Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

ε αφού θα το στήσεις από την αρχή θα κάνεις κ τα τεστς σου... οι 640ρηδες σου (οι μπλε?) είναι π.καλοί...

το stripe είναι ανάλογα κ τί αρχεία έχεις μέσα... θα σου έλεγα σα μέση λύση (αν έχεις εφαρμογές κ games) 64k stripe (εγώ είχα προτιμήσει συνδυασμό με 32k allocation unit size στο μεγάλο μου array (8x640 στον ex8650 αλλά με raid50)) αλλά αν έχεις μόνο μεγάλα αρχεία (mp3 - videos κλπ) μπορείς να πας κ σε 128k...

.

Link to comment
Share on other sites

Περιπένω αυτές τις μέρες και τον δικό μου Perc 5/i

Απο που μπορώ να κατεβάσω το πρόγραμμα διαχείρισής του;

Έχω ακούσει ότι πρέπει να το έχω για να κάνω online expansion, και μου αρέσει η ιδέα γραφικής διαχείρισης των δίσκων.

.

Δεν θέλω ακόμα να βάλω το firmware της LSI, οπότε θέλω ότι μου προτείνετε να λειτουργεί με το firmware της Dell.

Επιπλέον έχει δοκιμάσει κάποιος 1GB

Ξέρω ότι το IOP 333 που έχει πάνω υποστηρίζει μέχρι 1GB DDR2 400MHz ή 2GB DDR2 333MHz.

Δεν ξέρω τι γίνεται όμως με το firmware. Αν έχει κάποιος dimm ας το δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

εδω και κανα χρονο ειχα 6x WD6400AAKS σε raid5 πανω στο ICH9R. Ψιλοσερνοταν (20mb/s write) αλλα τη δουλεια του την εκανε. Προχτες εβγαλα τον ενα δισκο γιατι χρειαζομουνα προσωρινα μια θυρα SATA, και καταφερε ο controller να μου καταστρεψει το raid και τα εχασα ολα.

Σκεφτομαι λοιπον μια που θα γινει κατι απο την αρχη να παω σε perc, αλλα θελω να ξερω περα απο τα αλλα πλεονεκτηματα (επεκτασιμοτητα, ασφαλεια, ευκολη αλλαγη μητρικης κλπ) τι μπορω να περιμενω σε επιδοσεις?

Δηλαδη με τους 6 δισκους που λεω παραπανω, σε raid5 τι write θα ηταν εφικτο? (εννοειται BBU κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελιδα του thread υπάρχουν link για ολα περι Perc .

Δεν νομίζω να υποστηρίζει πάνω από 512 .

ddr2 στα 333 δεν νομίζω να υπάρχουν

Όντως. Μάλλον για DDR απλή πρέπει να είναι τα 2GB.

Σχετικά με το software, είδα τα link στην πρώτη σελίδα αλλά δεν ξέρω τι να κατεβάσω.

Οι drivers περιλαμβάνουν και το UI για την διαχείριση των virtual disks κτλ;

Link to comment
Share on other sites

εδω και κανα χρονο ειχα 6x WD6400AAKS σε raid5 πανω στο ICH9R. Ψιλοσερνοταν (20mb/s write) αλλα τη δουλεια του την εκανε. Προχτες εβγαλα τον ενα δισκο γιατι χρειαζομουνα προσωρινα μια θυρα SATA, και καταφερε ο controller να μου καταστρεψει το raid και τα εχασα ολα.

Αυτά δεν τα κάνουν και ας είναι μεσα στις προδιαγραφές...

Σκεφτομαι λοιπον μια που θα γινει κατι απο την αρχη να παω σε perc, αλλα θελω να ξερω περα απο τα αλλα πλεονεκτηματα (επεκτασιμοτητα, ασφαλεια, ευκολη αλλαγη μητρικης κλπ) τι μπορω να περιμενω σε επιδοσεις?

Δηλαδη με τους 6 δισκους που λεω παραπανω, σε raid5 τι write θα ηταν εφικτο? (εννοειται BBU κλπ).

