Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Έτρεξα το HT Tune για 3 savvio 15K.1 σε RAID 0

Οι δίσκοι είναι στις 15.000 RPM, οι επιδόσεις είναι απίστευτες. Τους έχω σαν temp (internet temporary files, windows temp, κατάλογος για τα downloads από Jdownloader κτλ) επειδή δεν μειώνεται η απόδοση με το γράψε-σβήσε, όπως συμβαίνει στους SSD.

attachment.php?attachmentid=39561&stc=1&d=1275404610

Ορίστε και ένα benchmark με 4x1TB Seagate 7200.12 σε RAID 5

attachment.php?attachmentid=39560&stc=1&d=1275404326

Το -1.0% δεν ξέρω γιατί το εμφανίζει αλλά δεν με χαλάει.

Τους savvio λέω να τους δώσω. Η αγγελία είναι εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

http://www.insomnia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31207&d=1275692044

post-11716-1416074475,0402_thumb.png

post-11716-1416074475,0781_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sdim, το raid5 σου ειναι πολυ αργο για το hardware που εχεις, και απο την καμπυλη κιολας ειναι προφανες οτι υπαρχει κατι σαν ταβανι στα 160mb/s .... Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι μπορει να εχεις βαλει τον perc σε pci-e x1 θεση, αλλα και παλι 250mb/s θα τα ειχες...

Επειδη περσι τετοια εποχη ειχα ακριβως το setup σου, θα επρεπε στο read να εχεις περιπου 330mb/s average.

Πριν λιγες μερες προσεθεσα αλλον ενα 1.5tb εγω, το reconstruction πηγε για αλλη μια φορα αριστα (ξεκινησα με 4 δισκους και εχω κανει 3 φορες reconstruction, πλεον ειμαι στους 7).

Να και ενα read benchmark με τους 7 δισκους πλεον :

8cab8f84637621.jpg

Περιμενω να βγει καποιος γρηγορος 1.5tb με 500αρια platters να αλλαξω τους seagate, ή να φτηνινει ο 2tb western black να μεταβω σε τετοιους.....ή ακομα καλυτερα, καιρος ειναι να πανε και σε 666-750αρια platters να παρουμε κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

ναι , raid5 ειναι με 7 seagate 7200.11 1.5tb (7200rpm 32mb cache 4x375gb platters).

Οχι το ταβανι που λες ειναι πολυ χαμηλο για να ισχυει, και προφανως φαινεται αυτο και απο το setup μου...

Θεωρητικο ταβανι εχει τα 2gb/s απο τη στιγμη που ειναι pci express gen1 x8 (8x250mb/s). Πρακτικα ειχα διαβασει οτι στην εσωτερικη συνδεσμολογια του υπαρχει αλλο bottleneck κατι που εκανε και ανουσια τη χρηση του σε πανω απο 4x pci-e slot. Δε θυμαμαι το νουμερο, αλλα καπου μεταξυ 800-1000mb/s ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2GB/s που σωστά λες ειναι το cap του bus(pci-E x8) .Τα ~400ΜΒ/s ειναι το cap του Ιντελ IOP333 επεξεργαστή που φοράει.

Στο λέω γιατι και εγώ ειμαι με 7*640GB(WD 2x320GB) και είτε με 5 είτε με 7 τα ιδια νουμερα έχω πανω κάτω.

Τεσπα , δώσε κανα info με τις ρυθμίσεις σου αν μπορείς να δούμε τι γίνεται

Έγινε επεξεργασία από Husky125
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοουσα οτι το πρακτικο cap ειναι πιο κατω, τωρα αν οφειλεται στον intel ή αλλου δε ξερω, αλλα ας πουμε στο read performance δε βλεπω γιατι θα ειναι προβλημα ο επεξεργαστης....δεν ζοριζεται καθολου εκει, στο write ειναι που τον ξεσκιζεις οσο πιο πολλους δισκους βαζεις.

Εχω αρχειο παντως με μετρησεις και με 5 και με 6 και τωρα με 7 δισκους και ανεβαινω σταθερα με καθε προσθηκη δισκου στο read, οπως ειναι φυσιολογικο.

Απλα οι μετρησεις με 5 και 6 δισκους γινανε με hdtune 3.5 που δεν εβλεπε πανω απο 2199gb partition αρα ειναι στο αρχικο και γρηγοροτερο κομματι των δισκων. Οποτε δνε ειναι συγκρισιμες με την παραπανω μετρηση (στο average read τουλαχιστον.....το max μπορεις να το συγκριν0εις).

