Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πριν πάρω τον πρώτο μου SSD έλεγα ότι δε μου χρειάζεται. Εντάξει, γρήγοροι, το ένα και το άλλο... και λοιπόν;

Όταν αγόρασα το Vertex έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Για καμιά βδομάδα άνοιγα φακέλους με 9K thumbnails κάθε λίγο απλά για να απολαύσω το αστραπιαίο φόρτωμα όλων. Αντιγαφές αρχείων, δε συμμαζεύεται. Πλέον έχω ηρεμήσει και χρησιμοποιώ "όπως πάντα" το PC μου. Με τη διαφορά ότι η εμπειρία μου πλέον έχει αναβαθμιστεί απίστευτα.

...κι επίσης έχω δώσει όρκο στον εαυτό μου ότι δε πρόκειται να ξαναδώσω ποτέ μου λεφτά για HDD. :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

τι παει να πει δεν το χρειαζομαι???ποιος ειναι αυτος που δεν θελει να γλυτωσει χρονο στη ζωη του?αυτοι που ψηφισαν δεν το χρειαζομαι να βγουν και να μας πουν γιατι ψηφισαν αυτο που ψηφισαν.η ζωη ειναι μικρη...αξιζει να κερδισουμε καθε δευτερολεπτο!:kiss3:

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει δεν το χρειαζομαι???ποιος ειναι αυτος που δεν θελει να γλυτωσει χρονο στη ζωη του?αυτοι που ψηφισαν δεν το χρειαζομαι να βγουν και να μας πουν γιατι ψηφισαν αυτο που ψηφισαν.η ζωη ειναι μικρη...αξιζει να κερδισουμε καθε δευτερολεπτο!:kiss3:

Αν δεν μου δείξεις την Ferrari σου και το ιδιωτικό σου Jet θα σου πρότεινα να μασάς....

( μόλις έχασα μερικά δευτερόλεπτα από την ζωή μου.... είδες τι έκανες? )

Υ.Γ. :p

Link to comment
Share on other sites

η ζωη ειναι μικρη...αξιζει να κερδισουμε καθε δευτερολεπτο!:kiss3:

Μάλλον δεν έχεις ζήσει στην εποχή της δισκέτας για να αναπτύξεις ανοχές και υπομονή και παρερμηνεύεις την έννοια του αργά.

Εν πάσει περιπτώση όλοι θέλουμε έναν SSD όπως ξεκάθαρα λέει και το poll, απλά ο καθένας θα τον αγοράσει στον καιρό του. Το 6% που επένδυσε είναι αυτοί που λέμε enthousiasts.

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει δεν το χρειαζομαι???ποιος ειναι αυτος που δεν θελει να γλυτωσει χρονο στη ζωη του?αυτοι που ψηφισαν δεν το χρειαζομαι να βγουν και να μας πουν γιατι ψηφισαν αυτο που ψηφισαν.η ζωη ειναι μικρη...αξιζει να κερδισουμε καθε δευτερολεπτο!:kiss3:
Γύρισε μερικές σελίδες πίσω και θα την πάρεις την απάντηση,θα στα ξανάγραφα απλώς γλυτώνω τον πολύτιμο χρόνο μου από το ξόδεμα σε άτομα που δεν παίρνουν από λόγια για το γιατί μπορεί κάποιος να μην χρειάζεται ssd.:spell:

Και επειδή δεν μπορώ να ακούω από αλκοολικούς κτλ αλλά και από Time Savers ότι κάνουν ότι κάνουν επειδή έχουν μικρό lifespan:

Δηλαδή με λίγα λόγια θες να γλυτώνεις χρόνο και πας δουλεύεις έναν μήνα και με τα λεφτά που έβγαλες σε μισό μήνα πας και παίρνεις κάτι άχρηστο που κάλλιστα θα μπορούσες να πας διακοπές επειδή το human lifespan είναι μικρό και κανείς δεν ξέρει πόσες διακοπές θα προλάβεις να κάνεις;:meeting:

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου λίγο το : θέλω vs χρειάζομαι:)

δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που χρειάζεται ή θέλει (ότι σε βολεύει) να χάνει χρόνο απο τη ζωή του :)

Στην ουσία κοστολογούμε τον χρόνο μας και βλέπουμε τί μας συμφέρει. Να αγοράσουμε ένα SSD ή να περιμένουμε λίγο.

