Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Εγώ ψήφισα ανωριμότητα καθώς κατα περιοδους βλέπω για bugs ,firmware updates ,freezes , απώλεια δεδομένων....Τα ssd είναι ακόμα σε προεφηβικό στάδιο κατα τη γνώμη μου...

και τί έχεις να πείς για τους δίσκους της seagate? :devil:

αν πρόσεξες τί διάβασες, θα παρατήρησες ότι συγκεκριμένες μάρκες βγάζουν firmware updates για bugs

mtron, ιντελ, samsung δεν έχουν ανάγκη firmware update για να δουλέψουν σωστά

Link to comment
Share on other sites

To firmware update -> format είναι πακέτο !!!

όχι πάντα

από 12.75 σε 13.70 (1.1) ocz vertex δεν πείραξε τα data

εξαρτάται τι αλλάζει το firm

δεν υπάρχει κανόνας γι'αυτό

και στους 7200.11 seagate(μηχανικοί) το firm δεν πείραζε τα δεδομένα

απλά κανείς δεν εγγυάται οτι δεν θα χάσεις δεδομένα,για να χουν το κεφάλι τους ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ανωριμότητα...

SLC/MLC,ποιόν controller,read/write με επιδόσεις usb2.0 σε διάφορους controllers.Δε ξέρω,μόλις σταθεροποιηθούν κάπως και δε βγαίνει το ένα μοντέλο πάνω από το άλλο ίσως.

Δε το εμπιστέυομαι ακόμα τόσο.Φυσικά και ο λόγος χωρητικότητα/τιμή που είναι μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Μικρη χωρητικοτητα και υψηλες τιμες ειναι το βασικο προβλημα για μενα αυτη τη στιγμη ( βεβαια το ενα εχει σχεση με το αλλο, αν ηταν φθηνοι θα μπορουσες να παρεις 3-4 ) .. παντως περιμενω τις τιμες να πεφτουν γρηγορα.. τσιπακαι ειναι που καθε χρονο τα φτιαχνουν σε μικροτερα nm ( καλυτερα yields, μεγαλυτερη χωρητικοτητα στο ιδιο μεγεθος, φθηναινουν τα τσιπακια φτιαγμενα σε υψηλοτερα nm ) αλλα και λογω της φυσης των ssd ( πχ αυτη την στιγμη δεν υπαρχει τεχνικος περιορισμος να χρησιμοποιησει πχ η ocz δυο barefoot controllers στο ιδιο ssd σε εσωτερικο raid0 ωστε να αυξησει την χωρητικοτητα ), μονο οικονομικος...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς για ποιο λόγο δεν παίρνετε SSD;

η συγκεκριμενη τεχνολογια ειναι πολυ λιγο καιρο στο παρασκηνιο .επιπλεον τα λεφτα ειναι πολλα για τις υπαρχουσες επιδοσεις στο μελλον ενας 32αρης για το OS μια χαρα θα ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Αφού με 50 ευρώ παίρνω έναν τυπικό 500άρη hdd για ένα τυπικό σύστημα, η παραπάνω επιδόσεις δεν μου χρειάζονται. Οπότε υποθέτω πως θα αργήσω πολύ να μεταβώ σε ssd (σε desktop pc δηλαδή γιατί το netbook που πήρα έχει ήδη έναν της πλάκας :p )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θα κρατηθώ γιατι οι εξελίξεις προβλέπονται ραγδαίες, και οι πρώτες γενεές να ξεπερνιούνται πολύ πιο γρήγορα από όσο περιμένουμε. Ήδη έρχεται νέα γενιά από Σεπτέμβριο, με χαμηλότερες τιμές και αυξημένες χωρητικότητες.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω χαμηλή χωρητικότητα...

ενταξη οτι αξιζει... ναι, το αξιζει δεν λεω, αλλα να δοσεις 200 ευρω και να παρεις 64 γιγα? εκει δεν κανω χαλαλη... να επερνες με τα 200 ευρω 120-150 γιγα τοτε ναι!

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος επαθε ssdτιδα πηρε εναν επαθε πλακα τους βρηκε ωριμους και απο χωρητικοτητα δεν εχει προβλημα μπροστα στην απολαυση της ταχυτητας και απο τοτε θελει και 2ρο και 3το .....εχει χασει τον υπνο του τα λεφτα πολλα ομως

ειπαν οτι ειναι κολλητικο

αυτος ειναι ο λογος που δεν αγοραζω:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.