Jump to content


O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ma man αυτό που νομίζω ότι είναι οι ssd είναι ένα marketing τουλάχιστον ακόμα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Οι περισσότεροι τους παίρνουν για την ταχύτητα και αρχίζουν και benchαρουν hd tach και ιστορίες,γιαυτό και η σύγκριση.

Τι έχουν οι ssd; Μεγαλύτερη διάρκεια ζωης,χαμηλή κατανάλωση,αντοχή σε πολλά G,κραδασμούς κτλ.

(Υπάρχει περίπτωση ένα μεταλλικό κουτί 20 κιλά που λέγεται PC να πιάσει επικίνδυνη ταχύτητα πολλών G; )

Δεν θα το ξαναπω πως δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο ssd και τι ο hdd,με ενδιαφέρει ο χώρος και λιγότερο η ταχύτητα,και όταν βλέπω έναν δίσκο 16gb με 500ε που με το ζόρι πασάρεις τα vista,γίνομαι πιο άγριος και από διάβολος.

Βγάλτε SSD 50tb στα 5000ε και ίσως το σκεφτώ!

Και μια πέτρα με 2tb μνήμη πάνω είναι τέλεια για μένα.

Να τον πάρεις για οικολογία,οικονομία ενέργιας κτλ,ακόμα και για ένα bench ρε συ αλλά να το παραδεχτείς,τότε ναι!

Για μένα όποιος θα πάρει ssd ακόμα και φτηνό με λίγα gb επειδή αντέχει σε 2000G και φοβάται μην πιάσει το pc του 1000g και χαλάσει ο δίσκος,επειδή έχει λίγα mb παραπάνω read/write απ'τους hdd,ή ακόμα και επειδή είναι καινούρια τεχνολογία,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΚΟΡΟΙΔΟ!

Αξιόπιστος δίσκος για προστασία δεδομένων; Και να μου κάει είχα μια στεναχώρια... Ούτε backup δεν κρατάω παρα μόνο όταν κάνω format επειδή δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα επειδή δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να το ξαναβρω!

Τα λεφτά μου έχω πιο ενδιαφέρον σκοπούς να τα χαλάσω από το να πάρω έναν δίσκο καινούριας τεχνολογίας 3000ε και να μην πάρω ένα πακέτο διακοπών η ακόμα και μια LCD 60"!

@ChSin7 να πάω να ρωτήσω και στα pc της NASAς τι δίσκους έχουνε; :p

Οκ και να το διαβάσω τι; Αν αρχίσουμε για το τι καλό έχει ο ssd και τι καλό ο hdd,στο τέλος θα φρικάρουμε γιατί έχουμε hdd...

Για να δείτε με ποιόν μιλάτε,έχω γρήγορα pc και χρησιμοποιώ ένα laptop με 512mb ram,celeron m 359,και 60gb hdd 4200rpm,όχι επειδή είμαι ηλίθιος,αλλά επειδή αυτό με βολεύει και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα!

From now on... Μιλάτε μόνοι σας! :hehe:

Υ.Γ Ρίχτε μου όχι ένα,1000 groans,και αυτά γραμμένα τα έχω γιατί αυτή είναι η γνώμη μου και σε όποιον δεν αρέσει δικό του πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Ma man αυτό που νομίζω ότι είναι οι ssd είναι ένα marketing τουλάχιστον ακόμα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Οι περισσότεροι τους παίρνουν για την ταχύτητα και αρχίζουν και benchαρουν hd tach και ιστορίες,γιαυτό και η σύγκριση.

Τι έχουν οι ssd; Μεγαλύτερη διάρκεια ζωης,χαμηλή κατανάλωση,αντοχή σε πολλά G,κραδασμούς κτλ.

(Υπάρχει περίπτωση ένα μεταλλικό κουτί 20 κιλά που λέγεται PC να πιάσει επικίνδυνη ταχύτητα πολλών G; )

Δεν θα το ξαναπω πως δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο ssd και τι ο hdd,με ενδιαφέρει ο χώρος και λιγότερο η ταχύτητα,και όταν βλέπω έναν δίσκο 16gb με 500ε γίνομαι πιο άγριος και από διάβολος.

Βγάλτε SSD 50tb στα 5000ε και ίσως το σκεφτώ!

