Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

The download is an ISO image which will create a bootable CD. For instructions on how to create a bootable CD please see: How to burn an .iso image onto a CD.

The download is an ISO image which will create a bootable CD. For instructions on how to create a bootable CD please see: How to burn an .iso image onto a CD.

Nero - Burning ROM (Ahead Software)

Nero Burning ROM can be used to record a CD from a .iso file. This programs is available from Ahead Software, or you may already have it on your computer. For more information about this program, visit the Ahead Software Web site.

Here are the steps to create a CD if you have installed Nero - Burning ROM:

1. Download the ISO CD image to a folder on your computer.

2. Insert a blank CD in your CD-RW drive.

3. Start Nero Burning.

4. Follow the wizard steps to select Data CD creation.

5. When the wizard closes, click Burn Image on the File menu.

6. In the Open dialog box, select the ISO file, and then click Open.

7. In the wizard, click Burn to write the image to the CD.

και στην περιπτωση που δεν εχεις το Nero :

Alex Feinman’s ISO Recorder (Freeware)

This freeware can be found here.

You must simply install the software and reboot your computer if instructed. Once that is accomplished:

1. Insert a blank CD in your CDROM drive.

2. Find the .iso file that you have downloaded onto your computer, for example, onto your Desktop.

3. Right-click on the .iso file.

4. You will see a “Copy Image to CD” option on the dropdown menu. Select it.

5. The CD Recording Wizard should appear. Simply choose Next and Finish. The CD will eject when completed.

Στα λεει ολα ρε παλικαρε ~~~ -). Ειδικα σε αναβαθμισεις f/w κοιταμε τα παντα αφου παντα μα παντα αναφερουν αναλυτικες οδηγιες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply

Λίγη βοήθεια θα χρειαστώ και γω. Έχω έναν ST3500320AS εσωτερικό (περασμένο σε εξωτερικό κουτί λόγω χωροταξικών προβλημάτων). Το πρόβλημα είναι το εξής: Το drive detect της seagate δεν δουλεύει, καθώς δεν δουλεύει και το seagate tools. Υποψιάστηκα ότι φταίει το 64μπιτο βιστα και έψαξα λίγο στο site της seagate αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω τι firmware έχω περασμένο.

Ο δίσκος είναι αγορασμένος τον Οκτώβριο και μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα απλά ανησύχησα από την ανακοίνωση.

Πείτε καμμιά ιδέα... τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια θα χρειαστώ και γω. Έχω έναν ST3500320AS εσωτερικό (περασμένο σε εξωτερικό κουτί λόγω χωροταξικών προβλημάτων). Το πρόβλημα είναι το εξής: Το drive detect της seagate δεν δουλεύει, καθώς δεν δουλεύει και το seagate tools. Υποψιάστηκα ότι φταίει το 64μπιτο βιστα και έψαξα λίγο στο site της seagate αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω τι firmware έχω περασμένο.

Ο δίσκος είναι αγορασμένος τον Οκτώβριο και μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα απλά ανησύχησα από την ανακοίνωση.

Πείτε καμμιά ιδέα... τι να κάνω;

Για να δεις το firmware που έχεις κάνε τα εξής:

Device manager->Disk Drives-> επιλέγεις τον Seagate και κάνεις διπλό κλκ->πας στο tab 'Details" και επιλέγεις από την λίστα παρακάτω που λέει "property" την 2η επιλογή που λέει Hardware ID's.

Εκεί, στο πλαίσιο από κάτω θα δεις κάτι σαν την εικόνα:

96573955fr7.th.gif

Εκεί που σου έχω σημαδέψει αναφέρεται το firmware revision (στην δική μου περίπτωση το SD1A).

Link to comment
Share on other sites

The download is an ISO image which will create a bootable CD. For instructions on how to create a bootable CD please see: How to burn an .iso image onto a CD.

The download is an ISO image which will create a bootable CD. For instructions on how to create a bootable CD please see: How to burn an .iso image onto a CD.

Nero - Burning ROM (Ahead Software)

Nero Burning ROM can be used to record a CD from a .iso file. This programs is available from Ahead Software, or you may already have it on your computer. For more information about this program, visit the Ahead Software Web site.

Here are the steps to create a CD if you have installed Nero - Burning ROM:

1. Download the ISO CD image to a folder on your computer.

2. Insert a blank CD in your CD-RW drive.

3. Start Nero Burning.

4. Follow the wizard steps to select Data CD creation.

5. When the wizard closes, click Burn Image on the File menu.

6. In the Open dialog box, select the ISO file, and then click Open.

7. In the wizard, click Burn to write the image to the CD.

και στην περιπτωση που δεν εχεις το Nero :

Alex Feinman’s ISO Recorder (Freeware)

This freeware can be found here.

