Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

seb οι raptors ήταν και είναι πρωτοπορία....από τις 7200 πήγαμε στις 10000 στροφές! Το άμα ήταν θορυβώδεις ή όχι άσ'το να το κρίνουν οι ιδιοκτήτες....και ως ένας από αυτούς θα σου πω ότι όχι δεν έκαναν καθόλου παραπάνω θόρυβο, από ότι η προηγούμενη γενιά.:D

Έχει δίκαο ο Γιώργος.....δεν είναι τέλειο μόνο ότι παίρνουμε...;)

Ναι. οι ssds είναι πολύ γρήγοροι δεν διαφωνώ και μπορεί να βλέπεις μεγάλη/αισθητή διαφορά...αλλά ως κάθε καινούργια τεχνολογία έτσι και αυτοί είναι/μου φαίνονται ακριβοί:D αν και οι τιμές έχουν αρχίσει και γίνονται πολύ πιο προσιτές ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

SSD Θεε!!! :worship::worship::worship:

δεν λεω απο τις καλυτερες επιλογες για αναβαθμιση σε ενα pc κυριως για την αισθηση για τα σημερινα δεδομενα

αλλα γινομαστε υπερβολικοι απολυτοι και επιθετικοι καμμια φορα για χαρη του

ειναι ενα γρηγορο μεσο εχει ακομα τις ασθενειες του (τιμη-χωρητικοτητα-αξιοπιστια)

του αξιζει προσοχη αλλα οχι και ετσι με τοσους λιγους μηνες ζωης λιγα πραγματα γνωριζουμε τουλαχιστον για τις αντοχες τους....

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.....αυτοί που είναι gamers, αυτοί που δεν θέλουν να δοκιμάσουν νέες τεχνολογίες, αυτοί που η καθυστέρηση που έχει ο μηχανικός από τον ssd δεν τους νοιάζει, τέλοσπαντων αυτοί, που για πολλούς είναι κολλημένοi, θα προτιμήσούν να δώσουν 200Ε για να πάρουν έναν 300άρι veloci, από το να δώσουν 250Ε για τον 80άρι intel...και εγώ τώρα είμαι σε δίλλημα έχοντας ένα πιστωτικό, να πάρω μια καλύτερη κάρτα(δεν πολυπαίζω) ή να πάρω 1-2 ssds...και όμως ακόμα το σκέφτομαι:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πηρε τον samsung.

Εκανε 7 ωρες για να περασει τα vista.

Και αλλη 1 ωρα για να περασει τους catalyst...

Και αφου με προγραμματα απενεργοποιησε τις ανασυγκροτησεις κτλπ,

παλι το δισκο γρηγορο δε τον ελεγες.

Μπορει να μη χρειαζετε διδακτορικο που ΄λεει ο seb για να τον κανεις να δουλεψει γρηγορα και στρωτα, αλλα εριξε αρκετο διαβασμα μεχρι να ανακαλυψει οτι ο ssd του δε τη παλευει να κανει 2 διεργασιες ταυτοχρονα, και επρεπε να απενεργοποιησει μεχρι και το page file, και μονο τοτε εφτιαξε το πραμα και πραγματικα ο δισκος πετουσε.

Απο κει και περα δε ξερω αν ετυχε ή αν πετυχε, παντως εγω εμμενω στο ανωριμη τεχνολογια...

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πηρε τον samsung.

Εκανε 7 ωρες για να περασει τα vista.

Και αλλη 1 ωρα για να περασει τους catalyst...

Και αφου με προγραμματα απενεργοποιησε τις ανασυγκροτησεις κτλπ,

παλι το δισκο γρηγορο δε τον ελεγες.

Μπορει να μη χρειαζετε διδακτορικο που ΄λεει ο seb για να τον κανεις να δουλεψει γρηγορα και στρωτα, αλλα εριξε αρκετο διαβασμα μεχρι να ανακαλυψει οτι ο ssd του δε τη παλευει να κανει 2 διεργασιες ταυτοχρονα, και επρεπε να απενεργοποιησει μεχρι και το page file, και μονο τοτε εφτιαξε το πραμα και πραγματικα ο δισκος πετουσε.