Και μια πέτρα με 2tb μνήμη πάνω είναι τέλεια για μένα.

Να τον πάρεις για οικολογία,οικονομία ενέργιας κτλ,ακόμα και για ένα bench ρε συ αλλά να το παραδεχτείς,τότε ναι!

Για μένα όποιος θα πάρει ssd ακόμα και φτηνό με λίγα gb επειδή αντέχει σε 2000G και φοβάται μην πιάσει το pc του 1000g και χαλάσει ο δίσκος,επειδή έχει λίγα mb παραπάνω read/write απ'τους hdd,ή ακόμα και επειδή είναι καινούρια τεχνολογία,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΚΟΡΟΙΔΟ!

Αξιόπιστος δίσκος για προστασία δεδομένων; Και να μου κάει είχα μια στεναχώρια... Ούτε backup δεν κρατάω παρα μόνο όταν κάνω format επειδή δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα επειδή δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να το ξαναβρω!

Τα λεφτά μου έχω πιο ενδιαφέρον σκοπούς να τα χαλάσω από το να πάρω έναν δίσκο καινούριας τεχνολογίας 3000ε και να μην πάρω ένα πακέτο διακοπών η ακόμα και μια LCD 60"!

@ChSin7 να πάω να ρωτήσω και στα pc της NASAς τι δίσκους έχουνε; :p

Οκ και να το διαβάσω τι; Αν αρχίσουμε για το τι καλό έχει ο ssd και τι καλό ο hdd,στο τέλος θα φρικάρουμε γιατί έχουμε hdd...

Για να δείτε με ποιόν μιλάτε,έχω γρήγορα pc και χρησιμοποιώ ένα laptop με 512mb ram,celeron m 359,και 60gb hdd 4200rpm,όχι επειδή είμαι ηλίθιος,αλλά επειδή αυτό με βολεύει και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα!

From now on... Μιλάτε μόνοι σας! :hehe:

Υ.Γ Ρίχτε όχι ένα,1000 groans,και αυτά γραμμένα τα έχω!

Τα groans τα τρως γιατί:

1) Δεν έχεις ποτέ σου δουλέψει με σοβαρό SSD

2) Λες παντελώς λάθος επιχειρήματα - τι με νοιάζουν τα G εμένα?

3) Νομίζεις ότι εγώ κάθε μέρα, το HD Tach κοιτάω?

Αν δεν έχεις καν δει κάτι, πως το κρίνεις, λέγοντας και τους άλλους κορόιδα? Τις ανάγκες τις δικές σου δεν τις έχουν όλοι, μην το ξεχνάς αυτό.

Κρίνε κάτι αφού το έχεις δει και δοκιμάσει εκτενώς. Από όσα λες, φαίνεται ότι ούτε καν έχεις αντιληφθεί τι προσφέρουν τα SSD...

Και ποιο είναι το point?

Επειδή το πας στο access time, αυτό δεν είναι μέτρηση ταχύτητας ανάγνωσης ή εγγραφής, αλλά μια ένδειξη του πόσο γρήγορος μπορεί πιθανόν να είναι ο δίσκος. Δηλαδή δεν υπάρχουν SSD με μηδενική ταχύτητα πρόσβασης, που σέρνονται?

Αυτό που μετράει στην τελική είναι τα MB/sec, ως ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής σε αρχεία διαφόρων μεγεθών, τόσο σειριακά όσο και τυχαία.

Υπάρχουν λοιπόν γρήγοροι SSD αλλά και αργοί. Σε σύγκριση με τους κοινούς δίσκους είδαμε ότι οι καλοί και πανάκριβοι SSD πετάνε επειδή έχουν πολύ μεγάλη ταχύτητα τυχαίας ανάγνωσης και εγγραφής στα μικρά αρχεία.

Μάριε, αν βάλεις έναν Samsung SLC SSD με έναν Intel σε κόντρα, νομίζεις ότι θα δεις την τόσο μεγάλη διαφορά από τα transfer rate τους, σε καθημερινές συνθήκες? Σε καμία περίπτωση. Τα ~100MB/sec και το 0.1 access time, όταν συνοδεύονται από ΠΟΛΛΑ iops, τότε δίνουν τα μέγιστα αποτελέσματα. Γι αυτό και οι OCZ πάνε άπατοι Μάριε ;)

Αν ήταν έτσι, τα 200+ MB/sec των OCZ, μαζί με το 0.1 access, θα τους έκανε κορυφαίους - είναι όμως?

