Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

δε νομιζω οι ssd να γονατιζουν στα write.μονο ιντελ "γονατιζει" στο write αφου πιανει ~90mb/s.σε ολα τα random σκοτωνουν απλα, η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που δεν εχει καν νοημα να συγκρινεις ssd με hdd.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Σίγουρα δεν σηκώνει αμφιβολία ότι ο SSD είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή ( τεχνολογία-εξέλιξη) ο οποίος παρ όλου που είναι ακόμη πολύ ακριβός και ανώριμος {( να "πεταει" ο SSD στο read και να "γονατίζει" στο write ( 30-40% χειρότερος από έναν HDD)} μια χαρά τους πουλανε και κερδίζουν οι εταιρείες.

dimi έχεις λάθος στο παραπάνω

εκτός απο αυτό:

δε νομιζω οι ssd να γονατιζουν στα write.μονο ιντελ "γονατιζει" στο write αφου πιανει ~90mb/s.σε ολα τα random σκοτωνουν απλα, η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που δεν εχει καν νοημα να συγκρινεις ssd με hdd.

μήπως και εσύ δεν έχεις καταλάβει κάτι σωστά? (στον dimi80 πάει!)

εκτός απο αντιγραφές αρχείων (που και πάλι οι ταχύτητες είναι στα ίδια επίπεδα με των μηχανικών) οι SSD δεν παίζονται στα random writes.

Δεν είπαμε να αντικαταστήσετε τους μηχανικούς αποθήκες με SSD αλλά τον δίσκο του λειτουργικού σας.

Χαίρομαι που έχουμε ξυπνήσει και εκτός απο τις κάρτες γραφικών των 500 ευρώ και τους 8 πύρηνους Extreme των 800 ευρώ

Δίνουμε 200€ (δε ξέρω γιατί το αλλάζετε το νούμερο. Με έναν μόνο έχετε τρομερή αύξηση επιδόσεων.) και μεταμορφώνουμε ΟΛΗ την εμπειρία με τον υπολογιστή μας.

Link to comment
Share on other sites

dimi έχεις λάθος στο παραπάνω

εκτός απο αυτό:

μήπως και εσύ δεν έχεις καταλάβει κάτι σωστά? (στον dimi80 πάει!)

εκτός απο αντιγραφές αρχείων (που και πάλι οι ταχύτητες είναι στα ίδια επίπεδα με των μηχανικών) οι SSD δεν παίζονται στα random writes.

Δεν είπαμε να αντικαταστήσετε τους μηχανικούς αποθήκες με SSD αλλά τον δίσκο του λειτουργικού σας.

Χαίρομαι που έχουμε ξυπνήσει και εκτός απο τις κάρτες γραφικών των 500 ευρώ και τους 8 πύρηνους Extreme των 800 ευρώ

Δίνουμε 200€ (δε ξέρω γιατί το αλλάζετε το νούμερο. Με έναν μόνο έχετε τρομερή αύξηση επιδόσεων.) και μεταμορφώνουμε ΟΛΗ την εμπειρία με τον υπολογιστή μας.

Μάλλον φίλε μου ή εγώ δεν διευκρίνισα σωστά ή εσύ δεν κατάλαβες καλά αυτά που γράφω. Το μόνο που δεν πρόσθεσα στα λεγόμενα μου είναι ότι αναφέρομαι ειδικά στους Intel postville 80gb που κοστίζουν αυτή τη στιγμή 205 ευρώ στο πλαίσιο που σε γενική άποψη θεωρούνται από τους καλύτερους SSD αυτή τη στιγμή (ας με διορθώσει κάποιος άμα κάνω λάθος). Σίγουρα δεν υποβιβάζω σε καμία περίπτωση τους SSD μιας και όλοι εδω συμφωνούμε πως αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο σε τεχνολογία και εξέλιξη πάνω στους αποθηκευτικούς δίσκους και συμφωνώ απόλυτα με τους κατόχους τους πως απλά δεν έχουνε καμία σχέση με τους HDD.

