Jump to content


Core i7 920 vs Q9550


Dj_John_2001

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία , χρόνια πολλά

Εδώ και ποοοολύ καιρό σκέφτομαι να αγοράσω υπολογιστή για αντικατάσταση του παλιού που έχω (5-6 χρόνια τώρα)

Το δίλημμα που έχω είναι να φτιάξω έναν υπολογιστή βασισμένο σε core i7 920 ή q9550 ?

Ίσως η τιμή βγαίνει περίπου το ίδιο και για τους 2.

Ρωτάω γιατί είδα στην αξιολόγηση που έχει το e-shop για τα προϊόντα του τον 920 βαθμολογημένο από τους χρήστες γύρο στο 2 με 3 με άριστα το 10 ….

Τι μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά....

Τι χρήση θα τον κάνεις τον υπολογιστή;Θα έχεις βαριές εφαρμογές, θα παίζεις παιχνίδια με όλες τις ρυθμίσεις στο full ή απλά θα κάθεσαι να κάνεις surfing στο ίνερνετ και να βλέπεις καμιά ταινία;

Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις έναν τετραπύρηνο ελαφρώς μεταχειρισμένο(Q6600 ή και Q9550) και εφόσον το προηγούμνενο pc σου το κράτησες 5 χρόνια κράτα άλλα τόσα αυτό ή και λιγότερα άμα θες και μετά πήγαινε σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πάντως πως και με έναν Q και με μια καλή κάρτα γραφικών θα είσαι ΟΚ.

Και δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι καινούργιο πάρε κάτι από τις αγγελίες και κράτα το ακόμα 2 χρόνια και μετά κάνεις την μετάβαση, να έχουν πέσει και λίγο οι τιμές.....

Αλλά περίμενε να ακούσεις και τις απόψεις των υπολοίπων μελών του forum.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα εναν q9550 μεταχειρισμενο 2/3 της κανονικης τιμης επειδη ειχα ολα τα αλλα. Δηλαδη αν επαιρνα τον ι920 θα εδεινα περιπου 4πλασια για μνημη, μητρικη και τον επεξεργαστη.

Αν εστηνα ομως ενα συστημα απο το μηδεν θα επαιρνα τον i920...

Link to comment
Share on other sites

τα πολλα λογια ειναι περιττά. άμα δεν εχεις πρόβλημα με λεφά πας Ι7 και τέλος. αλλιώς quad και κοιτάς να πάρεις καμιά μνήμη καλή για να είσαι εντάξει. εγω πρωσοπικά τώρα άμα έπρεπε να πάρω θα έπαιρνα quad γιατι η σχέση απόδοση τιμή είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.