Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Ερωτηση: Μετα απο sleep mode που πεφτει ο υπολογιστης, ο controller δεν επανερχεται και το πισι θελει restart για να δει το raid.

Drivers να υποθεσω????

edit: Solution--> Αλλαγη του driver των windows 7 RTM σε driver της LSI και απενεργοποιηση του PCI Express -->Link Power management State σε Moderate Power Management απο τα power management options.

edit#2--> Και το transfer rate πηρε τα πανω του, με τον perc και τους Intel....

post-51-1416074088,1423_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
edit: Solution--> Αλλαγη του driver των windows 7 RTM σε driver της LSI και απενεργοποιηση του PCI Express -->Link Power management State σε Moderate Power Management απο τα power management options.

edit#2--> Και το transfer rate πηρε τα πανω του, με τον perc και τους Intel....

Έχεις link για αυτούς τους drivers;

Στην αντιγραφή μεγάλων αρχείων από δίσκο σε δίσκο, ενώ πρίν είχα 100+ MB/sec τώρα έχω με τους drivers των RC κάτω από 40ΜΒ/sec

Παραθέτω και μερικά benchmark. Προφανώς η cache κάνει δουλειά.

post-11716-1416074096,2905_thumb.png

post-11716-1416074096,3453_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω κατεβάσει αυτούς αλλά είναι του 2008.

Σίγουρα είναι αυτοί; Κατέβασα για Windows Server 2008. Αυτούς εννοείς ή τους drivers για vista;

Έκανα το τεστ και με 1000MB test file.

Αυτή την εβδομάδα περιμένω και τον τρίτο savvio 15k. Για να δούμε πως θα πάει τότε.

post-11716-1416074096,4366_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα...

Μητρική ASUS p5q-e (p45 chipset)

PERC 5/i ηρθε με το τελευταίο firmware της dell...Δεν δούλευε με τίποτα..Ουτε με ταινία ούτε με μανό.

Περνάω το τελευταίο της lsi και πάλι τίποτα...

Τα φώτα σας παρακαλώ...Υπάρχει κάποιος με την ίδια μητρική η παρόμοια που τον χρησιμοποιει??

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση από το pm που μου έστειλες, το pin mod είναι στα pins 5-6...

78411d1216366968-perc-5-i-raid-card-tips-img_8499.jpg

Επίσης περιέργαψε ακριβώς την λειτουργία και τις ρυθμίσεις σου όσων αφορά τα pci-e, δηλαδή τον κουμπώνεις και μπουτάρει το pc κανονικά...? Δείχνει το bios του controller? Παρατηρείς καθηστερήσεις ή κολλήματα στο boot...? Το πράσσινο led του controller ανάβει...? κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση από το pm που μου έστειλες, το pin mod είναι στα pins 5-6...

78411d1216366968-perc-5-i-raid-card-tips-img_8499.jpg

Επίσης περιέργαψε ακριβώς την λειτουργία και τις ρυθμίσεις σου όσων αφορά τα pci-e, δηλαδή τον κουμπώνεις και μπουτάρει το pc κανονικά...? Δείχνει το bios του controller? Παρατηρείς καθηστερήσεις ή κολλήματα στο boot...? Το πράσσινο led του controller ανάβει...? κτλ...

Σε μια μητρική (όπου έκανα και την αναβάθμιση του firmware) με το nf4 δούλεψε κανονικότατα.Και το bios εδειξε και το πράσινο λαμπάκι άναψε. Στην καινούργια (p5q-e) ανάβει ο υπολογιστής και ξανασβήνει, μετά ξανανάβει μόνος του και προχωράει κανονικά χωρίς να δείχνει το bios του controller, ούτε ανάβει το πράσινο λαμπάκι ούτε φαίνεται μέσα στα windows. Πολλές φορές αν την βάλω στη δεύτερη υποδοχή ο υπολογιστής ούτε καν μπουτάρει ενώ στη τρίτη υποδοχή με το που σβήσει και ξανανάψει δουλεύει κανονικά σαν να μην υπάρχει. Να τονίσω ότι δεν έχω κάνει καμμιά ρύθμιση στις pci-e γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...Τα φώτα σας παρακαλώ...Είναι ο πρώτος controller που πιάνω στα χέρια μου και μάλλον την πάτησα....:rant::shutup:

Ξέχασα να τονίσω ότι έχουν γίνει προσπάθειες και με το μοντ και χωρις...

