Jump to content



42LG5000 full hd


gar

Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

μιλησα με shopcenter βγηκε μια υπαλληλος.....(μαλλον θα κοιμηθηκε καλα χθες βραδυ:p)

και μου πε οτι χθες ηρθαν πολλα κομματια και σημερα θα ερθουν αλλα δε μπορω να παραλαβω απο εκει γιατι προηγουνται τα κομματια απο παραγγελιες..

αντε τυχεροι , ωπου να ναι σας ερχεται :p

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ την lg325600 full hd.προς το παρόν δεν με ικανοποιει.περιμενω να στρωσει και ιδωμεν.

Οι LCD τηλεορασεις δεν εχουν στρωσιμο αυτο γινεται στις Plasma.Οτι βλεπεις τωρα θα το βλεπεις και σε 1 χρονο.

Βεβαια η τηλεοραση φανταζομαι οτι ειναι με ρυθμισεις out of the box οποτε με καλιμπραρισμα μπορεις να την φερεις στα μετρα σου(μην περιμενεις και θαυματα).

P.s πηρες TV χωρις να την εχεις δει με τα ματια σου?Σε plasma και lcd ΠΑΝΤΑ την βλεπουμε live πριν αγορασουμε.Ο μονος αξιοπιστος κριτης ειναι τα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ την lg325600 full hd.προς το παρόν δεν με ικανοποιει.περιμενω να στρωσει και ιδωμεν.

Εμενα δινει σημα σε αυτην την οθονη μια ΑΤΙ 4670 και με ελαχιστο ψαξιμο στις ρυθμισεις ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Σε τι ακριβως δεν σου αρεσει? (καλα ρε παιδια μονο σε μενα αρεσει?!)

Link to comment
Share on other sites

πηγα και τη πηρα απο fnac με 649Ε επιτοπου

πρωτες εντυπωσεις καλουτσικες..τα hd ωραια τα παιζει.αλλα θελει ψαξιμο για στρωσιμο χρωματος κλπ.

εβαλα 720p hd και τα διχνει ωραια.(πανω σε 3850)

αλλα θελει λιγο ακομα ψαξιμο..

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα σημερα παιδα και η οθονη τα σπάει!!! bluray απο το πισι τα σπάει!!

η εικόνα βέβαια από νοβα ελινικά καναλια κλπ είναι αποκαρδιωτκή..μεγιστη ανάλυση που εκπέμπουν τα κανάλια είναι 478χ 300 κάτι ****!

ακόμα δεν 'εψαξα καθόλου τις ρυθμίσιες αλλά για να μην ανοιγω καινουργιο θέμα θα σας παρακαλούσα οσοι την πάρετε να ποσταρετε τις ρυθμίσεις εικόνας που θεωρείτε βέλτιστη για να τις καλιμπράρουμε σωστα.

τέλος δεν μπορώ ακόμα να συνηθήσω την αχανή επιφάνεια εργασιας μιας και πλέον απότελει και οθόνη του πισι μου!!!! πιστεύω οτι είναι παραπάνω από ικανοποιητική για τα λεφτά που ζητάει.

φοτος παραπάνω λεπτομέριες και τυχόν απορίες απο κυριακή που θα επιστρεψω.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..οταν βαλειςι 1920χ1080 την αναλυση στη διχνει κανονικα ;η σου εχει τα εικονιδιο κρυμμενα ;

εμενα ετσι συμβαινει και πρεπει απο το ratio να πατησω "just scan" και οχι σα 16:9

αν σου συμβαινει θα καταλαβεις τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..οταν βαλειςι 1920χ1080 την αναλυση στη διχνει κανονικα ;η σου εχει τα εικονιδιο κρυμμενα ;

εμενα ετσι συμβαινει και πρεπει απο το ratio να πατησω "just scan" και οχι σα 16:9

αν σου συμβαινει θα καταλαβεις τι εννοω

κάτσε λιγο.

με τι την εχεις συνδεμένη? d-sub ή hdmi?

την έβαλα d-sub και στην αρχή εχασα απο τα πλαινα τα εικνιδια. εβαλα 60hz ,1920χ1080 ,μεγάλα fonts ,restart...και voila! ολα μια χαρά.

υπόψην όλα αυτά τα έκανα στο πισι. την tv δεν την πειραξα καθόλου. μπήκε αυτόματα 16¨:9

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι δικές μου εντυπώσεις...

Στο τηλεοπτικό σήμα αναμενόμενα τα αποτελέσματα, η 42άρα Plasma που έχω στο σαλόνι τα καταφέρνει ένα κλικ καλύτερα. Στα συν ο ενσωματωμένος ψηφιακός επίγειος δέκτης.

Σε σύνδεση με XBOX 360 περίμενα καλύτερα πράγματα. Οι γραμματοσειρές του dashboard πιξελιάζουν και "ματώνουν" χρωματικά, ενώ στα παιχνίδια αναδυκνύονται οι ατέλειες του upscaler της κονσόλας. Αυξάνοντας την απόσταση στα 3 μέτρα από την οθόνη τα παραπάνω δεν είναι τόσο εμφανή, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με μία απλή HD Ready 42άρα.

Έβαλα και ένα-δύο HD DVD αναμένοντας τα χειρότερα... παραύτα διαψεύστηκα ευχάριστα καθότι είδα αρκετά καλή ευκρίνεια και χρωματική πιστότητα, ενώ σε γρήγορες σκηνές (2 Fast 2 Furious, King Kong) ναι μεν είναι ορατές οι ατέλεις που αναφέρονται στα review, τις διαπίστωσα δε μόνο και μόνο επειδή ήξερα πως πρέπει να τις ψάξω. Με άλλα λόγια δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση όπως παρουσιάζεται στα review του What? Hi-Fi.

Εκεί που φάνηκε πως αξίζει είναι στη σύνδεση με PC. Σε αναπαραγωγή αρχείων x.264 η εικόνα ήταν άψογη χωρίς ατέλειες και σπασίματα, ισχύουν δε όσα έγραψα παραπάνω για την πολύ καλή χρωματική πιστότητα. Η εργασία και το web surfing είναι επίσης άνετα και ξεκούραστα, ακόμα και από 1,5 μέτρο απόσταση.

Ψιλοάχρηστο μου φάνηκε το AV mode, στο default βρήκα πως δείχνει πάντα καλύτερα, είτε έχω game είτε ταινία.

Δεν έχω πειράξει ακόμα καμμία ρύθμιση.

Γενικά είναι μία τίμια πρόταση για τα λεφτά που έδωσα, ωστόσο με πείραξε που στον τομέα που ήθελα να είναι καλή (gaming) δεν τα καταφέρνει σημαντικά καλύτερα από την ταπεινή Myrica τριετίας του σαλονιού.

Συμπέρασμα: για κάποιον που θέλει μεγάλη διαγώνιο σε λίγα χρήματα, για να συνδέσει κυρίως το HTPC του ή τον υπολογιστή του και πιο αραιά να βλέπει καμμιά ταινία ή για gaming, η 42LG5000 αποτελεί μία αρκετά καλή πρόταση που αξίζει της προσοχής του.

Εικόνα 7/10

Ήχος 8/10

Συνδέσεις 9/10

Απόδοση/Τιμή 10/10

Σύνολο 8/10 :flex:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.