Θα επαναλαμβάνω απλά για την " ανωριμότητα" του συγκεκριμένου δίσκου που και αυτός πιστεύω είναι και ο λόγος του σχόλιου σου με περισσότερες διευκρινήσεις. Ο ρόλος ενός αποθηκευτικού δίσκου είναι να κάνει κυρίως δύο λειτουργίες ανάγνωση και εγγραφή-αντιγραφή . Θεωρώ λοιπόν ανώριμο το γεγονός να μην υπάρχει μια ανάλογη ισορροπία στις δύο αυτές λειτουργίες όπως συμβαίνει σ 'όλους τους HDD και ίσως ακόμη και σε κάποιους άλλους SSD. Στην ανάγνωση (~250ΜΒ/sec) να είναι άριστος ( σχεδόν τετραπλάσια ικανότητα) και στην εγγραφή (~85MB/sec) απλά καλός. Συγκρίνοντάς τους αριθμούς αυτούς με τα δικά μου αποτελέσματα ενός Seagate 500MB 7200.12 ( (read~ 122MB/sec και write~118MB/sec)= ισορροπία αποδόσεων) βλέπουμε ότι στην εγγραφή υστερεί κατά 35% περίπου από έναν HDD. Το παράδειγμα του HDD το αναφέρω όχι για να ισχυριστώ α πως ο HDD είναι καλύτερος μιας και θα συγκρίναμε ανόμοια πράγματα μεταξύ τους, παρ όλου που το αποτελεσμα προκαλεί μια μικρή ανυσιχία, αλλά να τονίσω το μεγάλο χάσμα μεταξύ των δυο λειτουργιών. Πως αλλιώς θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε το γεγονός αυτό αν όχι απλά ανώριμο; Σίγουρα θα μας πει κάποιος εδώ πως ο συγκεκριμένος δίσκος είναι κυρίως για τη λειτουργία του OS κι εδώ ακριβώς τίθεται κυρίως το θέμα της "ανωριμότητας" για μένα . Θα περίμενα μια ισορροπία των επιδόσεων σε όλες τις λειτουργίες ειδικά όταν δίνω και τόσα χρηματα για την απόκτησή του .

Δεν γνωρίζω αν αυτές είναι απλά στρατηγικές ( ο κύριος λόγος το μεγάλο κέρδος ) των εταιρειών ή αν ακόμη βρίσκονται σε στάδια πειραματισμών (τα οποία και πάντα θα υπάρχουν) για τη μεγάλη καθυστέρηση πάντως πιστεύω πως είναι μονόδρομος η σταδιακή κατάργηση των HDD και η πλήρη μετάβαση αποκλειστικά σε SSD. Και όπως έχω αναφέρει ο χρονικός ορίζοντας υπολογίζεται σε 1 με 1,5 έτος όπου οι SSD θα είναι ποιό "ώριμοι" σε αποδώσεις ,τιμές και σίγουρα σε χωρητικότητες.

Και για να κλείνουμε το θέμα αυτό φίλε μου Teodor_ch και πάλι χωρίς καμία τυχών διμιουργία παρεξήγησης κι εγώ χαίρομαι με αυτούς που έχουνε "ξυπνήσει" και μπορούν και θέλουνε και διαθέτουνε 500 ευρώ για κάρτες γραφικών , 800 ευρώ για πολύ πύρινους Extreme και 205 ευρώ για SSD με όλα τα επακόλουθα και τις εμπειρίες(που ουσιαστικά αυτή είναι και η ουσία του hobby που λέγεται υπολογιστής).

Ειλικρινά χαίρομαι. Απλά εγώ και δεν θέλω και δεν μπορώ και σίγουρα δεν μου χρειάζεται αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λοιπόν ανώριμο το γεγονός να μην υπάρχει μια ανάλογη ισορροπία στις δύο αυτές λειτουργίες όπως συμβαίνει σ 'όλους τους HDD και ίσως ακόμη και σε κάποιους άλλους SSD. Στην ανάγνωση (~250ΜΒ/sec) να είναι άριστος ( σχεδόν τετραπλάσια ικανότητα) και στην εγγραφή (~85MB/sec) απλά καλός. Συγκρίνοντάς τους αριθμούς αυτούς με τα δικά μου αποτελέσματα ενός Seagate 500MB 7200.12 ( (read~ 122MB/sec και write~118MB/sec)= ισορροπία αποδόσεων) βλέπουμε ότι στην εγγραφή υστερεί κατά 35% περίπου από έναν HDD. Το παράδειγμα του HDD το αναφέρω όχι για να ισχυριστώ α πως ο HDD είναι καλύτερος μιας και θα συγκρίναμε ανόμοια πράγματα μεταξύ τους, παρ όλου που το αποτελεσμα προκαλεί μια μικρή ανυσιχία, αλλά να τονίσω το μεγάλο χάσμα μεταξύ των δυο λειτουργιών.

Επιμένω να νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά.

Μιλάς για sequential transfer rates τα οποία μας ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ όταν αντιγράφουμε μεγάλα αρχεία.

Αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι τα random transfer rates τα οποία "νιώθουμε" σε ΟΛΕΣ τις διεργασίες στον υπολογιστή μας.

