Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εμ το poll λέει "O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD", όχι "O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε μόνο SSD" :p

παιζουμε με τις λέξεις? Ειτε δεν παιρνω SSD ειτε δεν παιρνω μονο SSD το ιδιο ειναι! Δεν παιρνω SSD!!! Oxι επειδη δεν μπορω να εχω ΜΟΝΟ SSD αλλα επειδη δεν πιστευω οτι συμφερουν!:turn:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

O raptor φιλε μου δεν αξιζει φραγκο, σου ζηταει λεφτα για ενα 10% ταχυτητα πανω απο ενα black caviar!

Ποτε δεν πηρα raptor γιατι ηταν προσωπικα παντα μια ΜΕΓΙΣΤΗ πατατα της WD! Που σου ζηταγε ενα ματσο χρηματα για να σου δινει θορυβο αλλα και επιδοσεις που μονο στα χαρτια τα εβλεπες!

O ssd intel adata 80gb κοστιζει 250 ευρω και τον raptor τον εχει για γιουσουφακι-πρωινο-επιδορπιο για χαβαλε!!! :hehe:

Μην κοιτας τα read/ write που εχει ο intel adata 250/70 αλλα τα random read writes σκοτωνουν στην κυριολεξια και 20πλοraid0 με δεινοσαυροraptors!

Link to comment
Share on other sites

O raptor φιλε μου δεν αξιζει φραγκο, σου ζηταει λεφτα για ενα 10% ταχυτητα πανω απο ενα black caviar!

Ποτε δεν πηρα raptor γιατι ηταν προσωπικα παντα μια ΜΕΓΙΣΤΗ πατατα της WD! Που σου ζηταγε ενα ματσο χρηματα για να σου δινει θορυβο αλλα και επιδοσεις που μονο στα χαρτια τα εβλεπες!

O ssd intel adata 80gb κοστιζει 250 ευρω και τον raptor τον εχει για γιουσουφακι-πρωινο-επιδορπιο για χαβαλε!!! :hehe:

Μην κοιτας τα read/ write που εχει ο intel adata 250/70 αλλα τα random read writes σκοτωνουν στην κυριολεξια και 20πλοraid0 με δεινοσαυροraptors!

Δεν το παιζω εξυπνος ουτε θα προσπαθήσω να σε διαψευσω. Εισαι κατοχος ενος τετοιου δισκου οποτε κατι ξερεις παραπανω. Εγω φαντασου τοσο καιρο δουλευω με εναν απλο Raptor 36αρη και ηθελα να παω σε velociraptor γιατι διαβασα οτι ειναι γρηγοροτερος. Τον εχω μονο για OS και προγραμματα. Αλλα δυστυχως τωρα που ειμαι με windows 7 τα 36GB δεν επαρκουν και χρειαζομαι κατι μεγαλύτερο. Οποτε θα πηγαινα σε 150αρη velociraptor. Ισως οπως λες να αξιζει να δωσω 250 ευρω για εναν τετοιο σκληρο αλλα δυστυχως δεν τα διαθετω...οχι ακομα τουλαχιστον. Ξεφευγουμε ομως απτο θεμα του topic οποτε δεν το αναλυω περεταιρω. Οι SSDs πιστευω οτι ειναι κυριως για OS και προγραμματα και οχι για αποθηκευση μιας και απτη μια δεν εχουν μεγαλες χωριτικοτητες απτην αλλη ειναι πολυ ακριβοι! Ωστοσο αν υπηρχανε μεγαλης χωριτικοτητας SSD δε νομιζω να μας χαλαγε να ειχαμε τις HD ταινιες μας εκει μεσα και να τις αναπαραγαμε απο εκει μιας κ αυτοι οι δισκοι εχουν τρελλο bandwidth...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση τους SSD εγώ τους βλέπω πιο πολύ σαν μια πολύ καλή αναβάθμιση επιδόσεων και όχι σαν αποθηκευτικό χώρο. Αν έλεγαν πως με 250€ έπαιρνες ένα μηχάνημα πολύ πιο γρήγορο, δε θα το σκεφτόσουν?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το σκεφτομουν... απλα επειδη το συγκεκριμενο μηχανημα τυχαινει να ειναι ο σκληρος δισκος και εχω ως μετρο συγκρισης τους ηδη υπαρχοντες δισκους... γιαυτο σκαλωνω λιγο να δωσω 250 ευρω για "80GB μεγαλης ταχυτητας"