You must simply install the software and reboot your computer if instructed. Once that is accomplished:

1. Insert a blank CD in your CDROM drive.

2. Find the .iso file that you have downloaded onto your computer, for example, onto your Desktop.

3. Right-click on the .iso file.

4. You will see a “Copy Image to CD” option on the dropdown menu. Select it.

5. The CD Recording Wizard should appear. Simply choose Next and Finish. The CD will eject when completed.

Στα λεει ολα ρε παλικαρε ~~~ -). Ειδικα σε αναβαθμισεις f/w κοιταμε τα παντα αφου παντα μα παντα αναφερουν αναλυτικες οδηγιες :)

To firmware που κατεβαίνει είναι συμπιεσμένο. Πρέπει να το αποσυμπιέσουμε πρώτα ή το καίμε απευθείας όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω έναν 1.5ΤΒ με CC1H firmware κ αγχώθηκα!!!!

Πρέπει να κάνω update?

Δεν έχει κάποιο συμπτωμα μέχρι στιγμής αλλά διάβαζα για το ενδεχόμενο να μην bootάρει κ να μην φαίνεται ούτε στο bios!!!

Τι παίζει ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις το firmware που έχεις κάνε τα εξής:

Device manager->Disk Drives-> επιλέγεις τον Seagate και κάνεις διπλό κλκ->πας στο tab 'Details" και επιλέγεις από την λίστα παρακάτω που λέει "property" την 2η επιλογή που λέει Hardware ID's.

Εκεί, στο πλαίσιο από κάτω θα δεις κάτι σαν την εικόνα:

Εκεί που σου έχω σημαδέψει αναφέρεται το firmware revision (στην δική μου περίπτωση το SD1A).

Ευχαριστώ φίλε. Τώρα είδα το μήνυμά σου (λίγο αργά). Πλέον και το δικό μου γράφει SD1A.

Άρα ακόμα μία πετυχημένη αναβάθμιση firmware...

Είχα μία απώλεια όμως...

Συνδέοντας ένα (όπως αποδείχτηκε) ελαττωματικό καλώδιο τροφοδοσίας στο DVD-RW το έκαψα :rip:... Αύριο αγορά καινούριο. Δεν πειράζει όμως το θέμα είναι ότι έλυσα το πρόβλημα του δίσκου :victory:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αγόρασα χθές έναν 500Gb δίσκο ST3500320AS. Το firmware που έχει επάνω είναι το SD1A. Απο ότι καταλαβαίνω αυτό είναι το διορθωμένο έτσι? Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάποιο update αν κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

διάβασε καλά αυτό που έκανες παράθεση. Γνωρίζεις αγγλικά, έτσι δεν είναι;

Τα Αγγλικά μου είναι αρκετά καλά. Απλά δεν είχα ασχοληθεί με ISO images μέχρι τώρα. Εν πάσει περιπτώσει πειραματίσθηκα λίγο κι έβγαλα άκρη. Ο δίσκος είναι SD1A τώρα. Ευχαριστώ για την καλή πρόθεση παιδιά!:T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω έναν 1.5ΤΒ με CC1H firmware κ αγχώθηκα!!!!

Πρέπει να κάνω update?

Δεν έχει κάποιο συμπτωμα μέχρι στιγμής αλλά διάβαζα για το ενδεχόμενο να μην bootάρει κ να μην φαίνεται ούτε στο bios!!!

Τι παίζει ρε παιδιά?

Μην κάνεις κανά αστείο και πας να φλασάρεις τον δίσκο σου, θα τον χαλάσεις!!

Στην ιστοσελίδα της Seagate το λέει καθαρά πως δίσκοι με το firmware CC** και LC** δεν χρειάζονται αναβάθμιση firmware...

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, κάποια σοβαρή απάντηση για τους Freeagent βγήκε από τη Seagate?

Τα part numbers στους δίσκους είναι άλλα από αυτά των 7200.11, αλλά οι δίσκοι είναι οι 7200.11. Προβλήματα σαν τους Barracuda δε νομίζω να αντιμετώπισε κάποιος Freeagent, αλλά αρκετοί τους κάνουν FW Upgrade.

Τελικά τι ισχύει επίσημα? Ομολογώ ότι με όλα αυτά που έκανε η Seagay μπερδεύτηκα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.