Όπως έχω πεί πολλές φορές ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κοστολογώ ΠΟΛΥ ακριβά τον χρόνο μου και προσπαθώ να τον αξιοποιώ όσο ΜΠΟΡΩ. Προσωπικά ΜΠΟΡΩ να/και αγόρασα SSD.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που χρειάζεται ή θέλει (ότι σε βολεύει) να χάνει χρόνο απο τη ζωή του :)

Στην ουσία κοστολογούμε τον χρόνο μας και βλέπουμε τί μας συμφέρει. Να αγοράσουμε ένα SSD ή να περιμένουμε λίγο.

Όπως έχω πεί πολλές φορές ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κοστολογώ ΠΟΛΥ ακριβά τον χρόνο μου και προσπαθώ να τον αξιοποιώ όσο ΜΠΟΡΩ. Προσωπικά ΜΠΟΡΩ να/και αγόρασα SSD.

Κάποιες φορές κοστολογούμε λάθος τον χρόνο μας, με βάση τα "θέλω" μας. Το καλύτερο παράδειγμα το έδωσε ο johnsonb λίγο ποιο πάνω. Αν κάποιος θεωρεί ότι ο χρόνος που θα χάσει περιμένοντας να ανοίξει το word, είναι περισσότερος και σημαντικότερος από τα 4-5 8ωρα εργασίας που θα του κοστίσει τελικά ο SSD, με γεια του με χαρά του και καλορίζικος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος να γλυτώσει χρόνο απ'την ζωή του,να κόψει την βλακεία που λέγεται pc.

αν είναι βλακεία για σένα τότε

1) καλώς που το έχεις πάρει χαμπάρι

2) κακώς που ασχολείσαι ακόμα!

Κάποιες φορές κοστολογούμε λάθος τον χρόνο μας, με βάση τα "θέλω" μας. Το καλύτερο παράδειγμα το έδωσε ο johnsonb λίγο ποιο πάνω. Αν κάποιος θεωρεί ότι ο χρόνος που θα χάσει περιμένοντας να ανοίξει το word, είναι περισσότερος και σημαντικότερος από τα 4-5 8ωρα εργασίας που θα του κοστίσει τελικά ο SSD, με γεια του με χαρά του και καλορίζικος.

άλλος κερδίζει χρήματα

άλλος γνώση

άλλος διασκέδαση

επίσης τα 200 ευρώ κάποιος μπορεί να τα βγάζει και σε 5 λεπτά

όλα είναι σχετικά

(παραπάνω μίλησα σε προσωπικό επίπεδο)

Link to comment
Share on other sites

1) Ok...

2) Ποιός σου είπε ασχολούμαι; Ανέφερα με τι ασχολούμαι μόνο,μην λέμε τα ίδια,και όχι HW ούτε από μακριά να μην δω καλύτερα.

Ότι κάνει η μικρή σου αδερφή στο pc αν έχεις,άλλα τόσα κάνω και εγώ,και δεν πρόκειτε να σταματήσω να τα κάνω,αλλά όχι τώρα ότι θα βάλω και ssd σε ένα σάπιο laptop του second quarter of 2006 επειδή μερικοί νομίζουν ότι πρέπει ακόμα και για αυτά που κάνω εγώ στο pc.

Εγώ λεφτά δεν βγάζω γιατί δεν δουλεύω καν ακόμα,αλλά αν μου χρειαζόταν ssd πιστέψτε με θα χα πάρει,αλλά ο χαζός δέκα ώρες κάθομαι και γράφω και δεν μπορώ να δώσω στον άλλον να καταλάβει γιατί μερικοί δεν τον χρειάζονται τον ssd,τι άλλο να κάνω πια απελπίστηκα,μιλήστε μόνοι σας από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεφτά δεν βγάζω γιατί δεν δουλεύω καν ακόμα,αλλά αν μου χρειαζόταν ssd πιστέψτε με θα χα πάρει,αλλά ο χαζός δέκα ώρες κάθομαι και γράφω και δεν μπορώ να δώσω στον άλλον να καταλάβει γιατί μερικοί δεν τον χρειάζονται τον ssd,τι άλλο να κάνω πια απελπίστηκα,μιλήστε μόνοι σας από δω και πέρα.