Link to comment
Share on other sites

θα πω κατι που ισως φανει σε καποιους υπερβολικο. Στην μεχρι τωρα πορεια μου εχω κανει τρελες αναβαθμισεις, σπαταλωντας πολλα χρηματα. Ε τα 250 ευρω που εδωσα για τον ssd της intel τα εχω χαρει οσο τιποτα μεχρι τωρα. Απλα σου αλλαζει ολη την επαφη σου με το pc! Ακουγεται ισως οτι τα παραλεω αλλα ειναι η αληθεια.

Μaster rex εαν τελικα κανεις το βημα και παρεις εναν intel ssd , να ξερεις μετα δεν υπαρχει πισωγυρισμα σε μηχανικους δεινοσαυρους!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο 80αρης που εχεις κοστίζει 280 ευρω!!! Ενταξει εχεις 150ΜΒ/s αναγνωση και 70ΜΒ/s εγγραφη αλλα έχεις μόνο 80GB! Eγω που ειμαι φωτογραφος και video editor χρειαζομαι αρκετα περισσοτερα GBs σε scratch disks για να μπορω να δουλευω γιατι όταν κανει render to after effects καταναλώνει πολυ χώρο (αναλογα με το project βεβαια).

Πιστευω οτι με εναν velociraptor μονο του ή σε RAID 0 (το οποιο αποφευγω γιατι ειναι αρκετα επικινδυνο) κάνω μια χαρά δουλειά. ΑΝ υπηρχε δισκος SSD 80GB με 100 ευρω θα το σκεφτομουν. Να δωσω κοντα 300 ευρω για τετοιο δισκο ομως δεν το κανω. Απλα ειναι πως το βλεπω εγω και τι μου φαινεται καλυτερο για μενα. Δε λεω οτι εκανες λαθος επιλογη!

Αγόρασα SSD για hobby. Εάν ήμουν επαγγελματίας θα είχα γεμίσει το σύστημα με τέτοια διαολάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα SSD για hobby. Εάν ήμουν επαγγελματίας θα είχα γεμίσει το σύστημα με τέτοια διαολάκια ;)

ειμαι επαγγελματιας αλλα δεν εχω προβλημα με το συστημα που εχω. Δουλεια βγαινει ανετα. Ο σωστος επαγγελματιας και στην περιπτωση μου καλλιτεχνης δεν κρινεται απο τον εξοπλισμο του αλλα απτο τι εργο παραγει με τον εξοπλισμο που διαθετει και πως το παραγει :banging: Αν ηταν να κρινεται ο καθε επαγγελματιας απτο τι μηχανηματα εχει, τοτε δωσε σε εναν ασχετο ενα τουμπανο power mac ή PC και πες του να σου κανει animation με after effects και αφισες με photoshop να δουμε τι αποτελεσμα θα βγαλει...

Link to comment
Share on other sites

O λόγος για να αγοράσει ένας επαγγελματίας σαν εσένα μια Quadro CX και SSD είναι γιατί η δουλειά του θα γίνεται ταχύτερα -> περισσότερη δουλειά -> περισσότερο κέρδος ;)

φιλε μου οι quadro ειναι για animators που δουλευουν 3dsmax, lightwave kai autocad. Εγω δουλευω προγραμματα της Adobe οποτε ειμαι ικανοποιημενος με μια GTS 250 (που ηδη εχω) μεχρι GTX 295 και SSD οπως λες. Αλλα δεν ειναι απαραιτητα γιατι ως γνωστον ειμαστε στην ελλαδα... η αγορα ειναι gtp οποτε κοινως δεν εχω τοοοση δουλεια για να χρειαζομαι τοση ταχυτητα..ολοι θελουν τζαμπα δουλειες κι εγω (οπως και καθε εξυπνος που εκτιμαει την τεχνη και την προσωπικοτητα του) δεν δουλευω τζαμπα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω - πάντως ψάξε για τη CX, είναι φτιαγμένη για τη σουίτα της Adobe αποκλειστικά.