Στις πρώτες σελίδες του thread υπάρχουν αρκετές μετρήσεις σε raid5...

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση σχετικα με το online capacity expansion.

Το κομματι "online" δε με ενδιαφερει, αλλα ερχεται πακετο anyway. Αυτο που με νοιαζει ειναι τι γινεται με το partition size.

Εστω οτι εχω 6x640 raid5. Αρα 5x640=3200gb array και το βλεπω μεσω windows σαν ενα GPT simple volume με ολη τη χωρητικοτητα.

Αν θελω να μεγαλωσω το χωρο μου αργοτερα χωρις να ξαναφτιαξω το array απο την αρχη, υπαρχουν 2 τροποι, ο ενας ειναι να προσθεσω 2 ακομα 640αρηδες στις υπολοιπες θεσεις. Ο αλλος ειναι να αλλαξω εναν εναν τους 640ρηδες με μεγαλυτερους, ας πουμε 1tb. Σε καθε αλλαγη θα βγαινει ενας 640 θα μπαινει ενας 1tb στη θεση του και θα γινονται rebuild τα δεδομενα του 640 πανω του, και οταν ολοκληρωθει ο κυκλος θα καταληξω μονο με 6x1tb.

Στην πρωτη περιπτωση, εκει που ειχαμε στο λειτουργικο ενα partition 3200gb μετα εχουμε 4480gb διαθεσιμα. Υπαρχει τροπος με το capacity expansion η παραπανω χωρητικοτητα να ενσωματωθει στο αρχικο array και τελικα στο partition των windows?

Στη δευτερη περιπτωση εχουμε 5tb διαθεσημα απο τα 3.2 που ειχαμε πριν. Παλι, μπορει το capacity expansion να ενσωματωσει τον παραπανω χωρο στο υπαρχον array? και τελικα στο windows partition?

Απο αυτα που εχω διαβασει εχω την αισθηση οτι μονο το πρωτο σεναριο ειναι εφικτο, αλλα ελπιζω να ειναι και το δευτερο γιατι μου φαινεται πολυ πιο χρησιμο. Διαφορετικα ειναι ασυμφορη η εκκινηση με 6 δισκους και να υπαρχουν μονο 2 θεσεις για επεκταση του array αργοτερα....καλυτερα να ξεκινησει κανεις με 4 δισκους ωστε να μπορει να υπερδιπλασιασει το array εφοσον το χρειαστει (πχ 4x1.5tb=4.5tb raid5 μπορει να φτασει τα 10.5tb με 8 δισκους).

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ήρθε, και πέρασα πολλές ώρες αδειάζωντας έστω 1 δίσκο για να τον βάλω πάνω του. Είμαι σχεδόν έτοιμος τώρα, αλλά θέλω πρώτα να κάνω μια ερώτηση.

Αυτή η λύση που έχω δώσει για την ψύξη σας φαίνεται ικανοποιητική (ανεμιστηράκι 8 ή 9cm κολλητά στα δεξιά, όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Φυσάει προς τα αριστερά, όπως δείχνει το βελάκι πάνω του); Τι πρόβλημα μπορεί να έχω αν υπερθερμανθεί;

img0922h.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

[τυφλός]ποιά ψύξη>?[/τυφλός]

edit: τώρα το είδα... κ εγώ ένα τέτοιο έχω απλά φυσάει κάθετα στο chip κ όχι πλάγια... αν βρεις κ ένα ψυχτράκι από chipset θα είσαι ακόμα πιο σίγουρος

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Το τοποθέτησα έτσι ώστε να είναι παράλληλο με τα fins της ψήκτρας. Αποδίδει καλύτερα απ'ότι αν είναι κάθετα.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Blinky

Επειδή δεν είδα κάποια απάντηση από άλλους θα πω μια γνώμη που ίσως σε βοηθήσει.

