Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Οι vertex μου ηταν σφραγισμενοι και με ωραια ζελατινα παντως:rofl:

H ocz πουλαει μουρη και ζελατινες....οι αλλοι πουλανε επιδοσεις διαρκειας ! :hehe:

Πλακα κανω μαν μην παρεξηγηθεις!

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice

ή επιστροφή και πλήρης αποζημίωση ή μερική και κράτα τον

πάντως δε νομίζω να έχει πρόβλημα απο τη χρήση του

(όταν έλεγα εγώ ότι δε μ'αρέσει να τρέχω άσκοπα τεστ με κοροίδευες :p )

Link to comment
Share on other sites

Μπα και θα τον κρατήσω και test έτρεξα με το καλημέρα.

Μια χαρά είναι. Ούτε καν είχα ενεργοποιήσει advanced performance, όλα τα αρχεία και τα background προγράμματα όπως antivirus ήταν ανοικτά και το bench που είδα ήταν καλύτερο απ΄ότι το περίμενα.. Δηλαδή το περίμενα χειρότερο από τον mobi 3000, γιατί έχει random write 120 IOPS ενώ εμένα έχει 60. Επίσης και η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη συγκριτικά. Αλλά είναι SATA2 οπότε θα είμαι καλύτερα πιστεύω με δύο σε RAID-0. Πάντως το random write μου βγήκε τραγικά χαμηλό σε όλα τα μεγέθη αρχείων και δεν παίζει defrag, ώστε να το παρακάμψω. Ειδικά με αυτό θα ασχοληθώ. Στα υπόλοιπα βγήκε πολύ καλύτερο απ' ότι το περίμενα.

Δεν θέλω να βγάλω τίποτα από άλλους, ούτε έχω χρόνο για αλλαγές. Την τετάρτη τελειώνει η άδεια μου και μετά τα κεφάλια μέσα. Ότι προλάβω. Ας πρόσεχα κι ας αγόραζα από Ελλάδα. Σε κάποιες περιπτώσεις, ο χρόνος είναι χρήμα.

Αρκεί που το έγραψα εδώ, ώστε να προσέχουν οι υπόλοιποι.

Ξέρει κανείς αν διαγράφεται το πρώτο partition με το diskpart ή θέλει ειδικά κόλπα?

Επίσης να πω ότι πριν τον λειτουργήσω πήγα να κάνω ένα firmware update και διαπίστωσα ότι είχε ήδη την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να κάνεις ένα μικρό partition μπροστά για να έχεις σταθερό alligment ακόμα και αν σβήνεις το partition του λειτουργικού αλλά πριν απόλα κάνε firm update ή secure erase

γιατί έτσι μόνο θα αδείασεις το δίσκο ούτε με del part σβήνουν όλα νομίζω.

από φορητό πρέπει να ήταν ο δίσκος και το ΟΕΜ ήταν το quick recovery :)

καλή φάση

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κερδίσω με το σβήσιμο? Σε λίγο καιρό πάλι θα γεμίσει.

Δεν έχω βάλει λειτουργικό. Αργότερα. Firm update έκανα όπως είπα αλλά είχε ήδη το τελευταίο.

To alignment χρειάζεται κατά τη γνώμη σου στους Mtron?

Link to comment
Share on other sites

έχω SSD [πήρα έναν για δοκιμή] και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι ότι με τα XP δεν θα κρατήσουν οι επιδόσεις του δίσκου για πολύ.. εκτός και αν καθημερινά κάνεις optimize τον δίσκο με κάποιο πρόγραμμα.. σύμφωνα με την microsoft τα windows 7 θα είναι ssd-friendly... αλλά αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν πιστεύω τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Όρίστε ο πιο σοβαρός λόγος μη αγοράς για εμένα(συν το κόστος):

Limited write (erase) cycles: Flash-memory cells will often wear out after 1,000 to 10,000 write cycles for MLC, and up to 100,000 write cycles for SLC[15], while high endurance cells may have an endurance of 1–5 million write cycles (many log files, file allocation tables, and other commonly used parts of the file system exceed this over the lifetime of a computer).[30][31][32] Special file systems or firmware designs can mitigate this problem by spreading writes over the entire device (so-called wear leveling), rather than rewriting files in place.

Ή όλα ή τίποτα.

Το να μου λέει κάποιος ότι έδωσε 300 για να μπουτάρει πιο γρήγορα είναι απλά τραγικό. Eιδικά αν έχει το pc για να μαλ.... μόνο. Βέβαια στο lab σταματάει η συμβατική λογική.

Υ.Γ: Τα νούμερα της wiki είναι θεωρητικά. Ακόμα χειρότερα δηλαδή στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξες καθόλου ή διάβασες αυτές τις 2 γραμμές και τρόμαξες;

Για τους περισσότερους SSDs, αυτά τα νούμερα μεταφράζονται πρακτικά σε ~10 χρόνια (θεωρητικά 100 χρόνια).