αν θυμαμαι καλα ολες οι καρτες της Nvidia απο 9800 και μετα ειναι συμβατες με Adobe. Ολες εχουν CUDA support οποτε ειμαι κομπλε... Σου λεω εχω την GTS 250 και κανω μια χαρα δουλεια με το CS4!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι επαγγελματιας αλλα δεν εχω προβλημα με το συστημα που εχω. Δουλεια βγαινει ανετα. Ο σωστος επαγγελματιας και στην περιπτωση μου καλλιτεχνης δεν κρινεται απο τον εξοπλισμο του αλλα απτο τι εργο παραγει με τον εξοπλισμο που διαθετει και πως το παραγει :banging: Αν ηταν να κρινεται ο καθε επαγγελματιας απτο τι μηχανηματα εχει, τοτε δωσε σε εναν ασχετο ενα τουμπανο power mac ή PC και πες του να σου κανει animation με after effects και αφισες με photoshop να δουμε τι αποτελεσμα θα βγαλει...

αυτό κατάλαβες?

Απο τη στιγμή που κάποιος βγάζει λεφτά απο τον χρόνο που καταναλώνει στο pc, ο οποιοσδήποτε τρόπος για να μειωθεί αυτός ο χρόνος είναι για το καλό.

Άσε που απο τη στιγμή που μία δοκιμή παίρνει λιγότερο χρόνο με έναν ssd, θα μπορείς να ανεβάσεις την ποιότητα της δουλειάς σου.

Θέμα προτεραιοτήτων είναι. Άλλος θέλει να ανοίγει ο firefox σε <1" και άλλος θέλει μαζί με το λειτουργικό να έχει και όλα του τα αρχεία για να είναι στον "C".

Link to comment
Share on other sites

αυτό κατάλαβες?

Απο τη στιγμή που κάποιος βγάζει λεφτά απο τον χρόνο που καταναλώνει στο pc, ο οποιοσδήποτε τρόπος για να μειωθεί αυτός ο χρόνος είναι για το καλό.

Άσε που απο τη στιγμή που μία δοκιμή παίρνει λιγότερο χρόνο με έναν ssd, θα μπορείς να ανεβάσεις την ποιότητα της δουλειάς σου.

Θέμα προτεραιοτήτων είναι. Άλλος θέλει να ανοίγει ο firefox σε <1" και άλλος θέλει μαζί με το λειτουργικό να έχει και όλα του τα αρχεία για να είναι στον "C".

ναι εχεις δικιο στο θεμα των δοκιμών. Εκει ναι παραδεχομαι οτι ειναι χρησιμο. Αλλα στο τελικο αποτελεσμα φροντίζω απο πριν να εχω χαλαρα dead lines οποτε αν παιξει καμμια στραβη ή καθυστερήσω για οποιονδήποτε λόγο να ειμαι ετοιμος στην ώρα μου. Δε διαφωνω ως προς την υπεροχή των SSDs, διαφωνώ στο οτι είναι πολυ ακριβοι! μπορω να παρω SSD και με 80 ευρω! Αλλα ο SSD των 80 ευρω θα ειναι απο 16-32GB και δε θα εχουν καμμια τρελλή διαφορα ταχυτητας. Οποτε δε μου κανουν ουτε καν για λειτουργικο και προγραμματα. Αν δωσω 250ευρω θα παρω εναν αξιόλογο SSD, αλλα δυστυχώς δεν τα διαθετω.

Επισης θα συμφωνησω και με το θεμα των προτεραιωτήτων που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

O raptor φιλε μου δεν αξιζει φραγκο, σου ζηταει λεφτα για ενα 10% ταχυτητα πανω απο ενα black caviar!

Ποτε δεν πηρα raptor γιατι ηταν προσωπικα παντα μια ΜΕΓΙΣΤΗ πατατα της WD! Που σου ζηταγε ενα ματσο χρηματα για να σου δινει θορυβο αλλα και επιδοσεις που μονο στα χαρτια τα εβλεπες!

O ssd intel adata 80gb κοστιζει 250 ευρω και τον raptor τον εχει για γιουσουφακι-πρωινο-επιδορπιο για χαβαλε!!! :hehe:

Μην κοιτας τα read/ write που εχει ο intel adata 250/70 αλλα τα random read writes σκοτωνουν στην κυριολεξια και 20πλοraid0 με δεινοσαυροraptors!