Για να εξομοιωσω καπως τη μετρηση του hdtune 3.5 με το 4, εβαλα και στο τελος μια μετρηση με 7 δισκους και shortstroking 2199gb...οποτε αυτη ειναι συγκρισιμη με τις 2 μετρησεις των 5 και 6 δισκων...

Raid5 - 5 Disks :

b8fdec84684341.jpg

Raid5 - 6 Disks :

fd250984684342.jpg

Raid5 - 7 Disks :

a2078084684343.jpg

Οπως βλεπεις υπαρχει μια σταθερη αυξηση περιπου 100mb/s με καθε προσθηκη δισκου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το HD tune και εδώ βγάζει υψηλά νουμερα. Όμως το crystal disk mark βγάζει άλλα.

Επειδη στο συστημα που έχω τον perc , έχω και Raid 0 στον ich9 με 5 δισκους , στην αντιγραφή μεγάλων αρχείων τα πραγματικά transfer rates συγκλίνουν με αυτά του Crystal mark.

post-566-1416074502,531_thumb.jpg

post-566-1416074502,6287_thumb.jpg

post-566-1416074502,6563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το crystaldisk γενικα δε το πολυεμπιστευομαι. Ειναι χρησιμο ειδικα για SSD επειδη μετραει ταυτοχρονα σε διαφερτικα μεγεθη αρχειων και μπορεις να βγαλεις συμπερασματα για το πως θα συμπεριφερθει στο λειτουργικο πχ, αλλα το γεγονος οτι μετραει write σε partition με δεδομενα, το κανει αρκετα αναξιοπιστο στα ματια μου (εφοσον μιλαμε για μηχανικους δισκους). Ο λογος που το hdtune δε μετραει write αν δεν ειναι κενο το partition ειναι για να μπορει να μετρησει σε ολο το ευρος του δισκου και να φτιαξει μια αξιοπιστη καμπυλη. Το crystal προφανως δε το ενδιαφερει αυτο, και στους μηχανικους ειναι θεμα....στους SSD οχι, αφου ουτως η αλλως εχουν σταθερη αποδωση. Αν πχ εγω τωρα μετρησω το write με το crystalmark στο raid5 μου, εφοσον εχο 7.6/8.3gb κατηλειμενα, εχει κανενα νοημα να μου δειξει τι κανει στο τελευταιο πιο αργο κομματι? Στο read δε ξερω πως συμπεριφερεται βεβαια...

Αυτο που προσπαθησα να κανω και ειναι οσο πιο κοντα στην πραγματικοτητα γινεται, ειναι το εξης. Εφτιαξα ενα ramdrive 4gb που προφανως εχει τρελη ταχυτητα για να μην υπαρχει Bottleneck εκει, και να δοκιμασω να μεταφερω ενα αρχειο 3gb απο και προς το raid5 μου. Αλλα δε μπορω να εντοπισω καποιο utility που να μετραει στατιστικα κατα τη διαρκεια της μεταφορας για να εχω ακριβεις χρονους κλπ. Ας πουμε με το χερι και χρονομετρο, μετρησα 7.8sec να μεταφερθει το αρχειο απο το raid στο ramdrive και περιπου 9sec για το αντιστροφο. Νουμερα που οδηγουν σε περιπου 340-400mb/s αλλα ειναι τρελα αναξιοπιστα γιατι υπαρχει μεγαλο σφαλμα, και φυσικα δε ξερω το 3gb αρχειο ποσο κοντα στην αρχη των δισκων ειναι γραμμενο...

ΥΓ: επισης, σχετικα με την εικονα του crystal που εβαλες, ειναι απιθανο σε raid5 να εχεις μεγαλυτερο write απο read...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Σωστός για την ιδέα με το ram drive.To Raid 0 που λέω έχει κοντα στα 500ΜΒ/s read write οπότε δεν παιζει bottleneck κάτω απο αυτά.Ε δεν εχω δει ποτε πάνω απο 400ΜΒ/s σε μεταφορά αρχείων (HD movies) 30-40GB από και πρός τον perc.

Από την στιγμή που αυξήθηκαν οι δίσκοι πάνω απο 4 , το read έχει πεσει πολυ.Δεν γνωρίζω το γιατι , αλλά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη η ιδανική λύση που έχω βρει για να μετρήσω την ταχύτητα του perc είναι ένα livecd από linux... πχ fedora13, το οποίο έχει και τους drivers για τον perc...