Απο κει και περα δε ξερω αν ετυχε ή αν πετυχε, παντως εγω εμμενω στο ανωριμη τεχνολογια...

Από και κλείεται

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πηρε τον samsung.

Εκανε 7 ωρες για να περασει τα vista.

Και αλλη 1 ωρα για να περασει τους catalyst...

Και αφου με προγραμματα απενεργοποιησε τις ανασυγκροτησεις κτλπ,

παλι το δισκο γρηγορο δε τον ελεγες.

Μπορει να μη χρειαζετε διδακτορικο που ΄λεει ο seb για να τον κανεις να δουλεψει γρηγορα και στρωτα, αλλα εριξε αρκετο διαβασμα μεχρι να ανακαλυψει οτι ο ssd του δε τη παλευει να κανει 2 διεργασιες ταυτοχρονα, και επρεπε να απενεργοποιησει μεχρι και το page file, και μονο τοτε εφτιαξε το πραμα και πραγματικα ο δισκος πετουσε.

Απο κει και περα δε ξερω αν ετυχε ή αν πετυχε, παντως εγω εμμενω στο ανωριμη τεχνολογια...

Σιγουρα πηρε ssd και δεν πηρε κανενα flashaki turbo X?

Ισως να πηρε απο τις φθινες πατατες ssd που υπαρχουν!

Intel ssd και τελος! 1 μηνα τωρα , και δουλευει απροβληματιστα! Χωρις να εχει χασει Mb μεταφορας δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.....αυτοί που είναι gamers, αυτοί που δεν θέλουν να δοκιμάσουν νέες τεχνολογίες, αυτοί που η καθυστέρηση που έχει ο μηχανικός από τον ssd δεν τους νοιάζει, τέλοσπαντων αυτοί, που για πολλούς είναι κολλημένοi, θα προτιμήσούν να δώσουν 200Ε για να πάρουν έναν 300άρι veloci, από το να δώσουν 250Ε για τον 80άρι intel...και εγώ τώρα είμαι σε δίλλημα έχοντας ένα πιστωτικό, να πάρω μια καλύτερη κάρτα(δεν πολυπαίζω) ή να πάρω 1-2 ssds...και όμως ακόμα το σκέφτομαι:D

Παρε ssd Intel sofo, θα ευχαριστηθεις το μηχανημα σου στο Maximum Μετα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πηρε τον samsung.

Εκανε 7 ωρες για να περασει τα vista.

Και αλλη 1 ωρα για να περασει τους catalyst...

Και αφου με προγραμματα απενεργοποιησε τις ανασυγκροτησεις κτλπ,

παλι το δισκο γρηγορο δε τον ελεγες.

Μπορει να μη χρειαζετε διδακτορικο που ΄λεει ο seb για να τον κανεις να δουλεψει γρηγορα και στρωτα, αλλα εριξε αρκετο διαβασμα μεχρι να ανακαλυψει οτι ο ssd του δε τη παλευει να κανει 2 διεργασιες ταυτοχρονα, και επρεπε να απενεργοποιησει μεχρι και το page file, και μονο τοτε εφτιαξε το πραμα και πραγματικα ο δισκος πετουσε.

Απο κει και περα δε ξερω αν ετυχε ή αν πετυχε, παντως εγω εμμενω στο ανωριμη τεχνολογια...

Φίλος σου μάλλον έκανε κάποιο τραγικό λάθος.

Απο στραβωμένο καλώδιο μέχρι λάθος ρύθμιση του δίσκου ως mode dma απο το bios.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος σου μάλλον έκανε κάποιο τραγικό λάθος.

Απο στραβωμένο καλώδιο μέχρι λάθος ρύθμιση του δίσκου ως mode dma απο το bios.

Μετα τα tweaks ομως πως εξηγητε οτι πηγαινε σφαιρα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα tweaks ομως πως εξηγητε οτι πηγαινε σφαιρα?