Φιλε μου νομιζω οτι ξεφυγες

οταν κυκλοφορουσαν τα ραπτορακια ειχαν λογο υπαρξης και με το παραπανω

το οτι δεν πηρες εσυ ποτε δεν τους καθιστα και αχρηστους ή ΜΕΓΙΣΤΗ πατατα οπως τους αποκαλεις

οταν επαιζε ο 36αρης και ο 74αρης

δεν υπηρχαν caviar black

αλλα και οι αντιστοιχοι γρηγοροι της εποχης μονο στα sequential τους πλησιαζαν

στα random και στα seek ειχαν μεγαλη διαφορα

ασε δε το τι εκαναν σε σπαστο raid

και οι veloci ηταν σαφης βελτιωση

και ταχυτεροι και μεγαλυτεροι και αθορυβοι και κρυοι

απλα ειχαν την ατυχια να μεινουν λιγο στην αγορα μονοι

πριν βγουν οι πρωτοι καλοι και με λογικη τιμη ssds

γιαυτο και μαλλον θα εκλειψουν οπως και οι σαυρες που τους χαρισαν το ονομα τους

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα απλα επειδη τωρα εχουμε κατι φρεσκο και καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι ξεφυγες

οταν κυκλοφορουσαν τα ραπτορακια ειχαν λογο υπαρξης και με το παραπανω

το οτι δεν πηρες εσυ ποτε δεν τους καθιστα και αχρηστους ή ΜΕΓΙΣΤΗ πατατα οπως τους αποκαλεις

οταν επαιζε ο 36αρης και ο 74αρης

δεν υπηρχαν caviar black

αλλα και οι αντιστοιχοι γρηγοροι της εποχης μονο στα sequential τους πλησιαζαν

στα random και στα seek ειχαν μεγαλη διαφορα

ασε δε το τι εκαναν σε σπαστο raid

και οι veloci ηταν σαφης βελτιωση

και ταχυτεροι και μεγαλυτεροι και αθορυβοι και κρυοι

απλα ειχαν την ατυχια να μεινουν λιγο στην αγορα μονοι

πριν βγουν οι πρωτοι καλοι και με λογικη τιμη ssds

γιαυτο και μαλλον θα εκλειψουν οπως και οι σαυρες που τους χαρισαν το ονομα τους

ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα απλα επειδη τωρα εχουμε κατι φρεσκο και καλυτερο

Εγω οπως προανεφερα ειμαι με εναν raptor 36αρη και δεν εχω παραπονα. Αν ειναι να ειμαι παντα στην κορυφή των επιδοσεων στον κοσμο των υπολογιστων πρεπει καθε 6μηνο (το πολυ) να ξοδευω ενα 1000αρικο σε hardware! Δεν διαθέτω δυστυχως ομως τοσα χρήματα οποτε προσπαθω να κανω δουλεια με οτι έχω. Ειμαι σιγουρος οτι οι SSD ειναι πιο γρήγοροι αλλα επειδη διαβασα και κατι αλλα topics μονο οι ακριβοι αξίζουν τα λεφτα τους οπως ο Intel X25-M. Οποτε απλα μαζευω λεφτα και περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως προανεφερα ειμαι με εναν raptor 36αρη και δεν εχω παραπονα. Αν ειναι να ειμαι παντα στην κορυφή των επιδοσεων στον κοσμο των υπολογιστων πρεπει καθε 6μηνο (το πολυ) να ξοδευω ενα 1000αρικο σε hardware! Δεν διαθέτω δυστυχως ομως τοσα χρήματα οποτε προσπαθω να κανω δουλεια με οτι έχω. Ειμαι σιγουρος οτι οι SSD ειναι πιο γρήγοροι αλλα επειδη διαβασα και κατι αλλα topics μονο οι ακριβοι αξίζουν τα λεφτα τους οπως ο Intel X25-M. Οποτε απλα μαζευω λεφτα και περιμενω...