Έγινε επεξεργασία από AlexanderK
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναφερει οτι στα 7 με το που πεφτει το PC σε sleep mode, χανω τελειως τον perc και μαζι το array.

Υποτιθεται οτι το θεμα ειχε λυθει αλλαζοντας την ρυθμιση στο sleep mode για το PCI express.

Δεν λυθηκε τελικα. Αρχισε παλι να το κανει.

Οταν το pc βγαινει απο το sleep mode, δεν βλεπω καθολου το array.

Προσπαθω να κανω restart το οποιο παιρνει κανα 10λεπτο σιγουρα και οταν ξαναμπω windows μου βγαζει 2 errors(θα τα ποσταρω αργοτερα).

Firmware και drivers της LSI.

Καμια ιδεα? να δοκιμασω dell drivers?

εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

@AlexanderK. Σε ποια PCI express εχεις τον controller? εκτος απο την VGA και τον controller εχεις αλλη PCI-express επανω στο μηχανημα?

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

@AlexanderK. Σε ποια PCI express εχεις τον controller? εκτος απο την VGA και τον controller εχεις αλλη PCI-express επανω στο μηχανημα?

Έχω δοκιμάσει όλους τους δυνατους συνδιασμούς...Δεν υπάρχει άλλη κάρτα εκτός την vga.Και εκτός αυτού δοκιμάσα και με άλλη vga...

Link to comment
Share on other sites

Ποιo fw έχεις...? Αν έχεις dell δοκίμασε με κάποιο της lsi, πχ το 0051 το οποίο θα το βρεις καμιά 10αριά σελίδες πίσω σε αυτό το thread...

ΧΘες τη φλασαρα με το 0066 πιστεύοντας ότι επειδή είναι το καινούργιο θα είναι και καλύτερο.

Έχω σκοπό απο μεσημέρι να περάσω ένα ένα τα παλιά και να δω αν θα δουλέψει...Αυτο που μου φαίνεται περιέργο είναι ότι διάβασα σε ενα φορουμ ότι ενας με μητρική με το p45 την δουλεύει χωρίς το μοντ....τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει όλους τους δυνατους συνδιασμούς...Δεν υπάρχει άλλη κάρτα εκτός την vga.Και εκτός αυτού δοκιμάσα και με άλλη vga...

Η μητρικη μαλλον... φταιει, ριξε μια ματια στα φορουμ της asus.

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις και τον ide controller.

Link to comment
Share on other sites

Σε Asus P45 (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς έχω, νομίζω Asus P45Q-deluxe) παίζει αλλά με το pin mod και το 0051 fw της LSI... το είχα αναφέρει εδώ...

Edit:

Όταν πάω σπίτι θα δω και την version του bios, αλλά θυμάμαι είχα καταλήξει σε αυτό το mobo επειδή ήταν συμβατό με τον Perc και είxe αρκετές pci-e θύρες...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Σε Asus P45 (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς έχω, νομίζω Asus P45Q-deluxe) παίζει αλλά με το pin mod και το 0051 fw της LSI... το είχα αναφέρει εδώ...

Edit:

Όταν πάω σπίτι θα δω και την version του bios, αλλά θυμάμαι είχα καταλήξει σε αυτό το mobo επειδή ήταν συμβατό με τον Perc και είxe αρκετές pci-e θύρες...

μακάρι να δουλέψει...:help1::help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.