δές σε αυτήν τη σελίδα τα random reads/writes

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3607&p=4

και βρές τον velociraptor

Δεν έχω κάτι να πώ στα υπόλοιπα που είπες. Πάνω κάτω συμφωνούμε. Απλά κολλάω στο παραπάνω, γιατί νομίζω ότι δεν το έχεις καταλάβει σωστά.

ΥΓ. Αν μπορείς πρόσθετε παραγράφους γιατί είναι λίγο κουραστικό το διάβασμα πολλών γραμμών μαζί.

---------------------

Καταλαβαίνω ότι μιλάς για την "ανισόρροπη" επίδοση read-write αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς εκεί μιας και

1) μιλάμε για "φτηνό" ssd τύπου MLC

2) είναι και πάλι πολύ πιο γρήγορος απο οποιονδήποτε μηχανικό δίσκο

3) τα 80Mb/sec είναι στην ουσία πλασματικά, γιατί όταν θα θές να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα τα 80Mb/sec θα φανούν σαν 500Mb/sec σε σχέση με έναν μηχανικό ή ακόμα και με έναν vertex (που δίνει (ή έδινε τουλάχιστον) πιο "ισορροπημένα" νούμερα).

Δές εδώ:

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3631&p=22

Link to comment
Share on other sites

ssd θα παρω μονο οταν και οποτε πεσει η τιμη του σε επιπεδα 10πλασιας χωρητικοτητας συμβατικων σκληρων...να υποστηριζουν sata3 και ας μην αλλαξω μητρικη - ολο και καμια pci/pcie καρτα θα βγει στο εμποριο. δηλαδη θελω με λιγα λογια στην τιμη τωρα που ειναι ο intel mlc 34nm τωρα να παρω 2 ssd sata3 SLC (80GB εκαστος) + miα καρτα sata3, τοτε και μονο τοτε θα παρω ssd...xaxa.:rap:

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά.

Μιλάς για sequential transfer rates τα οποία μας ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ όταν αντιγράφουμε μεγάλα αρχεία.

Αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι τα random transfer rates τα οποία "νιώθουμε" σε ΟΛΕΣ τις διεργασίες στον υπολογιστή μας.

δές σε αυτήν τη σελίδα τα random reads/writes

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3607&p=4

και βρές τον velociraptor

Δεν έχω κάτι να πώ στα υπόλοιπα που είπες. Πάνω κάτω συμφωνούμε. Απλά κολλάω στο παραπάνω, γιατί νομίζω ότι δεν το έχεις καταλάβει σωστά.

ΥΓ. Αν μπορείς πρόσθετε παραγράφους γιατί είναι λίγο κουραστικό το διάβασμα πολλών γραμμών μαζί.

---------------------

Καταλαβαίνω ότι μιλάς για την "ανισόρροπη" επίδοση read-write αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς εκεί μιας και

1) μιλάμε για "φτηνό" ssd τύπου MLC

2) είναι και πάλι πολύ πιο γρήγορος απο οποιονδήποτε μηχανικό δίσκο

3) τα 80Mb/sec είναι στην ουσία πλασματικά, γιατί όταν θα θές να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα τα 80Mb/sec θα φανούν σαν 500Mb/sec σε σχέση με έναν μηχανικό ή ακόμα και με έναν vertex (που δίνει (ή έδινε τουλάχιστον) πιο "ισορροπημένα" νούμερα).

Δές εδώ:

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3631&p=22

Φίλε Teodor_ch αυτά που μας παραθέτεις εδω και τα έχω δει και τα γνωρίζω.

Απλά για να μην μπαίνουμε ξανά σε λεπτομέρειες και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να επαναλαμβανόμαστε και να γινόμαστε κουραστικοί ,τρεις κουβέντες γι αυτά που νομίζεις πως δεν κατάλαβα ή δεν γνωρίζω κατά τα λεγόμενά σου :

1. Ο κύριος και βασικότερος λόγος της "ανωριμότητας" του συγκεκριμένου SSD και γενικά των SSD όπως και συμφωνούνε οι περισσότεροι εδω είναι η τιμή του που παρ' όλου "φθηνός" (όπως πολύ σωστά λες και σε σχέση πάντα μ' αυτά που μας έχουν μάθει οι κατασκευαστές) είναι ακόμη πάρα πολύ ακριβός. Αυτό δυστυχώς θα αλλάξει μόνο όταν οι εταιρείες αποφασίσουν την πλήρη μετάβαση σε SSD.

2. Εννοείται πως είναι πολύ ποιο γρήγορος από οποιονδήποτε HDD.Όπως και ανέφερα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και ούτε αυτό προσπάθησα να κάνω.

