Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Παιδια μπορει κανεις να περιγραψει για ποιο λογο είναι ακομα τοσο ακριβοι οι δισκοι SSD?

Ειναι το μονο κομματι που λειπει απο τον υπολογιστη μου για να μπορεσω να αποδοσω τα μεγιστα, και δεν πιστευω αν αξιζει να πρω σε τετοιες ψηλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει κανεις να περιγραψει για ποιο λογο είναι ακομα τοσο ακριβοι οι δισκοι SSD?

Ειναι το μονο κομματι που λειπει απο τον υπολογιστη μου για να μπορεσω να αποδοσω τα μεγιστα, και δεν πιστευω αν αξιζει να πρω σε τετοιες ψηλες τιμες.

Γιατί ως νέα τεχνολογία είναι λογικό να είναι υψηλές οι τιμές εώ ότου (και αν) καθιερωθεί στην αγορά. Υπομονή μεχρι την επόμενη γενιά (τουλάχιστον) όπου η τεχνολογία θα είναι περισσότερο ώριμη, τα μεγέθη μεγαλύτερα, και οι τιμές χαμηλότερες... Ποιός ο λόγος της βιασύνης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως θα έχουν πεί σίγουρα σε προηγούμενες καταχωρήσεις,ένας συμβατικός σκληρός δίσκος για τη σαβούρα (downloads,game files) και ένας στερεάς κατάστασης για λειτουργικό και απαιτητικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήμουν φαντάρος και δούλευα ( 102ΚΣ:haha:) θα έπερνα 200% εναν SSD..τώρα ποια δεν βρήσκω εναν λόγο ώστε κάποιος να μην πάρει...(με 120 -150 ευρώ μπορείς να πάρεις σίγουρα κατι καλύτερο σε ταχυτητα απο εναν συμβατικό δίσκο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν δεν ήμουν φαντάρος και δούλευα ( 102ΚΣ:haha:) θα έπερνα 200% εναν SSD..τώρα ποια δεν βρήσκω εναν λόγο ώστε κάποιος να μην πάρει...(με 120 -150 ευρώ μπορείς να πάρεις σίγουρα κατι καλύτερο σε ταχυτητα απο εναν συμβατικό δίσκο)

Να μην τον χρειάζεται απλά..; Εάν είναι ευχαριστημένος με το σύστημα (έστω και με ένα συμβατικό δίσκο) του, γιατί να κάνει κίνηση σε κάτι αχρείαστο; Προσωπικά, για την χρήση που το έχω δεν με απαασχολεί καθόλου..!

Link to comment
Share on other sites

[off topic - σχεδόν]Από την στιγμή που το lab έχει τόσο πολλούς ενεργούς χρήστες (στο παρόν poll έχουν ψηφίσει πάνω από 1500 άτομα), μήπως θα ήταν καλή ιδέα να ανανεωνόταν το poll στην αρχή? Νέο thread ίσως ή ακόμα καλύτερα (εφόσον είναι τεχνικά εφικτό) να κρατηθεί σαν screenshot το αρχικό poll, να μηδενιστεί - διαγραφούν όλες οι ψήφοι και να ξανά τεθεί το ερώτημα ξανά στα μέλη τα οποία θα ξανά ψηφισουν από την αρχή. Αν αυτό γίνεται κάθε 4-6 μήνες σε 2-3 χρόνια θα μπορούσαμε να έχουμε ένα -πιθανόν- καλό δείγμα του πως διείσδυσαν οι SSDs στους ηλεκτρονικούς μας υπολογιστές. [/off topic - σχεδόν]

Link to comment
Share on other sites

[off topic - σχεδόν]Από την στιγμή που το lab έχει τόσο πολλούς ενεργούς χρήστες (στο παρόν poll έχουν ψηφίσει πάνω από 1500 άτομα), μήπως θα ήταν καλή ιδέα να ανανεωνόταν το poll στην αρχή? Νέο thread ίσως ή ακόμα καλύτερα (εφόσον είναι τεχνικά εφικτό) να κρατηθεί σαν screenshot το αρχικό poll, να μηδενιστεί - διαγραφούν όλες οι ψήφοι και να ξανά τεθεί το ερώτημα ξανά στα μέλη τα οποία θα ξανά ψηφισουν από την αρχή. Αν αυτό γίνεται κάθε 4-6 μήνες σε 2-3 χρόνια θα μπορούσαμε να έχουμε ένα -πιθανόν- καλό δείγμα του πως διείσδυσαν οι SSDs στους ηλεκτρονικούς μας υπολογιστές. [/off topic - σχεδόν]

Συμφωνώ απόλυτα Ένα τακτικό poll να δείχνει και την τάση του κόσμου με τον καιρό/εξέλιξη τεχνολογίας. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω απο την αλλη δεν κρατιεμαι!Σε κανενα 2-3μηνο θα παρω και τριτο!:jump:
:worship::worship:

Οι SSD είναι σαν την γρίπη των χοίρων. Αν βρεθείς κοντά σε άτομο που έχει, απλά κόλλησες.... (και δεν υπάρχει γιατρειά).

