Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά, αποδεικνύεται ΠΟΣΟ μεγάλη ζημιά έκαναν οι όσοι παραπληροφόρησαν τον κόσμο σπέρνοντας τον πανικό + φυσικά οι αηδίες που έκαναν οι OCZ και όσες άλλες εταιρείες επέλεξαν τους φτηνούς JMicron με την ελάχιστη cache.

Γιατί δεν είναι δυνατόν να ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ότι αν κάποιος πάρει Intel, Kingston, (Intel-based) A-Data, Samsung και Mtron, θα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε ότι κι αν κάνει στο PC του, αλλά ο κόσμος ακόμα να "φοβάται" τους SSD...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την ίδια άποψη με το Narzul όντως πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα για να τον κανείς να δουλέψει σωστά αλλά και να σε εξυπηρετεί !

Σιγα μην χρειαζεται να παρεις και διδακτορικο για να παρεις εναν SSD! (ΙΝΤΕL, ADATA-INTEL, KINGSTON-INTEL, MTRON, SAMSUNG) και τελος το διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά, αποδεικνύεται ΠΟΣΟ μεγάλη ζημιά έκαναν οι όσοι παραπληροφόρησαν τον κόσμο σπέρνοντας τον πανικό + φυσικά οι αηδίες που έκαναν οι OCZ και όσες άλλες εταιρείες επέλεξαν τους φτηνούς JMicron με την ελάχιστη cache.

+1000. Αλλά στην δημοσκόπηση απο οτι βλέπω ο κόσμος είναι έτοιμος να πάρει μόλις οι τιμές λογικέψουν. (και εγώ :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

τι θελουνε για να στρωσουνε δλδ??:eek:

Μα τι ρωτάς και εσύ!

Δεν βλέπεις που έχει πάρει όλα τα thread παραμάζωμα και γραφει για να σηκώσει τα post του?:hehe::hehe:

EDIT: Nαί.. και μερικά που μπήκαν στην μαύρη τρούπα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αρκετα γρηγοροι, αλλα οι τιμες σε σχεση με τον αποθηκευτικό χώρο που προσφερουν ειναι πολυ υψηλες. Εεεεχουμε μελλον ακομα για να στραφουμε σε αυτους αποκλειστικα κατα τη γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αρκετα γρηγοροι, αλλα οι τιμες σε σχεση με τον αποθηκευτικό χώρο που προσφερουν ειναι πολυ υψηλες. Εεεεχουμε μελλον ακομα για να στραφουμε σε αυτους αποκλειστικα κατα τη γνωμη μου...

Μαλιστα... "Αποκλειστικα"... Δηλαδη, τι θα ηθελες? SSD και για τα mp3 και τις ταινιες σου??

Την ιδια στιγμη που ΟΛΕΣ οι εταιριες σου πασαρουν barracuda LP και WD Green και Samsung EcoGreen με 5400 rpm... εσυ περιμενεις να πανε οι SSD στα 500GB για να παρεις 6-7 για τα blu-ray σου?

Δεν το καταλαβαινω το αποκλειστικα ρε παιδια? Δηλαδη αν εχετε 1 ssd, 3 μηχανικους, 2 raptorες και 6 αυγα τουρκιας νιωθετε μειονεκτικα σε σχεση με τον αλλον που εχει ΜΟΝΟ 6 μηχανικους ή τον παρα-αλλον που εχει MONO 8 SSD??

Ο καθενας κανει την δουλεια που του αναλογει.

Οταν βγηκανε οι raptorες 36GB υπηρχε κανεις που να ελεγε

"Ναι ειναι γρηγοροι, αλλα ακριβοι σε σχεση με τον αποθηκευτικο τους χωρο... Εχουμε μελλον ακομα για να στραφουμε σε αυτους αποκλειστικα κατα τη γνωμη μου"

Υ.Γ. Μην το παρεις προσωπικα αδερφε. Εσενα βρηκα σε σενα τα γραψα...:hug:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... "Αποκλειστικα"... Δηλαδη, τι θα ηθελες? SSD και για τα mp3 και τις ταινιες σου??

Την ιδια στιγμη που ΟΛΕΣ οι εταιριες σου πασαρουν barracuda LP και WD Green και Samsung EcoGreen με 5400 rpm... εσυ περιμενεις να πανε οι SSD στα 500GB για να παρεις 6-7 για τα blu-ray σου?

Δεν το καταλαβαινω το αποκλειστικα ρε παιδια? Δηλαδη αν εχετε 1 ssd, 3 μηχανικους, 2 raptorες και 6 αυγα τουρκιας νιωθετε μειονεκτικα σε σχεση με τον αλλον που εχει ΜΟΝΟ 6 μηχανικους ή τον παρα-αλλον που εχει MONO 8 SSD??

Ο καθενας κανει την δουλεια που του αναλογει.

