Jump to content



24άρα παράγγειλα.. 0.5 μου ήρθε!


Dem

Recommended Posts

μια φορα και ενα καιρο πριν πολλα χρονια (και ο ιδιος το ειχα ξεχασει δλδ) ειχα κανει αιτηση για αναβαθμιση απο 1Mbps σε 24Μbps στον invisible για την Β.Ελλαδα isp Forthnet

....σημερα....εγινε η αναβαθμιση.

...αυριο θα κανω αιτηση διακοπής.

- Καλησπερα, σας πηρα να σιγουρευτω αν εχει γινει μια αναβθμιση που ειχα ζητησει

τα παλια τα χρονια....

- Δωστε μας μισο λεπτο κυριε........Ναι εχει γινει....ειστε πλεον στα 24Mps. !!!!

(- Masacr...... )

- ....

- Δεν βλέπω καμια διαφορα με πριν που ειχα 1mpbs...

- Για δεστε την τηλεφωνικη πριζα, γραφει ΟΤΕ? (the devil one) αν εχει πυκνοτακι (!!!!) που κανει βραχυκυκλωμα...και βαλτε 1,5 μετρο καλώδιο... (1,5 ??? τοσο μεγαλο???)

- ΣΣΣΣσσσσσσσσ.......σωπασε....και πες μου ενα νουμερο να κανω διακοπη....

net10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το φίλτρο από την πρίζα του ΟΤΕ που "παίρνει" από τον πίνακα και το ΚΑΦΑΟ (δηλαδή την κεντρική γραμμή)... εκεί μέσα έχει ένα φίλτρο... βγάλε τελείως την πρίζα και συνέδεσε απ' ευθείας το καλώδιο από τον πίνακα στον router...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το φίλτρο από την πρίζα του ΟΤΕ που "παίρνει" από τον πίνακα και το ΚΑΦΑΟ (δηλαδή την κεντρική γραμμή)... εκεί μέσα έχει ένα φίλτρο... βγάλε τελείως την πρίζα και συνέδεσε απ' ευθείας το καλώδιο από τον πίνακα στον router...

Καταρχην εχω Legrand σπιτι.

Δεν εχω υποψη το φιλτρο που υπαρχει σε "καποιες" ΟΤΕ πριζες και αν υπαρχει τετοιο φιλτρο σε πριζες ΟΤΕ θα ειναι σε πριζες πριν την επανασταση. Ακομα και αν υποθεσουμε οτι υπαρχει τετοιο φιλτρο

στη δικια μου πριζα , αν οντως κανει βραχυκυκλωμα δεν θα συντονιζε καθολου ή αν ο θορυβος που θα προκαλουσε στο σημα θεωρητικα απο "24 και καλα" θα ειχα το λιγοτερο 20...εδω μιλαμε οτι ειναι σαν εχω 0.7-0.9 mbps ......και τωρα που το ξαναβλέπω ειναι

0.5 mbps.

Παμε στο "μετρα" καλωδιου...απο την πριζα. Η δικαιολογία να ριξουν το φταιξιμο πανω σου οτι φταινε τα 4 μετρα παραπάνω τηλ καλωδιο που πληρωνεις 24 και εχεις 0,5 ειναι για γελοια και προκλητική.

Παρ ολα αυτα το δοκιμασα και αυτο μπας και ειναι κανα τραυματισμενο καλωδιο (επειδη τα χω περασει με καναλακι περιμετρικα να μην φαινονται) και καρφωσα ενα καινουριο καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ - χωρις τηλεφωνο

πανω, χωρις το φιλτρο του τηλεφωνου φυσικα.

Η συνδεση παλι απο 0,5mbps μεχρι 0,7mbps και απ οπου και να κατεβασω πανω απο 90 kb/sec δεν παει.

Το θεμα ομως ξερεις ποιο ειναι?