Νομίζω ότι οι διαδικασίες rebuild, capacity expansion κτλ είναι χρονοβόρες και επίφοβες.. Για σπιτική χρήση, θα προτιμούσα ένα συμπιεστικό backup σε ένα δίσκο 2ΤΒ - νέο array - restore. Τα 2ΤΒ θα χωρέσουν τα δεδομένα από 5 δίσκους 640GB.

Για το capacity expansion, νομίζω ότι η δουλειά του είναι να προσθέσουμε ένα δίσκο σε ένα array. Αν αλλάξουμε ένα δίσκο 600GB με ένα του 1ΤΒ, σε ένα raid-5, ο controller θα κάνει rebuild και θα χρησιμοποιήσει μόνο τα 600GB. Όταν θα έχουμε σταδιακά αλλάξει όλους τους δίσκους σε 1ΤΒ, τότε θα μπορούμε να φτιάξουμε ένα δεύτερο raid-5 με τα αχρησιμοποίητα 400GB κάθε δίσκου.

Αυτά, τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, μέχρι να βρεις κάποια καλύτερη απάντηση ή από άλλους που ξέρουν τον perc ή διαβάζοντας το manual.

Link to comment
Share on other sites

Blinky

Επειδή δεν είδα κάποια απάντηση από άλλους θα πω μια γνώμη που ίσως σε βοηθήσει.

Νομίζω ότι οι διαδικασίες rebuild, capacity expansion κτλ είναι χρονοβόρες και επίφοβες.. Για σπιτική χρήση, θα προτιμούσα ένα συμπιεστικό backup σε ένα δίσκο 2ΤΒ - νέο array - restore. Τα 2ΤΒ θα χωρέσουν τα δεδομένα από 5 δίσκους 640GB.

τότε θα έχεις SPOF

το raid με τους 5 θα του δώσει κ πολλαπλάσια ταχύτητα αλλά και δε θα τον νοιάζει αν θα πεθάνει ένας δίσκος συν ότι θα έχει κ πρόσβαση στα αρχεία του μέχρι να τον αντικαταστήσει...

μονό δίσκο για backup χρησιμοποιώ μόνο αν τον δίσκο τον βάζω στο ράφι μετά... για data που τα δουλεύω κάθε μέρα μόνο με raid...

Link to comment
Share on other sites

Καθε διαδικασια rebuild ειναι επιφοβη αφου στρεσαρονται οι δισκοι για αρκετες ωρες και εκει ειναι πιθανο να χασεις καποιον, και μαζι ολα τα data σου(αν μιλαμε για raid5).

@mariosalice

Οταν θα εχουν αλλαχθει ολοι οι δισκοι με 1ΤΒ τοτε μπορεις να κανεις expand το array και στον υπολοιπο χωρο του δισκου(δεν θυμαμαι αν το υποστηριζει αυτο ο perc ομως).

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει ήδη 2 ώρες σε λειτουργία, αλλά ακόμα δεν βλέπει την μπαταρία.

Κάνω επανεκκίνηση κάθε μισή ώρα, αλλά τίποτα. Μου λέει ότι το BBU δεν έχει εγκατασταθεί.

Μήπως την πρώτη φορά θέλει περισσότερη ώρα για να φορτίσει ή κάτι τέτοιο; Η μπαταρία μου ήρθε καινούργια, με το καλώδιο και την βάση της από ebay.

Καμια καλή ιδέα;

Update:

Dell support recommends the following.

The batteries are not fully charged when shipped. If the server is powered up with depleted batteries, the batteries will NOT charge.

To charge the batteries initially, plug the server in but do not power it up.

Dell is recommending that the server stay powered down and plugged in for 48 hours to initially charge the batteries.

Once the initial charge is completed, the server will maintain the battery charge while powered up.

Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

παντως με ενδιαφερει παρα πολυ το θεμα του αν μπορω αφου αλλαξω ολους τους δισκους σε μεγαλυτερους να κανω grow το raid5 και μετα το partition για να χρησιμοποιησει το νεο χωρο...