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο την ταχύτητα τους και την απόδοση η τιμή παραμένει αρκετά υψηλή αναλογικά με την χωρητικότητα οπότε και για αυτό δεν κοιτάω προς αγορά τους.Ίσως στο μέλλον αν πέσουν οι τιμές τότε το συζητάμε.:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Να μην τον χρειάζεται απλά..; Εάν είναι ευχαριστημένος με το σύστημα (έστω και με ένα συμβατικό δίσκο) του, γιατί να κάνει κίνηση σε κάτι αχρείαστο; Προσωπικά, για την χρήση που το έχω δεν με απαασχολεί καθόλου..!

Αν δεν έχεις δει c2d είσαι ευχαριστημένος και με τον p4 (αν με πιάνεις)

Link to comment
Share on other sites

α) γιατί κάποια στιγμή βαριέσαι να περιμένεις το loading

β) γιατί η ταχύτητα φέρνει κέρδος στην δουλειά σου

Ο Κοκολίκος βλέπω έχει:

850Watt τροφοδοτικό - μπορούσε να την παλέψει κ με 500

2 Raptor - την δουλειά του την κάνει και με κανονικούς

Logitech MX518-Gaming keyboard G15 - επίσης

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι έχω παρατηρήσει, στην Ελλάδα υπάρχουν 4 κατηγορίες χρηστών:

1) Gamers.

2) Απαιτητικοί επαγγελματίες: Μηχανικοί, γραφίστες, επαγγελματίες προγραμματιστές, κτλ, οι οποίοι εργάζονται με μεγάλα αρχεία.

3) Τυπικοί επαγγελματίες: Γράφουν κανα word, excel, και ίντερνετ.

4) Ελάχιστα απαιτητικοί επαγγελματίες: τρέχουν πρόγραμμα τιμολόγισης ή κάθετες εφαρμογές, πιθανόν σε Dos.

Οι δύο τελευταίες κατηγορίες δεν νομίζω να δουν ουσιαστική διαφορά με SSD.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου χρειάζεται ο SSD. Αν κάποιος θεωρεί ότι κάνω λάθος, διότι δεν έχει τύχει να κάτσω μπροστά σε ένα σύστημα με SSD, τότε φοβάμαι ότι θα πρέπει να τον ενημερώσω ότι αυτός είναι που κάνει λάθος. Το θέμα είναι να κατανοείς και τις ανάγκες σου και αυτή τη στιγμή οι ανάγκες μου δεν περιλαμβάνουν την αγορά ενός εξαρτήματος για το οποίο μέσα στον επόμενο χρόνο θα πρέπει να δίνω "μάχη" καθημερινά να με πείσω ότι ορθώς αγοράστηκε.

Άλλος βέβαια με διαφορετικές συνήθειες/ανάγκες/ψυχολογία μπορεί να έχει πραγματικά ανάγκη έναν SSD. Αυτός πάει και τον αγοράζει εχτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις δει c2d είσαι ευχαριστημένος και με τον p4 (αν με πιάνεις)
α) γιατί κάποια στιγμή βαριέσαι να περιμένεις το loading

β) γιατί η ταχύτητα φέρνει κέρδος στην δουλειά σου

Εγώ έχω δει πάντως διπύρηνο και έχω κάτσει με έναν celeron 1.7 σε ένα laptop,και μάλιστα ένα pc με single core μεν 100 φορές καλύτερο από το laptop δε,σαπίζει στην ντουλάπα επειδή με καλύπτει το laptop και το άλλο έπιανε χώρο κάτω απ'το γραφείο.

Μάλιστα ένας wolfdale που χει περάσει και έχει μείνει στα χέρια μου καμιά βδομάδα,μπήκε στο καινούριο pc του πατέρα μου όταν του το έφτιαχνα.

Αν χρειαζόμουν άγρια έναν δυπύρηνο του πάσαρα τον pentium απ'το άλλο και τον κράταγα εγώ να έπαιζα και καλύτερα games με την 9800gtx,και θα το καταλάβενε μετά από έναν μήνα και θα έπαιρνε άλλον επεξεργαστή,αλλά δεν το έκανα γιατί: α) δεν κοροϊδεύω τον πατέρα μου β) για την δουλειά που χρησιμοποιώ το pc (web browsing και IMs) και celeron 333 να είχα καλός θα ήταν,γι'αυτό υπάρχουν και άτομα που δεν τα καλύπτει ο παραδειγματισμός α) και β) που κάνεις,και δουλειές σαν τις δικές μου που δεν βλέπεις διαφορά με ssd..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.