Οχι τα 24 οχι τα 8 οχι το 1mbps....Σε μια νορμαλ κοινωνία θα επρεπε να μου πουν πως παρ οτι εισαι στο

"ιδιόκτητο μας δίκτυο" πανω απο 1mpbs προς το παρον δεν θα δεις. (οχι 24 φυσικα, μιλαμε για πανω απο 1)

Να ζητησουν συγνωμη για τις απειρες αποσυνδεσεις για το καιρο που εκαναν να πρωτοσυνδεσουν και μετα να με "αναβαθμισουν" Να ζητησουν συγνωμη που διαφημιζουν ιντερνετ χωρις να εχουν ευρος ζωνης... Η ΦΟΥΣΚΑ εταιρια τους Οχι συγνωμη δεν ζητησε αλλα ακομα και απο το πρωτο τηλεφωνημα η πολιτικη ειναι τα ριχνουμε

στον καταναλωτη και στην χειρότερη του παιρνουμε τα τελη διακοπης της συνδεσης...

Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθενας στηνει μια εταιριουλα πουλαει αντι σε 10 σε 100.000 ατομα βγαζει και απο τελη διακοπής, βαραει και μια πτωχευση μετα και ζει με χρυσά κουταλια

δεν γουσταρεις κυριε? πηγαινε σε αλλον. Δεκτο. Αυτο θα κανω φυσικα.

Γινεται σε καμια αλλη χωρα της Ευρωπης αυτο? ΟΧΙ.

και καταγγελιες εγιναν και Ινκα και Μινκα και οτι θελεις....τα ιδια παντελακη μου.

Dem εισαι πολυ καλα αν εκανες τωρα το τεστ. να χαιρεσε την 24ρα σου

αστα να πανε χειρότερα ειναι τελικά, και μην νομιζεις φυσικα οτι περιμενα 24 ... διπλάσια τριπλάσια απο 1mbps

νομιζα απο αυτα που ακουω τοσο καιρό, που περιμενα να με συνδέσουν....που να φανταστω την μιση απο την παλια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω Legrand σπιτι.

Δεν εχω υποψη το φιλτρο που υπαρχει σε "καποιες" ΟΤΕ πριζες και αν υπαρχει τετοιο φιλτρο σε πριζες ΟΤΕ θα ειναι σε πριζες πριν την επανασταση.

Όταν δεν φτάνουν οι γραμμές, για να δώσουν επί πλέον τηλέφωνο βάζουνε ένα φίλτρο που μοιράζει τις συχνότητες μιας γραμμής σε δυο τηλέφωνα. Το ιντερνετ σέρνετε με τέτοιο διαχωριστή επάνω.

Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα, φωνάζεις τον ΟΤΕ και ψήνεις τον τεχνικό να σου δώσει καθαρή γραμμή, βάζοντας τον διαχωριστή σε άλλον που χρησιμοποιεί μόνο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι "μπλε" λενε χρησιμα πραγματα και φευγει απο το offtopic το πραγμα με τις πριζες...

ασχετα αν ειναι αυτο το δικο μου προβλημα ή οχι, δεν τα παιρνει ενας "πρασινος" να το κανει thread

και το απογευμα θα δω και γω αν παιζει οντως θεμα με τις πριζες

καλυτερα να ειναι θεμα, ακομα και αν εχει ξαναγινει, παρα εδω, αν συμφωνείτε. :turn:

με τέτοιο διαχωριστή επάνω.

Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα, φωνάζεις τον ΟΤΕ και ψήνεις τον τεχνικό να σου δώσει καθαρή γραμμή, βάζοντας τον διαχωριστή σε άλλον που χρησιμοποιεί μόνο τηλέφωνο.