Πόσους από τους δίσκους που αγόρασες το 1999 χρησιμοποιείς ακόμα;

Επίσης, απ'όσα έχουν γραφτεί για τους SSD, εσύ κατάλαβες ότι το όφελος είναι το γρήγορο bootάρισμα;

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θέλω να θυμίσω μερικά χρόνια πριν, όταν έκαναν τα USB Flash drives τις πρώτες εμφανίσεις τους.

Είχαμε λοιπόν στο τότε μαγαζί μου, κάπου μέσα στο 2006 αν θυμάμαι καλά, 256MB, 512MB και ένα super duper για τότε Verbadim 1GB! Το Verbadim είχε 89 ευρώ! Οπότε έχουμε και λέμε 1GB/89 ευρώ, και μου λέτε για την αναλογία των SSD/$$ ? :hehe:

Δεν χρειάζεται να σας πω για πότε ξεφτιλίστηκαν όλα αυτά και τι γίνεται πια.

Bottom line, μπορεί να είναι ακριβή τεχνολογία, μπορεί να έχει όριο ζωής 10 χρόνια, αλλά get real, ποιος κρατάει 1 φλασάκι 10 χρόνια;

Έτσι θα είναι στο προσεχές μέλλον και με τους SSD, θα ξεχάσουμε τους μηχανικούς όταν σπάσει το φράγμα των GB και θα τους ψωνίζουμε με ολίγα ευρώ όπως τους μηχανικούς τώρα, και άντε να έχουμε λίγο πιο ακριβούς τους SLC, σαν να λέμε Raptors, Veloci κλπ.

Όσοι φοβούνται για καρτέλ τιμών, μη σκάτε, όπου μπαίνει ο Κινέζος δεν παίζουν καρτέλ :p

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξες καθόλου ή διάβασες αυτές τις 2 γραμμές και τρόμαξες;

Για τους περισσότερους SSDs, αυτά τα νούμερα μεταφράζονται πρακτικά σε ~10 χρόνια (θεωρητικά 100 χρόνια).

Πόσους από τους δίσκους που αγόρασες το 1999 χρησιμοποιείς ακόμα;

Επίσης, απ'όσα έχουν γραφτεί για τους SSD, εσύ κατάλαβες ότι το όφελος είναι το γρήγορο bootάρισμα;

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια...

Αν τους χρησιμοποιείς μόνο για να τρέχεις το λειτουργικό και κάποια προγράμματα μόνο για αυτό που λες στο τέλος χρησιμεύουν.

Για την διάρκεια ζωής που λες δεν ξέρω αν ισχύει, γιατί έχω γνωστούς που κάνοντας ήπια χρήση του σκληρού τους(hdd) τον πέταξαν λόγω βλάβης στα 5 με έξι χρόνια. Αν ίσχυαν τα όσα γράφουν τα χαρτιά για το mtf δεν θα έπρεπε να κρατήσουν πολύ παραπάνω; Γι'αυτό τους φοβάμαι.

Πέρα από αυτό όμως δες τί λέει και η τρίτη γραμμή της wiki στην αρχή της.

Υ.Γ: Πάντως είμαι υπέρ μιας τέτοιας τεχνολογίας, γιατί πλέον οι hdd αποτελούν σοβαρό bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε λοιπόν στο τότε μαγαζί μου, κάπου μέσα στο 2006 αν θυμάμαι καλά, 256MB, 512MB και ένα super duper για τότε Verbadim 1GB! Το Verbadim είχε 89 ευρώ! Οπότε έχουμε και λέμε 1GB/89 ευρώ, και μου λέτε για την αναλογία των SSD/$$ ? :hehe:

Τι σου φταιει η τεχνολογία που δεν είχες καλές τιμες εσύ;

:p

Link to comment
Share on other sites

λολ μαρή, μπορεί να κάνω λάθος στην ημερομηνία, αλλά μη μου πεις ότι δεν τα είδες ποτέ έτσι τα USB flash..

λολ βρε, πλακα εκανα

προφανως οπως τα λες ειναι (και οχι μονο για τα usb sticks)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αφού πήρε ο spc ssd βρήκα από που θα τον τσιμπήσω . . . όταν προλάβω να ασχοληθώ.

Δεν έχω πάρει ssd διότι δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ.

Επίσης γενικά μου αρέσει πολύ η χωρητικότητα.

Αυτό πυο θα ήθελα θα ήταν τα 2 μου laptop να έχουν ένα γρήγορο ssd (που ούτως ή άλλως δεν τα δουλεύω και 24/7).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.