αν και οπως καταλαβες το παραπανω quote πηγαινε στον χρηστη Sebastian

σε εσενα εχω να απαντησω οτι καλα κανεις

για αλλους το πισι ειναι χομπυ και για αλλους εργαλειο

εφοσον ξερεις μεχρι που σε παιρνει εισαι μια χαρα συνειδητοποιημενος καταναλωτης.

ενα σχολιο μονο επιτρεψε μου

παραπονο μπορει να μην εχεις μεχρι τωρα

αλλα μολις δουλεψεις σε ενα συστηματακι με εναν αξιοπρεπη ssd, πιστεψε με θα αποκτησεις

το εαν αξιζει ή οχι το τιμημα που ζηταει

ειναι καθαρα στην κριση σου και αναλογο με τις αναγκες σου

Link to comment
Share on other sites

αν και οπως καταλαβες το παραπανω quote πηγαινε στον χρηστη Sebastian

σε εσενα εχω να απαντησω οτι καλα κανεις

για αλλους το πισι ειναι χομπυ και για αλλους εργαλειο

εφοσον ξερεις μεχρι που σε παιρνει εισαι μια χαρα συνειδητοποιημενος καταναλωτης.

ενα σχολιο μονο επιτρεψε μου

παραπονο μπορει να μην εχεις μεχρι τωρα

αλλα μολις δουλεψεις σε ενα συστηματακι με εναν αξιοπρεπη ssd, πιστεψε με θα αποκτησεις

το εαν αξιζει ή οχι το τιμημα που ζηταει

ειναι καθαρα στην κριση σου και αναλογο με τις αναγκες σου

ναι φυσικα καταλαβα που πηγαινε το comment απλα πηρα το θαρρος να απαντησω γιατι το comment τοu Sebastian πηγαινε σε μενα! μπερδεμα!:cry: Είμαι σιγουρος οτι θα αποκτήσω προβλημα οταν δουλεψω με εναν SSD σαν αυτον που προανεφερα, αλλα μεχρι τοτε καλο θα ειναι να μην το σκεφτομαι γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μην υπηρχαν οι black caviar αλλα και η σειρα RE 250gb ηταν μια χαρα πριν απο 3-4 χρονια που τους ειχα σε 2-3-4αδες. Ποτε δεν πηρα raptor γιατι ποτε δεν με επεισαν για τις επιδοσεις τους σε συνδυασμο με τα λεφτα που ζητουσαν. Οσο για τον χαρακτηρισμο θορυβωδες και ανευ ουσιας ΠΑΤΑΤΕΣ αφορα την αποψη μου πανω σε αυτους τους δισκους. Εσυ koprιti εχεις αλλη αποψη, την δεχομαι.

Oi ssd ομως ειναι αλλα φρουτα. Τα αγαπημενα μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μην υπηρχαν οι black caviar αλλα και η σειρα RE 250gb ηταν μια χαρα πριν απο 3-4 χρονια που τους ειχα σε 2-3-4αδες.
Oi ssd ομως ειναι αλλα φρουτα. Τα αγαπημενα μου :hehe:

ααα τωρα καταλαβα ρε συ

οτι αγοραζεις εσυ δλδ ειναι γ@ματο..

να το ξερω να μην σπαταλω το χρονο μου σε reviews συγκριτικα και τα σχετικα

απλα θα κοιταω την υπογραφη σου και θα ψωνιζω αναλογως

Thanks for the tip ;)

Ποτε δεν πηρα raptor γιατι ποτε δεν με επεισαν για τις επιδοσεις τους σε συνδυασμο με τα λεφτα που ζητουσαν. Οσο για τον χαρακτηρισμο θορυβωδες και ανευ ουσιας ΠΑΤΑΤΕΣ αφορα την αποψη μου πανω σε αυτους τους δισκους. Εσυ koprιti εχεις αλλη αποψη, την δεχομαι.

Κοιτα εγω διαμορφωσα την αποψη αυτη αγοραζοντας και έχοντας στην κατοχη μου

πανω απο 10 raptors & velocis ολων των ειδων σε raid 0/1/5 σε onboard και μη controlers

και στηνωντας τουλαχιστον αλλους 50+ σε συστηματα πελατων ολων των ειδων

Eσυ πως κατεληξες στο "θορυβωδεις ανουσεις πατατες"???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.