το απογευμα θα την ξηλώσω να δω τι εχει , αν και δεν ειναι του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν κατάλαβα από το αρχικό ποστ, πόσος καιρός έχει περάσει από την αναβάθμιση? διότι αν είναι 2-3 μέρες και το ρούτερ σου συγχρονίζει κάπου ελεύθερα ανάλογα την απόσταση από το κέντρο πχ 13mbps αλλά εσύ κατεβάζεις με 1 όπως λες, τότε ίσως είναι το πολύ συχνό φαινόμενο να έχει μείνει cap στο σύστημά τους, η παλιά σου max ταχύτητα στους κωδικούς σου... έχει συμβεί σε πολλούς γνωστούς (κυρίως με 4νετ) και με 1 τηλ (4-5 δλδ:p) απελευθερώθηκε το cap... απλά μίλα με τεχνικούς κ ρώτα το σα πιθανότητα διότι οι τηλεφωνήτριες το αγνοούν...

Link to comment
Share on other sites

που κλειδώνεις και τι att είχες

και έχεις για πες...

@ΓιανγκΤ

αν κατάλαβα καλά μιλα ς για διαχωριστή γραμμών

ο ΟΤΕ δεν παρέχει ADSL πάνω σε διαχωριστή ούτε οι εναλλακτικοί βέβαια

εκεί θα είχε no ADSL

αν έχεις επίσης χαμηλό Upload αλλά φυσιολογικά att είναι βραχυκύκλωμα

αν η σύνδεση σου είναι ίδια με πριν την αναβάθμιση ζήτα να σου κλείσουν ανοίξουν την πόρτα.

κάπου στην ΕΕΤΤ υπάρχει περιορισμός του πόσο μπορεί να κλέψει ένας πάροχος στο θέμα μέχρι τόσα Mbps

νομίζω πως αν παρέχει κάτω από το 25% της ονομαστικής δικαιούσε απελευθέρωση από το συμβόλαιο.

αν τα att είναι τραγικά μεγάλα >45dB

μπορεί και είσαι το ίδιο χάλια ακόμα και σε ΟΤΕ

αν παίζει φίλτρο σε μία μπρίζα εντός σπιτιού

μπορεί να σε ρίχνει σε 0.5Mbps από τα 24

αλλά όχι πιο κάτω από,τι ήσουνα.

αν το modem/router είναι ασύρματο κάνε μια καγκουριά

στήστο στην εισαγωγή με απομονωμένο το σπίτι και πάρε την εγκυρώτερη μέτρηση που μπορείς, αποκλείοντας την εσωτερική καλωδίωση.

edit : άσχετα από το πόσο καιρό έγινε η αναβάθμιση δεν σε δεσμεύει τίποτα

1.από το να διεκδικήσεις τα νόμιμα διακιώματα σου

2.να αποχωρήσεις/παναχωρήσεις λόγω μη παροχής υπηρεσιών.

*από Ε.Ε.Τ.Τ ενημερώθηκες για το τι είναι νόμιμο να σου παρέχουν/χρέωνουν?

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν κατάλαβα από το αρχικό ποστ, πόσος καιρός έχει περάσει από την αναβάθμιση? διότι αν είναι 2-3 μέρες και το ρούτερ σου συγχρονίζει κάπου ελεύθερα ανάλογα την απόσταση από το κέντρο πχ 13mbps αλλά εσύ κατεβάζεις με 1 όπως λες, τότε ίσως είναι το πολύ συχνό φαινόμενο να έχει μείνει cap στο σύστημά τους, η παλιά σου max ταχύτητα στους κωδικούς σου... έχει συμβεί σε πολλούς γνωστούς (κυρίως με 4νετ) και με 1 τηλ (4-5 δλδ:p) απελευθερώθηκε το cap... απλά μίλα με τεχνικούς κ ρώτα το σα πιθανότητα διότι οι τηλεφωνήτριες το αγνοούν...