Link to comment
Share on other sites

johnsonb

θα σου κάνω τη χάρη να σε βοηθήσω να ξυπνήσεις λέγοντάς σου ότι κοιμάσαι ;)

μάθε πρώτα τί προσφέρουν και μετά μίλα.

η ChSin7 σου πρόσφερε αρκετό υλικό για να ξεστραβωθείς

αν δε θές να το κάνεις και σε βολεύει το λαπτοπι σου τότε είσαι σε λάθος φόρουμ και κρίμα τα λεφτά που πέταξες στα υπόλοιπα "γρήγορα" pc σου

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, αν βάλεις έναν Samsung SLC SSD με έναν Intel σε κόντρα, νομίζεις ότι θα δεις την τόσο μεγάλη διαφορά από τα transfer rate τους, σε καθημερινές συνθήκες? Σε καμία περίπτωση. Τα ~100MB/sec και το 0.1 access time, όταν συνοδεύονται από ΠΟΛΛΑ iops, τότε δίνουν τα μέγιστα αποτελέσματα. Γι αυτό και οι OCZ πάνε άπατοι Μάριε ;)

Αν ήταν έτσι, τα 200+ MB/sec των OCZ, μαζί με το 0.1 access, θα τους έκανε κορυφαίους - είναι όμως?

Μα δεν τα μετρήσαμε αυτά τα πράγματα με το benchmark των Vista? Μέχρι και διαγράμματα έχω κάνει. Αλλάζαμε το queue depth δηλαδή το βάθος των in out εντολών που περιμένουν στη σειρά να εκτελεστούν και μετά μετρούσαμε τα ΙΟ/sec. Δεν υπήρχε καμιά διαφορά στις μετρήσεις είτε τα λέγαμε IOPS είτε τα λέγαμε MB/s, είτε βάζαμε queue depth 256 είτε 1024, στους δικούς μου δίσκους. Ο Mobi σε δύο μετρήσεις είχε πτώση όταν ανέβαινε το -iocount (queue depth) από 256 σε 1024 IOPS

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=778161&postcount=229.

Μόνο που τότε ο ένας μου δίσκος στο RAID-0 ήταν χαλασμένος. Μετά που τα ξανάτρεξα έβγαλα πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

To benchmark των Vista να θυμίσω ότι μετράει IOPS.

# Random Read IOPS: Average number of random read I/O operations per second.

# Random Write IOPS: Average number of random write I/O operations per second.

# Sequential Read IOPS: Average number of sequential read I/O operations per second.

# Sequential Write IOPS: Average number of sequential write I/O operations per second.

Μη θολώνουμε λοιπόν τα νερά με τα IOPS και το Iometer.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με τα MB/s που παίρνουμε όταν μετράμε αναλυτικά για κάθε μέγεθος αρχείου τις ταχύτητες σειριακής και τυχαίας εγγραφής και ανάγνωσης.

Και πάλι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για την καθημερινή χρήση, γιατί εξαρτάται από το τι κάνει ο καθένας.

Αν κάποιος επεξεργάζεται μεγάλα αρχεία Video έχει άλλες ανάγκες από αυτόν που έχει ένα server που εξυπηρετεί μια βάση δεδομένων όπου έχουμε σωρεία μικρών και τυχαίων εγγραφών και αναγνώσεων.

Δες αυτό το ποστ.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=778157&postcount=227

Στο διάγραμμα γράφω MB/s. Εν τούτοις το bench των Vista μετράει IOPS.

Θα παρατηρήσεις ότι το διάγραμμα συμπίπτει απόλυτα με ότι δίνει το HDTach που μετράει MB/s.

Πρόκειται για μέτρηση IOPS sequencial read 64K με queue depth 256 IOPS και η εντολή που έδωσε τα αποτελέσματα ήταν η εξής.

winsat disk -seq -read -drive %1 -count 1 -iocount 256 -seqsize 65536 -v

Αν αλλάξω το -iocount (queue depth) σε 1024 IOPS βγάζει τα ίδια αποτελέσματα μόνο που καθυστερεί παραπάνω.

Πολλές φορές ζήτησα να συγκρίνουμε αντικειμενικά με μετρήσεις τα διάφορα SSD και μάλιστα έδωσα και αναλυτικά τον τρόπο.