Αν γινεται τοτε ξεκιναω οπως ειμαι. Αν οχι ομως, τοτε αλλαζω απο την αρχη τους 6x640gb με 4x1tb. Το δευτερο θα μου δωσει παλι 3tb αλλα δυνατοτητα οποτε θελω να προσθετω εναν δισκο του 1tb και να φτασω μεχρι και τα 7tb που δε προκειται να χρειαστω πιο πολλα (αν πιστευωα πως υπαρχει τετοια περιπτωση θα ξεκινουσα με 3x1.5tb για να μπορω να φτασω τα 10.5tb αλλα δεν...)

Αν δε μπορεσω να βρω καποιον που να το εχει δοκιμασει, τοτε με το που ερθει ο perc, θα βαλω τους 6x640 πανω και θα προσπαθησω να φτιαξω raid5 χρησιμοποιωντας μονο 500gb απο καθε δισκο. Και αν γινεται αυτο θα του πεταξω μερικα αρχεια μεσα και θα δω μετα αν μπορει να γινει grown να χρησιμοποιησει και τον υπολοιπο χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια δοκιμη... βαλε 5χ640 σε raid5, μετα προσθεσε και τον 6ο 640 και δες πως παει ( και σε σχεση με τον perc και σε σχεση με το πως κανει expand το filesystem οτι λειτουργικο θα χρησιμοποιησεις.. ), μπορει πχ να θελει να φτιαξεις ενα boot&root partition, και ενα μεγαλο για τα data, γιατι μπορει να μην μπορει το λειτουργικο να κανει expand ενα online parition. φυσικα αυτο προυποθετει οτι εχεις αρκετο χωρο αλλου να αδειασεις τον 6χ640 array αν τον χρησιμοποιεις ηδη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν έχεις και backplane hot-swap μπορείς να πας σε άλλους δίσκους χωρίς καν επανεκκίνηση.

Κάθε φορά που θα προσθέτεις έναν δίσκο του 1TB στο raid 5 array, θα σου δίνει μόνο 640GB χώρο.

Αφού προσθέσεις έναν δίσκο, περιμένεις να ολοκληρωθεί το rebuild του array πριν προχωρήσεις.

Αν θες να αντικαταστήσεις έναν δίσκο 640GB με δίσκο 1TB, απλά αφαιρείς τον ένα και βάζεις τον άλλο. Περιμένεις να ολοκληρωθεί το rebuild.

Αφού αναβαθμίσεις όλους τους δίσκους σε 1ΤΒ, πας στην επιλογή expand (ή κάπως έτσι) ώστε να χρησιμοποιήσει όλο τον χώρο.

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα βλέπει την ίδια χωρητικότητα, αλλά μην ανησυχείς. Μένει ένα βήμα ακόμα.

Με κάποιο πρόγραμμα για διαχείριση δίσκων (partition manager) , θα επεκτείνεις το υπάρχον partition ώστε να χρησιμοποιήσει τον επιπλέον χώρο, ή θα δημιουργήσεις ένα νέο partition.

Το καλό με τον perc 5 είναι ότι όλα αυτά τα βήματα μπορούν να γίνουν και online, δηλαδή μέσω από τα windows χωρίς να σταματήσεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

...
Μου άρεσε το link για το Single point of failure (SPOF). Θα μπορούσαμε μάλιστα να διακρίνουμε υποκατηγορίες, ανάλογα με την αιτία, που θα προσβάλει το software ή το hardware και θα προκαλέσει πρόσκαιρη ή μόνιμη διακοπή στη συνεχή και απρόσκοπτη λειτουργία. Σε κάθε περίπτωση όμως οι οικιακοί υπολογιστές είναι εκ των πραγμάτων δομημένοι ως SPOF σε όλα τα επίπεδα.