Ο φιλος σου μαλλον πηρε απο τις πατατες ssd! Εδω στο thelab εχουμε πει τι να περνουμε και τι οχι! Αμ παρεις αυτους που προτεινουμε δεν υπαρχει περιπτωση να γινουν αυτα που λες.

Οσο για τα tweaks 2-3 πραγματακια ειναι , 5 λεπτα υποθεση!

Εγω με Ιntel ssd παντως, tweaks και ξεtweaks ΣΦΑΙΡΑ ηταν και ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πηρε ssd και δεν πηρε κανενα flashaki turbo X?

Ισως να πηρε απο τις φθινες πατατες ssd που υπαρχουν!

Intel ssd και τελος! 1 μηνα τωρα , και δουλευει απροβληματιστα! Χωρις να εχει χασει Mb μεταφορας δεδομενων.

Παρε ssd Intel sofo, θα ευχαριστηθεις το μηχανημα σου στο Maximum Μετα!
Ο φιλος σου μαλλον πηρε απο τις πατατες ssd! Εδω στο thelab εχουμε πει τι να περνουμε και τι οχι! Αμ παρεις αυτους που προτεινουμε δεν υπαρχει περιπτωση να γινουν αυτα που λες.

Οσο για τα tweaks 2-3 πραγματακια ειναι , 5 λεπτα υποθεση!

Εγω με Ιntel ssd παντως, tweaks και ξεtweaks ΣΦΑΙΡΑ ηταν και ειναι!

:crazy_pilot: γινεσαι κουραστικος και ας εχεις δικιο

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062657454&postcount=302

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

ααα τωρα καταλαβα ρε συ

οτι αγοραζεις εσυ δλδ ειναι γ@ματο..

να το ξερω να μην σπαταλω το χρονο μου σε reviews συγκριτικα και τα σχετικα

απλα θα κοιταω την υπογραφη σου και θα ψωνιζω αναλογως

Thanks for the tip ;)

Κοιτα εγω διαμορφωσα την αποψη αυτη αγοραζοντας και έχοντας στην κατοχη μου

πανω απο 10 raptors & velocis ολων των ειδων σε raid 0/1/5 σε onboard και μη controlers

και στηνωντας τουλαχιστον αλλους 50+ σε συστηματα πελατων ολων των ειδων

Eσυ πως κατεληξες στο "θορυβωδεις ανουσεις πατατες"???

+1000

θα ελεγα κατι βαρυ.. (με τρωει πολλες μερες το troll που βλεπω να κυκλοφορει χωρις λουρι..) , αλλα ειναι σαν να συζητανε μαζεμενες οι παρθενες για μαμ..σι.. αφου εχουν δει ντοκυμαντερ "ερωτας και προφυλαξη.."

[/off topic]

Link to comment
Share on other sites

δν νομιζω οτι στο θεμα αξιοπιστιας εχεις δικιο.

Τουλάχιστον για τους Intel δεν έχω ακούσει τίποτα εκτός από το δικό μου στραβοπάτημα για το οποίο δεν ευθυνόταν ο SSD, αλλά το hot-swap panel.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για τους Intel δεν έχω ακούσει τίποτα εκτός από το δικό μου στραβοπάτημα για το οποίο δεν ευθυνόταν ο SSD, αλλά το hot-swap panel.

μα oi SSD δεν εχουν κινητα μερη, αρα μεγαλητερη ασφαλεια και αξιοπιστια.;)

Link to comment
Share on other sites

δν νομιζω οτι στο θεμα αξιοπιστιας εχεις δικιο.

μακαρι να εχεις εσυ δικιο απλα με το σκεπτικο του οτι ειναι λιγος ο καιρος υπαρξης τους καποια fail απο διαφορες εταιριες σε διαφορα συστηματα εχω καποιες επιφυλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάν οι τιμές τους αρκετά για το μέσο pc και επίσης δεν συμφέρει αν έχεις όρεξη να κρατάς (όλοι είμαστε και λίγο παράνομοι) μετά το dl τα πάντα. Raid με HDD για να έχεις και ασφάλεια και σχετικά καλές ταχύτητες σε χαμηλότερες τιμές… SSD για το λειτουργικό αξίζει όμως :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.