Αντ΄αυτού βλέπω μόνο χεράκια προς τα κάτω όταν κάποιος τολμήσει να αμφισβητήσει τους SSD.

Κι όμως σε μεγάλο βαθμό οι απλοί χρήστες έχουν δίκιο.

Ας πάει κάποιος να αγοράσει SSD και το πιθανότερο είναι να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να νομίζει ότι είναι και γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σαν να αρπάχτηκα λιγάκι,ο καθένας έχει τα λεφτά του και τα κάνει ότι θέλει.

Αλλά εγώ που έχω αυτές τις ανάγκες αυτά λέω γιατί αυτά πιστεύω σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Αν δεν έχεις καν δει κάτι, πως το κρίνεις, λέγοντας και τους άλλους κορόιδα? Τις ανάγκες τις δικές σου δεν τις έχουν όλοι, μην το ξεχνάς αυτό.
Δεν έχω δει,πάρει στα χέρια μου,και δεν πρόκειται όσο είναι ακριβοί και μικροί.

Όμως αυτό δεν πάει να πει ότι δεν ξέρω κάτι επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει,αντίθετα δεν το έχω χρησιμοποιήσει και αγοράσει επειδή ξέρω τι προσφέρει και δεν μου κάνει απλά!

Είναι ένα πράμα ακριβό που δεν με καλύπτει plus και ότι σε ένα χρόνο ο δίσκος 500 και 1000ε θα είναι πάμφτηνος και ξεπερασμένος...

@Teo δεν είμαι σε λάθος forum,τα διάβασα και τα ξέρω,αλλά δεν με πείθουν για τους ssd γιατί νομίζω ότι έκανα λιανές τις ανάγκες μου.

Δεν κοιμάμαι,είμαι ήδη ξύπνιος και έχω βρει τι με καλύπτει και εμένα και τις ανάγκες μου.

Το laptop με βολεύει,και δεν έσκασα λεφτά για τα (σύμφωνα με τις ανάγκες μου) "γρήγορα" pc που έχω,είναι πολλών χρονών,δεν τα πήρα όλα μαζί,όταν τα πήρα το κάθε ένα έσκιζε.

Αυτό που μας νοιάζει,είναι το ΤΙ μας χρειάζεται,όχι τι προσφέρει ο ssd και ο hdd,εμένα μου χρειάζεται hdd και όχι ssd,ένας άλλος χρειάζεται ssd και ΟΧΙ hdd,αυτός να πάει να τον πάρει και με γειά του και όλας,εγω το θεωρώ λίγο marketing γιατί δεν μου χρειάζεται όπως ο SSDοκέφαλος θεωρεί τις ανάγκες μου ξεπερασμένες.

Τέλος πάντων,δε χρειάζεται να χαλάμε το topic,άμα θέλει κανείς συζήτηση αμολάει pm.:T:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σαν να αρπάχτηκα λιγάκι,ο καθένας έχει τα λεφτά του και τα κάνει ότι θέλει.

Αλλά εγώ που έχω αυτές τις ανάγκες αυτά λέω γιατί αυτά πιστεύω σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Δεν έχω δει,πάρει στα χέρια μου,και δεν πρόκειται όσο είναι ακριβοί και μικροί.

Όμως αυτό δεν πάει να πει ότι δεν ξέρω κάτι επειδή δεν το έχω χρησιμοποιήσει,αντίθετα δεν το έχω χρησιμοποιήσει και αγοράσει επειδή ξέρω τι προσφέρει και δεν μου κάνει απλά!

Είναι ένα πράμα ακριβό που δεν με καλύπτει plus και ότι σε ένα χρόνο ο δίσκος 500 και 1000ε θα είναι πάμφτηνος και ξεπερασμένος...

@Teo δεν είμαι σε λάθος forum,τα διάβασα και τα ξέρω,αλλά δεν με πείθουν για τους ssd γιατί νομίζω ότι έκανα λιανές τις ανάγκες μου.

Δεν κοιμάμαι,είμαι ήδη ξύπνιος και έχω βρει τι με καλύπτει και εμένα και τις ανάγκες μου.

