ceramique (για ceramique την εκοψα :p) Αυτο που λες για τα VRM εχεις δικιο... pipes λεω νυχτιατικα μου φαινεται :( Αλλα τωρα θα σου πω τον αντιλογο, μηπως η enzotech δεν ειναι καλυτερη απο την μαμισια με τα heatpipes? Γιατι δυστυχως tower cooler για το chipset δεν παιζει, αφου δεν χωραει λογω της zipang. To 4αρι fan και την enzotech να εβαζα, παλι θα το χρησιμοποιουσα, καθως ειναι παντελως αθορυβο...

Η διαφορα σιγουρα οφειλεται και στον quad αλλα και στα 4 στικακια ram... Για αυτο θελω καποιον με ;θαδ για να συγκρινουμε :blink::boxed:

Link to comment
Share on other sites

zalman 9700nt#silent. prime stable (ετσι φαινεται δλδ) load temps ~51.

ΝΒ: 1.42V

VTT: 1.30

GTL: 63/63/61

Fast

fast

T2 disable

clock setting fine delay 3.3.1 <- πολυ μεγαλο ρολο

το mobo ειναι κρυο , ambient 21C

δεν χρειαζονται τοσο υψηλες τασεις, αλλα μαλλον το ξερεις ηδη. εδω ειναι 24/7 500*8 με

1.19vtt bios (1.15v SG)

1.195nb bios (1.16v SG)

gtl

.67

.65

.61 ή .58

και οπως ειπε και ο φιλος μοδερατορας, δωστου λιγο να νιωσει:hehe:

Την παστα εννοειται οτι την αλλαξα, ειναι το 1ο πραγμα που κανω σε καινουρια μητρικη. Πραγματικα, ηταν πλημυρισμενη σε ceramique (για ceramique την εκοψα ) Αυτο που λες για τα VRM εχεις δικιο... pipes λεω νυχτιατικα μου φαινεται Αλλα τωρα θα σου πω τον αντιλογο, μηπως η enzotech δεν ειναι καλυτερη απο την μαμισια με τα heatpipes? Γιατι δυστυχως tower cooler για το chipset δεν παιζει, αφου δεν χωραει λογω της zipang. To 4αρι fan και την enzotech να εβαζα, παλι θα το χρησιμοποιουσα, καθως ειναι παντελως αθορυβο...

Η διαφορα σιγουρα οφειλεται και στον quad αλλα και στα 4 στικακια ram... Για αυτο θελω καποιον με ;θαδ για να συγκρινουμε

σε αυτη την περιπτωση ναι περιμενε μηπως ξερει καποιος με quad καλυτερα να μη σου λεω οτι να'ναι

το κοβω οτι θα ναι καλυτερα με την enzo, εκτος και αν ειναι @@ ψυκτρα

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

Καλα πιανετε για πλακα 500-600 FSB και εμενα ουτε 450 δεν πιανει :(.... (Με Quad)

Οσο για τις θερμοκρασιες που εγινε ερωτηση πριν λιγα post, σε Q6600 G0@3,6Ghζ Και vcore +350mv (πραγματικη ταση 1,45volt σε load), εχω 34-37 σε idle και 55 full load..

Με τουμπανο υδροψυξη αυτα βεβαια ;) (Δυο διπλα ψυγεια με push pull φουρφουρια, DTEK block V2 κλπ..)

Link to comment
Share on other sites

Καλα με multi 6 εχεις και χαμηλη συχνοτητα.. Εγω απλα ψαχνω εναν τροπο να τρεξει πανω απο τα 3,6ghz.. Γιατι η 3870x2 κοβεται λιγο ακομα και στα 3,6ghz του quad.. Αν μπορουσα να τον εχω 3,8-4 καπου εκει μεσα... Θα ηταν λιιιιιιγο καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

qbiefox τελικά με τα hard disk failure τι έκανες γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα σε pc γνωστού μου, πότε κεκινάει πότε του βγάζει αυτό το μνμ.

Βιος του έχω το 3/10/08.

Οπως ειπα και πιο πριν, το μυνημα αυτο μου το βγαζει οταν ειναι disabled ο Jmicron controller (τα 2 extra sata και 1 ide). Οποτε το μονο που εχεις να κανεις, ειναι τον ενεργοποιησεις απο το bios (στο intergrated peripherals ειναι)

Καλα πιανετε για πλακα 500-600 FSB και εμενα ουτε 450 δεν πιανει :(.... (Με Quad)

Οσο για τις θερμοκρασιες που εγινε ερωτηση πριν λιγα post, σε Q6600 G0@3,6Ghζ Και vcore +350mv (πραγματικη ταση 1,45volt σε load), εχω 34-37 σε idle και 55 full load..

Με τουμπανο υδροψυξη αυτα βεβαια ;) (Δυο διπλα ψυγεια με push pull φουρφουρια, DTEK block V2 κλπ..)

Δεν ρωταω τις temps cpu, αλλα του system (VRM) και του northbridge (Ρ45). Στον cpu τα αποτελεσματα δεν μπορουν να ειναι αμεσα συγκρισιμα αφου συνηθως παιζουν μεγαλες διαφορες απο χρηστη σε χρηστη. Για αυτο αν μπορεις κοιτα μια τι θερμοκρασιες σου αναφερει το SG και πες τες μου. Επισης, εχεις πειραξει τπτ απο την stock ψυξη της mobo?

Link to comment
Share on other sites

ας δοκιμασει καποιος να μπει με EIST enabled και εναν απο τους πολλ/στες αυτους : 6-7-8 στον επεξεργαστη να μου πει αν δουλευει κανονικα το EIST. Αν το κανω εγω μενει κολλημενο στο 6 ασχετως load

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να του εχεις EIST, αλλα να του πεις να παιζει 6-8 multi αντι για 6-9? Αν ναι, το δοκιμασα και σε μενα παιζει κανονικα. Εβαλα multi 8 και επαιζε 6 σε idle και 8 σε load. Βεβαια εχουμε αλλο cpu. Μηπως το ενοχλουν τα μισα multies που εχει ο δικος σου? Ας σου πει καποιος με penryn καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

2 PCI Express (Gen 2) x16 slots dimensionally with x8 transfer rate lanes only (8-lane ports)

- 2-way CrossFire: One slot operating at x8 (8-lane port) or two slots each operating at x8 (8-lane ports) bandwidth

http://www.dfi.com.tw:8080/portal/CM/cmproduct/XX_cmproddetail/XX_WbProdsWindow?itemId=538&downloadFlag=false&action=e&windowstate=normal&mode=view

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.