τρέχετε ένα hdparm -tT /dev/sda και βλέπετε τα reads

και με την time κάνετε και ένα copy-paste και μετράτε ακριβώς τον χρόνο αντιγραφής ενός αρχείου, οπότε από το μέγεθος ξέρετε και το MB/sec...

Link to comment
Share on other sites

sdim, το raid5 σου ειναι πολυ αργο για το hardware που εχεις, και απο την καμπυλη κιολας ειναι προφανες οτι υπαρχει κατι σαν ταβανι στα 160mb/s .... Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι μπορει να εχεις βαλει τον perc σε pci-e x1 θεση, αλλα και παλι 250mb/s θα τα ειχες...

Επειδη περσι τετοια εποχη ειχα ακριβως το setup σου, θα επρεπε στο read να εχεις περιπου 330mb/s average.

Δεν φταίει το PCI-e. Οι savvio πιάνουν 288ΜΒ/sec.

Έχεις υπ'όψιν τι μπορεί να φταίει;

update: Μόλις έτρεξα ξανά το hd tune και ανέβηκε στα 334MB/sec. Δεν ξέρω τι έφταιγε αλλά όλα καλά τώρα. Μόνο το access time με χαλάει, διπλάσιο από τους savvio.

Τους savvio τους έχω βάλει σε αγγελία, αν ενδιαφέρεται κάποιος... pm

post-11716-1416074502,8767_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου ζητηθηκε, και ειναι και μια σημαντικη λειτουργεια του perc, μια που το εχω κανει 3 φορες ηδη, ειπα να γραψω 2 λογακια για το reconstruction σε περιπτωση προσθηκης δισκου.

Μιλαμε λοιπον για την περιπτωση που εχουμε ενα raid5 με λιγοτερους απο 8 δισκους που ειναι το μεγιστο, και θελουμε να αυξησουμε τη χωρητικοτητα του προσθετοντας ενα καινουριο δισκο χωρις να χασουμε τα δεδομενα μας.

Ειναι μια λειτουργεια που προσφερουν μονο οι hardware controllers και οχι το ICHxR της Intel ας πουμε...και ειναι και αρκετα σημαντικη, γιατι οταν εχουμε καμποσα terrabytes και θελουμε πιο πολυ χωρο, ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε αδειους δισκους τετοιας χωρητικοτητας που προσωρινα να κρατησουν τα δεδομενα μας για να φτιαξουμε το raid απο την αρχη.

Καταρχην να διευκρινησουμε οτι για να αυξησουμε τη χωρητικοτητα θεωρητικα υπαρχουν 2 δρομοι. Ο ενας ειναι α αυξησουμε το μεγεθος καθε δισκου που συμετεχει, και ο αλλος να αυξησουμε τον αριθμο των δισκων. Φυσικα μπορει να γινει και συνδιασμος τους.

Πρακτικα, στον perc γινεται ΜΟΝΟ το δευτερο, δηλαδη να προσθεσουμε εναν νεο δισκο ομοιο με τους προηγουμενους.

Παμε στην πραξη λοιπον.

Εννοειται οτι εχουμε εγκαταστησει το νεο δισκο μας και συνδεσει σε θυρα sata του perc...

Για να γινει η διαδικασια θα χρειαστουμε το Megaraid Storage manager της LSI μεσω του οποιου μπορουμε να χειριστουμε τον perc σε περιβαλλον windows. Το τρεχουμε λοιπον και συνδεομαστε.

Μετα πηγαινουμε στην καρτελα Logical και κανουμε δεξι click στο Virtual disk που ειναι το raid5 μας και θελουμε να επεκτεινουμε. Απο το νεο μενου επιλεγουμε

Advanced operations - > Reconstruction Wizard

Το προγραμμα θα μας ενημερωσει οτι προκειται για επικυνδυνη διαδικασια και καλο ειναι να εχουμε κανει backup πρωτα. Φυσικα αν ειχαμε τη δυνατοτητα για backup δε θα χρειαζομασταν καν το reconstruction, θα φτιαχναμε το raid απο την αρχη....αλλα τελος παντων....τσεκατουμε το confirm και παταμε YES.

Εδω επιλεγουμε την πρωτη επιλογη "add drive".