Το laptop με βολεύει,και δεν έσκασα λεφτά για τα (σύμφωνα με τις ανάγκες μου) "γρήγορα" pc που έχω,είναι πολλών χρονών,δεν τα πήρα όλα μαζί,όταν τα πήρα το κάθε ένα έσκιζε.

Αυτό που μας νοιάζει,είναι το ΤΙ μας χρειάζεται,όχι τι προσφέρει ο ssd και ο hdd,εμένα μου χρειάζεται hdd και όχι ssd,ένας άλλος χρειάζεται ssd και ΟΧΙ hdd,αυτός να πάει να τον πάρει και με γειά του και όλας,εγω το θεωρώ λίγο marketing γιατί δεν μου χρειάζεται όπως ο SSDοκέφαλος θεωρεί τις ανάγκες μου ξεπερασμένες.

Τέλος πάντων,δε χρειάζεται να χαλάμε το topic,άμα θέλει κανείς συζήτηση αμολάει pm.:T:

Δεν μπορώ να καταλάβω, αφού όπως λές ξέρεις και δεν κοιμάσε, γιατί σύγκρινεις τις voyrtses με τις soustes στο ποστ 75 τότε. Στο 73 είπες ότι οι SSD δεν σε καλύπτουν γιατί θες χώρο, δεκτό και κανείς δεν το σχολίασε.
Link to comment
Share on other sites

Post 81:Οι περισσότεροι τους παίρνουν για την ταχύτητα και αρχίζουν και benchαρουν hd tach και ιστορίες,γιαυτό και η σύγκριση.
Όταν τον θέλει ένας μόνο για την ταχύτητα,ποιός ο λόγος να πάρει έναν ssd που είναι στα ίδια επίπεδα με τον hdd με μόνη διαφορά τα 70ε παραπάνω του ssd;

Στην ταχύτητα 2 caviar σε raid ρίχνουν πολλούς φτηνούς ssd.

Το μόνο που κάνουμε εδώ τώρα είναι να αμολάμε σκόρπια λόγια και ερωτήσεις από εδώ και από εκεί.

Οι απορίες λύθηκαν,εγώ σας είπα τις ανάγκες μου,και γιατί δεν πολυπάω τους ssd...

Οπότε η συζήτηση μας νομίζω ότι πραγματοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τον θέλει ένας μόνο για την ταχύτητα,ποιός ο λόγος να πάρει έναν ssd που είναι στα ίδια επίπεδα με τον hdd με μόνη διαφορά τα 70ε παραπάνω του ssd;

Στην ταχύτητα 2 caviar σε raid ρίχνουν πολλούς φτηνούς ssd.

Το μόνο που κάνουμε εδώ τώρα είναι να αμολάμε σκόρπια λόγια και ερωτήσεις από εδώ και από εκεί.

Οι απορίες λύθηκαν,εγώ σας είπα τις ανάγκες μου,και γιατί δεν πολυπάω τους ssd...

Οπότε η συζήτηση μας νομίζω ότι πραγματοποιήθηκε.

κάτσε διάβασε γιατί δεν ξέρεις τίποτα για τους ssd

ούτε 15 velociraptor δεν πιάνουν έναν ποιοτικό SSD (ακόμα και τον vertex)

δές εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61062

και εδώ

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=903010&postcount=437

επειδή θα βαριέσαι, δές μόνο τα video ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνουμε εδώ τώρα είναι να αμολάμε σκόρπια λόγια και ερωτήσεις από εδώ και από εκεί.

Οι απορίες λύθηκαν,εγώ σας είπα τις ανάγκες μου,και γιατί δεν πολυπάω τους ssd...

Οπότε η συζήτηση μας νομίζω ότι πραγματοποιήθηκε.

Πέταξες και τα ωραία σου τα "ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΚΟΡΟΙΔΟ!" όσο για τα "σκορπια" λόγια, χρήστες σαν τον Chosen & τον Jax7480 έχουν κάνει reviews και μετρήσεις από ssds και τα μοιράστηκαν μαζί μας, SSDs που αγόρασαν από την τσέπη τους και όχι με "δειγματα" εταιριών και κάνουν το review που έδωσες παραπάνω να χλωμιάζουν.
Όταν τον θέλει ένας μόνο για την ταχύτητα,ποιός ο λόγος να πάρει έναν ssd που είναι στα ίδια επίπεδα με τον hdd με μόνη διαφορά τα 70ε παραπάνω του ssd;

Στην ταχύτητα 2 caviar σε raid ρίχνουν πολλούς φτηνούς ssd.

