Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

αν και ψηφισα "ψηλες τιμες" η αληθεια ειναι οτι μετα τον ιντελ δεν υπαρχει επιστροφη!

και 80 γιγα για λειτουργικο/προγραμματα ειναι αρκετα (τουλαχιστο για μενα):yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Ειλικρινά δεν ήξερα ποια από τις επιλογές που μου έδινε η δημοσκόπηση να πρωτοδιαλέξω.

Επέλεξα την ανώριμη τεχνολογία, αλλά είναι αλήθεια ότι κανένα από τα δυο συστήματα που εχω δεν χρειάζεται τους ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στους SSD τείθεται θέμα ασφάλειας δεδομένων με την έννοια του την είχαμε στου HDD που μπορούσε να κρασάρει ο δίσκος?

Δηλαδή, χωρίς κινητά μέρη, τι είναι αυτό που μπορεί να τα κάνει χάλια σε έναν SSD? Αστοχία του κυκλώματος π.χ. λόγω της ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στους SSD τείθεται θέμα ασφάλειας δεδομένων με την έννοια του την είχαμε στου HDD που μπορούσε να κρασάρει ο δίσκος?

Δηλαδή, χωρίς κινητά μέρη, τι είναι αυτό που μπορεί να τα κάνει χάλια σε έναν SSD? Αστοχία του κυκλώματος π.χ. λόγω της ΔΕΗ?

Δύσκολη ερώτηση και tricky.

Από λάθος σε ρεύμα (ΔΕΗ/Τροφοδοτικό) μπορεί να κλάψεις και μηχανικό δίσκο.

Σε γενικές γραμμές οι SSD είναι πιο σκυλιά από τους μηχανικούς μιας και έχουν μόνο ηλεκτρονικά μέρη αντίθετα από τους μηχανικούς που έχουν και μοτεράκια/μηχανικά μέρη (περιστροφή δίσκων, κίνηση κεφαλών) πέρα από τα ηλεκτρονικά. Σκόνες, G, θερμοκρασίες, μαγνητικά πεδία δεν "απασχολούν" τους SSD. Αλλά ....

... σε πολλές περιπτώσεις αστοχίας του μηχανικού (πχ πλακέτα) "εύκολα" μπορείς να πάρεις τα δεδομένα σου πίσω. Είναι τόσα χρόνια στην αγορά και έχουν φτιαχτεί πάρα πόλλά εργαλεία και υπάρχουν πολλοί μέθοδοι για "διάβασμα κατεστραμένων" spinner.

Αντίθετα παρόμοιο έργο ανάκτησης δεδομένων από SSD είναι πολύ δύσκολο και βασικά σχετικά πρόσφατα έχουν αρχίσει εταιρίες ανάκτησης δεδομένων την έρευνα για τους SSD και απο ότι λένε είναι και δύσκολο αλλά και "ακριβό" έργο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οτι ειναι πολυ νωρις ακομα να μιλαμε για αξιοπιστια. Ολα τα μοντελα που υπαρχουν αυτη την στιγμη στο φορουμ, δεν εχουν κλεισει καν χρονο(μην πω για εξαμηνο).

Επισης, δεν νομιζω οτι πρεπει να μας ανησυχει κατι αυτη την στιγμη, μιας και οι περισσοτεροι (ολοι ισως?) χρησιμοποιουμε τους παραπανω δισκους για λειτουργικο και οχι για μπακαπιερα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλουμε και εδώ (εγώ τουλάχιστον) redundancy με 2ο δίσκο σε RAID1 ή καθημερινό backup μέχρι να έρθει το κόστος σε λογικά επίπεδα.

προσωπικά έχω μόνο προγράμματα στον ssd και κάθε μήνα τραβάω ολικό backup

τα critical δεδομένα μου γίνονται backup μέσω δικτύου σε διπλανό υπολογιστή

ΚΑΙ έχω το dropbox.com με symlink να κρατάει και αυτό αντίγραφα

Τα ίδια κάνω και στον raptor (στο δίπλα σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψήφησα ο,τι είναι ακόμα ακριβοί.

Η αλήθεια είναι οτι το τελευταίο χρονικό διάστημα έπεσαν εντυπωσιακά θα έλεγα οι τιμές και ειδικά των Intel.

Βέβαια είδα προχθές και τους Samsung 64 Gb που έφερε το Πλαίσιο (MLC άν δεν κάνω λάθος) στα 150 €

Πιστεύετε οτι αξίζουν την αγορά (2 τεμάχια για raid) ή καλύτερα ο Ιντελ στα 80 Gb;

Link to comment
Share on other sites

"Λόγω τιμής" και γω...

Και είμαι δύσπιστος ως προς την αντοχή του κάτω από windows... Είπαν ότι τα seven θα τους χειρίζονται καλύτερα! Θα ήθελα να το δω αυτό αλλά όχι στο pc μου! lololol

Αν κάποιος έχει τόσο βαθιά τσέπη γιατί όχι; Αλλά για το ευρύ κοινό είναι νομίζω υπερβολή και πεταμένα λεφτά...

Πιστεύω σε δύο χρόνια θα έχω την άνεση να αντικαταστήσω τα pickup μου με τους ssd...

Αν και από τώρα ονειρεύομαι την εποχή που οι θύρες sata θα ναι παρελθόν, και οι PCI Express x4 θα αποκτήσουν λόγο ύπαρξης...

Link to comment
Share on other sites

"Λόγω τιμής" και γω...

Και είμαι δύσπιστος ως προς την αντοχή του κάτω από windows... Είπαν ότι τα seven θα τους χειρίζονται καλύτερα! Θα ήθελα να το δω αυτό αλλά όχι στο pc μου! lololol

Αν κάποιος έχει τόσο βαθιά τσέπη γιατί όχι; Αλλά για το ευρύ κοινό είναι νομίζω υπερβολή και πεταμένα λεφτά...

Πιστεύω σε δύο χρόνια θα έχω την άνεση να αντικαταστήσω τα pickup μου με τους ssd...

Αν και από τώρα ονειρεύομαι την εποχή που οι θύρες sata θα ναι παρελθόν, και οι PCI Express x4 θα αποκτήσουν λόγο ύπαρξης...

Γιατί οι sata μια χαρά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λέω... αλλά πχ... have a look:

http://www.gamepc.com/shop/product.asp?catalog_name=GamePC+Online+Products&category_name=Hard+Drive&product_id=SSD-OCZ-1ZDRV1T

Η τωρινή τιμή βέβαια απευθύνεται μάλλον σε ανθρώπους που απασχολούν εργατικό δυναμικό (lolololol) και όχι σε μισθωτούς ταλαίπωρους σαν κι εμένα...

Βέβαια οι επιδόσεις πρέπει να ναι σαν να βάζεις δύο SSD σε Raid 0.... Η χωρητικότητα όμως.... Σε τέτοια chip όμως θα προτιμούσα την επωνυμία της Intel παρά της OCZ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.