Επειδη τωρα δεν εχω διαθεσιμο αδειο δισκο, δε μπορω να προχωρησω το wizard για να σας πω τι ακριβως θα επιλεξετε και στη συνεχεια, αλλα ειναι λιγο-πολυ self-explanatory....το μονο σημειο που χρειαζεται προσοχη ειναι οτι αποτι θυμαμαι εδινε την επιλογη αλλαγης του raid type και μαλλιστα χωρις να επιλεξετε τιποτα, ηταν προεπιλεγμενο εκει το καινουριο raid να ειναι raid0. Αυτο πρεπει οπωσδηποτε να το κανετε raid5!!! Διαφορετικα θα καταληξετε με ενα τεραστιο raid0 απο το οποιο ειναι αμφιβολο αν μπορειτε να γυρισετε πισω μετα σε κατασταση raid5 παλι με reconstruction....ενω ακομα και να γινεται, θα ειναι εξαιρετικα χρονοβορο, και διπλασιαζετε το ρισκο σας...

Προς θεου μη ξεχασετε εκει να επιλεξετε Raid5 να ειναι το νεο raid σας!

Τελος, δινει κατι προειδοποιησεις οτι θα ξεκινησει μια διαδικασια που δε μπορει να διακοπει κλπ κλπ, αφου επιβεβαιωσετε θα ξεκινησει!

Εδψ προετοιμαστειτε για.......οχι ωρες, αλλα ΜΕΡΕΣ αναμονης. Δε ξερω απο τι επηρεαζεται περισσοτερο, απο το μεγεθος ή τον αριθμο των δισκων, ή και τα 2...παντως υπολογιστε κανα 5ημερο στο νερο να ειστε μεσα...και φυσικα αγνοειστε την εκτιμηση χρονου που δειχνει.

Επισης στα γενικα settings του perc υπαρχει καπου το "rebuild rate" που σαν default ειναι στο 30%. Εγω το εκανα 100, αλλα δε νομιζω οτι επηρεασε καθολου...μαλλον ειναι μονο για την περιπτωση degraded volume που σκασει ενας δισκος και πας να τον αντικαταστησεις.

Επισης δε ξερω τι γινεται στην περιπτωση που κανει restart ή ακομα χειροτερα πεσει το ρευμα ή οτιδηποτε....πιθανολογω οτι δεν υπαρχει προβλημα λογω της BBU, ας πουμε εχω παρατηρησει το initialization να συνεχιζει ακομα και μετα απο restart. Παρόλ΄αυτα επειδη προκειται για μπολικα terrabytes και δεν ειναι διαδικασια που θα την κανετε συχνα, καλυτερα μη ρισκαρετε ουτε καν ενα restart...

Να πω ακομα οτι κατα τη διαρκεια του reconstruction, ο δισκος ειναι διαθεσιμος στο my computer, και μπορειτε να τον λειτουργησετε....απλα με μειωμενη ταχυτητα. Καλο ειναι να μην πολυπαιξετε μαζι του....με την ιδια λογικη με παραπανω....ενω αν κατι το χρειαζεστε αμεσα, αντιγραψτε το εκεινη τη στιγμη και ασχολειθητε μαζι του απο αλλο δισκο. Πχ ηθελα να δω μια ταινια divx....ε την κοπιαρα στον αλλο δισκο....πηρε καποιο χρονο, η ταχυτητα ηταν πολυ κακη....αφου και σε απευθειας αναπαραγωγη εκανε σπασιματα το video....αλλα τελοσπαντων οταν αντιγραφηκε των επαιξα απο τον αλλο δισκο οπβς επρεπε και χωρις να παιζω και με την τυχη μου...

Τωρα, οταν τελειωσει η διαδικασια, μενει 1 βημα ακομα να κανετε. Πηγαινεται στο disk management των windows, και θα βρειτε το GPT partition του raid5 σας....και μετα χαρας θα διαπιστωσετε οτι διπλα του δειχνει ελευθερο χωρο στο "physical drive" (ισως χρειαστει ενα restart το μηχανημα εδω για να δει τον παρπαανω χωρο το disk management). Θα πατησετε λοιπον δεξι click στο partition και θα το κανετε extend για να καταλαβει και τον ελευθερο χωρο!

Τελειωσαμε....πλεον εχετε μεγαλωσει το raid5 σας και ολα ειναι οπως πριν απλα με πιο πολυ χωρο διαθεσιμο!

Το εχω κανει 3 φορες χωρις προβλημα...