Σίγουρα πρέπει να αρχίζεις να διαβάζεις τα παραπάνω (ποστ 77) για να καταλάβεις :hehe: μιας και δεν κοιμάσε ;)
Link to comment
Share on other sites

κάτσε διάβασε γιατί δεν ξέρεις τίποτα για τους ssd

ούτε 15 velociraptor δεν πιάνουν έναν ποιοτικό SSD (ακόμα και τον vertex)

δές εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61062

και εδώ

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=903010&postcount=437

επειδή θα βαριέσαι, δές μόνο τα video ;)

Κάνε μου το λιανά αυτό ότι "ούτε 15 velociraptor δεν πιάνουν έναν ποιοτικό SSD (ακόμα και τον vertex)".

Που είδες συγκριτικές μετρήσεις ενός ποιοτικού πανάκριβου SSD με 15 veloci?

Τα λινκ δείχνουν video. Έχω ανεβάσει και δικό μου video με δύο Veloci 600GB άσπαστα. E και?

Στο κάτω κάτω έχει δίκιο που λέει ότι οι φθηνοί SSD δεν πιάνουν σε ταχύτητα τους απλούς δίσκους.

Τι σχέση έχουν οι δίσκοι slc της intel με τη λέξη φθηνός?

Και τι σχέση έχει ένα video με δύο τέτοιους δίσκους με αυτά που έκανες quote?

Δες την τιμή τους άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου το λιανά αυτό ότι "ούτε 15 velociraptor δεν πιάνουν έναν ποιοτικό SSD (ακόμα και τον vertex)".

Που είδες συγκριτικές μετρήσεις ενός ποιοτικού πανάκριβου SSD με 15 veloci?

Τα λινκ δείχνουν video. Έχω ανεβάσει και δικό μου video με δύο Veloci 600GB άσπαστα. E και?

κάνε ένα full health check του HDtune και παίξε ταυτόχρονα crysis για παράδειγμα

(το παραπάνω ήταν εσκεμμένα υπερβολικό παράδειγμα για να καταλάβουν κάποιοι τη διαφορά)

άσχετα που 2 βελοσι σέρνονται μπροστά σε έναν intel x25-m στα περισσότερα σενάρια desktop χρήσης

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα full health check του HDtune και παίξε ταυτόχρονα crysis για παράδειγμα

(το παραπάνω ήταν εσκεμμένα υπερβολικό παράδειγμα για να καταλάβουν κάποιοι τη διαφορά)

άσχετα που 2 βελοσι σέρνονται μπροστά σε έναν intel x25-m στα περισσότερα σενάρια desktop χρήσης

Για να καταλάβουν κάποιοι τη διαφορά πρέπει να ζητάς πράγματα που γίνονται και να δίνεις αποτελέσματα.

Σε RAID που έχω τους δίσκους μου το full health check του HDtune που έχω δεν λειτουργεί καθόλου.

Αν έχεις έναν Intel x25-m φτιάξε ένα νέο thread και συζητάμε τι θα τρέξουμε.

Αργότερα θα κάνω το ίδιο με τους δύο Mtron σε raid-0 κι έτσι θα έχουμε ακριβή εικόνα με διαγράμματα για τις δυνατότητες των δίσκων αυτών.

Πάντως οι Intel x25-m με 80GB ήταν στις πιθανές επιλογές μου για αγορά. Ιδίως μετά το νέο firmware και τις τιμές που βλέπω να πέφτουν στα 250€, νομίζω ότι δεν είναι πολύ μεγάλη σπατάλη να δώσει κανείς 500€ για αγορά δύο τέτοιων για RAID-0, ώστε να μην έχει πρόβλημα χώρου. Στο κάτω κάτω εδώ μαζευόμαστε όσοι τα τρώμε στους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Σπατάλη είναι οι δύο X-25M τώρα -> http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062616200&postcount=587

Εκτος του οτι ειναι slc σε ταχυτητα(και αναφερομαι σε random write/read) οσο το ψαχνω στα benches δεν λενε κατι το ιδιαιτερο σε σχεση με τους συγχρονους mlc(vertex/intel).