Οταν βγηκανε οι raptorες 36GB υπηρχε κανεις που να ελεγε

"Ναι ειναι γρηγοροι, αλλα ακριβοι σε σχεση με τον αποθηκευτικο τους χωρο... Εχουμε μελλον ακομα για να στραφουμε σε αυτους αποκλειστικα κατα τη γνωμη μου"

Υ.Γ. Μην το παρεις προσωπικα αδερφε. Εσενα βρηκα σε σενα τα γραψα...:hug:

οχι φίλε μου δεν το παιρνω προσωπικα! Θα σου εξηγησω ευθύς αμεσως τι εννοουσα με το αποκλειστικα. Οι SSDs εχουν πολυ χαμηλοτερα seek times απο τους μηχανικους, οι ακριβοτεροι δε, εχουν τρελες ταχυτητες read/write. Αλλα δεν ειναι μονο το θεμα της ταχυτητας που θα γουσταρα να εχω ενα PC μονο με SSD. Ειναι οτι ειναι εντελως αθόρυβοι, εχουν 1500000 ώρες διαρκεια ζωης και 1500G shock resistance κατι το οποιο τους κανει !#$!#τα αξιοπιστους, πολύ χαμηλες θερμοκρασίες και ελαχιστη καταναλωση ρευματος. Αρα λοιπον γιατι να μη θέλω να εχω ενα συστημα απο τετοιους δισκους? Ναι, δε διαφωνω. Οπως ειναι τωρα τα πραγματα θα επαιρνα εναν SSD για το λειτουργικο μου και τα προγραμματα που τρεχω για να εχω ταχυτητα. Αλλα για να αλλαξω ολους τους σκληρους μου με SSDs θα περάσουν πολλά χρόνια ακομα! Ελπιζω να εγινα πιο κατανοητος αυτη τη φορα!:o

Link to comment
Share on other sites

οχι φίλε μου δεν το παιρνω προσωπικα! Θα σου εξηγησω ευθύς αμεσως τι εννοουσα με το αποκλειστικα. Οι SSDs εχουν πολυ χαμηλοτερα seek times απο τους μηχανικους, οι ακριβοτεροι δε, εχουν τρελες ταχυτητες read/write. Αλλα δεν ειναι μονο το θεμα της ταχυτητας που θα γουσταρα να εχω ενα PC μονο με SSD. Ειναι οτι ειναι εντελως αθόρυβοι, εχουν 1500000 ώρες διαρκεια ζωης και 1500G shock resistance κατι το οποιο τους κανει !#$!#τα αξιοπιστους, πολύ χαμηλες θερμοκρασίες και ελαχιστη καταναλωση ρευματος. Αρα λοιπον γιατι να μη θέλω να εχω ενα συστημα απο τετοιους δισκους? Ναι, δε διαφωνω. Οπως ειναι τωρα τα πραγματα θα επαιρνα εναν SSD για το λειτουργικο μου και τα προγραμματα που τρεχω για να εχω ταχυτητα. Αλλα για να αλλαξω ολους τους σκληρους μου με SSDs θα περάσουν πολλά χρόνια ακομα! Ελπιζω να εγινα πιο κατανοητος αυτη τη φορα!:o

Μα ρε φιλαρακο αυτο κανουμε ολοι μας εδω μεσα!

Εχω 6 δισκους, 5 x wd 640 ( 3εις black , και 2 blue caviar) και εναν 1x 500GB seagate download!

Αλλα το λειτουργικο τα προγραμματα αλλα και 3 βαρια παιχνιδια τα εχω στον ssd intel 80 gb και εχει και 30 gb ελευθερα!!!!

Ο Υπολογιστης μου παει σφεντονα! Και σκεψου πριν επαιζα με 4πλα raid0 και αλλες τετοιες βλακειες! Γιατι μονο βλακειες μπορω να τα χαρακτιρισω απεναντι στον ΤΑΧΥΤΑΤΟ KAI KΟΛΑΣΜΕΝΟ INTEL 80 GB SSD! :hehe:

Oι σκουπιδοδυνοσαυροι ειναι για τα μουσεια (και για κανενα mkv, mp3, back up) !

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε φιλαρακο αυτο κανουμε ολοι μας εδω μεσα!

Εχω 6 δισκους, 5 x wd 640 ( 3εις black , και 2 blue caviar) και εναν 1x 500GB seagate download!

Αλλα το λειτουργικο τα προγραμματα αλλα και 3 βαρια παιχνιδια τα εχω στον ssd intel 80 gb και εχει και 30 gb ελευθερα!!!!

Ο Υπολογιστης μου παει σφεντονα! Και σκεψου πριν επαιζα με 4πλα raid0 και αλλες τετοιες βλακειες! Γιατι μονο βλακειες μπορω να τα χαρακτιρισω απεναντι στον ΤΑΧΥΤΑΤΟ KAI KΟΛΑΣΜΕΝΟ INTEL 80 GB SSD! :hehe:

Oι σκουπιδοδυνοσαυροι ειναι για τα μουσεια (και για κανενα mkv, mp3, back up) !

Φιλε μου ο 80αρης που εχεις κοστίζει 280 ευρω!!! Ενταξει εχεις 150ΜΒ/s αναγνωση και 70ΜΒ/s εγγραφη αλλα έχεις μόνο 80GB! Eγω που ειμαι φωτογραφος και video editor χρειαζομαι αρκετα περισσοτερα GBs σε scratch disks για να μπορω να δουλευω γιατι όταν κανει render to after effects καταναλώνει πολυ χώρο (αναλογα με το project βεβαια).

Πιστευω οτι με εναν velociraptor μονο του ή σε RAID 0 (το οποιο αποφευγω γιατι ειναι αρκετα επικινδυνο) κάνω μια χαρά δουλειά. ΑΝ υπηρχε δισκος SSD 80GB με 100 ευρω θα το σκεφτομουν. Να δωσω κοντα 300 ευρω για τετοιο δισκο ομως δεν το κανω. Απλα ειναι πως το βλεπω εγω και τι μου φαινεται καλυτερο για μενα. Δε λεω οτι εκανες λαθος επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.