τί να κάνω και εγώ που μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι λέω :)

το καλό είναι ότι τα ποστς μένουν και όποιος θέλει μπορεί να τα ξαναδιαβάσει στο μέλλον

ontopic:

Το κορίτσι μου δεν αγοράζει SSD γιατί δεν ξέρει τί προσφέρει και πλέον δεν χρειάζεται υπολογιστή για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

αυτος που τον χρειαζεται και εχει τα χρηματα ας τον παρει..για εμας τους κοινους 8νητους δεν νομιζω οτι ειναι εποχη ακομα..στο κατω κατω τι κερδιζεις απο εναν ssd??5 sec στο word..ενας gamer σαν και εμενα κα8ε ποτε ανοιγει το word??μου λετε??ειναι κριμα να χαλας τα λεφτα που με τοσο κοπο εβγαλες..ολη η υπο8εση ειναι 8ελω vs χρειαζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Teodor_ch, πάντα το επιχείρημά σου είναι το performance και η απόδοση. Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Το θέμα κόστος-ωφέλεια είναι που μερικούς μας χαλάει καθώς και τα παιδικά προβλήματα λόγω της σχετικά νέας τεχνολογίας (κανονικά πρέπει να πω τους περισσότερους καθώς το σχετικό poll δίνει σχεδόν 90% σε αυτούς τους 2 λόγους).

Προσωπικά αν μου κάνεις δώρο έναν SSD αύριο, μια χαρά θα γουστάρω. Επίσης έχω τα 200e να πάω να τον πάρω άμεσα. Δεν τον αγοράζω όμως γιατί με τα 80GB είμαι οριακά και πιo πολύ σε μπελά θα με βάλει. Το πιθανότερο όμως είναι ότι μέχρι τα χριστούγεννα θα πάρω, συνδυάζοντάς τον και με αλλαγή λειτουργικού.

Πάντως η τιμή και για εσένα ήταν θέμα. Κάποια στιγμή είχες πει ότι μετάνιωσες που οταν ειχες παρει τον samsung σου σε προσφορά, δεν πήρες μερικούς ακόμη. Γιατί δεν πήρες? Γιατί σε κράτησε η τιμή πιστεύω. Προσφορά μεν αλλά τσιμπούσε λίγο η τιμή για τα GB. Το ίδιο γινεται και με τους περισσότερους που δεν παίρνουν ακόμη - αλλάζει μόνο το τι ποσό αντέχει ο καθένας.

αυτά (με ηρεμία, νηφαλιότητα και διάθεση για εποικοδομητικό διάλογο)

Link to comment
Share on other sites

Ότι κερδίζεις με μια κάρτα γραφικών που κοστίζει δυο φορές παραπάνω. Για όποιον έχει ήδη SSD δεν υπάρχει πισωγύρισμα πάντως.

Αν με την μέτρια κάρτα γραφικών σου π.χ. έχεις 60fps στα games που σε ενδιαφέρουν, τι θα κερδίσεις με μια ultra duper wow κάρτα γραφικών που θα σου δίνει 200fps? Μήπως στο παρόν forum προτείνουμε μόνο 8GB RAM DDR3 @ 2000MHz, GTX295, i7 965 κ.τ.λ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? Δεν νομίζω. Δεν νομίζω ότι όταν κάποιος μπαίνει μέσα και ζητάει βοήθεια για αγορά Η/Υ μέχρι π.χ. 500€ να παίρνει απαντήσεις του στυλ

"Να ένα σύστημα 3000€. Αν δουλέψεις με αυτό το PC δεν θα καταδεχθείς να κάτσεις σε κανένα άλλο. Ξέχνα το συστηματάκι των 500€"

Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του και όποιοι έχουν επιλέξει να αγοράσουν SSD ας επιτρέψουν στους υπόλοιπους να μην κάνουν την ίδια επιλογή με αυτούς. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

επίσης τα 200 ευρώ κάποιος μπορεί να τα βγάζει και σε 5 λεπτά

Τώρα άτομα που βγάζουν σε 5 λεπτά, τα π.χ. 200€ ενός καλού SSD προφανώς δεν έχουν λόγο να το ψάχνουν το θέμα. Αν έβγαζα 200€ σε 5΄και εγώ θα έπαιρνα. Ακόμα και αν δεν είχα καν PC!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τιμή και για εσένα ήταν θέμα. Κάποια στιγμή είχες πει ότι μετάνιωσες που οταν ειχες παρει τον samsung σου σε προσφορά, δεν πήρες μερικούς ακόμη. Γιατί δεν πήρες? Γιατί σε κράτησε η τιμή πιστεύω. Προσφορά μεν αλλά τσιμπούσε λίγο η τιμή για τα GB. Το ίδιο γινεται και με τους περισσότερους που δεν παίρνουν ακόμη - αλλάζει μόνο το τι ποσό αντέχει ο καθένας.