Υπάρχουν διαβαθμίσεις ασφάλειας. Όσο μεγαλύτερη ασφάλεια επιδιώκουμε, τόσο ανεβαίνει το κόστος ο χρόνος και ο κόπος συντήρησης. Για οικιακή χρήση, είναι μεν δυσάρεστο να χάσουμε τις οικογενειακές φωτογραφίες, τα αρχεία επεξεργασίας κειμένου και τη μουσική μας, αλλά όχι και τραγικό. Δεν μπορεί όμως να δικαιολογήσει εξεζητημένες διαδικασίες και έξοδα. Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι οικιακοί χρήστες δεν παίρνουν κανένα αντι-SPOF μέτρο σε κανέα επίπεδο. Κι όμως σε κάποιες περιπτώσεις είναι εύκολο χωρίς ιδιαίτερα έξοδα ή κόπο. Δεν μπορεί να έχουμε raid-5 με perc, όταν έχουμε παλιά εγκατάσταση ρεύματος με φθαρμένο πίνακα ή καλώδια, ακατάλληλο UPS, ένα λειτουργικό σε ένα δίσκο, κανένα backup.

To raid για ασφάλεια (πχ raid-5) είναι χρήσιμο, αλλά δεν μας καλύπτει από ιούς, σβήσιμο αρχείων, λάθη κτλ. Tα restore points των Vista βοηθάνε μεν, αλλά το backup είναι απαραίτητο. Αν θα είναι μονό ή διπλό, στον ίδιο υπολογιστή ή στο ίδιο δωμάτιο ή στην ίδια πόλη σημαίνει και διαφορετικά επίπεδα ασφάλειας. Όσο πιο μακρυά βρίσκεται ένα backup, όσα περισσότερα αντίγραφα έχουμε, όσο πιο συχνά γίνεται, τόσο μεγαλώνει η ασφάλεια αλλά και ο κόπος συντήρησης. Στην πράξη όμως, οι home users το πολύ πολύ να έχουμε ένα μεγάλο δίσκο μέσα στον υπολογιστή για backup και ένα eSATA port multiplier για ένα δεύτερο, γρήγορο, εξωτερικό εφεδρικό αποθηκευτικό μέσο. Κάθε τι διαφορετικό αυξάνει δυσανάλογα την πολυπλοκότητα, τον κόπο και τα έξοδα. Βασικά οι περισσότεροι δεν κάνουν ποτέ backup.

Το θέμα μοιάζει ότι είναι εκτός θέματος, αλλά συνδέεται, αφού το σημαντικότερο για να αποφασίσει κάποιος να αγοράσει τον perc είναι αν τον έχει ανάγκη και με ποιο τρόπο θα μπορούσε να τον χρησιμοποιήσει. Δεν είναι απάντηση στο Vouda ούτε κομίζει κουκουβάγιες στην Αθήνα, αλλά σκέψεις ενός απλού χρήστη που ίσως βοηθήσουν άλλους απλούς χρήστες στις αποφάσεις τους.

to Perc raid-5 or not to Perc raid-5?

H δική μου άποψη συμπίπτει με αυτή που μας έγραψε ο Voudas.

Ναι στον Perc και στο raid-5 αν έχουμε πολλούς δίσκους 1 ή 2ΤΒ και θέλουμε μεγάλες ταχύτητες χωρίς να κινδυνεύουν τα δεδομένα εξ αιτίας των πολλών δίσκων.

Αν έχουμε λίγους δίσκους, μένουμε με τον controller της μητρικής και στήνουμε διπλά raid-0, ώστε να διπλασιάσουμε μόνο και όχι να πολλαπλασιάσουμε τις πιθανότητες απώλειας δεδομένων.

Μια λύση (ακριβή) είναι και οι σχετικά νέοι raid edition δίσκοι της WD που έχουν ιδιαίτερα αυξημένη αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής.

Ναι και στο eSATA με port multiplier για συστοιχία εξωτερικών SATA δίσκων για backup.

Σημείωση σχετικά με το backup

Μου αρέσει να διαχωρίζω λειτουργικό - προγράμματα από τα αρχεία, για πολλούς λόγους. Οι τεχνολογίες αλλάζουν και μπορεί να βρεθούμε με backup που δεν τα διαβάζει κανένα πρόγραμμα. Τα αρχεία μας μπορούμε απλά να τα αντιγράψουμε, ενώ το λειτουργικό με τα προγράμματα θέλουν ειδικού τύπου backup.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.