Όντως, το ρούτερ πού συγχρονίζει;

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο κοντινότερο forthnet shop και δήλωσε εκεί την βλάβη. μετά τσέκαρε ότι στον router έχεις δηλώσει adsl2 αντί για gdmt και λογικά θα λυθεί το πρόβλημά σου. έτσι και σε μένα με την αναβάθμιση ήμουν στο 1 mbit πραγματικό και τώρα είμαι στα 15

415428098.png

(το upload μην το κοιτάτε, όταν seedάρω χτυπάει 100άρια)

Link to comment
Share on other sites

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 19457 kbps

Upstream Rate: 1021 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 20 db

Upstream Line Attenuation: 4 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 22 db

Link to comment
Share on other sites

Αμααααν :jump:

Φοβερες πληροφοριες απ όλους, πραγματικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

εκανα και εγω μερικα πραγματακια σημερα.

1. Κατα αρχήν κλειδωνει ψηλότερα με αυτα που "πραγματικα εχω"

δηλ στα

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 780 - 1.000 / 9.000 -11.000

2. Για να αποκλείσω εσωτερικές εξασθενίσεις/βραχυκυκλώματα του διαμερισματος.

Πηρα ενα καλώδιο και το εβαλα απο το ρουτερ στην μια και μοναδικη πριζα που εχω στο σαλόνι

(Χωρις τηλεφωνα - Χωρις φιλτρα συχντοτητων για τηλεφωνα - χωρις διαχωριστες . )

ετσι το Line Attenuation (Up/Down) [dB] απο :18,5 - 19,0 / 33 - 36

κατεβηκε στο 18,0 / 31 - 32

και κλειδωνε και λιγο παραπάνω

και φυσιολογικα κατεβηκε. Αλλα οπως φαινοταν απο την αρχή δεν ήταν αυτο το προβλημα

για την γενικοτερη συμπεριφορα της γραμμης.

3. Εβγαλα την πριζα.

Στο διαμέρισμα ερχονται 2 ζευγη καλωδίων μπλε - κόκκινο. Τηλεφωνο εχω μονο με το εναν συνδιασμο.

(μαλλον ο αλλος δεν ειναι ενεργός και απο τον κατανεμητη. )

Η πριζα μου φανηκε κοινη RJ 11 χωρις φιλτρο....παρ ολα αυτα πως μοιαζει μια με φιλτρο δεν ξερω. δεν εχω δει.

Aυτην την RJ 11 την ειχα βαλει παλια οταν ειχα βαλει το ασυρματο τηλεφωνο, πιο πριν το διαμερισμα ειχε μια διπολικη.

Παρ ολα αυτα για να αποκλεισω και την πριζα έβαλα το καλωδιο απο το ρουτερ

απευθειας στο ζευγος καλωδιων

η συμπεριφορα της 24αρας παρεμεινε σαν μια μια μετρια 1mbps και τα spec παρεμειναν τα ιδια οπως στο 2)

αρα η πριζα δεν ειναι το προβλημα.

4. κατεβηκα κατω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας (απο περιεργια - που ξερεις καμια φορα τι γινεται)

ανοιξα το πορτακι ειδα 5,500 καλωδια - εκλεισα το πορτακι. Ξανανεβηκα πανω. :D

Link to comment
Share on other sites

1. Κοίτα το DSL Modulation να είναι ADSL2+. Και εμένα πριν το δηλώσω έτσι κλείδωνε από 9 έως 11.

2. Τώρα που το είδα και στο ποστ του βούδα παίζει να σου έχει μείνει κανένα cap στο 1 mbit από την παλιά σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν φτάνουν οι γραμμές, για να δώσουν επί πλέον τηλέφωνο βάζουνε ένα φίλτρο που μοιράζει τις συχνότητες μιας γραμμής σε δυο τηλέφωνα. Το ιντερνετ σέρνετε με τέτοιο διαχωριστή επάνω.

Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα, φωνάζεις τον ΟΤΕ και ψήνεις τον τεχνικό να σου δώσει καθαρή γραμμή, βάζοντας τον διαχωριστή σε άλλον που χρησιμοποιεί μόνο τηλέφωνο.

Μιλας για διαχωριστη που βρισκεται στον πινακα?

Δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο καθε διαμερισμα εχει μια τηλ. πριζα (ναι καπως ασχετο)

Η αληθεια ειναι βλέποντας τον πινακα δεν καταλαβα και πολλα.

Μενει να το ελεγξω.... Θα δουμε πως.

πήγαινε στο κοντινότερο forthnet shop και δήλωσε εκεί την βλάβη. μετά τσέκαρε ότι στον router έχεις δηλώσει adsl2 αντί για gdmt και λογικά θα λυθεί το πρόβλημά σου. έτσι και σε μένα με την αναβάθμιση ήμουν στο 1 mbit πραγματικό και τώρα είμαι στα 15

415428098.png

(το upload μην το κοιτάτε, όταν seedάρω χτυπάει 100άρια)

η βλαβη δηλωθηκε, δεν εγινε διακοπή οπως ελεγα, αλλα ότι και να γινει, κατα το μαρτιο που θα χαλαρωσω λιγο

θα αλλαξω ISP. ( Ευκαιρια να δω και τι παιζει με το νετ γενικοτερα που δεν εχω ασχοληθει καθολου μεχρι στιγμης.)

αυτο με την δηλωση του ρουτερ adsl2 αντί για gdmt πως το βλέπω?

επειδή δεν κατάλαβα από το αρχικό ποστ, πόσος καιρός έχει περάσει από την αναβάθμιση? διότι αν είναι 2-3 μέρες και το ρούτερ σου συγχρονίζει κάπου ελεύθερα ανάλογα την απόσταση από το κέντρο πχ 13mbps αλλά εσύ κατεβάζεις με 1 όπως λες, τότε ίσως είναι το πολύ συχνό φαινόμενο να έχει μείνει cap στο σύστημά τους, η παλιά σου max ταχύτητα στους κωδικούς σου... έχει συμβεί σε πολλούς γνωστούς (κυρίως με 4νετ) και με 1 τηλ (4-5 δλδ:p) απελευθερώθηκε το cap... απλά μίλα με τεχνικούς κ ρώτα το σα πιθανότητα διότι οι τηλεφωνήτριες το αγνοούν...

χμμμμμμμ. αυτο παιζει να ειναι....εχει να κανει και με τις πορτες στο dslam που ειπε καποιος?

Απ ολα αυτα......

αυτο το σεναριο του Voudas μπορει να εξηγει την τραγικη αποκλιση που μπορει να εχει καποιος

οταν κανει αναβαθμιση.

κάπου στην ΕΕΤΤ υπάρχει περιορισμός του πόσο μπορεί να κλέψει ένας πάροχος στο θέμα μέχρι τόσα Mbps

νομίζω πως αν παρέχει κάτω από το 25% της ονομαστικής δικαιούσε απελευθέρωση από το συμβόλαιο.

nice thanks, θα το δω.

Να ξανατονισω οτι δεν μιλαμε για μια αποκλιση 24αρας με πχ 8-15

Μιλαμε οτι εχω περιπου 1mpbs.

Link to comment
Share on other sites

Να ξανατονισω οτι δεν μιλαμε για μια αποκλιση 24αρας με πχ 8-15

Μιλαμε οτι εχω περιπου 1mpbs.

και μένα το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί.

τι router έχεις?

linksys(new).gif

στο Linksys μου το modulation φαίνεται στην φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

@grigas

Thomson TG585 v7

δες εδω

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=45015&d=1223168592

δεν μπορω να το βρω αυτο το dsl modulation.

μονο VPI/VCI

και PPPoA και PPPoE

Edit

Στο Thomson TG585 v7 αυτο που λες πρεπει να ειναι αυτο...

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 1:57:41

DSL Type: G.992.5 annex A <-------- G.992.5 (μαλλον ADSL2+)

αρα το ρουτερ ειναι ήδη δηλωμενο σε adsl2. +

αλλα δεν καταλαβαινω αυτο που λες αν δεν ηταν....πως θα κλειδωνε πανω απο 8mbps??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.