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ζήτησα να συγκρίνουμε αντικειμενικά με μετρήσεις τα διάφορα SSD και μάλιστα έδωσα και αναλυτικά τον τρόπο.

Αντ΄αυτού βλέπω μόνο χεράκια προς τα κάτω όταν κάποιος τολμήσει να αμφισβητήσει τους SSD.

Κι όμως σε μεγάλο βαθμό οι απλοί χρήστες έχουν δίκιο.

Ας πάει κάποιος να αγοράσει SSD και το πιθανότερο είναι να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να νομίζει ότι είναι και γρήγορος.

Μάριε, θα στο πω ξεκάθαρα - δε σε εμπιστεύομαι σε εκτιμήσεις της συμπεριφοράς σκληρών δίσκων (και SSD πλέον). Κατ' εμέ, έχεις βεβαρυμένο παρελθόν.

Ακόμα θυμάμαι τις επίμονες προσπάθειές σου να αποδείξεις ότι οι 2x Hitachi που είχες ήταν ταχύτεροι ή έστω ισάξιοι σε συμπεριφορά με Raptors. Θυμάμαι που εκμηδένιζες σχεδόν το access time, λέγοντάς μας ότι αυτό που καλούμε "καλύτερη αίσθηση" στο λειτουργικό δεν υφίσταται και ότι είναι ψευδαισθήσεις. Κι όμως, με τα χρόνια και Raptors πήρες και τώρα θα μεταβείς και σε SSD. Τα οποία και αυτά αμφισβητείς. Μας δείχνεις video που δεν έχει καμία σχέση με αυτό του Ζάχου, αλλά προσπαθείς να μας πεις ότι είναι ισάξιο και ότι οι Veloci τα σπάσαν όλα. Μας λες ότι θες αντικειμενικές μετρήσεις, τις οποίες εσύ βρήκες πως δείχνουν ακριβώς τα σωστά αποτελέσματα. Όταν το IO Meter δείχνει 11000 IOPS στους Intel και 150 στους Veloci, φυσικά και δεν είναι αντικειμενικό.

Στην τελική, λέγοντας ότι:

"Ας πάει κάποιος να αγοράσει SSD και το πιθανότερο είναι να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να νομίζει ότι είναι και γρήγορος."

Αμφισβητείς εμένα, τον Πέτρο, τη Χαρά, το Θοδωρή, το Ζάχο και ένα σωρό άλλους, που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε 5 πράγματα που βιώσαμε. Το ρημάδι το XPS μου Μάριε ΠΕΤΑΕΙ με τον intel, σε σχέση με τον 7200.2 Momentus που φοράει, λες ο απλός χρήστης να ΜΗΝ το δει αυτό?

Σε πολλά πράγματα σε παραδέχομαι και χαίρομαι να διαβάζω τα άριστα post σου. Στους σκληρούς δίσκους όμως, δυστυχώς πάντα, καταφέρνουμε και διαφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

JohnSonb, οσο αφορα το post 81, επειδη τα υπολοιπα παιδια σχολιασαν το περισσοτερα λεγομενα σου θα μεινω σε αυτο

"Αξιόπιστος δίσκος για προστασία δεδομένων; Και να μου κάει είχα μια στεναχώρια... Ούτε backup δεν κρατάω παρα μόνο όταν κάνω format επειδή δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα επειδή δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να το ξαναβρω!"

Προφανως δεν εχεις προσωπικες φωτογραφιες, ουτε προσωπικα video, ουτε καποια δικα σου Documents, ουτε καποια δικα σου log files οποιοδηποτε περιεχομενου, ουτε δικα σου save games, ουτε μουσικη γραφεις, ουτε χρησιμοποιεις καποια προγραμματα για εργασια η για hobby στον υπολογιστη ...

Το θεμα ειναι ομως οτι 99% των χρηστων εχουν τετοια αρχεια, τα οποια συνηθως πιανουν πολλα gigabyte και δεν το ρισκαρουν να τα χασουν επειδη μια μερα ο μηχανικος σκληρος τους αποφασισε να παιξει τα καλαντα με τα platters. Ευχομαι να μην σου συμβει ποτε να χασεις (προσωπικα) data ... ειναι πραγματικα ΟΤΙ χειροτερο. Καλυτερα να σου καει ολο το υπολοιπο hardware και να ειναι οκ ο σκληρος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.