αυτά (με ηρεμία, νηφαλιότητα και διάθεση για εποικοδομητικό διάλογο)

δεν ήταν η τιμή

η αμφιβολία για το αποτέλεσμα

το μετάνιωσα που δεν αγόρασα περισσότερους γιατί ακόμα και τώρα ήταν τρελό value/money

Link to comment
Share on other sites

αυτος που τον χρειαζεται και εχει τα χρηματα ας τον παρει..για εμας τους κοινους 8νητους δεν νομιζω οτι ειναι εποχη ακομα..στο κατω κατω τι κερδιζεις απο εναν ssd??5 sec στο word..ενας gamer σαν και εμενα κα8ε ποτε ανοιγει το word??μου λετε??ειναι κριμα να χαλας τα λεφτα που με τοσο κοπο εβγαλες..ολη η υπο8εση ειναι 8ελω vs χρειαζομαι..

Ναι, αυτό είναι το κακό με τους ssd. Μόνο στο word πάνε κομμάτια. Σε όλα τα άλλα, όπως και στα παιχνίδια που παίζεις εσύ, είναι πάναργοι.

Link to comment
Share on other sites

BTW, τα games είναι σοβαρός λόγος για SSD. Θυμάμαι αισθητή τη διαφορά στο φόρτωμα του crysis μεταξύ του δικού μου με RAID1 και του ανηψιού με RAID0. Πόσο μάλλον με SSD. Όμως δεν είναι για να έχεις φορτωμένα πολλά. Ένα μεγάλο game βαριά δύο. Θα σου φάνε όλο το δίσκο για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω ακόμη SSD και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω άμεσα. Ο μόνος ουσιαστικός λόγος είναι η τιμή. Θεωρώ το ποσό των 410  υπερβολικό για δυο 80ριδες Raid τη στιγμή που με αυτά τα χρήματα μπορείς σήμερα να στήσεις ένα ολόκληρο σύστημα αξιόλογων επιδόσεων. Σίγουρα δεν σηκώνει αμφιβολία ότι ο SSD είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή ( τεχνολογία-εξέλιξη) ο οποίος παρ όλου που είναι ακόμη πολύ ακριβός και ανώριμος {( να "πεταει" ο SSD στο read και να "γονατίζει" στο write ( 30-40% χειρότερος από έναν HDD)} μια χαρά τους πουλανε και κερδίζουν οι εταιρείες. Πιστεύω όταν σε 1 με 1 1/2 χρόνο περίπου ο SSD θα είναι ποιο "ώριμος" (και από τιμές και από επιδώσεις) και όταν οι HDD Θα αρχίζουν σιγά σιγά να τείνουν υπό εξαφάνιση τοτε θα αξίζει πραγματικά να τον αγοράσει κανείς. Το κόστος κατασκευής ενός SSD και όταν βγει σε μαζική παραγωγή και μόνο θα είναι σίγουρα ποιο οικονομικό ( λιγότερες πρώτες ύλες ) άρα θα πρέπει και να πωλείτε σε μικρότερη τιμή από αυτή ενός HDD σήμερα. Τη στιγμή όμως που σήμερα δεν υπάρχει άμεση απαίτηση (προγράμματα, εφαρμογές) για μια ουσιαστική αλλαγή σε μαζική παραγωγή μια χαρά θα μοσχοπουλούνε οι εταιρείες τους SSD στους υποψηφίους αγοραστές. Και επειδή οι υποψήφιοι αγοραστές δεν είναι παραπάνω από το 10% του αγοραστικού κοινού όσο κρατανε καλά αυτές οι απαγορευμένες τιμές το υπόλοιπο 90% δεν βλέπω να προβαίνει άμεσα στην απόκτηση του. Πάντως από πρόσβαση σε στατιστικά στοιχειά που έχω η χώρα μας είναι από τις πρώτες και σε σχεδόν διπλάσιο ποσοστό από τον μέσο όρο του ποσοστού των ευρωπαίων εταίρων μας στην αγορά SSD. Και αυτό καλά κρατεί εδω γιατί σαν χώρα έχουμε αρκετά "ψώνια" και enthousiasts που ως συνήθως μη έχοντας να βάλουνε βρακί στον κόλο τους (όπως λένε και στο χωριό μου) μου θελουνε Mercedes να αποκτήσουνε. Αυτές είναι οι απόψεις μου και φυσικά και πάντα χωρίς παρεξήγηση δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά. Απευθύνομαι κυρίως στο 90% του κόσμου που πιστεύω και θα συμφωνεί μαζί μου και ποτέ δεν κατακρίνω και υποτιμώ το 10% που έχει την άνεση ( βγάζοντας 200  το 5 λεπτο) και πολύ καλά κάνει και μπορεί να αγοράζει. Όλοι νομίζω χειροκροτούμε και επιβραβεύουμε την εξέλιξη και τεχνολογία. Απλά κάθε τι στην ώρα του και η ώρα των SSD δεν έχει έρθει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.