Μακαρι να μπορουσε ο perc να κανει επεκταση χωρου και χρησιμοποιωντας μεγαλυτερους δισκους....

Η λογικη λεει οτι αν ειχες πχ 6x1tb θα μπορουσες να τους αντικαθιστας εναν εναν αφηνοντας το να κανει rebuild καθε φορα, με δισκους των 2tb πχ, και στο τελος να εκανες extend το partition να πιασει και τον εξτρα χωρο....Φαινεται πιο απλο και απο το reconstruction που συζηταμε εδω αφου δε χρειαζεται να μετακινηθουν δεδομενα αναμεσα στους δισκους...αλλα αποσο ξερω δε γινεται :(

Οτι αλλο θελετε και πιθανον ξεχασα, μου λετε!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες πριν λίγο ο perculas μου ανακοίνωσε πως η μνημούλα του ψόφησε (multibit & single-bit errors λέει).

Αυτή εδώ κάνει ?

Kingston 512MB 800MHz DDR2 ECC REG WITH PARITY CL5

Έχετε υπόψιν σας κάποια άλλη σε οποιοδήποτε μαγαζί που να είναι άμεσα διαθέσιμη ? 512MB θέλω φυσικά!

plz help!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πριν λίγο ο perculas μου ανακοίνωσε πως η μνημούλα του ψόφησε (multibit & single-bit errors λέει).

Αυτή εδώ κάνει ?

Kingston 512MB 800MHz DDR2 ECC REG WITH PARITY CL5

Έχετε υπόψιν σας κάποια άλλη σε οποιοδήποτε μαγαζί που να είναι άμεσα διαθέσιμη ? 512MB θέλω φυσικά!

plz help!

κανει, αλλα ακριβη μου φαινεται....και τα 800mhz ειναι αχρηστα. Μηπως μπορεις να βρεις καμια 533/667 πιο φτηνα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει στον perc 1GB Dimm Kingston για να δω μήπως το βλέπει ολόκληρο, αλλά λόγω firmware βλέπει μόνο τα 512MB.

Αν θες σου δίνω είτε το 1GB είτε το 512MB DIMM που είχε όταν τον πήρα. Στείλε μου pm, θα το δω την επόμενη εβδομάδα που θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχουμε raid5 στημενο πανω στον περκουλα.

Και απο τους 4 δισκους του raid5, ο ενας βγαζει predictive failure.

Πως στο διατανο βρισκουμε ποιος ειναι αυτος που πρεπει να παει για το RMA?

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Στο MegaRAID Storage Manager, αφού κάνεις κλικ σε έναν δίσκο (physical drive), στα properties σου έχει κάπου το "Pred fail count". Σε όλους τους δίσκους θα έχει την τιμή 0 εκτός από τον δίσκο με το πρόβλημα.

Δεν είναι σίγουρο ότι θέλει αλλαγή ο δίσκος. Μου εμφανίζει και εμένα αυτό το πρόβλημα. Έκλεισα τον υπολογιστή, έβαλα τον συγκεκριμένο δίσκο υπολογιστή σε sata controller της μητρικής και έτρεξα τα διαγνωστικά της seagate. Έδειχνε ότι ο δίσκος είχε φτάσει τους 70°C. Πλέον έχω καλύτερο αερισμό, έκανα έναν πλήρη έλεγχο και δεν ανησυχώ ακόμα και αν μου εμφανίζει το μήνυμα.

Αν το Pred fail count αυξηθεί θα το ξαναψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ποιος ειναι ο δισκος.

Απο τους 4 που εχω οι 3 εχουν ακριβως ιδιο product id και αυτος εχει διαφορετικο.

Το predictive failure count δεν εχει αυξηθει εδω και πολλες μερες (7-8).

Το θεμα ειναι γιατι να το βγαζει.

Προτιμω να τον ξηλωσω και να τον παω πισω τωρα παρα να με αφησει καποια στιγμη που δεν θα προλαβαινω να τρεχω για αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον δίσκο, βάλε τον στην sata της μητρικής και τρέξε το διαγνωστικό της εταιρείας. Κάνε short SMART test να δεις το πρόβλημα, και αν βγει ΟΚ κάνε και ένα Full SMART test.

Στο κάτω κάτω όλες οι εταιρείες δίσκων πριν στείλεις τον δίσκο για αντικατάσταση απαιτούν το αρχειάκι που αποθηκεύει το διαγνωστικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.