3. Όταν η εταιρεία μου πουλάει την αφρόκρεμά της και ειδικά όταν μου ζητάει το μεγάλο αυτό ποσό θα περίμενα (αν όχι απαιτούσα ) να μην υπάρχει καμία "ανισόρροπη" επίδοση read-write το οποίο δυστυχώς είναι γεγονός ασχέτως αν αυτό επηρεάζει πολύ ή λίγο ( όπως εσύ με τα παραδείγματά σου πολύ σωστά αναφέρεις ότι είναι πλασματικά).

Υ.Γ. Εχεις δίκιο στο να προσθετουμε παραγράφους , sorry και θα προσπαθήσω στο μέλλον να το εφαρμόζω.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο κύριος και βασικότερος λόγος της "ανωριμότητας" του συγκεκριμένου SSDκαι γενικά των SSDόπως και συμφωνούνε οι περισσότεροι εδω είναι η τιμή του που παρ' όλου "φθηνός" (όπως πολύ σωστά λες και σε σχέση πάντα μ' αυτά που μας έχουν μάθει οι κατασκευαστές) είναι ακόμη πάρα πολύ ακριβός. Αυτό δυστυχώς θα αλλάξει μόνο όταν οι εταιρείες αποφασίσουν την πλήρη μετάβαση σε SSD.

2. Εννοείται πως είναι πολύ ποιο γρήγορος από οποιονδήποτε HDD.Όπως και ανέφερα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και ούτε αυτό προσπάθησα να κάνω.

3. Όταν η εταιρεία μου πουλάει την αφρόκρεμά της και ειδικά όταν μου ζητάει το μεγάλο αυτό ποσό θα περίμενα (αν όχι απαιτούσα ) να μην υπάρχει καμία "ανισόρροπη" επίδοση read-write το οποίο δυστυχώς είναι γεγονός ασχέτως αν αυτό επηρεάζει πολύ ή λίγο ( όπως εσύ με τα παραδείγματά σου πολύ σωστά αναφέρεις ότι είναι πλασματικά).

Υ.Γ. Εχεις δίκιο στο να προσθετουμε παραγράφους , sorryκαι θα προσπαθήσω στο μέλλον να το εφαρμόζω.

1. Προσωπικά δεν βλέπω καμία ανωριμότητα ακόμα και απο τον παλιό μου samsung slc. Πόσο μάλλον οι φρεσκότατοι ίντελ. Επίσης, δεν τον βρίσκω ακριβό αλλά οτι έχει λογική τιμή σε σύγκριση με έναν velociraptor. Ο σκοπός είναι να συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

2. Nothing to add.

3. Θεωρητικά "ανισόρροπη" ναί. Ουσιαστικά όχι.

Νομίζω ότι κολλάς στο κόστος (που εννοείται ότι εσύ ξέρεις καλύτερα αν σου χρειάζεται ή όχι) και ότι προσπαθείς να βρείς δικαιολογίες :p

Μπορείς να γράψεις ποιό είναι το hardware σου? (Άν έχεις διάθεση να το συνεχίσουμε)

Link to comment
Share on other sites

βασικός λογος ΠΟΥ ΠΗΡΑ SSD ειναι το

εχω laptop

ποτε δεν εφτασα πανω από 60Gb στον σκληρο

εχω ethernet αποθηκη...

δεν με πειραξαν τα 150€ για ελαφρως μεταχειρισμένο Intel 1ης γενιας,

κερδισα σε αυτονομια - οχι πολλα, αλλα επειδη εχω 8000MAh μπαταρια μου εκανε διαφορά

κερδισα σε θερμοκρασία στο μηχανημα

μου εμεινε και ο Toshiba 250Gb

και τελος γιατι το τοσιμπακι τωρα ΠΕΤΑΕΙ!!!!:jump1::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Βγάζετε άκρη από τα thumbs?

edit:

Nα τι λέει η Toshiba για το δίσκο:

The MK2546GSX incorporates the Serial ATA (SATA) 2.6 interface and is ATA-8 compliant, supporting high transfer rates of up to 300 megabytes per second. Παρακάτω στα specs λέει: Interface ATA-8

Οπότε, τι είναι? SATA?

post-5804-1416074104,4567_thumb.jpg

post-5804-1416074104,485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάζετε άκρη από τα thumbs?

edit:

Nα τι λέει η Toshiba για το δίσκο:

[...]

Οπότε, τι είναι? SATA?

Δεν αξίζει να ψάχνεις έτσι. Θα σου πάρει μόλις 5 λεπτά να ανοίξεις το αντίστοιχο καπάκι στο πίσω μέρος του λάπτοπ και να διαπιστώσεις τι πραγματικά είναι. :)

Υ.Γ.: Ψήφισα την υψηλή τιμή, αν και πλέον οι Postville είναι μία αρκετά καλή περίπτωση. Θα περιμένω, όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.